Avustralya gezi turu 89 gün sürdü. 15 Nisan’da Fiji’den Sydney’e geçerek başlayan Avustralya gezimde, 1 ay Sydney, 10 gün Melbourne sonrası, Tazmanya’nın Başkenti Hobart’a geçmiştim. Sırtçantamı ise Melbourne’deki YHA hostelimde bırakıp 5 günlüğüne düşündüğüm Tazmanya’da büyüleyici güzellikleri gördükten sonra 25 gün kalmaya karar vermiştim.

1804 yılında kurulmuş bu en eski ikinci başkentten aldığım Maui Motorhome ile kuzeye yönelip Tazmanya’nın Devonport şehrine ulaşmış ve oradan Spirit of Tasmania feribotuna atladığım gibi tekrar Melbourne’e geri dönmüştüm.

250 km uzunluğuyla sahile paralel uzanan dünyanın en güzel yollarından biri olan Great Ocean Road üzerinden yine Motorhome ile 2 gece 3 günde Güney Avustralya eyaletinin başkenti Adelaide‘e geçmiştim. Bir hafta Adelaide’de kaldıktan sonra bu defa otobüsle 850 km kat edip, Avustralya Outback kasabası Coober Pedy’e geçip orada bir gece kalmıştım.

Ölmeden önce görmem gerekenler listesindeki Aborjinlerin kutsal kayası Uluru’ya geçmeden önce kalacağım çöl kasabası olan Alice Springs’e ulaşmak için toplamda 1.550 km yolu Greyhound otobüsü ile aşmıştım.

Alice Springs’te araba kiralayıp çölün içlerine, Avustralya’nın kadim insanları Aborjinlerce kutsal kabul edilen, büyüleyici kaya oluşumları Uluru ve Kata Tjuta’yı ziyaret edip 2 gece orada kamp yaptıktan sonra Alice Springs’e dönmüştüm. Oradan 6 kişilik yine Maui Motorhome kiralayıp, 2 Alman, 1 Avustralyalı ve 1 Yeni Zelandalı arkadaş ile 1.900 kmlik yolu 4 gece 5 günde kat ederek, 40 bin yıllık Aborjin yurdu Kakadu National Parkı‘nı ziyaret edip, Avustralya’dan ayrılmadan önceki son durağım olan Kuzey Avustralya eyaletinin başkenti Darwin’e varmıştım.

Avustralya turu izlediğim rota

Nadi(Fiji)→ Sydney→ Melbourne→ Hobart (Tazmanya-Araç Kiralama)→ Bicheno→ Freycinet National Park→ Launceston→ Strahan→ Hobart (Karavan)→ Richmond→ Devonport (Feribot) Melbourne (Karavan)→ Torquay→Anglesea→ Lorne→ Apollo Bay→ Port Campbell→ Warmambool→ Port Fairy→ Mount Gambier→ Narrung→ Adelaide→ Coober Pedy (Otobüs)→ Alice Springs→ Uluru→ Alice Springs (Karavan)→ Tennat Creek→ Katherine→ Mataranka→ Kakadu National Park→ Darwin→ Bali (Endonezya)

9.000 km’den fazla yol yaptığım Avustralya’nın topikal iklime sahip Darwin şehrinde 17 gün kaldıktan sonra, böylece Avustralya’daki 3 aylık ziyaretimi tamamlamış oldum. Okyanusya kıtasında geçirdiğim 312 günden sonra, seyahatimin bu 344. gününde, 3 Ağustos 2010 tarihinde ilk olarak Tayland ile başlamış olduğum Asya kıtasına geri dönüyorum.

Day:344: Avustralya:89, Jetstar Uçağı. 13 Temmuz 2011

Önceki blog yazısıCasuarina Coastal Park’ta Bisiklet Turu
Sonraki blog yazısıGüleryüzlü İnsanların Ülkesi: Bali
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

22 YORUM

 1. Öncelikle teşekkür ederim. Çok güzel bir site. Benim soru dil eğitimi ile alakalı. Ben 6 aylık bir dil eğitimi almayı düşünüyorum. Ortalama maliyetlerde biraz önemli ama Amerika ve Avustralya arasında kararsızım. Her kafadan bir ses Avustralya’da çalışma izni olduğu icin orayı seç diyen; Amerika’da sosyal hayat daha guzel olduğu ıcın orayı seç diyen var.

  Benım seviyem düşük bir seviye ve 6 aylık bir sure biçtım kendime. Geliştirebildigim kadar öğrenmeye çalısacagım. Danışman şirketleri 7.000$ civarında okul eğitim fiyatları çıkarıyorlar. Sizin goruslerinizi de cok merak ediyorum

  • Hem Amerika hem de Avustralya dil eğitim için en iyi adresler. 

   Sosyal ortam deniyor, ancak bu sizin sosyalliğiniz ve biraz da özgüveninizle ilgili bir şey. Ortam dilediği kadar sosyal olsun, siz İngilizcenize güvenmediğinizden, sosyal ortamlara katılsanız da, eşlik etmediğinizde bir faydası olmaz. İngilizce film veya dizi izlemek daha faydalı bu durumda. Sosyal ortam veya ortam sizi İngilizce düşünmeye veya konuşmaya zorluyacaksa size faydası olacaktır. her sosyal ortamın kurulması da ne yazık ki kolay değil ve zaman istiyor.

   Kısaca dünyanın neresi olursa olsun, neresini tercih ederseniz edin, önemli olan sizin dil öğrenmeye ne kadar tutkuyla bağlı olduğunuzdur. Modern yaşantı, sosyal ortam, kaliteli okul ve hevesli, işini bilen öğretmenleri, çalıma izni… bunlardan daha önemli sizin kendinizi dil öğrenmeye ne kadar adayacağınızdır.

   Sosyalleşme sizin bütçenizle de ilgili bi şey. Etkinliklere katılmanız, sinema, konser, tiyaro vs gitmeniz, arkadaşlarınızla dışarıda yemek yemeniz, birlikte bara gitmeniz… bunların hepsi bir bütçe gerektiriyor. 

   Bu arada, düşük seviyede İngilizce’si olanlar için 6 ay maalesef yeterli değildir.  Yurtdışı yaşam deneyimi olmayanların, zaten ortama ve kütürel farklılıklara alışması, yeni arkadaşlar edinmesi için öncelikle aylar gerekiyor. Hele bizim gibi çok flexible olmayan, zor beğenen bir millet için bu daha uzun sürebiliyor. Yurtfışına adım attığının haftası eve geri kaçmaya çalışanları iliyorum.

   Yabancı dil öğrenmeyi kafaya takmanız, tutku haline getirmeniz, kendinize güvenmeniz gerekiyor. Bu noktada ülkenin neresi olduğunun çok da önemi yok. Avustralya da Amerika da farklı avantaj ve dez avantaja sahip olsalar da benzer özellikler taşıyor.

   Zamanınız ülkeyi veya şehri keşfetmek yerine okul ve ders çalışarak geçeceğinden bazen dış mekanların da pek önemi kalmıyor. Modern ülkelerin şehir yaşantıları ve sosyalleşme fırsatları birbirinden çok da farklı değil.

   Hangi ülke olursa olsun gittiğiniz ülkede mutlaka çalışmayı deneyin. Bu konuşmaya mecbur kalmanıza neden olacağı için önemlidir. 

   Hangi ülkeye giderseniz gidin, okul bittikten sonra en az 1-2 süreyle o ülkede tek başınıza seyahat edin. Bu şekilde okulda edindiğiniz teorik bilgileri güncel hayata uygulamak için bir fırsat edinmiş olursunuz. Aksi halde öğrendiğiniz bilgiler kolayca uçup gider.

   Yukarıda satır aralarında verdiğim tavsiylerle ülkenizi siz kendiniz seçmelisiniz.

   Benim gibi iklimi önemseyenlerdenseniz nereyi seçmeniz gerektiğini biliyorsunuz artık demektir.

   Dil okulu arayışı için de detaylı bilgi almak istersen aşağıdaki adrese uğra veya telefon et. Adresi yoldaolmak.com verdi diyebilirsin.

   SOEDUCATION
   Evliya Çelebi Mah. Kıblelizade Sok. Ruhide Ap. No:3 Kat: 1 Daire : 2 34400 Beyoğlu, İstanbul, Turkey
   Tel : 0090(212)293 61 05 – 06

 2. Merhaba Kemal Bey. Öncelikle sizi tebrik ederim, “hayaller gerçekleşmek için var” sözünün hakkını veriyorsunuz. Şuan lisans eğitimime devam etmekteyim. Dil eğitimi konusunda sorulmuş tüm soru-cevapları okudum ve oldukça kararsızım. Elimde dil eğitimi için birikimim olan bir miktar para dışında desteğim yok. Bu nedenle de olabildiğince iyi değerlendirmek istiyorum.

  Şuan 2.sınıftayım ve eğitimim devam ettiği için okula ara verip uzun süreli dil eğitimi alma durumum yok, aslında buna cesaretim yok. Yaz döneminde 3 aylığına gitmenin de yararlı olmayacağını dile getirmişsiniz. Akademik ilerleme için dil gerekli ve ne yapacağım konusunda yeni fikir arayışındayım. Bahsettiğiniz üzere Filipinler, Fiji ya da Avustralya’da okulumu dondurup 1 yıl dil eğitimi alsam ne kadar mantıklı olur?

  Kısıtlı bir maliyetle 1 yıl yaşayabilir miyim? (10,000 TL kadar) Önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

  • Dil eğitimi hem akademik kariyer hem de dünya vatandaşı olma adına önemli. Benim dil öğrenma çabam, kariyerden çok öğrenme arzusuydu, böylece İngilzice yazılan haber ve blogları da okuyabilecektim.

   Dil okulu için 10,000 TL bütçe ile ancak 3 ay eğitim alınabilir, eğer okula giderseniz. Okulu dondurup Avustralya’ya gidip Helpx ve Couchsurfing ile orada uzun süre geçirebilirsen eğer bu daha mantıklı olur bence. Dil okuluna gideceksen de bu bütçe ile Filipinler’i öneririm Baguio şehrini araştır.

   Avustralya 1 yıl vize vermesi biraz zor çünkü. Ayrıca öğrenci olduğundan vize alman pek de kolay olmayabilir. Filipinler vizesiz ve maliyetler daha düşük.

 3. Avusturalya … Seneye bugünlerde gitmeyi planlıyoruz, şimdiden çok heyecanlıyım. Yazılardaki bilgilerinizi dikkate alarak gezi programımızı düzenlemeyi düşünüyorum.
  Saygılar.

 4. Yıllar önce Victoria’ya ziyarette bulunmuştum. O taraftaki durumlara ilişkin bilgi almak isteyen olursa yardımcı olabildiğimce ilgilenmeye çalışırım.

 5. Yabancı Dil (İngilizce) öğrenmek istiyorum. Avustralya’da dil okulları ne kadar? Bir dil okulu tavsiye eder misiniz?

  • Yurt dışında yabancı dil eğitim almak, dil öğrenmenin yanı sıra farklı kültürleri tanıma fırsatı da veriyor. Yeni arkadaşlar edinmek ve ufkunuzu geliştirmek için de büyük bir fırsat.

   Avustralya dil öğrenmek için en ideal yerlerden biri. Gelişmiş bir sosyal hayatın olduğu, dünyanın farklı yerlerinden gelmiş farklı milletlerin tek bir potada eridiği çok özel bir ülke. Avustralya, İngilizce öğrenmenin ötesinde sunduğu ortam işe unutulmayacak deneyimler de sağlıyor. 

   Ülkede hemen herkes için bir çalışma ve para kazanma fırsatı var. Bir yandan öğrencilik yaparken, bir yandan çalışıp masrafları çıkarma ve yerel yaşantıyla temasa geçmek mümkün. Zira dil sadece okulda öğrenilmez.

   Avustralya dil okulları içerisinde Kaplan International Colleges’i önerebilirim. Akademik kadrosunun tecrübeli olduğu giden arkadaşlar tarafından bana sık sık iletilmişti. 

   Bunun yanında Embassy CES dil okulları da adından söz ettiriyor. Eğer bütçeniz düşükse Cambridge International College okulları da araştırılmaya değer.

   Dil kursu en az 6 ay olmalıdır. Hatta imkan el veriyorsa 1 yıl kalmak daha iyidir. Bu sürede izin verilen limitler dahilinde çalışılarak masraf azaltılabilir.

   24 Haftalık kurslar 4.440 Avustralya Dolarından başlıyor ve 8.000 Avustralya dolarına kadar çıkıyor. Bunlara ek olarak yaşam maliyetlerini de eklemek gerekiyor.
    
   Dil okulu, ülke, şehir ve seçimi önemli bir konu. Titizlikle incelenmesi gerekiyor. Okulun eğitim kalitesi hakkında detaylı bilgilere erişmek şart. Günümüzde bir çoğu ortalama kalitenin üzerinde hizmet veriyor. Yine de uluslararası hizmet veren, kalite odaklı ve prestijli dil okullarını seçmekte fayda var. 
    
   Burada bir o kadar da dil öğrenecek kişinin, yabancı dil öğrenme tutkusu da önemli bir nokta. Eğer siz kendinizi buna adamaz, dil öğrenmek konusunda sorumluluklarınızı yerine getirmezsenizseniz; dil okulu ve verilen eğitim ne kadar iyi olursa olsun, bunu alacak kişi olarak siz olduğunuzdan başarıya ulaşmanız pek mümkün olmayabilir.
    
   Bu nedenle öncelikle dil öğrenimi bir yaşam tarzı düzenlemesi ve odak gerektiriyor. Ciddi paraların harcanacağı bu süreçte motivasyonunuzu her zaman yüksek tutmanız gerekiyor.

 6. Eskiden beri -ne kadar eski hatırlamıyorum- Great Ocean Road boyunca otomobil kullanmak gibi bir hayalim var. Ne zaman gerçekleşir bilemem. Aslında bizim karadeniz boyunca devam eden yolumuzun eski halinin çok daha güzel olduğunu düşünüyorum. Fakat o yolu gitmeden kıyaslamak doğru olmaz. Zaten Karedeniz otobanı denilen ucube ile birlikte Karadeniz yolunun güzelliğinden de eser kalmadı.

  • Karadenizin harika bir doğası var. Yeşili bir başka yeşil. Asya’ya, Okyanusya ülkelerine baktığımızda ülkelerin bir bölümü değil her tarafı yemyeşil. Great Ocean Road ise milyonlarca yıl denizin kayaları aşındırmasıyla, deniz tarafında ilginç kayalıklar ve etkileyici manzaralar varken, yolun diğer tarafı ise yüzlerce yıllık ormanlarla kaplı. İçerisindeki vahşi hayatın çeşitliliği ise diğer bir zenginlik. Plan yap ve git!

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın