Varosliget, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin şehir parkı. Hem şehrin yaşayanları hem de ziyaretçiler için harika bir mola yeri. İçerisinde bulunan hayvanat bahçesi, müzeler, kale, şifalı kaplıcalar ve lunapark ile bir gününüzü ayırabileceğiniz güzellikte bir yer. Çocuklu ailelerin seveceğine eminim. şehri dolaşıp yorulduğunuzda soluklanacağınız yemyeşil huzur veren bir yer.

Macaristan’ın kuruluşunun 1000. yılı kapsamında 1896’da inşa edilen ve 1.2 kilometrekarelik bir alanda yer alan park, günümüzde Budapeşte kent merkezinde yerel halk ve yabancı turistlerin soluklanmak için buluştuğu bir adres. bir yanında Kahramanlar Meydanı, Szechenyi Kaplıcaları ve Budapeşte Hayvanat Bahçesi gibi şehrin ilgi gören yerleri yer alıyor.

Budapeşte Şehir Parkı: Varosliget

1. Kahramanlar Meydanı

Varosliget Parkı’nın ana girişi Kahramanlar Meydanı‘nda (Heroes Square) bulunuyor. Bu meydan UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Meydanda bulunan Milenyum anıtı, Güzel Sanatlar Müzesi ve Mücsarnok görülmeye değer yerler.

2. Varosliget Gölet

Şehir Parkı’nın göleti ufak bir bot kiralayıp dolaşmak için harika bir yer. Ancak eğer kışın Budapeşte’ye geldiyseniz buz pateni de yapabilirsiniz. Gölet, donduğu zaman Orta Avrupa’daki en büyük buz pisti haline geliyor.

Malta

3. Vajdahunyad Kalesi

Vajdahunyad Kalesi Budapeşte

Vajdahunyad Kalesi, Varosliget’in bir başka önemli ancak bir o kadar da garip biri yeri. Orijinalinde karton ve ahşap kullanılarak Macaristan’ın kuruluşunun 1000. yılı anısına yapılmış. Yapı tarz olarak hem Romanesk hem de Gotik öğeler içeriyor. Macarların Avrupa’ya gelişinden günümüze geçmiş olduğu her yüz yılı temsil ediyor. Yapı halktan gördüğü ilgi nedeniyle taş ve tuğla malzeme kullanılarak yeniden inşa edilmiş.

4. Meçhul Heykel

Varosliget Park Heykel

Sanat meraklılarının çok ilgisini çeken heykel, Winston Churchill ve George Washington heykellerinin yanında bulunuyor. Alandaki en meşhur heykel 1903 yılında Miklos Ligeti tarafından yapılan keşiş heykeli. Bu keşiş hakkında çok az şey bilindiğinden Meçhul Heykel olarak anılıyor. Keşişin tarihte Macarlar hakkında yazılan ilk kitabın sahibi olduğuna inanılıyor. Heykele dokunmanın iş ve okul hayatında başarı getireceğine inanılıyor.

5. Zaman Çarkı (Timewheel)

Zaman Çarkı Timewheel

Budapeşte şehir parkının güney köşesinde iki modern anıt bulunuyor. Zaman çarkı dev granitten yapılmış bir anıt ve 30 Nisan 2004’te Macaristan’ın AB’ye girmesinden sonra halka açılmış. Anıt Mücsarnok’un hemen yanında, 1993 yılında kaldırılan Lenin Heykeli’nin olduğu yerde bulunuyor.

Zaman Çarkı 60 ton ağırlığında ve sekiz metre yüksekliğinde bulunuyor. Tasarımı Istvan Janaky, yapımı ise Janos Herner’e ait. Zaman Çarkı bir kum saati gibi çalışıyor: Kumlar tepeden aşağıya doğru küçük bir delikten akıyor. Her yılın sonunda çark 180 derece döndürülüyor.

6. 1956 Anıtı

1956 anıtı budapeşte

Batıya doğru biraz daha ilerlediğinizde 56*os emlekmü (56 anıtı) yada Ayaklanma Anıtı olarak da bilinen bir dev yapı ile karşılaşıyorsunuz. Anıt, Macarların 1956 yılında Sovyetlere karşı olan direnişini simgeliyor. Üçgen şeklinde ve 56 derecelik bir açıya sahip olan anıt, komünist rejimine karşı uzun süre direnerek birleşen Macar güçlerini temsil ediyor. Tasarımından dolayı Vaskefe (demir fırça) adını almış. Direnişin 50. yılı olan 2006’da açılmış.

7. Széchenyi Kaplıcaları

Szechenyi

Szechenyi Kaplıcaları, Budapeşte’nin en gözde mekanlarından biri. Dünyanın en büyük ve en sıcak kaplıcalarından biri sayılan Szechenyi, 1909 ve 1913 yılları arasında Gyözö Czigler ve Ede Dvorak tarafından neo-Barok tarzında tasarlanmış. Varosliget’in en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri de kaplıcalar.

Art Nouveau tarzında havuz, SPA ve buhar banyoları var. Buraya kadar gelmişken Macar hamamına girmemek olmaz. Pek çok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen kaplıcaların Roma tapınağını andıran muhteşem mimarisinin tadını çıkarmanız için illa hasta olmanıza gerek yok elbette.

Binanın önünde ise havuzları dolduran termal su kaynağını bulan jeolog Zsigmondo Vilmos’un heykeli bulunuyor. Bu sıcak su kaynakları sayesinde açık havuzlar tüm yıl boyunca hizmet vermeye devam ediyor.

8. Vidám Park ve Hayvanat Bahçesi

budapeşte hayvanat bahçesi

Varosliget aynı zamanda Budapeşte’nin küçük ama tarihi eğlence parkı olan Vidam Park’a da ev sahipliği yapıyor. Parkta birçok tarihi eğlence yeri bulunuyor. 1906 yapımı atlı karınca, mağara treni (1912) ve en sevilenlerinden biri olan, Hulluymvasut, ahşap roller coaster. 1922 yılında yapılan roller coaster dünyanın en eskisi unvanını taşıyor.

Vidam Park’ın hemen yanında bulunan Hayvanat Bahçesi (Allartkert) yine Budapeşte’nin önde gelen eğlence merkezlerinden biri. 1866 yılında yapılan hayvanat bahçesinin büyük bir kısmı 20. yüzyılda eklenmiş. Zaten gördüğünüzde dikkati çeken Art Nouveau tarzı yapıların sebebi de bu. Özellikle Fil Evi mutlaka görülmeye değer bir yer.

Budapeşte’de aralarında aslan, kutup ayısı, goril, timsah, fil, gergedan gibi hayvanları ve çok daha fazlasını görebilirsiniz. Hayvanat bahçesinin hemen yanında ise yine çocukların çok seveceği: Büyük Budapeşte Sirki (Fövarosi Nagycirkusz) bulunuyor.

9. Ulaşım Müzesi

Ulaşım Müzesi, parkın batı kısmında bulunuyor ve ulaşımın tarih boyunca gelişimini sergiliyor. Birçok lokomotif, tarihi otomobiller ve tramvaylar sergide görebileceğiniz araçlar arasında yer alıyor. Hemen yanında bulunan Havacılık Müzesi ise ayrı bir müze ve içerisinde uçak ve uzay araçları bulunuyor. İlk Macar astronotu tarafından kullanılan uzay kapsülü de burada sergileniyor.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, sahip olduğu zengin kültürel ve tarihi yapıların yanı sıra Avrupa’nın en yeşil başkentlerinden biri. Şehrin dört bir yanında insanların soluk alıp, vakit geçirebileceği geniş yeşil alanlar, park ve bahçeler var. Şehrin en önemli yeşil alanlarından biri olan Füveszkert Botanik Bahçesi, kente gelen doğa meraklılarının uğrak noktalarından.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de şehrin kalabalığı ve koşuşturmasından uzaklaşmak, yemyeşil bir doğada huzurla vakit geçirmek, aynı zamanda Avrupa’nın en eski botanik bahçelerinden birinin eşsiz atmosferine tanık olmak için Füvészkert Botanik Bahçesi, Budapeşte gezilecek yerler listenizde olmalı.

1 Yorum

  1. Budapeşte de yaşayan birisi olarak yazınızı çok yararlı buldum, konularda bulamadım fakat Budapeşte’de ne yenir konusu ile ilgili bir içerik üretebilirsiniz. Ayrıca bu yazıya Szentendre’yi de ekleyebiliriz, malum tüm Türk turistlerin ortak noktası 🙂

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz