Macaristan‘ın başkenti Budapeşte, Buda, Pest ve Obuda şehirlerinin birleşmesiyle meydana gelmiş oldukça güzel bir şehir. Gezmesi oldukça keyifli, Avrupa’nın en güzel başkentlerinden. Şehrin şahane geniş ve süslü meydanları olsa da hiç biri Macar Kahramanlarının heykellerine ev sahipliği yapan Kahramanlar Meydanı kadar cazip değil.

Kahramanlar Meydanı (Hösök tere), Tuna Nehrinin güney kısmındaki düz arazileri üzerinde yer alıyor. Peşte’nin odak noktası meydan ve hemen yanındaki Varsliget Parkı, Budapeşte’nin en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri. Macar halkı için büyük değere sahip meydanda Macar tarihinin en önemli liderleri ve savaş kahramanlarının heykelleri yer alıyor.

Kahramanlar Meydanı

BUDAPEŞTE’DE NEREDE KALINIR
🏨 Vaci Utca Caddesinde yer alan Mercure City Center ve Estilo Fashion Hotel ✔︎ şehrin kalabalığına hemen karışmak isteyenler için nefis konuma sahip. Danubius Hotel Arena ise şehrin dışında yer alıyor. Buda bölümünde, Tuna Nehri kıyısında yer alan art’otel en sevdiğim yerlerden biri oldu. Tüm bu otellerde de kaldım.

Macar tarihinin 1000. yılını anmak için 1896’da Macar Milenyumu için inşa edilen Hősök Tere, Sanat Sarayı ile Güzel Sanatlar Müzesi arasında yer alıyor. Meydanın hemen arkasında Varosliget Şehir Parkı yer alıyor. Vajdahunoy Kalesi ve biraz ilerisinde Szechenyi Hamamları. Burada görmeniz gereken çok yer var.

Malta

Kalabalık tur otobüsleri gelmeden günün sabah erken saatlerde buraya gelmeye çalışın. Hava karardıktan sonra bir kez daha ziyaret edin. Budapeşte’nin pek çok yerini hem gündüz hem de gece ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. her ikisinin ambiyansı çok farklı.

Macar Tarihinin Ünlü İsimleriyle Tanışın: Heroes Square

Kahramanlar Meydanı (Heroes Square – Hösök Tere), 19. yüzyıl sonlarında, 895 yılında Macaristan fethedenlerin 1000. yılı anısına yapılmış. Albert Schikedanz adında Macar-Avusturya kökenli bir mimar tarafından tasarlanmış. UNESCO dünya mirası listesine de dahil olan meydan şehrin en gözde cazibe merkezlerinden biri.

Milenyum Anıtı (Binyıl Anıtı), meydanın en çok göze çarpan anıtı. 1900’da yapılan ve Macaristan’ı kuran yedi lideri temsil eden anıt 1895’de Macar hükümeti tarafından dikilmiş. Anıtı açılıştan ancak 35 yıl sonra tamamlanmış. Heykellerin çoğu ise György Zala tarafından dizayn edilmiş. Milenyum sütunu bu anıtın odak noktası.

Milenyum Sütunu, meydanın ortasında 36 metre yükselen ve en tepesinde Başmelek Gabriel tasvir edilmiş. Meleğin sol elinde, Macaristan’ı Hıristiyanlığa döndürme çabalarının takdiri olarak Papa tarafından Aziz Stephen’a verilen bir sembol olan iki çubuklu bir havari haçı var. Sağ elinde ise Macaristan’ın ilk kralı Aziz Stephen’ın (Istvan) Kutsal Tacını tutuyor.

Sütunun tabanında, Macar Kabilelerini Karpat Havzasına götüren Macar şefleri temsil eden yedi atlı heykel var. Önde Macar ulusunun kurucusu sayılan Árpád var. Arkasında reisler Előd, Ond, Kond, Tas, Huba ve Töhötöm (Tétény) yer alıyor. Bu kişiler hakkında tarihi kayıtlarda hemen hemen hiçbir bilgi yok. Hepsinin bir hayal ürünü olduğu düşünülüyor.

Macar boyları, 896 yılında bugünkü Macaristan’a gelerek yerleştiler. 955 yılına kadar Balkanlarda büyük bir devlet kurdular. Bu devlet, 955 yılında Germenler tarafından yıkıldı. Milenyum Anıtı önünde de Meçhul Asker için bir anıt duruyor.

Sol sütun dizisinin dış kenarının tepesinde, Emek ve Zenginliği temsil eden tırpanlı bir adam ve tohum eken bir kadın heykeli var. Sol sütun dizisinin iç üst kenarında, Savaş’ı temsil eden bir kamçı olarak bir yılan kullanan bir savaş arabasını süren bir erkek figürü yer alıyor.
Sağ sütun dizisinin bakan ucunda, Barış’ı temsil eden bir palmiye yaprağı tutan bir arabadaki kadın figürü bulunuyor.

Sağ sütun dizisinin tepesinde ilgili pozisyonda küçük bir altın heykel tutan bir adam ve Bilgi ve Zaferi temsil eden palmiye yaprağı olan bir kadın heykeli vardır.

Yapıldığı günden bu yana meydanda bir çok özel etkinlikler yapılmış ve komünizm döneminde de Sosyalist rejimin getirdiği bayramlar da burada kutlanmış. Meydanın en hüzünlü hikayesi Ruslar’a karşı ayaklandıkları için 17 bin gencin 2 gün içerisinde öldürülmesi. 1956’da Sovyet işgaline karşı başkaldırıyı yöneten lider Imre Nagy’nin cenaze seremonisi de 1989’da burada yapılmış.

Bir çok turist metro ile M1 hattını kullanarak çok kolay bir şekilde gelebiliyor ve mutlaka görülmesi gereken bir yer. Buradaki metro durağı da 1896’da açılmış ve dünyanın en eskilerinden biri.

Hősök tere, solda Güzel Sanatlar Müzesi ve sağda Sanat Sarayı olmak üzere iki önemli bina ile çevrili. Diğer tarafta UNESCO listesindeki Andrássy Bulvarı yer alırken meydanın öte tarafında ise Şehir Parkı Varosliget duruyor.

Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi, Meydanda görebileceğiniz yerlerden diğer biri. Macar asıllı bir sanatçı olan Karoly Pulszky’ın (1853- 1899) bir çalışması. Müze içerisinde ilk galeri Macaristan’ın soylu ailelerinden Esterhazy Ailesine ait.

Müzeden içeriye girdiğinizde sağda geçici sergilerin düzenlendiği salonlar, solda ise kalıcı koleksiyonlardan biri olan Klasik Antik Çağ Koleksiyonu’nu görüyorsunuz. Yunan, Etrüsk, Roma ve Greko-Mısır sanatından örneklerin yer aldığı koleksiyonlar sergileniyor. Müzenin ikinci katında ise Eski Heykel Koleksiyonu var.

Budapeşte Sanat Sarayı (Mücsarnok), meydanın diğer güzel binalarından biri. Kahramanlar Meydanı’nda Güzel Sanatlar Müzesi’ne bakan bir çağdaş sanat müzesi. Yunan tapınağına benzeyen harika bir yapı. Bu bina da yine Albert Schickedans ve Fülöp Herzog ortak çalışmasının eseri. Geçici çağdaş sanat sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Budapest City Park (Varosliget), Kahramanlar Meydanının hemen yanında olan şehir parkı ve dinlenmek için nefis bir yer. Dünyanın ilk şehir parkı olma özelliği taşıyan parkın ağaçları 1751’de dikilmiş. Budapeşte’nin en büyük parkı aynı zamanda Budapeşte Hayvanat Bahçesi, Transilvanya kalelerinin replikası olan Vajdahunyad Kalesi ve Szechenyi Hamamına ev sahipliği yapıyor.

Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın en büyük şehri Budapeşte, Avrupa’nın en etkileyici şehirlerinden biri. Hayranlık uyandıran tarihî yapıları, masalsı kent atmosferi ile hem kısa hem de uzun tatiller için değerlendirebileceğiniz keyifli bir gezi rotası. Budapeşte’de görmeniz gereken çok yer var.

Buda kesiminde Gellert Thermal Bath ve Gellert Tepesi, Balıkçılar Tabyası, Buda Kalesi yer alıyor. Bu bölgeye 1 tam gününüzü ayırın. Peşte ve Tuna Nehri çevresinde ise Zincir Köprü, Vörösmarty Meydanı, Váci Utca Sokağı, Aziz Stephen Bazilikası, Merkez Sinangogu, Budapeşte Pazar Yeri ve Budapeşte Parlamento Binası görmeniz gereken önemli yerler.

1 Yorum

  1. Gerçekten Budapeşte harika ve sakin bir şehir. Tekrar gitmiş gibi olduk 🙂 Ben gitmeden önce rehber ayarladım. Arkadaşlar süperlerdi. Havalimani transferini ve şehir turu kusursuzdu ve fiyatları da uygundu. (budapestetur.com) Vaktinizi iyi kullanmak için kesinlikle aynısını yapın derim.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz