Macaristan‘ın başkenti Budapeşte benim en sevdiğim şehirlerden birisi. Çok sayıda gezilecek tarihi yerleri ve simge yapılarıyla kendisini kolay sevdiren bir şehir bana göre. Ortasından Tune nehrinin aktığı şehrin ister Buda ister Peşte tarafında gezin, her bir köşesinin tadı damağınızda kalıyor. Tadı damağımda kalan yerlerden biri de New York Cafe oldu.

Günümüzde otel olarak hizmet veren New York Sarayı şehrin en göz alıcı müze restoranlarından birisi. Ben müze diyorum, zira içeri girince; “Bir müzeye mi girdim acaba ben?” sorusu gelmişti hemen aklıma.

malta
New York Cafe, Budapeşte
New York Cafe, Budapeşte

Giriş katında New York Cafe bulunan saray, 1890-1894 yıllarında yapılmış. New York Sigorta şirketi adına yaptırılan yapının tasarımında Macar Mimar Alajos Hauszmann, Floris Korb ve Kalman Giergl’in imzası var.

       

Gerçekleştirilen restorasyonun ardından 2006 yılı Mayıs ayında New York Palace Hotel olarak yeniden açılan otel, yapılan isim değişikliği ile günümüzde Boscolo Budapest olarak hizmet veriyor. Boscolo firmasının yaptığı restorasyon kafe ve otelin yanı sıra eski ofis binalarını da kapsamış. Yüzme havuzu, sauna, buhar odası gibi tesislerle birlikte, tarih kokan odalar ziyaretçilerini ağırlıyor.

New York Cafe Budapeşt
New York Cafe

İtalyan barok tarzının hakim olduğu binada, ana cephe rölyef ve heykellerle süslü. Yapıda en dikkat çeken heykel, Karoly Senyei tarafından yapılan Lady Liberty’nin bronz heykeli. Sarayın sokağa bakan bölümünde ise yarı insan yarı keçi figüründe olan heykeller ellerinde sokak lambalarını taşıyor.

New York Café & Restaurant

Giriş kısmı kafe olarak tasarlanan New York Sarayı, bugün Budapeşte’nin en lüks ve şık kafelerinden New York Cafe’ye (New York Kavehaz) ev sahipliği yapıyor. 19. yüzyılın sonunda Budapeşte’de popülerleşen kafe kültürünün etkisini taşıyan bu kafeyi sadece tasarımı için bile görmeye gelenler var.

İç dekorasyonu en kaliteli malzemelerle hazırlanan New York Café, şamdanları, avizeleri, spiral kolonlarla süslenmiş tarzıyla ziyaret edenleri etkilemeyi başarıyor.

Budapese-Gezilecek-Yerler-Cafe
New York Cafe

İlk açıldığı dönem Macaristan’ın en ünlü gazeteci ve yazarlarının uğrak noktası olan kafe, Budapeşte entelektüel yaşamının merkezi haline gelmiş. Anlatılanlara göre açılış günü kafenin anahtarlarını Danube’ye fırlatan Ferenc Molnar buranın 24 saat açık kalmasını istemiş.

Budapeste-New-York-Cafe
New York Cafe
Budapeste-Ne-Yenir
New York Cafe
Goulash Çorbası
Goulash Çorbası, New York Cafe
New York Cafe Budapest
New York Cafe, Budapest, Macaristan

Budapeşte’yi ziyaret eden turistlerin görmesi gereken yerlerin başında gelen New York Cafe, sadece bir şeyler yemek içmek için değil, iç ve dış tasarıma tanıklık etmek için de tercih ediliyor. Roma’daki barok kiliselerle yarışır düzeydeki dekor, zamanda yolculuk hissi yaşatıyor.

3 YORUM

  1. Müze ve sarayların çokluğu nedeniyle birkaç günde gezmesi zorlu olan, ilk etapta tipik bir avrupa şehri izlenimi yaratsa da tanıdıkça içinizde sempati uyandıracak, özellikle christmas dönemini geçirmek için avrupa’nın en güzel yerlerinden biri olan güzeller güzeli şehir.

  2. Orta Avrupa’dan doneli 2 gun, New York Cafe’ye gidisimden bir hafta sonra bu yaziyi gormek:) Budapeste cok sevimli ve guzeldi… New York Cafe’de oturup bir seyler icip saray havasini her giden yasamali.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın