Orta Avrupa görülmesi gereken birbirinden muhteşem şehirlerle çok sayıda turistin rotasına girmeye başladı. Birbirine çok yakın mesafede bulunan ancak çok farklı kültürlere ev sahipliği yapan Orta Avrupa şehirleri, geçmişle hala bağlarını koruyan kültürleri, yerel lezzetleri, tarihi ve özgün mimari dokusu ile ilgi oldukça ilgi görüyor.

Geçen yıl (2014) Ağustos ayı ortasından Eylül ayı sonlarına kadar Orta Avrupa şehirlerini gezme fırsatı bulmuştum. Bazılarını ikinci defa ziyaret ediyor olsam da seyahatimden pek keyif aldım. Orta Avrupa görülmesi gereken birbirinden muhteşem şehirlerle çok sayıda turistin rotasına girmeye başladı. Birbirine çok yakın mesafede bulunan ancak çok farklı kültürlere ev sahipliği yapan Orta Avrupa şehirleri, geçmişle hala bağlarını koruyan kültürleri, yerel lezzetleri, tarihi ve özgün mimari dokusu ile ilgi oldukça ilgi görüyor.

Prag-Budapeste-Viyana-Turu

Baltık Denizi ve Adriyatik arasında yer alan bölgedeki ülkeler; sosyal ve kültürel yaşamı son derece zengin Almanya; sokakları kahve kokan Avusturya; tarih kokan sokaklarıyla Çekya; şatolarıyla ünlü minnacık ülke Lihtenştayn; artık dağılmış olan Varşova Paktı üyelerinden Macaristan ve Polonya; sessiz sedasız Çek Cumhuriyet’inden ayrılan Slovakya; eski Yugoslavya’dan ayrılan ve şimdilerde Avrupa Birliği üyesi olan Slovenya ve nefes kesen dağ manzaraları ile İsviçre Orta Avrupa ülkeleri olarak sınıflandırılıyor.

Görülmesi Gereken En Güzel Orta Avrupa Şehirleri

1Prag, Çekya

Yüzlerce yıl Bohemya’ya başkentlik eden Prag, zarif köprüleri, katedralleri, eşsiz mimari özellikteki yapılarıyla Orta Avrupa turlarının da gözdesi bir şehir. Tarihi bölgenin Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezerken hissettiğim duygular tarifsiz. II. Dünya Savaşı’ndan neredeyse hiç zarar görmeden çıkmayı başaran bu şanslı kentte Orta Çağ havası hemen her yerde karşınıza çıkıyor.


Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ın 9. yüzyıldan kalma kalesi, Eski Kent Meydanı (Staromestske nam), Charles Köprüsü, Astronomik Saat, Eski Kent Köprü Kulesi (Stare Mesto) ve St. Nicholas Kilisesi gezilecek yerlerin başında geliyor. Dünyaca ünlü Çek biralarının tadına da bakmadan dönmemeli. Her ne kadar Çekler Avrupa’nın en çok sızlanan milleti olsa da sokakları dolduran hınca hınç turistlerden yayılan enerji şehrin hemen her sokağında hissediliyor. Uzun yürüyüşlere kendinizi hazırlayın!

Göz at: Prag Gezilecek Yerler

2Budapeşte, Macaristan

Orta Avrupa turlarının gözdesi; Budapeşte
Orta Avrupa turlarının gözdesi; Budapeşte

Budapeşte, Orta Avrupa şehirleri içerisinde benim gözdem ve en iyi bildiğim şehirlerden biri. 2 hafta kadar kalıp birçok sokağında yürüdüğümden olsa gerek, bu şehre duygusal olarak bağlandım diyebilirim. Tuna Nehri‘nin iki yakasındaki Budin ve Peşte kentlerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş, Orta Avrupa’da en çok ilgi çeken kentlerden biri olan Budapeşte, Orta Avrupa’nın Paris’i olarak isimlendiriliyor. Oysa ki Paris ile çok farklı karakterlere sahipler. Berlin’den sonra bölgenin ikinci en büyük kenti olarak şehrin, büyüklüğüne rağmen gelişmiş ulaşım sistemiyle ve yürüyerek gezmek pek kolay.

3 defa çıktığım Gellert Tepesi’nden eşsiz Tuna Nehri manzarasını izlemek, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Balıkçı Tabyası‘nın nefis kafelerinde oturmak; nefes almak ve doğayla iç içe olmak için tasarlanmış Margaret Adası, Gül Baba Türbesi, Rönesans Sarayı gezilecek yerlere eklenmeli.

Tuna Nehri üzerinde tekne turu da unutulmamalı. Oraya kadar gitmişken bir de meşhur kaplıca keyfini çıkarmadan dönmek olmaz. Eski izbe yerlerin dönüştürüldüğü Ruin barlar ise tüm Avrupa’da meşhur. En az birini ziyaret edin. Budapeşte uçak bileti 99€’ya kadar düşüyor bazen. Konaklama için Estilo Fashion Otel Budapeşte nefis bir tercih olur.

Göz at: Budapeşte Gezilecek Yerler

3Viyana, Avusturya

Orta-Avrupa-Schonbrunn-Sarayi
Schönbrunn Palace, Viyana

Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Viyana, kültür ve sanatın da merkezi olarak biliniyor. Tarih boyunca Avrupa’nın önemli diplomatik ve kültürel olaylarına ev sahipliği yapan Viyana, yüzde 30’a yaklaşan orman varlığıyla aynı zamanda yeşil bir kent. Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri listesinde birkaç yıldır hep ilk sırada.

Çok sayıda alternatif sunan müze şehirde Habsburg Hanedanının yazlık sarayı Schönbrunn Palace turistlerin en çok ilgi gösterdiği yer. Gezmek için 1 günü sadece bu saraya ayırmıştım. Avrupa’nın en önemli sanat koleksiyonlarından birisine ev sahipliği yapan Viyana’da, ayrıca Hofburg Sarayı, Viyana Opera Binası, Belediye Binası, Sanat Tarihi Müzesi, Kelebek Evi, Belvedere Sarayı görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Barok ve Art Nouveau başkenti sayılan şehrin sembollerinden St. Stephan Katedrali görülmesi gereken diğer bir yer. Yıl boyunca farklı müzik festivallerinin düzenlendiği Viyana’da sanat tutkunları için inanılmaz seçenekler var. Bir Avusturya lezzeti olan şnitzeli de mutlaka deneyin.

Göz at: Viyana Gezilecek Yerler

4Salzburg, Avusturya

Salzburg-Orta-Avrupa
Muhteşem şehir Salzburg, Avusturya

‘Tuzdan kale’ anlamına gelen Salzburg, aynı zamanda Avusturya’nın simgelerinden besteci Mozart’ın da doğduğu kent. Ekim’de ziyaret ettiğim Salzburg ve çevresi beni kendisine aşık etti. Şehirlerle ilgili bir beklenti ve önyargım olmadan seyahat etmeyi severim, ama doğrusu Salzburg’dan bu kadar etkileneceğimi tahmin etmiyordum. Görkemli Alp Dağlarının eteklerinde yer alan UNESCO Mirası Old City, sanat ve tasarımın yarattığı sade ama etkileyici sokakları ile Salzburg gönlümdeki sağlam yerini aldı.

Barok mimarinin özelliklerini korumayı başaran kent, tarihe ilgisi olan gezginleri cezbediyor. Doğal bir tablonun içerisinde geziyormuşçasına bir izlenim sağlayan Salzburg, müzik festivalleri ile de ünlü. Mozart’ın doğduğu ev bugün müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Salzach Nehri kıyısındaki bisiklet turları ve spor aktiviteleri yerli halkla kaynaşmayı sağlıyor.

Kent özgün mimarisi ve korunan yapısı nedeniyle 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girdi. Mirabell Sarayı, Aigen Sarayı, Johannes Sarayı gezilmesi tavsiye edilen noktalardan. İlk fırsatta tekrar gidip, bir peri masalını andıran Hallstatt ve Acheensee civarında daha uzun süre vakit geçirmek istiyorum. Konaklama tavsiyesi: Hotel Goldener Hirsch.

Göz At: Salzburg Gezi Rehberi | Salzburg Gezilecek Yerler

5Bratislava, Slovakya

Bratislava-Orta-Avrupa
Orta Avrupa şehirlerinden Bratislava’da , şehir merkezinde açık havada koltuk ve kitaplık var.

Slovakya’nın başkenti Bratislava, tıpkı diğer Orta Avrupa başkentleri gibi Tuna Nehri kıyısına kurulmuş. Hem Avusturya hem de Macaristan’a sınırı olan Bratislava bu özelliği ile de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Budapeşte sonrası ziyaret ettiğim, Avrupa’nın en dinamik ve genç nüfuslu kentlerinden biri olan Bratislava, bir başkente göre sakin ve dingi bir atmosfere sahip.

Huzur dolu Eski Şehir Bölgesi’ni mutlaka gördükten sonra; Bratislava Kalesi, Devin Kalesi, Saat Müzesi, Ulusal Müze, Silah Müzesi, Mozart Evi, Yahudi Kültür Müzesi, Soykırım Anıtı ve Mavili Kilise görülebilecek noktalar arasında yer alıyor. Bratislava çok küçük bir alanda kurulduğundan, bir tam günlük bir zaman diliminde, tüm kentin büyük bir bölümünü yürüyerek keşfetmek mümkün. Rast gelirseniz açık havada kurulmuş kanepeye kurulup, açık hava kütüphanesinden dergi ve kitapları karıştırın, ağaçların dibindeki armut koltuklarda yorgunluğunuzu atın. Konaklama tavsiyesi: Patio Hostel.