Macaristan‘ın başkenti Budapeşte, Buda, Pest ve Obuda şehirlerinin birleşmesiyle meydana gelmiş oldukça güzel bir şehir. Gezmesi olduka keyifli, Avrupa’nın en güzel başkentlerinden. Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın en büyük şehri.

Peşte’nin odak noktası Kahramanlar Meydanı (Macarca Hösök tere) Tuna Nehri’nin güney kısmındaki düz arazileri üzerinde yer alıyor. Kahramanlar Meydanı ve hemen yanındaki Varsliget Parkı, Budapeşte’nin en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri. Macar halkı için büyük değere sahip meydanda Macar tarihinin en önemli liderleri ve savaş kahramanlarının heykelleri yer alıyor.

kahramanlar meydanı

Bir çok turist metro ile M1 hattını kullanarak çok kolay bir şekilde gelebiliyor ve mutlaka görülmesi gereken bir yer. Burada ki metro durağı da 1896’da açılmış ve dünyanın en eskilerinden biri. Hatta UNESCO Dünya Mirası listesine bile alınmış.

Hem Kahramanlar Meydanı hem de hemen yanındaki Varosliget Parkı 19. yüzyıl sonlarında, 895 yılında Macaristan fethedenlerin 1000. yılı anısına yapılmış. Açılışı ise bir yıl sonra 1896’da gerçekleşen anıt halen tam olarak tamamlanmamıştı ve hatta 1929 yılına kadar da tamamlanamadı. Albert Schikedanz adında Macar-Avusturya kökenli bir mimar tarafından tasarlanmış.

Güzel Sanatlar Müzesi ve Sanat Sarayı’na da ev sahipliği yapan meydanın en meşhur yeri ise 1900’da yapılan ve Macaristan’ın 1000. yılını temsil eden Milenyum Anıtı. Anıt 1895’de Macar hükümeti ülkenin 1000 yıllık geçmişindeki kahramanları onurlandırmak adına düşünülmüş. Anıtın yapılmasındaki ilk sebep 895 yılında başlayan Macar hükümdarlığının 1000. yılını anmaktı.

hosok tere
budapeşte hosok tere
Soldaki sütun Milenyum Anıtı

Kahramanlar Meydanında bulunan Milenyum Anıtı 1894’te Albert Schickedanz tarafından tasarlanmış ve 35 yıl sonra da yapımı tamamlanmış. Heykellerin çoğu ise György Zala tarafından dizayn edilmiş. Milenyum sütunu bu anıtın odak noktası.

Meydanın ortasındaki 36 metrelik sütunun en tepesinde Marcar kraliyet tacını ve elindeki apostol çift haçı tutan Başmelek Gabriel tasvir edilmiş. Milenyum Anıtı önünde de Meçhul Asker için bir anıt duruyor.

Malta

Sütunun tababnında, Macar Kabilelerini Karpat Havzasına götüren Macar şefleri temsil eden yedi atlı heykel var. Macar prens Arpad ve onun 6 savaşçısını betimleyen bronz atlı heykeller oldukça görkemli. Macar boyları, 896 yılında bugünkü Macaristan’a gelerek yerleştiler. 955 yılına kadar Balkanlarda büyük bir devlet kurdular. Bu devlet, 955 yılında Germenler tarafından yıkıldı.

Sütunun arkasında ise yarım daire şekiinde bir alanda, soldan sağa Predd, Huba, Kond ve Tas, Ond ve Teteny heykelleri var. Bu kişiler hakkında tarihi kayıtlarda hemen hemen hiçbir bilgi yok. Hepsinin bir hayal ürünü olduğu düşünülüyor. Sıralanmış heykeller Savaş, Barış, Çalışma, Yardım, Bilgi ve Zafer’i sembolize ediyor.

hosok tere budapeste
Melek Cebrail Heykeli, Millennium Monument, Hösök tere
prens arpad
Macar prens Arpad ve onun 6 savaşçısı

Yapıldığı günden bu yana meydanda bir çok özel etkinlikler yapılmış ve komünizm döneminde de Sosyalist rejimin getirdiği bayramlar da burada kutlanmış.

Meydanın en hüzünlü hikayesi Ruslar’a karşı ayaklandıkları için 17 bin gencin 2 gün içerisinde öldürülmesi. 1956 yılında Sovyet işgaline karşı başkaldırıyı yöneten lider Imre Nagy’nin cenaze seremonisi de 1989’da burada yapılmış.

budapeste gezilecek yerler hosok-tere
Budapeste Kahramanlar Meydani

Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi, Meydanda görebileceğiniz yerlerden diğer biri. Macar asıllı bir sanatçı olan Karoly Pulszky’ın (1853- 1899) bir çalışması. Müze içerisinde ilk galeri Macaristan’ın soylu ailelerinden Esterhazy Ailesi’ne ait.

Müzeden içeriye girdiğinizde sağda geçici sergilerin düzenlendiği salonlar, solda ise kalıcı koleksiyonlardan biri olan Klasik Antikçağ Koleksiyonu’nu görüyorsunuz. Yunan, Etrüsk, Roma ve Greko-Mısır sanatından örneklerin yer aldığı koleksiyonlar sergileniyor. Müzenin ikinci katında ise Eski Heykel Koleksiyonu var.

Budapeşte Sanat Sarayı (Mücsarnok) meydanın diiğer güzel binalarından biri. Budapeşte’de Güzel Sanatlar Müzesinin (Szépművészeti Múzeum) karşısında yer alıyor. Yunan tapınağına benzeyen ve Güzel Sanatlar Müzesinini tamamlayıcı bir unsur olan harika bir yapı., bir serge salonu olarak kullanılıyor ve genellikle geçici sergiler burada düzenleniyor. Bu bina da yine Albert Schickedans ve Fülöp Herzog ortak çalışmasının eseri. Mücsarnok olağan üstü bir cepheye sahip ve kapı pencere bölgelerinde yapılmış olan renkli mozaik St. Stephen’ın sanat konusunda ne kadar büyük biri olduğunun kanıtı.

Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi
Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi

Kahramanlar Meydanı’nın yanındaki Budapest City Park (Varosliget) dinlenmek için nefis. Dünyanın ilk şehir parkı olma özelliği taşıyan parkın ağaçları 1751’de dikilmiş. Budapeşte’nin en büyük parkı aynı zamanda Budapeşte Hayvanat Bahçesi, Transilvanya kalelerinin replikası olan Vajdahunyad Kalesi ve Szechenyi Hamamına ev sahipliği yapıyor. 20 ve 30 numaralı otobüs veya 70, 72 numaralı troleybüs parkın yakınından geçiyor.

Budapeşte, Avrupa’nın en etkileyici şehirlerinden biri. Hayranlık uyandıran tarihî yapıları, masalsı kent atmosferi ile hem kısa hem de uzun tatiller için değerlendirebileceğiniz keyifli bir gezi rotası.

Budapeşte’de ziyaret edilebilecek diğer önemli mekânlar arasında ise Margaret Adası, Gellert Thermal Bath, Vörösmarty Meydanı, Balıkçılar Tabyası, Zincir Köprü, Váci Utca Sokağı, Aziz Stephen Bazilikası, Millenyum Anıtı, Merkez Sinangogu, Budapeşte Pazar Yeri ve Budapeşte Parlamento Binası yer alıyor. Danube Kraliçesi: Budapeşte yazımda Budapeşte hakkında düşüncelerimi paylaştım.

Önceki blog yazısıAfrika Çöllerinde Bir Art Deco Şehir: Lüderitz
Sonraki blog yazısıUNESCO Mirası Kirstenbosch Botanik Bahçesi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

  1. Gerçekten Budapeşte harika ve sakin bir şehir. Tekrar gitmiş gibi olduk 🙂 Ben gitmeden önce rehber ayarladım. Arkadaşlar süperlerdi. Havalimani transferini ve şehir turu kusursuzdu ve fiyatları da uygundu. (budapestetur.com) Vaktinizi iyi kullanmak için kesinlikle aynısını yapın derim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın