Balıkçı Tabyası (Halaszbastya), dantel gibi işlenmiş mimarisiyle masalların gerçekle buluştuğu süslü bir kale. Macaristan‘ın başkenti Budapeşte‘de, şehre hâkim bir noktadan Tuna Nehrine bakan kale, panoramik manzarası, çevresinde yer alan tarihi ve ilginç tarihi yapılarıyla kentin en turistik yeri. Budapeşte silüetinde önemli bir yeri var.

Adını, Orta çağda bölgeyi işgalcilere karşı savunduğu varsayılan balıkçılar loncasından aldığına inanılan Tabya, Yedi kuleden oluşuyor. Kulelerin her biri 896’da şu anda Macaristan olarak bilinen yere yerleşmiş yedi Macar kavmini temsil ediyor. UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesinde yer alan Tabyanın kuleleri masallardan fırlamış gibi gözüküyor.

Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası, şimdiye kadar ziyaret ettiğim en eşsiz seyir teraslarından biri! Tabya, bir bölgeyi savunmak için yapılan ve silahlarla güçlendirilen askeri yapılara deniyor. Budapeşte Balıkçı tabyası, Budapeşte Kale Bölgesi’nin bir parçası. Devasa merdivenleri, arma motifli duvarları ve bir çok süsleriyle Neo-Gotik ve Neo-Romanesk mimarinin kombinasyonu.

Tamamlanması 7 yıl sürmüş ve 1902’de tamamlanmış. Yedi, bu muhteşem teras için kilit bir sayı. Kulelerin her biri ülkeyi kuran 7 Macar kabilesinden birini temsil ediyor. Budapeşte’yi oluşturan iki şehirden biri olan Buda kesiminde, Tuna Nehrine hakim bir tepede, Buda Kalesi yanında yer alıyor.

Malta

Tuna Nehri ile Macaristan Parlamento Binası‘nın nefes kesen manzarasının keyfini çıkarmak için harika bir yer. Budapeşte’nin Kale Tepesi bölgesinde (Castle Hill) ziyaret edilebilecek tüm yerler arasında Balıkçılar Burcu benim favori yerimdi.

Balıkçı Tabyası, Budapeşte

Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion), orijinal Macar adı Halaszbastya’dan bir çeviri. İsmin nereden geldiğine dair birçok teori var, ancak çoğu tarihçi, Budin Kalesinin ilk koruyucuları olan balıkçılar loncasından geldiği konusunda hemfikir. Matthias Kilisesinin restorasyonundan da sorumlu mimar Frigyes Schulek tarafından 1895 ile 1902 yılları arasında inşa edilmiş.

Konik kulelere sahip Balıkçı Tabyası, ilk olarak Macaristan’ın 1000. doğum günü kutlamalarının bir parçası olarak, yerel halkın şehrin panoramik manzarasının keyfini çıkarabileceği dekoratif bir gözetleme kulesi olarak inşa edilmiş. Kaleye benzer görüntüsüyle, 895 yılında Macaristan’ı kuran 7 kavmi simgeleyen 7 kulenin yer alıyor.

Bugün bu eşsiz yapı, Budapeşte’nin en iyi panoramik manzarasını görebileceğiniz Buda kıyısındaki en ikonik manzaralardan birini sunuyor. Her yıl 5 milyonu aşkın kişinin ziyaret ettiği ve Buda Kalesi içerisinde yer alan Balıkçı Tabyası, Tuna Nehrine paralel 140 metre uzunluk ve 65 metre yüksekliğe sahip.

Fisherman’s Bastion, II. Dünya Savaşı sırasında neredeyse yıkılmıştı. Savaş sonrası dönemde, 1948’de restorasyonun orijinal ihtişamına geri getirilmesine öncülük eden Fridgyes Schulek’in oğlu János Schulek olmuş.

Ana cephesinde Macaristan’ı kuran ve Karpat Havzasına yerleşen 7 Macar kavmini temsil eden yedi kule, Walt Disney filmlerine ilham verecek kadar hoş tasarlanmış.

Balıkçı Tabyasının kuzey ve güney burçları burç avlusunu oluşturan koridorlarla birbirine bağlı. İlk yapıldığı dönemde askeri güvenlik kaygısı sebebiyle siper olarak düşünülen bölümler, hükümetin bu projeden vazgeçmesinin ardından estetik görünümlü koridorlara dönüştürülmüş.

Konik çatılı burçların altında, üzeri kapalı olan koridorların her iki yanında efsanevi manzara sunuyor. Balıkçı Tabyasından Tuna Nehrine doğru uzanan ve bağlantıyı sağlayan merdivenler, 8 metreye uzanan genişliğinde, granit malzemeden, Romen tarzı özelliklere sahip. Merdivenlerin sağında ve solunda 10. yüzyıl Árpád çağını temsil eden savaşçı heykeli Balıkçı Tabyasını koruyor.

Tabyaya gece de gidebilirsiniz, üst kata geçiş akşam saatlerinde ücretsiz ve binanın ışıklandırmasıyla muhteşem bir ambiyans oluşuyor. Özellikle gece Budapeşte’nin ışıklandırılmış halini görmek harika oluyor.

Balıkçı Tabyası, 1987 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesinde yer alıyor. Geniş meydanı, seyir terasları, yürüyüş parkurları ve çevresindeki restoran ve kafeleriyle Balıkçı Tabyası, Budapeşte’nin muhteşem atmosferini en iyi hissedebileceğiniz yerlerden.

Şehrin Peşte yakası, Kral IV. Bela’nın kızı Margit’i hapsettiği Margaret Adası, iki yakayı birbirine bağlayan ilk köprü olan Zincir Köprü, Avrupa’nın en gösterişli parlamento yapısı Budapeşte Parlamento Binası, kuleleriyle St. Stephen Bazilikası ve Danube Bölgesi olabildiğine gözünüzün önünde.

Şehrin en iyi fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerler arasında. Tabyanın tek rakibi ise Gellert Tepesi ve Buda Kalesi.

BALIKÇI TABYASI NASIL GEZİLİR
Zincirli köprüyü geçtikten sonra fünikülerle veya uzun bir yürüyüş yolunu tırmanarak tabyaya gidebilirsiniz. Balıkçılar Tabyası gün içerisinde çok kalabalık oluyor, özellikle iyi fotoğraf peşindeyseniz sabah erken saatlerde gitmenizi tavsiye derim.

🕘 Balıkçı Tabyası haftanın 7 günü, günün 24 saati ziyarete açık. Teras ve balkonların çoğu ücretsiz. Anca daha nefis bir görüntü almak isterseniz, çıkacağınız üst katlar 09.00-20.00 saatleri arasında ücretli, bu saatler dışında ücretsiz.

🎫 Balıkçı Tabyası giriş ücreti giriş ücreti 1000HUF, öğrenciler ve 6-14 yaş arası çocuklar için ise 500HUF ücret alınıyor. 6 yaşından küçük çocuklar ücretsiz. AB vatandaşları indirimli bilet alabiliyor.

Tabyanın çevresinde dinlenebileceğiniz cafe ve restoranlar var. Fiyatlar şehir merkezine göre burada daha makul. Starbcuks’ta değil de onun karşısındaki kulenin içinde yer alan cafenin manzara daha iyi. Tabyadaki meydanlardaki çeşmelerinden su içilebildiği de aklınızda bulunsun.

BUDAPEŞTE’DE NEREDE KALINIR
🏨 Peşte’nin kalbi Vaci Utca Caddesinde yer alan Mercure City Center ve Estilo Fashion Hotel ✔︎ şehrin kalabalığına hemen karışmak isteyenler için enfes konuma sahip. Danubius Hotel Arena ise şehrin dışında yer alıyordu, metro ile gidip geldim. Buda bölümünde, Tuna Nehri kıyısında kaldığım art’otel en sevdiğim otel oldu ✔︎

Gördüğüm kadarıyla, pek çok insan Balıkçılar Tabyasındaki Trinity Meydanı’nın ötesine pek gitmiyor. Budapeşte Kale Bölgesi’nin kuzeybatı tarafını düşen bölge kalabalıktan uzak, enfes bir kasaba gibi hissettiriyor. Budapeştede gördüğüm en arnavut kaldırımlı düzgün sokaklar, her biri diğeriyle uyumlu tarihi evler ve enfes mekanlarıyla burası bir cevher.

Savaş dönemi bombardımanından sağ çıkmayı başarmış St. Mary Magdalene Kilisesi ile Castle Hill’in altında, neredeyse yarım milyon yıl önce sıcak su kaynakları tarafından oluşmuş karmaşık mağara sistemi Buda Castle Labyrinth gezilecek yerler arasında.

Matthias Kilisesi

Matthias Kilisesi (Mátyás Templom), Balıkçı Tabyasının tam merkezinde görmeniz gereken bir kilise. Sadece dışarıdan bakıp geçmeyin, hoş tasarıma sahip içini de gezin. Eski Buda’nın merkezi olarak kabul edilen Trinity Meydanındaki kilise 11. yüzyılda inşa edilmiş. Kilisenin günümüzdeki görünümü ise 14. yüzyıla ait.

Adını Macar Kralı Matthias’tan alan Aziz Matthias Kilisesi, Budapeşte’nin tartışmasız en güzel kilisesi. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu açısından da oldukça önemli bir yere sahip. Yüzyıllardır Macar Krallarının taç giyme törenleri bu kilisede yapılıyor.

Neo-Gotik stilde inşa edilen kilisenin etkileyici freskleri ve vitrayları inanılmaz. Kanuni Sultan Süleyman tarafından Budin alınınca bu kilise camiye çevirilerek üzeri boyandığından bozulmadan günümüze kadar kalabilmiş. Cami olduktan 150 yıl sonrada tekrar kiliseye dönüştürülmüş.

Haftanın 7 günü ziyarete açık. Giriş ücreti 2500 HUF, öğrenci bileti ise 1900 HUF. Kulesine çıkmak isterseniz erişkin 2900 HUF, öğrenci ise 2400 HUF.

Aziz Stephen Heykeli

Aziz Stephen Heykeli (St. Stephen Statue), Balıkçı Tabyası ve Matthias Kilisesi arasında yer alıyor. Macaristan’ın ilk Hristiyan kralı Stephen’in (Istvan) ata bindiği ve sağ elinde kraliyet asası taşıdığı heykel, ülkenin kurucusu olarak da kabul edilen lidere saygının sembolü.

Çok katlı taş kaideye yerleştirilen bronz heykelin her bir kenarını dört mermer aslan süslüyor. 1001 yılında Macaristan Kralı olarak taç giyen Stephen, Pagan doğmasına rağmen babasının komşu Hristiyan devletlerle yaptığı ittifakın parçası olarak 10 yaşında vaftiz edilmiş. Stephen, amcası da dahil olmak üzere tehdit gördüğü tüm Pagan soyluları ile savaşarak galip gelmiş.

3D Macar Tarihi Gösterisi

3D Macar Tarihi Gösterisi (3D Hungarian History Show), 700 yıllık tarihi geçmişi olan St. Michael Şapelinde Macar tarihinden kesitler sunan üç boyutlu bir video şovu. 2012 yılında Budapeşte Teknik Üniversitesi öğrencilerinin proje ödevi olan çalışma 1400’lü yılların sonunda Buda Kalesi, Balıkçı Tabyası ve Kral Matthias’ın nasıl göründüğüne dair bilgiler veriyor.

Çeşitli tarihi kaynaklarda yapılan araştırmalar sonucunda çıkarılan modelleme ile izleyenleri zamanda yolculuğa davet eden gösterinin sonunda Macar halk kahramanları ile selfie çekilebiliyorsunuz. Her 15 dakikada bir 8 dilde gösterilen film, haftanın 7 günü 10.00-17.00 saatleri arasında, 1,500HUF karşılığında izlenebiliyor.

Zincir Köprünün sonunda yer alan ve haftanın yedi günü 07.30 ile 10.00 saatleri arasında çalışan fünikülerle birkaç dakika içerisinde Balıkçı Tabyasında olmak mümkün. Bir diğer seçenek de Szêll Kâlmân Meydanından hareket eden otobüsleri kullanmak.

1650 HUF karşılığında 24 saat sınırsız toplu taşıma kullanım kartı alarak 16 veya 16A otobüsleriyle ihtişamlı Balıkçı Tabyasına ulaşabilirsiniz.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin en iyi manzarasına sahip noktalarından biri olan Balıkçı Tabyası, Macar tarihini simgeleyen eşsiz tarihi ve mimari yapılarıyla da şehrin gözde turistik merkezlerinden. Güzel mimarisi ve harika şehir manzarası ile hem gündüz hem de gece ziyaret edin.4 Yorumlar

  1. Budapeşte turu için araştırma yaparken sizi buldum. Yakında gideceğim inşallah. Benim için gayet detaylı bir rehber oldu. Bütün sayfalarınızı iPad’e kayıt ettim. İnternet olmadan fotoğraflar kısmından sizi rehber alıcam. Her şeyin fiyatı da var. Çok teşekkürler. Ve de çok imrenmeler.

    Sizin gibi gezmeyi çok isterdim. Yine de gayet detaylı ve planlı geziyorum ama senede 10-15 gün gibi oluyor. Size sağlıklı, uzun nice gezmeler dilerim.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz