Dinginlik, sessizlik, alabildiğine yeşil ve huzur. Çıralı‘nın tam da karşılığı bu olsa gerek. Yapılaşmanın getirdiği çirkinliklerden uzak, sırtını verdiği yemyeşil dağların eteğinde yeşil ve mavinin buluştuğu Akdeniz’in gizli kalmış bir köşesi gibi burası. Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Ulupınar Köyünün kıyıya açılmış bir uzantısı Çıralı.

Şahane butik otelleri ve nefis bungalovları, temiz ve sakin sahiliyle tam da kafa dinlenecek bir kasaba. İstanbul’dan kaçıp gelen müdavimleri her sene bu huzurdan paylarına düşeni almaya geliyor. Çok iyi butik otelleri, tasarım bungalovları, nefis bahçelere sahip konaklama tesisleri var. Bölgenin en iyi otel ve pansiyonları burada.

Caretta kaplumbağalarının yumurtladığı nefis sahil şeridinin hemen arkasında uzanan portakal bahçelerinden yayılan çiçek kokusu baş döndürücü. Narenciye ağaçları, begonvillerin süslediği birbirinden güzel bungalovları gizliyor. Gürültü, patırtı ve yüksek sesten uzak, dinlenme garantili bir belde burası.

Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı sınırında bulunan Çıralı, insanın doğayla uyum içinde yaşadığı yerler arasında Türkiye’nin en iyi örneklerinden biri belki de. Çıralı Sahilinin iki yanındaki bölge milli parkın bir parçası. Antalya Yeni Liman yakınından başlayıp Beydağları’nın sahiline kadar inen bölgeyi içerisinde bulunduran park, sahip olduğu doğal ve tarihi değerlerle çok özel bir yer.

Kemer ve Kumluca ilçelerini de içine alan milli park, Caretta Caretta kaplumbağalarının en önemli üreme alanlarından birisi. Parkın 3,2 km uzunluğundaki sahili iki kayalık burun ve güneydeki Olimpos Antik Kenti’nden doğan ve yağmurlara bağlı olarak akan Akçay Nehrine sahip.

Kasaba merkezi birkaç yüz metreyi geçmeyen birkaç sokaktan oluşuyor. Sokak boyunca cafeler, marketler, denizde ihtiyacınız olan malzemeleri satan dükkanlardan oluşuyor. Çıralı’nın neresinde olursanız olun yürüyerek merkeze gelmeniz 10 dakikayı geçmez. Yine Çıralı’nın neresinde kalırsanız kalın sahile yürümeniz 5 dakikayı geçmez.

Malta
Çıralı Plajı
Çıralı Plajı. Plajın sonunda görünen yer ise Olimpos Plajı

Narenciye bahçeleri, oraya buraya serpilmiş bungalovların ve pansiyonların arasından geçip ulaşılan, 2 km’den fazla uzunluktaki Çıralı Plajı, Antalya’nın batısındaki kıyı şeritleri içinde en güzel olanlarından. Caretta Caretta kaplumbağalarının kendilerine mesken edindiği Çıralı Plajı, hemen bitişiğindeki Olimpos ile aynı koy üzerinde yer alıyor.

Çıralı çevresi, birbirine açılan vadileri, kayalık sırtlardaki antik dönemlerde kullanılmış patikalarıyla güzel yürüyüş rotaları sunuyor. Rotaların bazılarına yarım gününüzü ayırırsanız keyifli manzaralar eşliğinde nefis patikalar sizi bekliyor.

Çıralı’da her bütçeye uygun konaklama tesisleri var. Türkiye’nin en iyi ve en pahalı otellerinden bazılarını bulabileceğiniz gibi çok ucuza kalabileceğiniz kamp alanları da var.

Sahil civarında ise çok iyi gurme lezzetlerin tadına bakabileceğiniz restoranlar var. Akşam yemekleri saaatlerinde dolu olan restoranlar gündüzün ise beach club olarak hizmet veriyor. Her birinden şezlong ve şemsiye kiralayıp duş ve tuvalet hizmetlerinden faydalanabiliyorsunuz.

Çıralı Gezilecek Yerler 📍

1. Yanartaş

çıralıda görülecek yerler

Çıralı’ya gelip de bitmeyen bir öfkeyle alevler saçmaya devam eden Yanartaş’ı görmeden gitmek olmaz. Kalkerli kayaların ve serpantin arazinin birleştiği kısımlarda tektonik yer sarsıntılarının sonucunda meydana gelen yer çatlaklarından sızan yanıcı gaz ile ünlü Yanartaş, tarihte Olimpiyat meşalesine ilham veren, eşsiz bir bölge. Kayalardan sızan gazın tutuşmasıyla oluşan alevlerin Antik çağdan bu yana hiç sönmediğine inanılıyor.

Biraz yorucu bir güzergâh olsa da sonunda ulaşılan alevlerin gizemi mitolojik bir öyküyle de bağlantılı. Tloslu Bellerophontes’in karşısına çıkan, vücudu keçi, kuyruğu yılandan oluşan ve ağzından alevler saçan efsanevi yaratık Chimaira’yı, atı Pegasus ile uçarak öldürdüğü ama dilinden çıkan alevleri söndüremediği yerdir Yanartaş.

Yanartaş’ın alevleri gündüzün güneşin aydınlığının altında sıradan görünebilir ama gece olup da yıldızlar çıktığında tüm güzelliğini ve gizemini size gösterir. Yüzyıllardır hiç sönmeyecekmiş gibi yanan Yanartaş’a Çıralı merkezden yaklaşık yarım saat süren bir tırmanışla Yanartaş’a gidiliyor. Günbatımı saatleri en güzel zamanlar, olur da gece çıkacaksanız yanınıza fener almayı unutmayın. Benim gibi cep telefonunuzun fenerini de hava kararınca yolu aydınlatmak için kullanabilirsiniz.

Yanartaş ziyaret saatleri konusunda herhangi bir sınırlama yok. Yanartaş ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

2. Ulupınar

Faselis’ten sonra Tekirova’yı geçince ulu çınar ağaçlarının altında debisi yüksek suların aktığı yıl kıyısındaki güzel bir mola yeri burası. Çoşkun bir derenin hayat verdiği Ulupınar, alabalık sunan lokantaları ile ünlü.

3. Yürüyüş Rotaları ve Likya Yolu

çıralı ne yapılır

Fethiye’den başlayıp Antalya’da noktalanan ve Teke yarımadasındaki patikaları kapsayan trekking rotası olan Likya Yolu, 509 km’lik uzunluğuyla dünyanın en uzun 10 yürüyüş rotası arasında yer alıyor. Likya Yolu üzerinde 19 antik kentin kalıntıları, yerleşimler ve konaklama tesisleri yer alıyor. İlkbahar ve sonbaharda yolunuz Çıralı’ya düşerse yolun bir kısmını yürüyebilirsiniz.

Yaklaşık 19 km süren bu rotada denizden çok uzaklaşmadan birbirinden güzel koylardan geçiyorsunuz. Rotanın başlangıcı Çıralı Sahilinin doğu yakasındaki sık çam ağaçlarının arasından başlıyor. Patikayı adımlayıp tırmanıp tepeye ulaştığınızda sağdaki buruna doğru yürüyün. Harikulade manzara sizi bekliyor. Bir yanda 3 km’lik Çıralı Plajı, tekneler ve Musa Dağının nefis manzarasını görürken diğer yanda kıvrımlarıyla uzayıp giden kıyıları ve masmavi Akdeniz’i görüyorsunuz.

Sola kıvrılan patikayı kıyı boyunca izlediğinizde, turkuazdan maviye uzanan ve nefis fotoğraf kareleri sunan girintili çıkıntılı koylar sizi bekliyor. Sırtın arkasında Üç Adalar ve Maden Koyu var. Hemen aşağıda kimseciklerin olmadığı küçük bir plaj var. Rotayı takip ettiğinizde rampayı tırmanıp indiğinizde Maden Koyu’na ulaşıyorsunuz. Koyun sonundaki yıkık binaların arasından başlayan yol sizi Tekirova’ya kadar ulaştırır.

4. Çıralı Tekne Turu

çıralı tekne turları

Yaz döneminde her gün Çıralı sahilinden başlayan Çıralı tekne turları Cennet Koyu, Ceneviz Limanı, Sazak, Akvaryum, Çoban Limanı ve mağaraları dolaştıktan sonra aynı günün akşamında Çıralı sahilde sona eriyor.

Çok sayıda tur firması tarafından gerçekleştirilen tekne turlarında turkuaz renkli suya sahip olan koylarda yüzme molası veriliyor. Tekne turu ücretine öğle yemeği, soft içecekler ve bölge otellerinden sahile olan servis hizmeti de dahil. Tekne turu ücretleri 80-120 TL arasında değişiyor.

Malta

Adrasan Ceneviz Koyu tekne turunda, Akseki koyu, Tuzla, Pırasalı Ada, Çoban Koyu, Sazak Koyu, Ceneviz Koyu gibi birbirinden nefis koylara gidiliyor. Dik bir yamacın arkasında arka arkaya sıralanmış Ceneviz ve Sazak koyları ülkemizin en nadide koylarından.

Açık denize bakan Ceneviz Koyu, yamacındaki kale kalıntısından dolayı Porto Ceneviz olarak da adlandırılıyor. Sazak Koyu ise bir iç koy. Buralar koruma altına alınan Akdeniz fokunun da yaşam alanı. Her iki koy da kristal berraklığında mavi.

5. Ceneviz Koyu

çıralı görülecek yerler

Akdeniz sahil şeridinin en bakir koylarından Ceneviz Koyu, Çıralı ve Olimpos’ta tatil yapan doğa severlerin uğrak noktası. Berrak, ışıltılı suyuyla unutulmaz bir yüzme deneyimi sunan Ceneviz Koyu, Olimpos ile Adrasan arasında konumlanıyor. Akdeniz korsanlarına sığınak olması nedeniyle Ceneviz ismiyle anılan koy, geceleri yıldız manzarası ile de oldukça popüler. Koya karadan ulaşım yok, yalnızca teknelerle gidilebiliyor.

6. Sazak Koyu

çıralı civarında görülecek yerler

Ceneviz Koyu’na komşu Sazak Koyu, Olimpos ve Çıralı tekne turlarının rotasında yer alan nefis bir koy. Doğal korunaklı konumuyla tıpkı Ceneviz Koyu gibi tarih boyunca bölgede ticaret yapan teknelere sığınak olmuş, doğal bir havuz görünümünde.

25 metre su altı görüş mesafesiyle denizin ne kadar temiz olduğunu anlamaya yardım ediyor. Bölgede tur yapan kaptanların balayı koyu ismini vermişler. Koya ben birkaç defa tekneyle gittim. Araç yolunun çok bozuk olduğu söyleniyor.

7. Faselis

Faselis

Tekirova’nın hemen yanında bulunan Faselis Ören Yeri ve plajı Çıralı’dan aracınızla rahatça gidilebilecek uzaklıkta. Antalya müzesine bağlı olan ve yapılaşmanın yasak olduğu Faselis, bozulmamış doğası ve üç güzel sahiliyle günübirlik bir geziyi hak ediyor.

Phaselis Antik Kenti ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.00, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Phaselis Antik Kenti giriş ücreti 45TL. Müze Kart geçerli.

8. Olimpos

Adrasan Ceneviz Koyu tekne turunda, Akseki koyu, Tuzla, Pırasalı Ada, Çoban Koyu, Sazak Koyu, Ceneviz Koyu gibi birbirinden nefis koylara gidiliyor. Dik bir yamacın arkasında arka arkaya sıralanmış Ceneviz ve Sazak koyları ülkemizin en nadide koylarından. Açık denize bakan Ceneviz Koyu, yamacındaki kale kalıntısından dolayı Porto Ceneviz olarak da adlandırılıyor. Sazak Koyu ise bir iç koy. Buralar koruma altına alınan Akdeniz fokunun da yaşam alanı. Her iki koy da kristal berraklığında mavi.
Çıralı Sahilinden devam ettiğinizde ulaşacağınız Olimpos Koyu

Arada iki kasabayı ayıran dağlar olduğundan, Olimpos ve Çıralı’nın sadece sahilden bağlantısı var. Olimpos, Kumluca ilçesi sınırlarına kalırken, Çıralı Kemer ilçesi sınırlarında kalıyor. Sahilden Olimpos plajını kullanmak ücretsiz ama Olimpos Antik Kenti’ni gezmek isterseniz yanınızda Müze Kartınızı almayı unutmayın.

Çıralı’dan 5-10 dakikalık yürüyüşle sahilden yürüdüğünüzde Olimpos Plajı ve oradan da Olimpos Antik Kenti’ne ulaşıyorsunuz. Olimpos’un kuruluşu tam olarak bilinmese de Geç Roma ve Erken Bizans dönemi olduğu tahmin ediliyor. Anıtsal mezarlar, lahitler, kazaya mezarları, kilise, tiyatro ve daha birçok yapı tam da ortasından geçen Akçay’ın iki yakasına dağılıyor.

Olimpos’un en iyi ayakta kalmış olan yapısı bir tapınağa ait olan kapısı. Diğer arkeolojik kalıntılar ne yazık ki çok da iyi durumda değil. Köprü, iskele ve neredeyse tamamı bitkilerin altında kaybolmuş olan küçük Roma tiyatrosu ve mezar anıtları görülebilir.

Olimpos Plajı’na gidince en güzel manzaraları örmek istiyorsanız hemen sahildeki kayalığın zirvesinde yer alan eski kaleye çıkın. Diğer kale de plajın batı ucunda kayalıkların zirvesinde yer alıyor. Olimpos’a Nasıl Gidilir blog yazımda ulaşım hakkında bilgiler yer alıyor.

Olimpos Antik Kenti ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.00, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Olimpos Antik Kenti giriş ücreti 30TL. Müze Kart geçerli.

9. Adrasan

çıralı adrasan

Akdeniz’in en güzel kumsallarından birine sahip olan Adrasan, Musa Dağı’nın eteklerinde yer Çavuşköy’ün sahil kesimindeki koyun adı aslında. Yeşil ve mavinin buluştuğu benzersiz güzellikteki Adrasan, Çıralı çevresinde gezilecek yerlerden biri. Çıralı’ya gelmişken Adrasan’a da uğrayın. Suluada’ya tekne turu yapın. Adrasan’a Nasıl Gidilir blog yazımda Adrasan’a ulaşım hakkında detaylı bilgiler paylaştım.

Kumluca istikametinde, Antalya merkezden 84 km, Kemer’den yaklaşık 28 km uzaklıkta yer alan Çıralı’ya ulaşım için öncelikle Antalya’ya gelmeniz gerekiyor. Araçla Antalya’dan Kumluca-Kaş istikametinde Tekirova’dan sonra Çıralı sapağından sola dönün. Virajlı ve manzaralı bir yoldan, çam ağaçları arasında 7 km yolculuk sonrasu Çıralı’ya ulaşıyorsunuz.

Toplu taşıma ile gidecekler ise Antalya Otogarından Kumluca-Kaş istikametine giden otobüslere binip Çıralı kavşağına inebilirler. Buradan kalkan Çıralı dolmuşlarıyla Çıralı’ya ulaşabilirsiniz. Çıralı’ya nasıl gidilir blog yazımda daha detaylı bilgiler paylaştım.

Önceki blog yazısıYunan Adaları Vizesiz Gemi Turu: Patmos, Girit, Santorini, Atina ve Girit
Sonraki blog yazısıFilipinler’de Nefis Bir Ada: Sumilon Adası
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

5 YORUM

  1. Uzun süredir okuduğum en iyi gezi rehberi olmuş özellikle yolculuklarını otobüs ve uçak ile yapacak kişilere fikir yönünden ersinturizm.com adresini incelemeni öneririm.

  2. Sakın huzur dolu bir kasaba 😍Turunç ağaçları arasında bir sürü pansiyon. Doğa ile iç içe. Hatta nerede kaldığınızın çok da büyük bir önemi yok. Dayanamayıp burda yaşamak isteyebilirsiniz 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın