Makedonya Tatil

Adelaide, South Australia eyaletinin başkenti ve 1.28 milyon nüfusuyla Avustralya’nın beşinci büyük şehri. Gulf St. Vincent Sahili’nin ortasında yeşilliklerle kaplı bir alanda yer alan Adelaide, ince zevkli mimarisi, plajları, şahane doğası ve zengin doğal yaşamı, sanat etkinlikleri, nefis cafeleri ile keşfedilecek farklı bir metropol. Nüfusunun dörtte biri inançsız olmasına rağmen şehirdeki çok sayıdaki kiliselerden dolayı The City of Churches olarak adlandırılıyor.

Aynı zamanda eyaletin en büyük şehri olan bu zarif kent, Avustralya Kralı IV. William döneminde kurulmuş ve adını o dönemin kraliçesi Adelaide’dan almış. 1836’da Britanyalıların gelip yerleştiği kentin yerlileri Avustralyalı Aborjinler. Kâğıt üzerinde tasarlanan kent planıyla Avustralya yerleşimleri içerisinde en Avrupai çizgiye sahip olan Adelaide, ülkenin kültür, sanat ve yaşam alanlarında önemli bir yer tutuyor.

Adelaide Gezilecek erler
Rundle Mall

Adelaide Gezi Rehberi

Adelaide, düzenli yapısı ve “Light Vizyonu” olarak adlandırılan planıyla ‘Izgara Şehir’ olarak da tanınıyor. Nerede olduğunuzu hatırlatan büyük parkları sayesinde kaybolmanın neredeyse imkansız olduğu kentte, görülecek yerler daha çok kuzey bölgesinde yer alıyor.

Torrens Nehrinin kuzey ve güney bölgeler olmak üzere ikiye ayırdığı kent, düzlük bir alan üzerine kurulduğu için yürümek bir keyfe dönüşüyor. Şehri keşfetmenin en güzel yollarından biri de bisiklet kiralamak. Murrey Nehri üzerinde bir bot turuna da çıkabilirsiniz.

Adelaide, kuzeyinde yer alan Flinders Bölgesi, doğusundaki Adelaide Tepeleri, McLaren, Clare ve Barossa Vadileri’nin üzüm bağlarıyla çevrelenmiş bir kır evi gibi.

Adelaide Gezi Rehberi

Adelaide Gezilecek Yerler

Avustralya’da en eski yerleşimlerinden biri olan kentte tarihi yapılar, inanç merkezleri ve öyküsü olan birçok yapıyla karşılaşmak sizi şaşırtmasın.

1. Town Hall

Town Hall, Adelaide

Şehrin en eski yapılarından biri olan, 1866’da inşa edilen Town Hall adıyla bilinen belediye binası, King William Caddesi üzerinde bulunuyor. İçerisinde konser ve sergi salonları, ofisler ve belediye birimlerinin olduğu binaya 1935’te bir saat kulesi eklenmiş.

2. Rundle Mall Caddesi

Adelaide Rundle Mall

Boydan boya şehrin ortasından geçen trafiğe kapalı bir alan olan Rundle Mall Caddesi, aynı zamanda kentin alışveriş ve buluşmaların da gözde adresi. Çok sayıda ünlü markanın yan yana sıralandığı, market, sinema, alışveriş merkezi, restoran ve anıtın bulunduğu cadde, sokak çalgıcıları için de bir gösteri merkezine dönüşmüş.

flyista

Her türlü ihtiyaca yanıt veren Rundle Mall, Adelaide’a gelen herkesin en az bir kez uğraması, görmesi gereken yerlerden. Hafta içi oldukça sakin, akşam 7’den sonra kimseyi görmezseniz şaşırmayın yalnız.

3. North Terrace Caddesi

Adelide Avustralya Gezi

Adelaide’in en görkemli yeri olan ve iki yanında ağaçlarla binalar sıralandığı North Terrace Caddesi, tarihi görkemli binaların, müzelerin, kiliselerin ve anıtların yer aldığı bir bölge. Yol boynu süsleyen ağaçların nefis bir hava kattığı cadde yürüyüş rotası olarak aklınızda kalsın.

Cadde boyunca, Güney Afrika Savaş Anıtı, tren istasyonu, üniversite kampüsü, botanik bahçesi, Güney Avustralya Müzesi, sanat galerisi, arkeoloji müzesi, festival alanı, Scots Kilisesi görülmesi gereken yerler arasında. Nerdeyse bir gününüzü bu caddedeki görülecek yerlere ayırın.

4. South Australian Museum

Adelaide Gezilecek Yerler

Tarih, doğa ve kültürel araştırmalarda bulunmak üzere 1856’da kurulan South Australian Museum yani Güney Avustralya Müzesi, Güney Avustralya’nın en önemli müzelerinden. Zemin katında Aborijin kültürünün sergilendiği bir galerinin de yer aldığı müzede kalıcı galeriler yer alıyor.

Güney Avustralya Biyoçeşitlilik Galerisi, Dünya Memeliler Galerisi, Mawson Galerisi, Megafauna Galerisi, Mineraller ve Meteor Galerisi, Fosiller Galerisi, Opal Fosiller Galerisi, Pasifik Kültürler Galerisi ve Eski Mısır Odası bulunuyor. İçerideki The Balaena Café’de bir şeyler atıştırmak için de zaman ayırın.

Müze, haftanın 7 günü 10.00-17.00 saatlerinde ziyaret edilebiliyor. Anzak Günü olan 25 Nisan’da 12.00’de açılıyor. 25 Aralık’ta kapalı. Müzenin Discovery Center bölümü hafta içi 11.00-16.00, hafta sonları ise 11.00-15.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. South Australian Museum girişinden ücret alınmıyor.

5. State Library of South Australia

Adelaide Gorulecek Yerler

Önceki yıllarda Avustralya’da 3 ay boyunca gezerken, gittiğim hemen her yerde kütüphanelere uğramaktan çok keyif alırdım. Zamanınız varsa siz de şöyle bir uğrayın. Avustralya devletinin resmi kütüphanesi olan State Library of South Australia, çok sayıda okuma salonu, arşiv odaları, kütüphane bölümü, teknoloji salonu ve sergi salonlarından oluşuyor.

Milyonlarca belgeye, kitaba, haritaya, önemli eserlere ve koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Adelaide keşfiniz sırasında yorulduğunuzda, gidin, üst katındaki minderlerde dinlenin. Kütüphane, pazartesiden çarşambaya 10.00-19.45, perşembe ve cuma 10.00-17.45, cumartesi ve pazar günleri ise 10.00-16.45 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. State Library of South Australia’ya giriş ücretsiz.

6. National War Memorial

Avustralya-Adelaide-Gorulecek-Yerler

Birinci Dünya Savaşı’nda Güney Avustralya adına hizmet edenlerin anısına inşa edilen National War Memorial, 25 Nisan Anzak Günü ve 11 Kasım Anma Günü’nde özel törenlerin gerçekleştirildiği adres. Yapım tarihi 1931 olan ve North Terrace Caddesi’nin köşesinde yer alan anıt, Ulusal Savaş Anıtı adıyla biliniyor.

7. Adelaide Zoo

Avustralya’nın en eski ikinci hayvanat bahçesi olan Adelaide Zoo, Torrens Nehri’nin kıyısında yemyeşil bir doğanın içerisinde kurulu. 300 yerli ve egzotik olmak üzere toplam 1800’e türe ev sahipliği yapan yerde Avustralya’ya özgü nadide canlı çeşitliliği ile tanışmak için bire bir. 1883’te açılan Adelaide Zoo’da Tanzanya canavarı, Sumatra kaplanı ve orangutanı, koala, wallaby, kanguru, wombat gibi türleri görebiliyor.

Nesli tehlike altında olan türlere dikkat çekmek amacıyla Çin Hükumeti tarafından 10 yıllığına gönderilen Wang Wang ve Funi isimli pandalar hayvanat bahçesinin en çok ilgi gören üyelerinden. Günün büyük bölümünde uyumayı tercih eden Wang Wang ve Funi, 2009’dan beri kendilerine ayrılan özel bölümde yaşıyor.

Hayvanat bahçesi, yılın her dönemi 09.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Adelaide Hayvanat Bahçesi giriş ücreti 4-14 yaş çocuklar için 20AU$, 15 yaşından büyükler için ise 37AU$. 2 yetişkin ve 3 çocuğa kadar giriş hakkı tanıyan Family Pass bileti ise 93,50AU$.

flyista

Şehir merkezine 50 dakika uzaklıktaki Monarto Zoo ise Avustralya’nın açık hava hayvanat bahçelerinden en büyüğü. İzleme platformlarından çita, beyaz gergedan, aslan, şempanzeler, antiloplar ve zürafaları görebiliyorsunuz.

8. Adelaide Botanic Garden

Adelaide Botanic Gardens

Avustralyalıların en güzel yaptığı şeylerden birisi, şehirleri tamamen doğayla iç içe ve uyumlu yapmaları. Şehrin merkezinden 15 dakikada yürüdüğünüzde kendinizi eşsiz bir doğa ortamında bulabiliyorsunuz. Öyle yapay parklar gibi eğreti durmayan bu parklar yürüyüş yapmak, temiz hava almak ve çocuklarla bir arada keyifli vakit geçirmek için şahane.

Adelaide Botanic Garden, 1857’den kurulmuş. 125 dekarlık alanı kaplayan devasa parka uğrayın, 2-3 saatinizi geçirin. The Palm House, Amazon Waterlily ve Santos Museum of Economic Botany görülmesi gereken yerler arasında. Yine bahçe içerisinde yer alan farklı coğrafi bölgelere dair bitki ve ağaç çeşitlerini görün.

Botanik Bahçesi, pazartesiden cumaya kadar 07.15’te, hafta sonları ve resmi tatillerde ise saat 09.00’da açılıyor. Bahçenin kapanış saatleri ise dönemsel olarak farklılık gösteriyor. Aralık ve ocakta 19.00, şubat ve martta 18.30, mayısta 17.30, haziran ve temmuzda 17.00, ağustosta 17.30, eylülde 18.00’de, ekim ve kasım aylarında ise 18.30’da kapanıyor. Adelaide Botanik Bahçesi’ne giriş ücretsiz.

9. Adelaide Oval

Avustralyalılar rugby tutkunu bir millet. Nehrin hemen karşısında yakın zamanda yenilenmiş Adelaide Oval, rugby yanında kriket, futbol, konserler ve diğer sporlar için kullanılıyor. Adelaide Oval turlarından birine dahil olun.Adelaide Oval Stadyum turları haftanın 7 günü 10.00, 11.00 ve saat 14.00’de gerçekleştiriliyor. Cumartesi ve pazar günleri saat 13.00’te de bir tur var. Adelaide Oval Stadyum turu ücreti 25AU$, 5-15 yaş çocuklardan ise 15AU$ ücret alınıyor.

10. Kangaroo Island

Kanguru Adasi
Photo by flickr @wodjamiff

Adelaide iki defa gitsem de bu güzel adaya gitmek kısmet olmadı. Avustralya’ya bağlı üçüncü büyük adası olan koruma altındaki Kangaroo Island’a kanguruları, sevimli koalaları yakında görmek için uğrayın. Ayrıca ada, yunus, fok ve ornitorenk sürülerine ev sahipliği yapıyor. Kangaroo Island Wildlife Park günlük turları oldukça pahalı, ama yine de değer bence.

Avustralya şaraplarına can veren üzüm bağları, plajları, kentsel dokusu, dağ manzaraları ve çölleriyle bir sentezler başkentini andırıyor. Bu kentte okyanus kokusunu içinize çekerek bisikletle işe gitmek bile keyif olsa gerek! Adelaide sakinlerinin telaşsız, güler yüzle yürüdüğü sokaklardaki bu mutluluk havası sizi de etkiliyor.

Adelaide’da nerede kalınır

YHA Adelaide
YHA Adelaide

Adelaide’da, dünyaca ünlü beş yıldızlı otel zincirlerinden, hostellere çok farklı ve alternatif konaklama seçeneği var. Ben bu gezimde deyine Avustralya’nın en ünlü hostel zinciri YHA’de (Youth Hostelling Association) 2 gece kaldım. 8 kişilik odalarda geceliği kişi başı 30 Avustralya Doları (AUD) olan hostelde, 2 kişilik veya daha az sayıda odalar da var.

Hostelden Rundle Mall civarına ulaşmak en fazla 10 dakika sürüyor. Gecelik ortalama otel fiyatları ise kişi başı 90 AUD’dan başlıyor.

Adelaide ne zaman gidilir

Adelaide Nerde

Konu iklim olunca Avustralya’da tahminlerde bulunmak pek de kolay değil. Adelaide genellikle serin ve yağmurlu bir kışa ve sıcak ve kuru bir yaz iklimine sahip. Ancak Güney yarım küre ülkelerinde mevsimlerin ters olduğunu hatırlatayım.

Ortalama hava sıcaklığı yazın 29°C, kışın ise 15-16°C civarında. Mart-Mayıs arası olan Sonbahar mevsimi Adelaide gitmek için en uygun zaman. Güneşli berrak bir hava var bu dönemde. Sıcaklık 12°C – 22°C arasında değişiyor.

Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları ise kış dönemi ve yağmurlu olabiliyor. Bu dönem ortalama sıcaklık 8°C – 15°C arasında. Ben Mayıs başında oradaydım ve güneşli güzel bir hava vardı. Aynı gün içerisinde yağmur gördüğüm de oldu ama.

Eylül-Kasım arası ise İlkbahar dönemi, 11°C- 21°C. Arkaba Walk ve Flinders Ranges bölgesini planlayanlar için en uygun zaman Ekim-Nisan arası.

Adelaide nasıl gidilir

Adelaide ilk gidişim Tazmanya’da kiraladığım karavanla olmuştu. Önce Melbourne şehrine, oradan da Great Ocean Road yolu aracılığıyla Adelaide şehrine gelmiştim. İstanbul’dan Sabiha Gökçen Havalimanından Qatar Airways ile Doha aktarmalı olarak 13 saate Adelaide şehrine uçtum.

Dönüşümü ise Melbourne şehrinden yine Doha aktarmalı olarak yaptım. İstanbul-Doha 4 saat 15 dakika; Doha-Adelaide ise 13 saat sürüyor. Katar Havayolları, İstanbul Sabiha Gökçen’den uygun fiyatlarla dünyanın bir çok noktasına uçuyor. Kampanyalı uçak bileti fiyatlarını kaçırmamak için havayolunun mail listesine üye olun derim.

Doha-Adelaide arasındaki uçuş keyfini yeni uçak modeli Qatar Airways Airbus A350-900 ile yaptım. Qatar Airways’in Doha-Adelaide hattındaki ilk uçuşunda, aynı zamanda Avustralya‘ya iniş yapan ilk Airbus A350’nin içinde olmak heyecan verici bir duygu oldu benim için.

Adelaide nasıl gidilir

Adelaide havalimanında taksi ile şehir merkezine gitmek 20 AU$ civarında tutuyor, ancak ben havalimanın hemen dışında bekleyen JetExpress otobüsüyle yaptım (4AU$). Ayrıca dileyen için Airport City Shuttle Servisi 10 dolar karşılığı tek yön ulaşım sunuyor.

Şehirde ücretsiz 2 otobüs var; 98C ve 99C. Bunlara binip gezilecek yerler rotasında inin. Ben kullandım. Şehri hızlıca gezmek isteyenler için birebir.

The Economist Intelligence Unit’in her yıl düzenli olarak yayınladığı ‘Dünyanın en yaşanabilir şehirleri’ listesinde beşinci sırada olan Adelaide, Avustralya gezisi düşünenler için bir başlangıç rotası olabilir. Adelaide gidiş, Sydney dönüş şekilinde 10 günlük bir gezi planı öneririm. Gidin keşfedin!

Önceki blog yazısıDünyanın En Büyük Tematik Akvaryumu: İstanbul Akvaryum
Sonraki blog yazısıAdelaide Zoo: Panda ve Koala
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

  1. Adını ilk defa duyduğum bir şehir. Avustralya’nın her yerinde olduğu gibi burası da oldukça güzelmiş.

  2. Küçük, şirin, güvenli ve sessizdir. Yaşaması güzeldir, ama gezmek için geliyorsanız en az 2 tam gününüzü ayırın. 1 gün şehir merkezine, müze ve parklara ayırın. Diğer günü de çevresindeki yerlere gidin. Şehrin ana sokağında free internet var. Hafta içi hayat erken bitiyor burada ama cafeler canlıdır haberiniz olsun.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın