Hallstatt, nefes kesen manzarasıyla Avrupa’nın en güzel köyü olsa gerek! Bazı yerler anlatılmaz, yaşanması gerekir derler. Hani bir manzarayla göz göze gelirsin ve bunun gerçek olduğuna inanamazsın. İşte Hallstatt tam da öylesi bir coğrafya benim için. Yüzümü ne tarafa çevirsem karşılaştığım manzara beni benden aldı bu minik kasabada.

Avusturya Salzkammergut Göller Bölgesinde yer alan UNESCO Listesindeki Hallstatt, Alp Dağlarının eteğinde, zarafeti ve masalsı atmosferiyle yüz yıl önce nasıldıysa bugün de aynen öyle duruyor karşınızda. Adı Mozart ile anılan Avusturya şehri Salzburg’dan arabayla Hallstatt’a gittim. Amacım birçok yerde karşıma çıkan, daha görmeden kendisine aşık olduğum Hallstatt’ı keşfetmek.

Hallstatt

Merak edip de bir türlü gidemediğim Salzburg şehrine, 2014’te gitme fırsatı buldum. Avusturya’nın bu şirin şehri beklentilerimin ötesinde bir yer çıktı. Hoş, genelde bir beklentim ve önyargım yoktur şehirlere, ama öncesinde şehir hakkında aklımda birikmişlerden ötesini bulmak beni heyecanlandırmıştı.

Salzburg Old Town’ın nefis sokakları, görkemli katedraller, Mirabell Gardens, hoş manzaraya sahip Hohensalzburg Kalesinin duvarları arasında olmak, Mozart’ın şehirde bıraktığı izleri görmek aklıma gelenlerden bazıları. Olağanüstü yol manzaraları arasından geçerek, Avrupa’nın en güzel 10 köyünden biri olarak geçen Hallstatt köyüne gitmek ve bu hayatımın en güzel yolculuklarından biri oldu.

Malta

Hallstatt Gezi Rehberi 🇦🇹

Hallstatt, Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri. İsmini tarih öncesi çağlardan kalma tuz madeninden alıyor. Tuz, yıllardır buranın en değerli varlığı, ‘Beyaz Altın’ deniyor burada. 7,000 yıla varan geçmişe sahip, Avrupa’nın en eski köylerinden biri. Nefes kesen manzaralara sahip olan şirin kasaba, zengin tarihi geçmişini ve mimari yapısını günümüze kadar muhafaza etmeyi başarmış.

Nüfusu ise 1000 kişiden daha az. Kasabayı bir uçtan bir uca yürümek yarım saat dahi sürmez, ancak sokaklar çok kalabalık. Şehrin ünü dünyanın öteki ucuna yayılmış. Kalabalığın büyük bölümü Uzak Doğululardan oluşuyor. Çinliler kasabayı o kadar sevmiş ki Çin’in Huizhou şehrinde 960 milyon dolara Hallstatt Kasabasının bir kopyası yapılmışlar.

Hallstatt’ta Avusturya’nın resmi dili Almanca konuşuluyor. Ülkede eğitim kalitesi çok yüksek olduğundan hemen herkes İngilizce de konuşabiliyor. Avusturya para birimi Euro. Hallstatt Türkiye’den 1 saat geri. Şehrin nüfusu 779.

HALLSTATT NEREDE
📍 Hallstatt, Avusturya’nın Yukarı Avusturya bölgesindeki Salzkammergut’da yer alan bir köy, Hallstätter Gölü kıyısında yer alıyor. Avusturya’nın 4. büyük şehri Salzburg veya başkent Viyana’dan gidilebilir. Avusturya’nın bu Avrupa’nın en güzel köyleri listesinde adı sık sık geçen köyü Salzburg’dan yaklaşık 80 km, Viyana’dan ise 290 km uzaklıkta.

HALLSTATT’A GİTMEK İÇİN NE GEREKİYOR
Hallstatt’a gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Viyana Gezi Rehberi ve Salzburg Gezi Rehberi blog yazılarımda gezilip görülecek yerler ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaştım. Daha uygun ve verimli bir Hallstatt tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarına göz atın.

HALLSTATT NASIL GİDİLİR
✈️ Türk Hava Yolları, haftanın her günü İstanbul Havalimanından tarifeli 2,5 saat süren direkt uçuşlarla Salzburg’a seferler düzenliyor. Ben de uçağa son dakika yetişerek THY ile uçtum. Salzburg W. A. Mozart Havalimanı (SZG), şehir merkezinin 12 km dışında yer alıyor. Havalimanından kalkan 2 numaralı otobüs 20 dakikada Salzburg Hauptbahnhof’a ulaştırıyor (2,30 €). Taksi ise ortalama 25-30 € civarında tutuyor.

Hallstatt’a ben Salzburg’dan özel araç ile göller bölgesini geze geze gittim. Salzburg’dan Hallstatt’a giderken Alp Dağlarına nazır, nefis göllerin, ormanlık alanların ve köylerin olduğu muhteşem bir manzara sizi bekliyor.

Fuschlsee ve Wolfgangsee gölleri ve St. Gilgen ve Fushl kasabaları başlı başında gidilmeyi hakkedecek kadar güzel. Bu coğrafyaya bayıldım ben. Yaklaşık 1 saat sürmesi gereken 73 km’lik yolu gitmemiz saatlerimizi aldı. Mümkünse araba kiralayıp bu yolu yavaş yavaş geze geze gidip 1 gece Hallstatt’ta kalmanızı tavsiye ederim.

🚌 Salzburg’dan Hallstatt’a otobüs ile gitmek istiyorsanız Salzburg Merkez Tren İstasyonu / Salzburg Hauptbahnhof yanındaki Südtiroler Platz’dan kalkan 150 nolu otobüse binin (gidiş-dönüş 20,80€). Bölgesel otobüslerde 24 saat geçerli biletler (Tageskarte) 2 kişi için 25€. Günübirlik gidiyorsanız sabah ilk seferle gidin derim. Yaklaşık 90 dakika süren yolculukta şahane manzaralara bakarken, çayırda otlayan ceylanları görürseniz şaşırmayın.

Son durak Bad Ischle kasabasından Hallstatt Gosaumühle’e gitmek için 542/543 (4.60€) numaralı otobüse binin. Bunun için 20 dakika beklemeniz gerekebilir. Buradaki bilgiler dışında muhakkak insanlara ve otobüs şoförüne Hallstatt’a gitmek istediğinizi mutlaka sorun binmeden önce. Otobüsün sağında oturmaya çalışın. Bu rotayı tercih ettiğinizde feribotla Hallstatt’a girme şansınız yok.

Salzburg > Bad Ischl > Hallstatt Gosaumühle > Hallstatt

🚆 Salzburg’dan Hallstatt’a tren ile gitmek de mümkün, ancak yolda aktarma yapmanız gereken 2,5 saat sizi bekliyor. Sabah 7 ile akşam 18:30 arasında çalışan trenlerle, şahane doğayı izlemek için bile sırf bu yolculuk yapılabilir, emin olun.

SalzburgAttnang-PuchheimBad Ischl Hallstatt Bahnhof

Salzburg Hauptbahnhof’tan Viyana yönüne giden trenlere binin ve Attnang-Puchheim durağında inin. Salzburg ile Attnang-Puchheim arası trenle 90 dakika sürüyor. Bad Ischl ve Obertraun yönüne giden trene binin. 1,5 saat süren yolculukla Hallstatt Gölü kenarına ulaşıyorsunuz. Buraya vardığınızda gelen her treni karşılayan tekneyle köy merkezine geçiyorsunuz. Şahane manzara için kameralarınızı hazır tutun.

Teknede yazılı tren saatlerine dikkat ederek köyde ne kadar kalacağınıza karar verin. Bence bu 2 saatten az olmamalı ve mümkünse de 1 gece konaklayın. Benzer rotayla Salzburg’a geri dönebilirsiniz, ancak aktarmalarda hızlı olmaya gayret edin. Hallstatt’tan son feribot 18.15’te.

Otobüs > Tren > Feribot : Salzburg merkezden 150 nolu otobüse binin, Bad Ischl durağında inip oradan tren ile Hallstatt’a gidin. Hallstatt tren istasyonundan merkeze son yolculuk ise feribot ile sağlanıyor (gidiş dönüş 4,40€). Buradan köyün şahane fotoğraflarını çekmeyi unutmayın.

Viyana-Hallstatt rotasını izleyerek bu şirin kasabaya gelecekseniz önünüzde sizi bekleyen 2,5 saatlik uzun ama güzel bir yolculuk var yine. ViyanaAttnangPuchheim için biletinizi alın (27.20 €). AttnangPuchheim durağında inin. Viyana ile Attnang-Puchheim arası trenle 135 dakika sürüyor. Bad Ischl ve Obertraun yönüne giden trene binin. Devamı ise yukarıda anlattığım gibi.

Avusturya’nın başkenti Viyana’dan Alplerin ve şahane ormanların manzarasıyla geçen 3 saat süren bir otomobil yolculuğu ile de Hallstatt’a gidilebilir.

Çek Cumhuriyetinin en güzel kasabalarından olan Cesky Krumlov‘dan Hallstatt’a gidiyorsanız Shuttle Cesky Krumlov’u tercih edin. Hallstatt ve Salzburg, Linz ve Český Krumlov arasında hizmet veriyor. Bean Shuttle ile Hallstatt-Český Krumlov (35€); Hallstatt-Ceske Budejovice (39€); diğer bir otobüs markası olan CK Shuttle ve Bud-weis Shuttle ile Český Krumlov-Hallstatt (44€).

HALLSTATT NEREDE KALINIR
Hallstatt’a günübirlik gidenler çoğunlukta olsa da siz en az 1 gece kalın. Göl kenarındaki Seehotel Grüner Baum veya Heritage Hotel benim tavsiyem. Hallstatt aceleye getirilecek bir yer değil. Tarihi tuz madenine gidin, trekking rotalarında yürüyün, nehirde elektrikli teknelerle tur atıp kasabayı karşıdan görün, akşam ışıkları altında sokakları tekrar gezin. Buna değer.

Hallstatt Gezilecek Yerler 📌

Görülecek yerler planı yapmadan, sokaklarından rastgele yürümeniz bile yeterli. Ben öyle yaptım. Kasabayı bir uçtan bir uca yürüyün, ara sokaklara karışın. Aceleye getirmeden hem de. Meydanından yukarı doğru çıkan merdivenleri çıkınca inanılmaz diyeceğiniz Hallstatt manzarası önünüzde duruyor. Ne kadar övsem az.

Hallstatt Gölü kıyısında yer alan ve tarihi 15. yüzyıla uzanan Roma Katolik Kilisesi, Romanesk kulesi, Gotik freskleri ve mimarlık harikası tasarımı ile kasabanın en görkemli yapısı. Kilise mezarlığında yer olmadığı için kafataslarının sergilendiği Bone House, Hallstatt’a göreceğiniz ilginç bir yer. Kasabada görülmesi gereken bir başka önemli dini yapı da 18. yüzyıl Evanjelist Hallstatt Kilisesi.

Köyün en güzel göl manzaralarını yakalayabileceğiniz fotoğraf noktası Hallstatt Römische bölgesinde. Buradan tarihi pazar meydanına kısa bir yürüyüşle ulaşılabiliyor. Kasabanın en hareketli yeri olan Hallstatt Tarihi Pazar Meydanı küçük mağazalardan kafe ve restoranlara keyifle zaman geçirebileceğiniz çok sayıda mekana sahip.

Köyü gezerken Salzkammergut Card alırsanız Salzburg Kalesi, Tuz Madeni gibi yerlere indirimli girersiniz. UNESCO World Heritage Bileti (41€) alırsanız da gidiş dönüş Dachstein Krippenstein Cable Car, Dachstein Buz Mağarası, Obertraun’dan Hallstatt’a bot yolculuğu yapabiliyor. Bu bilet 1 Haziran ile 30 Eylül arası geçerli.

Aracınızı bırakabileceğiniz ücretsiz park yeri yok. Rastgele bırakırsanız döndüğünüzde arabanızın camında 21€’luk cezayı bulursunuz. Automatlardan ödeme yapıp aldığınız otopark fişini, arabanın ön camına koymanız şart.

1. Hallstatt Gölü

Hallstatt Gölü, Dachstein sıra dağlarının kuzey eteklerinde bulunuyor. 8,5 km uzunluğunda, 1 ile 2 km genişliğindeki gölün en derin noktasında derinlik 125 metreye ulaşıyor. Dik eğimli ormanlık yamaçlara sahip Obertraun ve Hallstatt dağları arasında yer alan Hallstatt Gölü, Buzul çağının klasik bir kalıntısı. Alp bölgesinin en çok bilinen yerlerinden olan göl Hallstätter See, Hallstatt See veya Hallstättersee isimleriyle de anılıyor.

Gölün 24 derecelik ılık suyu, sıcak yaz günleri insanları rahatlamaya ve serinlemeye davet ediyor. Dünya Mirası Bölgesinin ortasındaki bu dağ manzarasında yüzmek gerçekten ayrıcalıklı bir zevk olsa gerek. Gölde yapılacak bir gezi kesinlikle gölün güzelliğini keşfetmenin en güzel yollarından biri.

Denizcilik şirketi Hemetsberger yaz aylarında gölün çevresinde iki farklı rota sunuyor. Hallstatt Gezi Teknesi turu Hallstatt Lahn’da başlayıp Obertraun üzerinden romantik Grub kalesini geçip Hallstatt’ın merkezine kadar devam ediyor. Goisern Gezi teknesi ise Hallstatt Gölü’nün kuzey ucundaki Untersee ve Steeg’e (Bad Goisern) gidiyor. Dilerseniz kürekli veya pedallı bot ile de gölde gezinti yapabilirsiniz.

Hallstatt Gölü’nün kıyı şeridinde birbirinden etkileyici, sevimli köyler bulunuyor. Bu köylerden en popülerleri eski kilisesi ve pazar meydanı ile Obertraun, Steeg ve Hallstatt. Balıkçılık, dalış ve yüzme gibi aktivitelerin gerçekleştirildiği gölün çevresi bisiklet ve yürüyüş parkurlarları ile çevrili.

2. Hallstatt Pazar Meydanı

Hallstatt Market Square, köyün hem coğrafi hem de gerçek kalbi konumunda. Hallstatt Marktplatz’ı çevreleyen renkli binaları görüp de hayran kalmamak mümkün değil. Dünyanın en güzel meydanlarından biri olsa gerek. Tarihi 14. yüzyıla kadar uzanan meydanın etrafına sıra sıra dizili evlerin her biri sanki bir ressamın elinden çıkmışçasına muntazam ve ahenkli.

Dokuyu bozan, manzarayı keyifsiz hale getiren hiçbir şey yok. Saatlerce otursanız sıkılmayacağınız bir yer. Cafelerden birine oturun ve Viyana usulü şnitzel söyleyin. Saatlerce otursanız sıkılmayacağınız bir yer. Bir zamanlar dağdan, dünyanın en eski tuz madeninden çıkarılan tuz ve gölden çıkarılan balıklar burada ve diğer malların ticareti bu meydanda yapılırdı.

1750’deki yangında Pazar Meydanı’nın büyük bir kısmı yandı ve binaların yeniden inşa edildi. Meydanın ortasında Kutsal Üçlü Çeşme’si var. Bir bankta oturup seyrine dalmak inanılmaz keyifli. Kış aylarında Noel pazarı burada kuruluyor. Yine geleneksel açık hava yaz konserleri burada düzenleniyor.

3. Evanjelist Hallstatt Kilisesi

Evanjelist Hallstatt Kilisesi (Evangelische Pfarrkirche Hallstatt), Hallstatter Gölü kıyısında yükselen harika küçük bir kilise. Köyün her yerinden görülen saat kulesini muhakkak görürsünüz. Kilise eski ve iyi korunmuş durumda. 30 Ekim 1785’te bir dua evi olarak inşa edilmiş. Martin Luther’in reform öğretilerinin Hallstattlı madenciler tarafından hızla benimsenmesi ve onların Katoliklerle mücadelesinin sembolü bir yapı.

İmparator Franz Joseph I’in Protestan inancını Katolik ile eşit bir temele oturtmasından sonra; eski yapı üzerine 1859-1863 yılları arasında yapılmış. Roma Katolik kiliselerinin gösterişli Barok-Rococo dekoru yok; içerisi çok sade ama hızlı bir ziyareti hakediyor.

Tarihi pazar meydanına birkaç adım mesafedeki Evanjelik Kilisesi de düzenli olarak kültürel konserler düzenleniyor. Özellikle yaz aylarında dünyanın dört bir yanından sayısız müzisyen, kilisede eser icra etmek için Dünya Mirası kenti Hallstatt’a geliyor.

4. Hallstatt Tuz Madeni – Skywalk

Geçmişte gelirinin önemli bir bölümünü tuz madenciliği ile elde eden Hallstatt’ta Hallstatt Salt World olarak da anılan tuz madeni günümüzde turistik bir gezi noktasına dönüşmüş durumda. 250 milyon yıl önce oluşmuş, 7000 yıldan fazla tarihiyle dünyanın en eski tuz madeni burası.

Her 30 dakikada bir 70 kişilik turla maden gezilebiliyor. Madende görebilecekleriniz arasında yeraltı tuz gölü, madencilik tekniklerini anlatan müze yer alıyor. 1,030 metre yüksekliğindeki tuz madenine fünikülerle veya yürüyerek ulaşılabiliyor. Füniküler ile birkaç dakikada çıkılabiliyor (16€).

Füniküler 26 Mart-30 Eylül arası 09.30–16.30 arası çalışıyor. Fünikülere para vermek istemiyorsanız yaklaşık 1 saat süren yürüyüşle çıkmanız gerekiyor. Fünikülere çıkılan noktada, savunma amacıyla inşa edilen tarihi Rudolf Kulesinin muhteşem göl manzarası var. Madenin 350 metre aşağısındaki Hallstatt gözlem platformu Skywalk, yükseklik korkusunu yenmek ve soluksuz manzaranın tadını çıkarmak için ideal.

5. Dachstein Dağı – Dachstein Mağaraları

Dachstein Salzkammergut ve Dachstein Mağaraları, en yüksek noktası 2,995 metre olan Hoher Dachstein Dağının üzerinde yer alıyor. 2,000 ile 3,000 metre arasında değişen yükseltiye sahip olan dağda kışın kayak sporu, yazın ise dağ yürüyüşü yapılıyor.Doğu Alpler’in en etkileyici mağaralarından olan Dachstein Mağaraları (Dachstein Giant Ice Cave), 1,774 metre derinliği ile tam anlamıyla bir doğa harikası. Dağın üzerinde dev buz mağarası Rieseneishöhle, dev boru şeklindeki galerilerden oluşan Mamut Mağarası (Mammuthöhle) görmeye değer. 250 milyon yıl önce oluşan ve 7000 yıldan fazla aktif tarihi olan dünyanın en eski

6. Hallstatt Dünya Mirası Müzesi

Hallstatt Dünya Mirası Müzesi (World Heritage Museum), kasabanın tuz madenciliği günlerinden UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildiği yakın tarihe kadar hem kasabanın hem de yakın çevresinin zengin tarihi ve kültürü ile ilgili birikimi yansıtan bir koleksiyona sahip.

İçerisinde Dünya Mirası Müzesini de (Welterbemuseum Hallstatt) barındıran müzede Keltler’den itibaren bölgede yerleşen birçok toplumun yaşamından kesitler, kasabanın tarihine ait araç ve el sanatlarının uygulamaları sergileniyor. Kasabanın bir diğer müzesi de antik bir mezarlığın üstünde yer alan Prehistorik Nekropol. Giriş ücreti 10€.

7. Hallstatt Kemik Evi

Hallstatt Kemik Evi (Hallstatt Charnel House), Avrupa’nın en güzel köylerinden Hallstatt’a gelen turistlerin görmeden dönmediği yerlerden biri. Kemik depolama, 18. yüzyılda ortaya çıkan bir anlayışın sonucu. Artan nüfusla birlikte mezar yeri sıkıntısı çekilince, yeni mezar alanı açmak yerine kemik evi yapmayı akıl etmişler. Geçici olarak mezara gömülenlerin 15 yıl sonra mezarlarından kemikleri çıkarılıp bu kiliseye götürülüyor.

Başları beyazlasın diye ay ışığında birkaç hafta bekletilip sonra kiliseye alınıyorlar. 600’den fazla kafatasıyla dolu evdeki her kafatasının anlatacak sembolik hikayesi boyalı motiflerle kafataslarına işlenmiş. Harflerle işaretlenen kemikler, sonrasında farklı desenlerle boyanıyor ve yazılar yazılıyor. Kafataslarının boyanmasındaki esas amaç herkesin yakınını bilmesi ve sahip çıkması.

Zamanla yüzlerce rengarenk kafatası birikince, bu çözüm turizm malzemesi olmuş. Charnel House’a son ekleme 1995’te yapıldı. Şimdilerde aşırı kalabalık sorununu azaltmak için kremasyon kullanılıyor. Kemik evinin olduğu St. Michael’s Chapel’i görmek için 1,5€ ödemeniz gerekiyor.

Salzburg’dan 2 buçuk saat, Graz’dan ise 3 saat tren yolculuğuyla Hallstatt’a ulaşılabilir. Hallstatt bu şehirlerden günübirlik ziyaret için ideal. Viyana ise Hallstatt’a günübirlik ziyaret için biraz uzak alıyor.

Salzburg’dan Hallstatt’a uzayan yol Alp Dağlarına nazır, nefis göllerin, ormanlık alanların ve köylerin olduğu muhteşem bir yoldan geçiyor. Araç kiralayıp gitmek en güzeli.

18 Yorumlar

 1. Kemal bey merhaba blogunuz çok güzel yeni keşfettim ama çok çok beğendim elinize sağlık. Acaba bu bölge için güvenilir araba kiralamamız için öneriniz olur mu?

 2. Kemal bey merhaba
  Sizi instegramda devamli takip ediyorum,24.08 Salzburgdan Hallstatt
  A gitmek istiyorum 150,542/543 nolu Otobusler icin saatleri nereden bulabilirim.tesekkurler.

 3. Merhaba, Salzburg’dan Halstat’a şoförlü araç kiralamak mümkün mü? Tahmini ücretler ne kadar? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

 4. Merhaba Kemal bey,
  Bizde 20 – 25 Nisan da Viyana üzerinden Hallstatt a gitmek istiyoruz. Araç kiralamak daha mantıklı olabilir mi? Bir de bu rota üzerinde nereleri gezebiliriz? Şimdiden teşekkürler

 5. Merhaba Münih üzerinden arabayla gitmek istiyoruz şubat ayında. Yol nasıldır? Malum kış. Dağlık ve virajlı ise tercih etmek istemem. Şimdiden teşekkürler

 6. Kemal Bey’e sorarak onun tavsiyesiyle bu bayram 1 haftalık Hallstatt, Salzburg ve Viyana turuna çıkmaya karar verdik eşim ve 4 aylık bebeğimizle. Son dakika Prag ve yol güzergahı dolayısıyla Cesky Krumlov’u da programa dahil ettik. Araç kiraladığımız için programda esnek olabildik gördüğümüz güzel yerlerde istediğimiz gibi vakit harcayabilmek açısından. (Tabi not düşmekte fayda var: otopark ücretleri belimizi bükmeye yakındı bu her şehir için.)

  Açıkçası Kemal Bey’in bu bahsettiğim yerlerin tümüne gitmiş ve gezilebilecek yerleri sıralamış olması işimizi o kadar kolaylaştırdı ki, inanın sadece o şehrin sayfası ile ilgili yazıları takip ederek ve başka bir kaynağa ihtiyaç duymadan gittik, gezdik, gördük ve döndük çok şükür. Buradan kendisine de bize bu müthiş önerisi için teşekkür ediyorum. Herkese iyi gezmeler.

 7. Çok güzel bi paylaşım olmuş. Çok teşekkürler. Mümkün olan ilk fırsatta gidicem inş. Yerinizde olmayı çok isterdim ve inşallah da olurum.

 8. Hallstatt’ı ilk defa geçen kış bir belgeselde görmüştük ve buraya mutlaka gitmeliyiz diye aklımızın bir köşesine eklemiştik. Bu yaz Münih-Salzburg-Hallstatt-St Gilgen şeklinde bir rota belirledik, birçok yere gittim ama bu kadar etkilendiğim bir gezi olmamıştı.

  Hallstatt’ta göle sıfır bir otelde konakladık, sabah gölü seyrederek uyanmak bir harikaydı. Ama bu gezimizde St Gilgenden bu kadar etkileneceğimi hiç tahmin etmezdim, gittiğimizde hava St Gilgende iyi değildi, tadını çıkartamadık bu yüzden aklımda kalan bir yer oldu, en kısa zamanda tekrar gitmek istiyoruz.

 9. Notlarınız için teşekkürler… Obertraun Hallstatt’a yakın mı? Obertraun’da konaklasak Hallstatt’a rahat ulaşım sağlayabilir miyiz sizce?

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz