Bazı yerler anlatılmaz, yaşanması gerekir derler. Hani bir manzarayla göz göze gelirsin ve bunun gerçek olduğuna inanamazsın. İşte Hallstatt tam da öylesi bir coğrafya benim için. Yüzümü ne tarafa çevirsem karşılaştığım manzara beni benden aldı bu minik kasabada.

Avusturya Salzkammergut Göller Bölgesi’nde yer alan UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Hallstatt, nefes kesen manzarasıyla Avrupa’nın en güzel yerlerinden biri. Alp Dağları’nın eteğinde, zarafeti ve masalsı atmosferiyle adı Mozart ile anılan Avusturya şehri Salzburg’dan arabayla Hallstatt’a gittim. Amacım birçok yerde karşıma çıkan, daha görmeden kendisine aşık olduğum Hallstatt’ı keşfetmek.

hallstatt gezilecek yerler

Hallstatt adını tarih öncesi çağlardan kalma tuz madeninden alıyor. Tuz, yıllardır buranın en değerli varlığı, ‘Beyaz Altın’ deniyor burada. 7,000 yıla varan geçmişe sahip, Avrupa’nın en esk köylerinden biri. Nüfusu ise 1000 kişiden daha az. 1997’de UNESCO tarafından koruma altına alınmış. Hallstatt Gölü’nün kıyısında, Alp dağları manzarasına sahip şirin köy, yüz yıl önce nasıldıysa bugün de aynen öyle duruyor karşınızda.

Bir yanda devasa ağaçlarla kaplı bir yamaç, diğer yanda pırıl pırıl bir göl. Hallstatt tam da bu ikisinin arasına, göl kenarından yamaca doğru yükselen tepeye kurulmuş, manzara enfes. Ahşap görünümlü evlerin her bir yeşillikler arasında inci tanesi gibi duruyor.

Kasabayı bir uçtan bir uca yürümek yarım saat dahi sürmez, ancak sokaklar çok kalabalık. Şehrin ünü dünyanın öteki ucuna yayılmış. Kalabalığın büyük bölümü Uzak Doğululardan oluşuyor. Çinliler kasabayı o kadar sevmiş ki Çin’in Huizhou şehrinde 960 milyon dolara Hallstatt Kasabasının bir kopyası yapılmışlar.

Hallstatt Gezilecek Yerler

Görülecek yerler planı yapmadan, sokaklarından rastgele yürümeniz gerekiyor. Ben öyle yaptım. Kasabayı bir uçtan bir uca yürüyün, ara sokaklara karışın. Aceleye getirmeden hem de. Meydanından yukarı doğru çıkan merdivenleri çıkınca inanılmaz diyeceğiniz Hallstatt manzarası önünüzde duruyor. Ne kadar övsem az.

Kasabanın tarihi meydanın tarihi 14. yüzyıla kadar uzanıyor. Dünyanın en güzel meydanlarından biri olsa gerek. Sıra sıra dizili evlerin her biri sanki bir ressamın elinden çıkmışçasına muntazam ve ahenkli. Dokuyu bozan, manzarayı keyifsiz hale getiren hiçbir şey yok. Saatlerce otursanız sıkılmayacağınız bir yer. Cafelerden birine oturun ve Viyana usulü şnitzel söyleyin.

Hallstatt fotoğraflarının en göz çarpan simgesi, Halstatt Protestan Kilisesi bir başka hava katıyor kasabaya. Kasabanın diğer ucuna kadar yürüdüğünüzde birçok yerde karşınıza çıkan klasik Hallstat fotoğrafını çekebileceğiniz yere ulaşıyorsunuz. Bu izleme noktasına “Point of Silence” demişler.

Köyü gezerken Salzkammergut Card alırsanız Salzburg Kalesi, Tuz Madeni gibi yerlere indirimli girersiniz. Unesco World Heritage Bileti (41€) alırsanız da gidiş dönüş Dachstein Krippenstein Cable Car, Dachstein Buz Mağarası, Obertraun’dan Hallstatt’a bot yolculuğu yapabiliyor. Bu bilet 1 Haziran ile 30 Eylül arası geçerli.

Park yeri haricinde aracınızı bırakabileceğiniz ücretsiz yer yok. Rastgele bırakırsanız döndüğünüzde arabanızın camında 21€’luk cezayı bulursunuz. Automatlardan ödeme yapıp aldığınız otopark fişini, arabanın ön camına koymanız şart.

1. Hallstatt Gölü

hallstatt görülecek yerler
hallstatt önemli yerler

Hallstatt’ın muhteşem manzarasının arka planında yer alan Hallstatt Gölü, Dachstein sıra dağlarının kuzey eteklerinde bulunuyor. 8,5 km uzunluğunda, 1 ile 2 km genişliğindeki gölün en derin noktasında derinlik 125 metreye ulaşıyor. Dik ormanlık yamaçlarla çevrili göl, Alp bölgesinin en çok bilinen yerlerinden.

Hallstatt Gölü’nün kıyı şeridinde birbirinden etkileyici, sevimli köyler bulunuyor. Bu köylerden en popülerleri eski kilisesi ve pazar meydanı ile Obertraun, Steeg ve Hallstatt. Balıkçılık, dalış ve yüzme gibi aktivitelerin gerçekleştirildiği gölün çevresi bisiklet ve yürüyüş parkurlarları ile çevrili.

2. Hallstatt kiliseleri ve pazar meydanı

hallstatt nasil bir yer
hallstatt avusturya

Hallstatt Gölü’nün güneybatısında yer alan, göle adını veren Hallstatt kasabası, adını yakınındaki tuz madeninden alıyor. Tarihi 15. yüzyıla uzanan Roma Katolik Kilisesi, Romanesk kulesi, Gotik freskleri ve mimarlık harikası tasarımı ile kasabanın en görkemli yapısı.

Kilise mezarlığında yer olmadığı için kafataslarının sergilendiği Bone House, Hallstatt’ın en ilginç noktası. Kasabada görülmesi gereken bir başka önemli dini yapı da 18. yüzyıl Evanjelist Hallstatt Kilisesi (Evangelische Pfarrkirche Hallstatt).

Köyün en güzel göl manzaralarını yakalayabileceğiniz fotoğraf noktası Hallstatt Römische bölgesinde. Buradan tarihi pazar meydanına kısa bir yürüyüşle ulaşılabiliyor. Kasabanın en hareketli yeri olan Hallstatt Tarihi Pazar Meydanı küçük mağazalardan kafe ve restoranlara keyifle zaman geçirebileceğiniz çok sayıda mekana sahip.

3. Hallstatt Tuz Madeni – Skywalk

Salzwelten Hallstatt

Geçmişte gelirinin önemli bir bölümünü tuz madenciliği ile elde eden Hallstatt’ta Hallstatt Salt World olarak da anılan tuz madeni günümüzde turistik bir gezi noktasına dönüşmüş durumda. 250 milyon yıl önce oluşmuş, 7000 yıldan fazla tarihiyle dünyanın en eski tuz madeni burası.

Azerbaycan

Her 30 dakikada bir 70 kişilik turla maden gezilebiliyor. Madende görebilecekleriniz arasında yeraltı tuz gölü, madencilik tekniklerini anlatan müze yer alıyor.

1,030 metre yüksekliğindeki tuz madenine fünikülerle veya yürüyerek ulaşılabiliyor. Füniküler ile birkaç dakikada çıkılabiliyor (16€). Füniküler 26 Mart-30 Eylül arası 09.30–16.30 arası çalışıyor. Fünikülere para vermek istemiyorsanız yaklaşık 1 saat süren yürüyüşle çıkmanız gerekiyor.

Fünikülere çıkılan noktada, savunma amacıyla inşa edilen tarihi Rudolf Kulesi’nin muhteşem göl manzarası var. Madenin 350 metre aşağısındaki Hallstatt gözlem platformu Skywalk, yükseklik korkusunu yenmek ve soluksuz manzaranın tadını çıkarmak için ideal.

4. Dachstein Dağı – Dachstein Mağaraları

Dachstein Salzkammergut ve Dachstein Mağaraları, en yüksek noktası 2,995 metre olan Hoher Dachstein Dağının üzerinde yer alıyor. 2,000 ile 3,000 metre arasında değişen yükseltiye sahip olan dağda kışın kayak sporu, yazın ise dağ yürüyüşü yapılıyor.

Malta

Doğu Alpler’in en etkileyici mağaralarından olan Dachstein Mağaraları (Dachstein Giant Ice Cave), 1,774 metre derinliği ile tam anlamıyla bir doğa harikası. Dağın üzerinde dev buz mağarası Rieseneishöhle, dev boru şeklindeki galerilerden oluşan Mamut Mağarası (Mammuthöhle) görmeye değer. 250 milyon yıl önce oluşan ve 7000 yıldan fazla aktif tarihi olan dünyanın en eski

5. Hallstatt Dünya Mirası Müzesi

hallstatt müzeler

Hallstatt Dünya Mirası Müzesi (World Heritage Museum), kasabanın tuz madenciliği günlerinden UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildiği yakın tarihe kadar hem kasabanın hem de yakın çevresinin zengin tarihi ve kültürü ile ilgili birikimi yansıtan bir koleksiyona sahip.

İçerisinde Dünya Mirası Müzesini de (Welterbemuseum Hallstatt) barındıran müzede Keltler’den itibaren bölgede yerleşen birçok toplumun yaşamından kesitler, kasabanın tarihine ait araç ve el sanatlarının uygulamaları sergileniyor. Kasabanın bir diğer müzesi de antik bir mezarlığın üstünde yer alan Prehistorik Nekropol. Giriş ücreti 10€.

6. Kemik Evi

hallstatt nereler gezilir

Avrupa’nın en güzel köylerinden Hallstatt’a gelen turistlerin görmeden dönmediği yerlerden biri de Kemik Evi (Hallstatt Charnel House). Kemik depolama, 18. Yüzyılda ortaya çıkan bir anlayışın sonucu. Artan nüfusla birlikte mezar yeri sıkıntısı çekilince, yeni mezar alanı açmak yerine kemik evi yapmayı akıl etmişler.

Geçici olarak mezara gömülenlerin 15 yıl sonra mezarlarından kemikleri çıkarılıp bu kiliseye götürülüyor. Başları beyazlasın diye ay ışığında birkaç hafta bekletilip sonra kiliseye alınıyorlar. Harflerle işaretlenen kemikler, sonrasında farklı desenlerle boyanıyor ve yazılar yazılıyor. Kafataslarının boyanmasındaki esas amaç herkesin yakınını bilmesi ve sahip çıkması. Zamanla yüzlerce rengarenk kafatası birikince, bu çözüm turizm malzemesi olmuş. Bugün kemik evinin olduğu St. Michael’s Chapel’i görmek için 1,5€ ödemeniz gerekiyor.

Hallstatt’a günübirlik gidenler çoğunlukta olsa da siz en az 1 gece kalın. Göl kenarındaki Seehotel Grüner Baum veya Heritage Hotel Hallstatt benim tavsiyem. Hallstat aceleye getirilecek bir yer değil. Tarihi tuz madenine gidin, trekking rotalarında yürüyün, nehirde elektrikli teknelerle tur atıp kasabayı karşıdan görün, akşam ışıkları altında sokakları tekrar gezin. Buna değer.

Hallstatt’a nasıl gidilir

Salzburg’dan 2 buçuk saat, Graz’dan ise 3 saat tren yolculuğuyla Hallstatt’a ulaşılabilir. Hallstatt bu şehirlerden günübirlik ziyaret için ideal. Viyana ise Hallstatt’a günübirlik ziyaret için biraz uzak alıyor.

Türk Hava Yolları, haftanın her günü İstanbul’dan tarifeli 2,5 saat süren direkt uçuşlarla Salzburg’a seferler düzenliyor. Salzburg W. A. Mozart Havalimanı şehir merkezinin 12 km dışında yer alıyor. Havalimanından kalkan 2 numaralı otobüs 20 dakikada Salzburg Hauptbahnhof’a ulaştırıyor. Hallstatt’a Nasıl Gidilir blog yazımda çok detaylı ulaşım bilgileri paylaştım 👍

Salzburg’dan Hallstatt’a uzayan yol Alp Dağlarına nazır, nefis göllerin, ormanlık alanların ve köylerin olduğu muhteşem bir yoldan geçiyor. Araç kiralayıp gitmek en güzeli.

Önceki blog yazısıTayland Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıVenedik Nerede 📍Venedik’e Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın