Balıkçı Tabyası (Halaszbastya), Macaristan‘ın başkenti Budapeşte‘de şehre hâkim panoramik manzarası, çevresinde yer alan tarihi ve ilginç tarihi yapılarıyla kentin en gözde mimari yapılarından biri. Adını Orta çağda yakınında yer alan balık pazarından alan tabya, kaleyi andıran taş kuleleri ile 1902 yılında inşa edilmiş.

895 yılında Macaristan’ı kuran 7 kavmi simgeleyen 7 kulenin yer aldığı Balıkçı Tabyası, Neo-Gotik ve Neo-Romanesk stilde inşa edilmiş. Yılda 5 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan tabya, şehrin Buda kesiminde, UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesinde yer alıyor.

balıkçı tabyası

Balıkçı Tabyası, Budapeşte

➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion), Budapeşte’yi oluşturan iki şehirden biri olan Buda kesiminde, Tuna Nehrine hakim bir tepede, Buda Kalesi yanında yer alıyor. Matthias Kilisesinin restorasyonundan da sorumlu mimar Frigyes Schulek tarafından 1895 ile 1902 yılları arasında inşa edilen yapı, ismini bölgede geçmişte yer alan balık pazarından alıyor.

Her yıl 5 milyonu aşkın kişinin ziyaret ettiği ve Buda Kalesi içerisinde yer alan Balıkçı Tabyası, Tuna Nehrine paralel 140 metre uzunluk ve 65 metre yüksekliğe sahip ana cephesinde 895 yılında Macaristan’ı kuran ve Karpat Havzasına yerleşen 7 Macar kavmini temsil eden yedi kuleye sahip.

II. Dünya Savaşı sırasında büyük hasar gören yapının savaş sonrası dönemdeki restorasyonu, yapının ilk mimarının oğlu Janos Schulek tarafından yapılmış. Neo-Gotik ve Neo-Romanesk stilde inşa edilen Balıkçı Tabyasını gezerken sanki Lord of The Rings filminden bir sahnenin içindeymişsiniz gibi hissediyorsunuz.

Balıkçı Tabyası, 1987 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesinde yer alıyor. Geniş meydanı, seyir terasları, yürüyüş parkurları ve çevresindeki restoran ve kafeleriyle Balıkçı Tabyası, Budapeşte’nin muhteşem atmosferini en iyi hissedebileceğiniz yerlerden.

Malta

Şehrin diğer yakası Peşte, Kral IV. Bela’nın kızı Margit’i hapsettiği Margaret Adası, Zincir Köprü, görkemli Budapeşte Parlamento Binası, St. Stephen Bazilikası ve Danube Bölgesi‘ni oluşturan Tuna Nehri olabildiğine gözler önüne seriliyor.

Şehrin en iyi fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerler arasında. Budapeşte’yi ziyaret eden birçok kişi burayı şehirdeki en iyi manzaraya sahip yer olarak görürken, tabyanın tek rakibi ise Gellert Tepesi ve Buda Kalesi.

Balıkçılar Tabyası gün içerisinde çok kalabalık oluyor, özellikle iyi fotoğraf peşindeyseniz sabah erken saatlerde gitmenizi tavsiye derim. Zincirli köprüyü geçtikten sonra finükülerle veya uzun bir yürüyüş yolunu tırmanarak tabyaya gidebilirsiniz.

Tabyanın çevresinde dinlenebileceğiniz cafe ve restoranlar var. Fiyatlar şehir merkesine göre burada daha makul. Hemen karşınıza çıkan Starbcuks’ta değil de onun karşısındaki kulenin içinde yer alan cafenin manzara daha iyi. Tabyadaki stantlardan hediyelik eşya alabilirsiniz. Ayrıca meydanlardaki çeşmelerinden su içilebildiği de aklınızda bulunsun.

Balıkçı Tabyasında Görülecek Yerler

1. Matthias Kilisesi

Balıkçı Tabyası Görülecek Yerler

Matthias Kilisesi (Mátyás Templom), Balıkçı Tabyasının tam merkezinde bulunuyor. Eski Buda’nın merkezi olarak kabul edilen Kutsal Teslis Meydanı’nın kalbindeki yapı, 11. yüzyılda inşa edilmiş. Kilisenin günümüzdeki görünümü ise 14. yüzyıla ait. Budapeşte’nin tartışmasız en güzel kilisesi olan Matyas, yıllardır taç giyme törenlerine de ev sahipliği yapıyor.

Adını Macar Kralı Matthias’tan alan ve yüzyıllardır ayakta kalan yapı, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu açısından da oldukça önemli bir yere sahip. Neo-Gotik stilde inşa edilen kilisenin etkileyici freskleri ve vitrayları, şehrin Kanuni Sultan Süleyman tarafından alınmasıyla yapının camiye çevrilerek üzeri boyandığı için bozulmadan korunabilmiş.

150 yıl sonrada tekrar kiliseye dönüştürülen Matthias Kilisesi, haftanın 7 günü ziyaret edilebiliyor. Aziz Matthias Kilisesi giriş ücreti 1,800HUF, öğrenci bileti ise 1,200HUF.

2. Aziz Stephen Heykeli

Fisherman's Bastion

Aziz Stephen Heykeli (St. Stephen Statue), Balıkçı Tabyası ve Matthias Kilisesi arasında yer alıyor. Çok katlı taş kaideye yerleştirilen bronz heykelin her bir kenarında dört mermer aslan bulunuyor. Macaristan’ın ilk Hristiyan kralı Stephen’in (Istvan) ata bindiği ve sağ elinde kraliyet asası taşıdığı heykel, ülkenin kurucusu olarak da kabul edilen lidere saygının sembolü.

1001 yılında Macaristan Kralı olarak taç giyen Stephen, Pagan doğmasına rağmen babasının komşu Hristiyan devletlerle yaptığı ittifakın parçası olarak 10 yaşında vaftiz edilmiş. Macaristan’ın ilk Hristiyan kralı olan Stephen, amcası da dahil olmak üzere tehdit gördüğü tüm Pagan soyluları ile savaşarak ülkesinin güvenliği sağlamış.

3. Kuzey ve Güney Burçları Koridorları

Balıkçı Tabyası Budapeşte
Balıkçı Tabyası manzarası

Balıkçı Tabyasının kuzey ve güney burçları burç avlusunu oluşturan koridorlarla birbirine bağlı. İlk yapıldığı dönemde askeri güvenlik kaygısı sebebiyle siper olarak düşünülen bölümler hükümetin bu projeden vazgeçmesinin ardından estetik görünümlü koridorlara dönüştürülmüş. Konik çatılı burçların altında, üzeri kapalı olan koridorların her iki yanında efsanevi manzara bulunuyor.

Tabyaya gece de gidebilirsiniz, üst kata geçiş akşam saatlerinde ücretsiz ve binanın ışıklandırmasıyla muhteşem bir ambiyans oluşuyor. Özellikle gece Budapeşte’nin ışıklandırılmış halini görmek harika oluyor.

4. Merdivenler

balıkçı tabyası hakkında bilgiler

Balıkçı Tabyasından Tuna Nehrine doğru uzanan ve bağlantıyı sağlayan merdivenler, 8 metreye uzanan genişliğinde, granit malzemeden, Romen tarzı özelliklere sahip. Merdivenlerin sağında ve solunda 10. yüzyıl Árpád çağını temsil eden savaşçı heykeli Balıkçı Tabyasını koruyor.

5. 3D Macar Tarihi Gösterisi

3D Macar Tarihi Gösterisi (3D Hungarian History Show), 700 yıllık tarihi geçmişi olan St. Michael Şapelinde Macar tarihinden kesitler sunan üç boyutlu bir video şovu. 2012 yılında Budapeşte Teknik Üniversitesi öğrencilerinin proje ödevi olan çalışma 1400’lü yılların sonunda Buda Kalesi, Balıkçı Tabyası ve Kral Matthias’ın nasıl göründüğüne dair bilgiler veriyor.

Malta

Çeşitli tarihi kaynaklarda yapılan araştırmalar sonucunda çıkarılan modelleme ile izleyenleri zamanda yolculuğa davet eden gösterinin sonunda Macar halk kahramanları ile selfie çekilebiliyorsunuz. Her 15 dakikada bir 8 dilde gösterilen film, haftanın 7 günü 10.00-17.00 saatleri arasında, 1,500HUF karşılığında izlenebiliyor.

Balıkçı Tabyası giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Budapest, Szentháromság tér, 1014 Macaristan
🕘 Ziyaret saatleri: Balıkçı Tabyası, haftanın 7 günü, günün 24 saati ziyarete açık. Tabyanın alt teraslarında herhangi bir saat sınırlaması bulunmuyor, üst katlar ise 09.00-20.00 saatleri arasında ücretli, bu saatler dışında ücretsiz ziyaret edilebiliyor.
💶 Balıkçı Tabyası giriş ücreti: Balıkçı Tabyasının alt terasları ücretsiz. Tabyanın üst teraslarını ziyaret etmek için 1000HUF, öğrenci ve çocuklardan ise 500HUF ücret alınıyor. Akşam 20.00’den sonra ücretsiz.

Zincir Köprünün sonunda yer alan ve haftanın yedi günü 07.30 ile 10.00 saatleri arasında çalışan fünikülerle birkaç dakika içerisinde Balıkçı Tabyasında olmak mümkün. Bir diğer seçenek de Szêll Kâlmân Meydanından hareket eden otobüsleri kullanmak.

1650 HUF karşılığında 24 saat sınırsız toplu taşıma kullanım kartı alarak 16 veya 16A otobüsleriyle ihtişamlı Balıkçı Tabyasına ulaşabilirsiniz.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin en iyi manzarasına sahip noktalarından biri olan Balıkçı Tabyası, Macar tarihini simgeleyen eşsiz tarihi ve mimari yapılarıyla da şehrin gözde turistik merkezlerinden.

Önceki blog yazısıİbradı Nerede 📍 İbradı’ya Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıPrag Dans Eden Ev: Dancing House
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın