Great Ocean Road (Büyük Okyanus Yolu), yer yüzünün en iyi 10 sürüş yolundan birisi. Avustralya’nın güney doğusundaki Victoria eyaletinin yer alıyor. Bir defasında motokaravan bir defasında da araçla boydan boya geçtiğim bu yol tek kelimeyle olağanüstü. Büyük Okyanus Yolu, Melbourne’e yaklaşık bir saat uzaklıktaki Torquay şehrinden başlıyor ve Viktoria eyaletinde yer alan Warrnambool şehrine kadar uzuyor.

Birinci Dünya Savaşında ölen askerlerin anısına, 1919-1932 yılları arasında yapılmış 285 km uzunluğundaki Great Ocean Road kıyı yolu, Avustralya’ya seyahat etmek için başlı başına bir sebep bana göre. 285 km uzunluğundaki kıvrımlı yol boyunca göreceğiniz milli parklar, şelaleler, koylar, kasaba ve plajlar ile olağanüstü manzaralar insanın aklını başından alacak türden.

Great Ocean Road Rotası

Bu rotayı bir günde çok hızlıca tamamlamak mümkün olsa da 2 gün konaklamalı olarak ya da en azından bir 1 gün konaklamalı yapmanız benim tavsiyem. Qatar Airways ile Adelaide uçup Melbourne’den de geri döndüğüm Avustralya turumda, Great Ocean rotasına Melbourne tarafından başladım.

Great Ocean Road Görülecek Yerler

1. Torquay

Torquay, Avustralya
Bells Plajı

Büyük Okyanus Yolu Torquay kasabasından başlıyor. Eğer Büyük Okyanus Yolu’na Melbourne kentinden geliyorsanız Melbourne’ün yaklaşık 75 km güneybatısında yer alan Geelong şehrine doğru sürmeniz gerekiyor. Daha sonra Geelong kentinin yaklaşık 21 km güneyinde kalan Torquay kasabasına yönelmelisiniz. Melbourne’de Great Ocean Road’ın başladığı Torquay kasabasına 1 saatte gidiliyor, 100 km uzaklıkta.

Malta

Dünyaca ünlü markalar Rip Curl ve Quicksilver burada doğmuş. Sörfçülerin gözdesi kasabanın sahilde ANZAC anıtı yer alıyor. Buradan izlencek Queenscliff Coastal Reserve manzarası şahane. Sörfçüleri sabah erken giderseniz görebiliyorsunuz. Torquay’in kent merkezinde birçok dükkan, restoran, banka ve marketler bulunuyor. Sörfle ünlü bu kasabada plajlar ve Point Danger (Tehlike Noktası) dikkat çeken yerlerden.

Avustralya’nın sörf merkezi olan Torquay, hem Melbourne’e yakın oluşu hem de dünyaca ünlü plajları ile sörf severlerin ve tatilcilerin uğrak noktalarından. Meraklıları için kasabadaki Australian National Surfing Museum‘u ziyaret edebilir. Kahve ve kurabiye için adres Imperial Rhino Cafe.

Torquay kasabasında çocuklar için birçok piknik alanı ile oyun alanları bulunuyor. Alışveriş yapmak istiyorsanız Torquay ana caddede bulunan Rip Curl, Quiksilver ve Piping Hot gibi ünlü mağazalara göz atın.

Torquay’dan başlayan Büyük Okyanus Yolu güneybatı Viktorya kıyısını takip ediyor. Torquay kent merkezinde sadece birkaç km uzaklıkta Viktorya bölgesinin en iyi sörf noktalarından ünlü Bells Plajı yer alıyor. Okyanus dalgaları ile büyük köpüklerin manzarası muhteşem. Burada kışın bile cesur sörfçüler dondurucu soğukta dalgalarla dans ediyor.

Bells Plajı her yıl dünyanın en uzun soluklu sörf etkinliği Rip Curl Pro’ya (daha önceki adıyla Bells Beach Surf Classic) ev sahipliği yapıyor. Sörf yarışmasının kazananı ‘Çan (Bell)’ ödülünün sahibi oluyor.

2. Anglesea

Anglesea, Great Ocean Road

Torquay kasabasından 10 dakika ileride, Bells Plajından Büyük Okyanus Yolu boyunca devam ettiğinizde Anglesea kasabasına ulaşıyorsunuz. Anglesea kış ayları boyunca sakin bir kasabayken Noel ile Yılbaşı döneminde tatilcilerin uğrak noktalarından birisi oluyor. 1983 yılında çıkan ve Güney Avustralya’yı yıkıp geçen kontrol edilemeyen bir yangında Anglesea ve Büyük Okyanus Yolu’ndaki birçok ev yok olmuş.

Anglesea kent merkezinde Büyük Okyanus Yolu’na bakan sıra sıra dükkanlar bulunuyor. Ayrıca hem yerlilere hem de turistlere hizmet veren birçok restoran, kafe, pastane, bar ve mağazalar yer alıyor. Florası zengin olan coğrafya doğa severlerin gözdesi. Kasabanın hemen önünden nehir akıyor. Yakındaki Anglesea Nehri’nin okysanusla buluştuğu noktaya Anglesea Rivermouth deniyor.

Kıyı boyunca uzayan Surf Coast Walk yürüyüş rotası şahane manzaralar eşliğinde 1 saat sürüyor.Bu kasabada yapabileceğiniz eğlenceli aktivitelerden bazıları kano sporu, botla veya tekneyle, vücut sörfü ve nehir kenarında balık tutmak.

3. Aireys Koyu ve Split Point Lighthouse

Anglesea kasabasından Aireys Koyu’na doğru yol aldıkça okyanus manzarası daha da muhteşem görüntüler sunuyor. Anglesea’dan Lorne kasabasına doğru giderken 4 km kadar sonra Aireys Inlet geliyor. Aireys, Anglesea jasabasının güneybatısında yer alan bir kıyı koyu. Bu koydaki kasaba küçük bir nüfusa ve birkaç yerel dükkana sahip. Aireys kasabasında yapılabilecek etkinlikler arasında yelken kanat sporu, at binme, kano sporu ve şnorkelle yüzme yer alıyor.

Burada görülmesi gereken ilk yer Guvvos Beach. Araç park yeri var, kısa bir bakış ve fotoğraf sonrasında asıl görülmesi gereken yere, yani Split Point Lighthouse‘a gidilebilir. 1891 yılında inşa edilen ve 34 metre yüksekliğe sahip Split Point Deniz Feneri bu küçük kasabada en çok ilgi çeken yerlerin başında geliyor.

Asıl adı kartal Yuvası noktası olan deniz feneri 1891’de açılmış ve olağanüstü güzel manzara sunuyor. Her yarım saate bir yarım saatlik rehberli turlar ile deniz fenerine çıkılıyor. Balkondan nefes kesici manzarayı izlemek çok güzel. White Lady (Beyaz Elbiseli Kadın) olarak da bilinen deniz feneri büyük okyanus ile Eagle Rock Marine Sanctuary’e (deniz sığınağı) bakıyor. İzleme noktalarından görülen Eagle Rock Marine Sanctuary olarak koruma altında. Burada en az yarım saat oyalanmak gerek.

4. Memorial Arch at Eastern View

Memorial Arch at Eastern View

ANZAC askerlerinin anısına yapılmış yolun önemli yerlerinden birisi de Memorial Arch at Eastern View noktası. Burada fotoğraf çekilebilir, yine hemen yakınında plaj da görülecek yerler arasında.

5. Lorne

Büyük Okyanus Yolu’ndaki bir diğer görülecek yer, yine tatilcilerin uğrak yerlerinden olan Lorne kasabası. Kasabada nefis yemekler, spa, butik ve galeriler bulabilirsiniz. Kasabaya gelen ziyaretçiler sörften kanoya, yüzmeden golfa ve balık tutmaya kadar birçöok etkinliğin tadını çıkarabilir.

Lorne kıyısında çocuklar için bir macera parkı ile yüzme havuzu da bulunuyor. Yakındaki parkta Avustralya’ya özgü bir papağan olan kakaduları görebilirsiniz. Lorne’de he yıl Falls Müzik ve Sanat Festivali düzenleniyor. Büyük Okyanus Yolu Maratonu ise Mayıs ayında düzenleniyor ve Lorne’den Apolla Koyu’na kadar olan yolu kapsıyor.

Hem yemek yemek hem de konaklamak için küçük ve şirin bir kasaba. Tam bir Akdeniz havasına sahip Lorne kasabasına sezonda gittiyseniz denizin de keyfini çıkarın. Lorne’nin yalnızc birkaç km dışında şelaleler bulunuyor. Otway’deki şelaleler arasında en yükseği olan Erskine Şelalesi en popüler olanlarından biri.

6. Erskine Falls, Lorne

Erskine Falls, Lorne’un 10 km kuzey batısında Erskine Falls Road üzerinde yer alıyor. 30 metreden aşağı dökülen şelaleye inmek ve geri dönmek kolay, beğendiğim bir şelale oldu. Aşağıya kadar inmek istemeyenler için bir de yukarıdan izleme noktası var.

7. St George River

Lorne’dan birkaç kilo metre ilerisinde dikkat etmezseniz kaçırabileceğiniz bir yer. Mutlaka görülmesi gereken bir yer değil tabi ama yürüyüş yapmak için bana çekici gelmişti.

8. Apollo Bay

Apollo Bay, Australia

Büyük Okyanus Yolunda, Viktorya’nın güneybatı ucuna yakın Apollo Koyu yer alıyor. 1800’lerde Apollo Koyu bölgesinde balina avlama istasyonu ile kereste fabrikası bulunuyormuş. Apollo Koyu’nda her yıl düzenlenen etkinlikler ile festivaller bu küçük küçük ve sakin kasabayı canlandıran şeyler arasında.

Uzun, yorucu ve keyifli bir Great Ocean Road turu birinci günü için en iyi konaklama yeri burası. Kaldığım YHA Hostel Apollo Bay tereddütsüz ilk seçenek konaklama yeri. Sahil kenarına gidin, yüzün, hava soğuksa fotoğraflayın. Küçük ve şirin bir kasaba burası. Eğer hava kararmadan hala vaktiniz varsa Kennett River‘ı ziyaret edin.

9. Kennett River

10. Great Otway Milli Parkı

Maits Rest Rainforest Walk
Maits Rest Rainforest Walk
Great Ocean Road Nerede
Yatzies Pancakes Cafe, Lavers Hill

Apollo Bay’den 17 km kadar ileride Victoria Eyaletinin en önemli ulusal parklarından biri olan Great Otway National Park’ın içinden geçiyorsunuz. Uzun ağaçları, zengin bitki çeşitliliği, ılıman yağmur ormanları ile Great Otway Milli Parkı, Melba Gully bölgesindeki ateş böcekleri dahil birçok yabani türe ev sahipliği yapıyor.

Otway Fly Treetop Walk (havada, ağaçlar üzerinde yürüyüş) yerden 25 metre yükseklikte yağmur ormanlarının muhteşem kuşbakışı manzarasını görme fırsatı veriyor. Cape Otway Lightstation, Avustralya’nın en eski deniz feneri. Spiral merdivenlerden yukarıya çıkarak okyanus manzarasını seyretmek isteyen ziyaretçiler için rehberli turlar bulunuyor.

Park içerisinde yer alan 800 metrelik yürüyüş parkuru ile Maits Rest Yağmur Ormanı harika bir mola yer. Burada bölgede kıtanın en uzun okaliptüs ağaçları bulunuyor. Her yanda yine eğrelti ağaçları (fern) görüyorsunuz. Park içinde 800 metrelik her yaştan insan için uygun, ekstra performans gerektirmeyen, kolay ve eğlenceli yarım saatlik yürüyüşü yapın.

Apollo Bay’de YHA Hostel’de kahvaltı verilmiyor. Kahvaltı yapmak için en uygun yerlerden birisi Yatzies Cafe. Google Map’ten arayarak gidin.

11. Triplet Falls

Triplet Falls, Great Otway Milli Parkı içerisindeki en etkileyici güzellikteki şelalelerden birisi. Ana girişten itibaren 1 saatlik enfes bir yürüyüşle, eğrelti otları ve yağmur ormanları içerisinden geçere şelaleye varıyorsunuz. Rotanın toplam uzunluğu 1.8 km.

Hemen her yaştan herkesin rahatlıkla yürüyeceği, ahşap ve yer yer metal yürüyüş platformlu bir yolu var. Bu bölge aynı zamanda Otways kereste rotası olduğundan, dönüş yolu üzerinde bazı eski kereste işleme makineleri görebiliyorsunuz. Parkın ana girişinde araç park yeri var.12. Shipwreck Coast

Cape Otway’den Port Fairy’ye kadar uzanan 130 km’lik; Twelve Apostles, Loch Ard Gorge ve London Bridge de dahil tüm görülesi oluşumlarını içerisine alan sahil şeridi Shipwreck Coast olarak adlandırılıyor. Denizcilik açısından çok tehlikeli olan bu bölgede şimdiye kadar yedi yüzden fazla gemi Pasifik Okyanusu’nun dibini boylamış ve bunlardan 240 tanesinin yeri biliniyor.

George Gibb adlı bir kaptan 1878’de, 36 mürettebat, 18 yolcu ve 2275 tonluk kargo ile İngiltere’den yola çıkıp üç aylık bir yolculuktan sonra bu kıyılara vardığında mürettebat bunu bir partiyle kutlamışlar. Ertesi gün yolculuk eşyalarını toparlamakla meşgulken kıyıya çok yakın olan gemi hem ufuk çizgisini hem de dün benim gidip de göremediğim, Cape Otway Deniz Fenerini yoğun sisten dolayı görememişler.

Geminin güvenliğinden şüphe eden kaptan gece boyunca güvertede kalmış. Sabaha doğru sis aralanınca, gözcü mürettebatın birinin acı dolu keskin “Kayalar!” diye bağırması duyulmuş… Kazadan sadece iki kişi kurtulmuş; 15 yaşındaki Tom ve 17 yaşındaki Eva. Tom bu kıyıya çıktığında Eva’nın yardım çığlıklarını duymuş, onun için denize geri dönmüş ve Eva’yı kurtarmış.

13. Gibson Steps

On İki Havariler Kayalıkları’ndan kısa bir sürüş mesafesi sonrasında, yine devasa kayalıkların yer aldığı sahile inen Gibson Steps (Gibson Basamakları) yer alıyor. Kayalıkların güçlü yapısına ve müthiş boyutuna tanık olabilecek kadar yaklaşmaya imkan tanıyan sahil doğanın mucizelerinden. İnin aşağıya kadar, sahil boyunca yürüyün.

Kıyı şeridi, Moonlight Head’den Port Fairy’e uzanan 130 km’lik Shipwreck Kıyısı’nın bir parçası. Hırçın deniz ve tehlikeli kıyılar yüzyıllardır birçok gemiyi ağırlamış. Bu bölgede bilinen 600 gemi kazası meydana gelmiş ancak bunlardan yalnızca 240 tanesi keşfedilmiş. 50’nin üzerinde gemi kazası Historic Shipwreck Trail isimli bölgede anılmış.

14. The Twelve Apostles

Great-Ocean-Road-Twelve-Apostles

Port Campbell Milli Parkı, dünyaca ünlü Twelve Apostles (Oniki Havari) kayalıkları da dahil birçok turistik mekana ev sahipliği yapıyor. Okyanus kıyısında yükselen bu görkemli kalker kayalıkları, Avustralya’nın en popüler 3 doğa harikası içerisinde yer alıyor. Port Campbell’den kıyı manzarası özellikle ilk kez gelenler için nefes kesici.

Büyük Okyanus Yolu’nun bitiş noktası sayılan Warrnambool’a gelmeden 70 km önce görülebilen The Twelve Apostles (On İki Havariler) isimli kayalıklar, okyanustan 45 metre yükseliyor ve yumuşak kireç taşının aşınmasıyla 20 milyon yıl içerisinde oluşmuş. Bugün 12 kayalıktan yalnızca 8 tanesi ayakta kalmış ancak okyanusta bulunan bu ünlü kayalıkların manzarası tek kelimeyle büyüleyici.

Milli parkta yer alan dikkat çekici diğer yerler Loch Ard Gorge, London Arch, The Grotto ve Gibson Steps. London Arch, kemerin bir kısmı 1990 yılında doğal erozyon sonucu okyanusa düşmeden önce London Bridge olarak adlandırılıyormuş.

15. Loch Ard Gorge

Great-Ocean-Road-Loch-Arch

Büyüleyici Loch Ard Vadisi, On İki Havariler Kayalıkları’nın batısında, birkaç dakikalık sürüş mesafesinde yer alıyor. Vadi, ismini İngiltere’den Melbourne’e seyahat ederken kıyıya vuran gemi Loch Ard’dan almış. Kayalıkların dalgalarla birleştiği vadinin güzelliğini anlatmak için kelimeler yetersiz kalıyor.

Vadiyi kumsaldan izlemek dışında manzaranın tadının çıkarılabileceği üç ayrı yürüyüş yolu mevcut. Loch Ard Gorge’ın hemen yakınında, Port Campbell National Park’ının diğer görülesi yerleri olan Broken Head, Thunder Cave, Muttonbird Island ve Sherbrook görülebilir. The Razorback ise ilginç bir kaya oluşumu. Loch Ard Gorge ziyaretinde sol taraftan ilerlerseniz görebiliyorsunuz.16. Port Campbell

Port Campbell

Deniz kenarında yer alan gözde tatil kasabası Port Campbell, Warrnambool ile Lavers Hill kasbaları arasında kalan bir bölgede. Great Ocean Road ve 12 Apostles gezisi için ideal noktalardan birisi. Sadece birkaç dakika araç sürdükten sonra London Bridge, Loch Ard Gorge, Gibsons Steps ve diğer Great Ocean Road görülecek yerlere ulaşıyorsunuz.

İkinci gün konaklaması olarak burayı seçtim. Port Campbell Hostel konakladığım yer oldu, ortak alanları ile tam bir butik otel konseptinde.

17. The Arch

The Arch, Great Ocean Road

Bazen adı London Arch ile karıştırılsa da; The Arch, Port Campbell kasabasının batısında yer alıyor. Patikadan aşağı inmesi birkaç dakika sürüyor, gidin pişman olmazsınız.

18. London Arch

Bir zamanlar ana karaya bağlı olan ve Londra Köprüsü benzerliği sebebiyle bu ismi alan köprü şeklindeki kaya, erozyon sonucunda karadan kopmuş. Ana karayla bağlantısı 1990’un Ocak ayında denize çökmüş. Ada kısmında mahsur kalan 2 kişi helikopterle kurtarıldı ve kimse zarar görmedi. Geçmişte görünüşü köprüyü andırdığından Londan Bridge ismiyle anılan yer, yıkıldıktan sonra London Arch (Londra Takı) olarak anılıyor.

19. The Grotto

Kayalık deliklerinin arasından okyanusun izlenebildiği mağara, doğanın bir şaheseri. Büyük Okyanus Yolu, karavan ya da araç kiralayarak bireysel olarak ya da turlar ile gezilebiliyor. Burası Great Ocean Road’da görülecek son yer.

20. Bay of Islands Coastal Park

Bay of Martyrs

Bay of Islands Coastal Park, Victoria eyaletinin güneyinde, Peterborough ve Warrnambool kasabaları arasındaki 32 km uzunluğunda kıyıya sahip bir koruma bölgesi. Bay of Martyrs, the Bay of Islands, Three Mile Beach ve Childers Cove olmak üzere 4 izleme yeri var. Bay of Martyrs görülebilir. Burası Great ocean Road bölgesinin artık dışında kalan bir yer.

21. Warrnambool

Büyük Okyanus Yolu, Warrnambool kentinin 10 km doğusundaki Allansford kasabasında son buluyor. Kıyı şeridindeki en büyük şehir olan Warrnambool, ilk Avrupalılar bölgeye yerleştiğinde bir liman keytiymiş. Warrnambool kenti Büyük Okyanus Yolu’nda yer almamasına rağmen sahip olduğu okyanus manzarası sayesinde turistler arasında oldukça popüler bir destinasyon.

Kentte ayırca balina gözlemle turları da düzenleniyor. Avustralya’nın en büyük çocuk festivali olan Fun4Kids Festival kışın bu kentte düzenleniyor. Görülecek diğer yerlerden bazıları savaş anıtı, deniz feneri ve denizcilik müzesi.

22. Port Fairy

Great Ocean Road Gezi Rehberi

Port Fairy, Avustralya’nın en canlı ikinci limanına ev sahipliği yapıyor. 19. yüzyılda balina ve fok balıkçılarının 1850’lerde nehrin ağzında kurduğu kasaba, daha sonra önemli bir geçiş noktası özelliği kazanarak büyümüş. Şimdilerde 3.000 civarında kişinin yaşadığı köyde turizm ve balıkçılık önemli gelir kaynakları.

Griffiths Adası üzerinde çok güzel bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Tavşan Adası olarak da geçen adanın Doğu ucunda 1859 yılında inşa edilmiş deniz feneri görülmeye değer. Bu ada yine çok sayıda kuş kolonisine ev sahipliği yapıyor.Melbourne’e nasıl gidilir

Türkiye’den Melbourne’e direkt uçma şansı bulunmuyor. Ülkemize en uzak mesafedeki şehirlerden biri olan Melbourne’e gitmek için farklı ülke ve şehirlerden aktarmalı uçuş seçeneklerine göz atmak gerekiyor. Melbourne uçak bileti araştırması yaparken Birleşik Arap Emirlikleri, Singapur, Malezya, Hong Kong, Tayland gibi destinasyonlardan aktarma yapmak gerektiğini hatırlatmakta yarar var.

Yol üzerinde yer alan kasabaları, ormanları, milli parkları ve onlarca nefes kesici manzara noktasını doya doya gezmek için en uygunu, bireysel olarak en az iki gün olmak üzere bir haftada gezmek. İstanbul’dan Melbourne’e direkt uçuş bulunmuyor.

Qatar Airways ile Doha aktarmalı olarak Melbourne Havalimanı’na uçabilirsiniz. Qatar Airways, İstanbul Sabiha Gökçen’den zaman zaman yaptığı kampanyalarla gayet güzel fiyatlarla dünyanın bir çok noktasına uçuyor. Melbourne gidiş, Adelaide dönüş şeklinde bir rotada bir çok nefis yer görülebilir.

Great Ocean Road

Büyüleyici kıyı şeridi boyunca tarihi limanlar, muhteşem kumsallar, ilginç kireç taşı oluşumları, sörf plajları, yağmur ormanları, milli parklarındaki vahşi koalalar, Aborjin kasabaları ve her bir noktası birbirinden mucizevi manzaralara şahit olun.

Güney yarım kürenin en güvenli ve etkileyici şehirlerinden Melbourne, yüksek yaşam kalitesi, doğası, muhteşem sahilleri ve farklı kültürlere kucak açan yapısı ile keyifli bir seyahat rotası.

8 Yorumlar

 1. Avustralya ile ilgili yazılarınızı büyük keyifle okudum. Paylaşımınız için çok teşekkür ederiz. Benim sorum;
  Melbourne şehrinde yaşayan kızkardeşimi hem de ülkeyi görmeye gidiyoruz. Cuma akşamı orda olacağız.

  Cumartesi onun tatil olması sebebi ile erkenden Sydney’e okyanus yolundan arabayla gitmeye karar vermiştik.Yol üstünde Wilsons promontory, Lakes entrance, Mallacoota üzerinden 1 gece bir yerde konaklayarak, Pazar akşam Sydney’de olsak diye düşündük.

  1-Tek gece konaklama ile bu başarılabilir mi? Hangi noktada konaklamalı?
  2-Uğranılacak noktalar güzel mi? Başka öneriniz var mI? Mallacoota’dan emin olamadım mesela. Gidilen yerlerde ne kadar vakit geçirmek ve nasıl vakit geçirmek lazım?
   
  Kızkardeşim işi dolayısı ile Pazartesi ilk uçakla işe yetişecek, biz kalıp Sydney’i gezeceğiz. Gün sayımız kısıtlı, Sydney’e kaç gün ayırlmalı? Bu programa Blue mountain’ı da eklesek, orda geçirelecek vakit ne kadar alır? Ne yapılır oralarda?

  Sonraki niyetimiz Grand Ocean Road yapmak. Uçakla oraya gitsek Sydney’den ve gezerek istikamet Melbourne olsa, kaç gün oralara yeter, günümüzü hesaplı kullanmak zorundayız. 12 apostles, Otway fly tree top durulacak yerler dedik fakat, nerede ne yapmadan dönmemeli? Cuma akşam Melbourne’de olmak istiyorum. Son iki günümü kardeşimle geçirmek için. Ne yazık ki Avustralya ile ilgili türkçe kaynak bulamadım. İngilizce takip edebildiğim kadar etmeye çalıştım.

  Tatile az kaldı. Vereceğiniz cevaplar için minnetar olacağım. Yolunuz hiç bitmesin 🙂

  • Sydney’den Melbourne ben gece treni ile geçmiştim. Yol güzergahını bilmiyorum. Mutlaka güzel yerler vardır, ama bundan önce görecek başka yerler daha ön plana çıkar bence. 

   Sydney için 1 hafta dahi yetmez, ancak belli başlı yerler için iyi programla 2 gün yeterli gelebilir, Blue Mountain’e gidecekseniz en az 3 gün gerekir. Sydney CBD, Bondi Beach, Taronga Zoo, Harbour Bridge ve Opera House, Royal Botanic Gardens, National Museum, Manly Beach, Darling Harbour, Tekne Turu, The Rocks bölgesi, Sydney Aquarium, Sydney Tower, The Australian National Maritime Museum…. diye uzar gider.

   Great Ocean Road yapmadan dönmeyin sakın! Sydney’den melbourne gece treni ile geçin. Araba kiralayıp (hatta karavan), o güzelim yolu keyfinize göre gezin. Karavan turu ile; otelde kalacağınıza karavanda kalırsınız. Yola çıkmadan alışverişinizi yapar, karavanda yemek de yapabilirsiniz. Great Ocean Road için 2 tam gün yeterli, 3 gün desek daha doğru olur, çünkü bir de dönüş yapacaksanız.

   Arzu ederseniz Sydney’den Adelaide uçup, oradan alacağınız karavan ile Melbourne kadar gelip, karavanı Melbourne’de bırakabilirsiniz. 

 2. Vakti zamanında kuzen beni gezdirmişti, anılarım canlandı. Biz kamp yapa yapa gelmiştik, doğa orada çok güzel. Her yerde izleme noktasından manzaranın tadına doyum olmuyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz