Avustralya gezi turu 89 gün sürdü. 15 Nisan’da Fiji’den Sydney’e geçerek başlayan Avustralya gezimde, 1 ay Sydney, 10 gün Melbourne sonrası, Tazmanya’nın Başkenti Hobart’a geçmiştim. Sırtçantamı ise Melbourne’deki YHA hostelimde bırakıp 5 günlüğüne  düşündüğüm Tazmanya’da büyüleyici güzellikleri gördükten sonra 25 gün kalmaya karar vermiştim.

1804 yılında kurulmuş bu en eski ikinci başkentten aldığım Maui Motorhome ile kuzeye yönelip Tazmanya’nın Devonport şehrine ulaşmış ve oradan Spirit of Tasmania feribotuna atladığım gibi tekrar Melbourne’e geri dönmüştüm.

250 km uzunluğuyla sahile paralel uzanan dünyanın en güzel yollarından biri olan Great Ocean Road üzerinden yine Motorhome ile 2 gece 3 günde Güney Avustralya eyaletinin başkenti Adelaide‘e geçmiştim. Bir hafta Adelaide’de kaldıktan sonra bu defa otobüsle 850 km kat edip, Avustralya Outback kasabası Coober Pedy’e geçip orada bir gece kalmıştım.

Ölmeden önce görmem gerekenler listesindeki Aborjinlerin kutsal kayası Uluru’ya geçmeden önce kalacağım çöl kasabası olan Alice Springs’e ulaşmak için toplamda 1.550 km yolu Greyhound otobüsü ile aşmıştım.

Alice Springs’te araba kiralayıp çölün içlerine, Avustralya’nın kadim insanları Aborjinlerce kutsal kabul edilen, büyüleyici kaya oluşumları Uluru ve Kata Tjuta’yı ziyaret edip 2 gece orada kamp yaptıktan sonra Alice Springs’e dönmüştüm. Oradan  6 kişilik yine Maui Motorhome kiralayıp, 2 Alman, 1 Avustralyalı ve 1 Yeni Zelandalı arkadaş ile 1.900 kmlik yolu 4 gece 5 günde kat ederek, 40 bin yıllık Aborjin yurdu Kakadu National Parkı‘nı ziyaret edip, Avustralya’dan ayrılmadan önceki son durağım olan Kuzey Avustralya eyaletinin başkenti Darwin’e varmıştım.

Avustralya turu izlediğim rota

Nadi(Fiji)→ Sydney→ Melbourne→ Hobart (Tazmanya-Araç Kiralama)→ Bicheno→  Freycinet National Park→ Launceston→ Strahan→  Hobart (Karavan)→ Richmond→ Devonport (Feribot) Melbourne (Karavan)→ Torquay→Anglesea→ Lorne→ Apollo Bay→ Port Campbell→ Warmambool→ Port Fairy→ Mount Gambier→ Narrung→ Adelaide→ Coober Pedy (Otobüs)→ Alice Springs→ Uluru→ Alice Springs (Karavan)→ Tennat Creek→ Katherine→ Mataranka→ Kakadu National Park→ Darwin→ Bali (Endonezya)

9.000 km’den fazla yol yaptığım Avustralya’nın topikal iklime sahip Darwin şehrinde 17 gün kaldıktan sonra, böylece Avustralya’daki 3 aylık ziyaretimi tamamlamış oldum. Okyanusya kıtasında geçirdiğim 312 günden sonra, seyahatimin bu 344. gününde, 3 Ağustos 2010 tarihinde ilk olarak Tayland ile başlamış olduğum Asya kıtasına geri dönüyorum.

Day:344: Avustralya:89, Jetstar Uçağı. 13 Temmuz 2011

142,1k Takipçiler
Takip et

16 YORUM

  1. Avusturalya … Seneye bugünlerde gitmeyi planlıyoruz, şimdiden çok heyecanlıyım. Yazılardaki bilgilerinizi dikkate alarak gezi programımızı düzenlemeyi düşünüyorum.
    Saygılar.

  2. Yıllar önce Victoria’ya ziyarette bulunmuştum. O taraftaki durumlara ilişkin bilgi almak isteyen olursa yardımcı olabildiğimce ilgilenmeye çalışırım.

  3. Eskiden beri -ne kadar eski hatırlamıyorum- Great Ocean Road boyunca otomobil kullanmak gibi bir hayalim var. Ne zaman gerçekleşir bilemem. Aslında bizim karadeniz boyunca devam eden yolumuzun eski halinin çok daha güzel olduğunu düşünüyorum. Fakat o yolu gitmeden kıyaslamak doğru olmaz. Zaten Karedeniz otobanı denilen ucube ile birlikte Karadeniz yolunun güzelliğinden de eser kalmadı.

    • Karadenizin harika bir doğası var. Yeşili bir başka yeşil. Asya’ya, Okyanusya ülkelerine baktığımızda ülkelerin bir bölümü değil her tarafı yemyeşil. Great Ocean Road ise milyonlarca yıl denizin kayaları aşındırmasıyla, deniz tarafında ilginç kayalıklar ve etkileyici manzaralar varken, yolun diğer tarafı ise yüzlerce yıllık ormanlarla kaplı. İçerisindeki vahşi hayatın çeşitliliği ise diğer bir zenginlik. Plan yap ve git!

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın