Etkileyici Okyanus Yolu: Great Ocean Road, Avustralya

6299
6
malta

Great Ocean Road (Büyük Okyanus Yolu), belkide yer yüzünün en iyi 10 sürüş yolundan birisi. Bir defasında motokaravan bir defasında da araçla boydan boya geçtiğim bu yol tek kelimeyle olağanüstü.

Avustralya’nın güney doğusundaki Victoria eyaletinin yer alan, 1919-1932 yılları arasında Birinci Dünya Savaşında ölen askerlerin anısına yapılmış 285 km uzunluğundaki Great Ocean Road kıyı yolu Avustralya’ya seyahat etmek için başlı başına bir sebep bana göre.

malta

Büyük Okyanus Yolu, Melbourne’e yaklaşık bir saat uzaklıktaki Torquay şehrinden başlıyor ve yine Viktoria eyaletinde yer alan Warrnambool şehrine kadar uzuyor.

Great Ocean Road Rotası

Great Ocean Road Map

Bu rotayı bir günde çok hızlıca tamamlamak mümkün olsa da 2 gün konaklamalı olarak ya da en azından bir 1 gün konaklamalı yapmanız benim tavsiyem. Qatar Airways ile Adelaide uçup Melbourne’den de geri döndüğüm Avustralya turumda, Great Ocean rotasına Melbourne tarafından başladım.

1Torquay

Melbourne’de Great Ocean Road’ın başladığı Torquay kasabasına 1 saatte gidiliyor, 100 km uzaklıkta. Dünyaca ünlü markalar Rip Curl ve Quicksilver burada doğdu. Sörfçülerin gözdesi kasabanın sahilde ANZAC anıtı yer alıyor. Buradan izlencek Queenscliff Coastal Reserve manzarası şahane. Sörfçüleri sabah erken giderseniz görebiliyorsunuz. Kasaba sonrasında yer Bells Beach, her yıl Paskalya Bayramı’nda Rip Curl Pro Surf yarışmasına sahne oluyor. Meraklıları için kasabadaki Australian National Surfing Museum‘u ziyaret edebilir. Kahve ve kurabiye için adres Imperial Rhino Cafe.

2Anglesea

Torquay kasabasından 10 dakika ileride ise, küçük tatil kasabası Anglesea yer alıyor. Florası zengin olan coğrafya doğa severlerin gözdesi. Kasabanın hemen önünden nehir akıyor. Kıyı boyunca uzayan Surf Coast Walk yürüyüş rotası şahane manzaralar eşliğinde 1 saat sürüyor.

3Split Point Lighthouse

Anglesea’danLorne kasabasına doğru giderken 4 km kadar sonra Aireys Inlet geliyor. Burada görülmesi gereken ilk yer Guvvos Beach. Araç park yeri var, kısa bir bakış ve fotoğraf sonrasında asıl görülmesi gereken yere, yani Split Point Lighthouse‘a gidilebilir. Asıl adı kartal Yuvası noktası olan deniz feneri 1891’de açılmış ve olağanüstü güzel manzara sunuyor. Her yarım saate bir yarım saatlik rehberli turlar ile deniz fenerine çıkılıyor. Balkondan manzarayı izlemek güzel olsa gerek. Burada en az yarım saat oyalanmak gerek. İzleme noktalarından görülen yer ise Eagle Rock Marine Sanctuary olarak koruma altında.

4Memorial Arch at Eastern View

ANZAC askerlerinin anısına yapılmış yolun önemli yerlerinden birisi de Memorial Arch at Eastern View noktası. Burada fotoğraf çekilebilir, yine hemen yakınında plaj da görülecek yerler arasında.

5Erskine Falls, Lorne

Erskine Falls, Lorne’un 10 km kuzey batısında Erskine Falls Road üzerinde yer alıyor. 30 metreden aşağı dökülen şelaleye inmek ve geri dönmek kolay, beğendiğim bir şelale oldu. Aşağıya kadar inmek istemeyenler için bir de yukarıdan izleme noktası var.

6Lorne

Hem yemek yemek hem de konaklamak için küçük ve şirin bir kasaba. Tam bir Akdeniz havasına sahip Lorne kasabasına sezonda gittiyseniz denizin de keyfini çıkarın.

7St George River

Lorne’dan birkaç kilo metre ilerisinde dikkat etmezseniz kaçırabileceğiniz bir yer. Mutlaka görülmesi gereken bir yer değil tabi, ama yürüyüş yapmak için bize çekici gelmişti.

8Apollo Bay

Uzun, yorucu ve keyifli bir Great Ocean Road turu birinci günü için en iyi konaklama yeri burası. Kaldığım YHA Hostel Apollo Bay tereddütsüz ilk seçenek konaklama yeri. Sahil kenarına gidin, yüzün, hava soğuksa fotoğraflayın. Küçük ve şirin bir kasaba burası. Eğer hava kararmadan hala vaktiniz varsa Kennett River‘ı ziyaret edin.

9Kennett River

10Maits Rest Rainforest Walk

Apollo Bay’den 17 km kadar ileride Victoria Eyaletinin en önemli ulusal parklarından biri olan Great Otway National Park’ın içinden geçiyorsunuz. Park içerisinde yer alan 800 metrelik yürüyüş parkuru ile Maits Rest Yağmur Ormanı harika bir mola yer. Burada bölgede kıtanın en uzun okaliptüs ağaçları bulunuyor. Her yanda yine eğrelti ağaçları (fern) görüyorsunuz. Park içinde 800 metrelik her yaştan insan için uygun, ekstra performans gerektirmeyen, kolay ve eğlenceli yarım saatlik yürüyüşü yapın.

11Yatzies Cafe, Lavers Hill

Apollo Bay’de YHA Hostel’de kahvaltı verilmiyor. Kahvaltı yapmak için en uygun yerlerden birisi Yatzies Cafe. Google Map’ten arayarak gidin.

12Shipwreck Coast

Cape Otway’den Port Fairy’ye kadar uzanan 130 km’lik; Twelve Apostles, Loch Ard Gorge ve London Bridge de dahil tüm görülesi oluşumlarını içerisine alan sahil şeridi Shipwreck Coast olarak adlandırılıyor. Denizcilik açısından çok tehlikeli olan bu bölgede şimdiye kadar yedi yüzden fazla gemi Pasifik Okyanusu’nun dibini boylamış ve bunlardan 240 tanesinin yeri biliniyor.

13Triplet Falls

Triplet Falls, Great Otway Milli Parkı içerisindeki en etkileyici güzellikteki şelalelerden birisi. Ana girişten itibaren 1 saatlik enfes bir yürüyüşle, eğrelti otları ve yağmur ormanları içerisinden geçere şelaleye varıyorsunuz. Rotanın toplam uzunluğu 1.8 km. Hemen her yaştan herkesin rahatlıkla yürüyeceği, ahşap ve yer yer metal yürüyüş platformlu bir yolu var. Bu bölge aynı zamanda Otways kereste rotası olduğundan, dönüş yolu üzerinde bazı eski kereste işleme makineleri görebiliyorsunuz. Parkın ana girişinde araç park yeri var.

14Gibson Steps

On İki Havariler Kayalıkları’ndan kısa bir sürüş mesafesi sonrasında, yine devasa kayalıkların yer aldığı sahile inen Gibson Steps (Gibson Basamakları) yer alıyor. Kayalıkların güçlü yapısına ve müthiş boyutuna tanık olabilecek kadar yaklaşmaya imkan tanıyan sahil doğanın mucizelerinden. İnin aşağıya kadar, sahil boyunca yürüyün.

15The Twelve Apostles

Port Campbell Milli Parkı’nda okyanus kıyısında yükselen bu görkemli kalker kayalıkları, Avustralya’nın en popüler 3 doğa harikası içerisinde yer alıyor. Büyük Okyanus Yolu’nun bitiş noktası sayılan Warrnambool’a gelmeden 70 km önce görülebilen The Twelve Apostles (On İki Havariler) isimli kayalıklar, okyanustan 45 metre yükseliyor ve yumuşak kireç taşının aşınmasıyla 20 milyon yıl içerisinde oluşmuş. İsmi On İki Havariler olsa da, zaman içerisinde yalnızca 8 kayalık formu ayakta kalmayı başarmış.

16Loch Ard Gorge

Büyüleyici Loch Ard Vadisi, On İki Havariler Kayalıkları’nın batısında, birkaç dakikalık sürüş mesafesinde yer alıyor. Vadi, ismini İngiltere’den Melbourne’e seyahat ederken kıyıya vuran gemi Loch Ard’dan almış. Kayalıkların dalgalarla birleştiği vadinin güzelliğini anlatmak için kelimeler yetersiz kalıyor. Vadiyi kumsaldan izlemek dışında manzaranın tadının çıkarılabileceği üç ayrı yürüyüş yolu mevcut. Loch Ard Gorge’ın hemen yakınında, Port Campbell National Park’ının diğer görülesi yerleri olan Broken Head, Thunder Cave, Muttonbird Island ve Sherbrook görülebilir.

17The Razorback

The Razorback, ilginç bir kaya oluşumu. Loch Ard Gorge ziyaretinde sol taraftan ilerlerseniz görebiliyorsunuz.

George Gibb adlı bir kaptan 1878’de, 36 mürettebat, 18 yolcu ve 2275 tonluk kargo ile İngiltere’den yola çıkıp üç aylık bir yolculuktan sonra bu kıyılara vardığında mürettebat bunu bir partiyle kutlamışlar. Ertesi gün yolculuk eşyalarını toparlamakla meşgulken kıyıya çok yakın olan gemi hem ufuk çizgisini hem de, dün benim gidip de göremediğim, Cape Otway Deniz Fenerini yoğun sisten dolayı görememişler. Geminin güvenliğinden şüphe eden kaptan gece boyunca güvertede kalmış. Sabaha doğru sis aralanınca, gözcü mürettebatın birinin acı dolu keskin “Kayalar!” diye bağırması duyulmuş…

Kazadan sadece iki kişi kurtulmuş; 15 yaşındaki Tom ve 17 yaşındaki Eva. Tom bu kıyıya çıktığında Eva’nın yardım çığlıklarını duymuş, onun için denize geri dönmüş ve Eva’yı kurtarmış.

18Port Campbell

Deniz kenarında yer alan gözde tatil kasabası Port Campbell, Warrnambool ile Lavers Hill kasbaları arasında kalan bir bölgede. Great Ocean Road ve 12 Apostles gezisi için ideal noktalardan birisi. Sadece birkaç dakika araç sürdükten sonra London Bridge, Loch Ard Gorge, Gibsons Steps ve diğer Great Ocean Road görülecek yerlere ulaşıyorsunuz. İkinci gün konaklaması olarak burayı seçtim. Port Campbell Hostel konakladığım yer oldu, ortak alanları ile tam bir butik otel konseptinde.

19The Arch

Bazen adı London Arch ile karıştırılsa da; The Arch, Port Campbell kasabasının batısında yer alıyor. Patikadan aşağı inmesi birkaç dakika sürüyor, gidin pişman olmazsınız.

20London Arch

Bir zamanlar ana karaya bağlı olan ve Londra Köprüsü benzerliği sebebiyle bu ismi alan köprü şeklindeki kaya, erozyon sonucunda karadan kopmuş. Ana karayla bağlantısı 1990’un Ocak ayında denize çökmüş. Ada kısmında mahsur kalan 2 kişi helikopterle kurtarıldı ve kimse zarar görmedi. Geçmişte görünüşü köprüyü andırdığından Londan Bridge ismiyle anılan yer, yıkıldıktan sonra London Arch (Londra Takı) olarak anılıyor.

21The Grotto

Kayalık deliklerinin arasından okyanusun izlenebildiği mağara, doğanın bir şaheseri. Büyük Okyanus Yolu, karavan ya da araç kiralayarak bireysel olarak ya da turlar ile gezilebiliyor. Burası Great Ocean Road’da görülecek son yer.

22Bay of Islands Coastal Park

Bay of Islands Coastal Park, Victoria eyaletinin güneyinde, Peterborough ve Warrnambool kasabaları arasındaki 32 km uzunluğunda kıyıya sahip bir koruma bölgesi. Bay of Martyrs, the Bay of Islands, Three Mile Beach ve Childers Cove olmak üzere 4 izleme yeri var. Bay of Martyrs görülebilir. Burası Great ocean Road bölgesinin artık dışında kalan bir yer.

23Port Fairy

Port Fairy, Avustralya’nın en canlı ikinci limanına ev sahipliği yapıyor. 19. yüzyılda balina ve fok balıkçılarının 1850’lerde nehrin ağzında kurduğu kasaba, daha sonra önemli bir geçiş noktası özelliği kazanarak büyümüş. Şimdilerde 3.000 civarında kişinin yaşadığı köyde turizm ve balıkçılık önemli gelir kaynakları.

Griffiths Adası üzerinde çok güzel bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Tavşan Adası olarak da geçen adanın Doğu ucunda 1859 yılında inşa edilmiş deniz feneri görülmeye değer. Bu ada yine çok sayıda kuş kolonisine ev sahipliği yapıyor.

Yol üzerinde yer alan kasabaları, ormanları, milli parkları ve onlarca nefes kesici manzara noktasını doya doya gezmek için en uygunu, bireysel olarak en az iki gün olmak üzere bir haftada gezmek. İstanbul’dan Melbourne’e direkt uçuş bulunmuyor. Qatar Airways ile Doha aktarmalı olarak Melbourne Havalimanı’na uçabilirsiniz. Qatar Airways, İstanbul Sabiha Gökçen’den zaman zaman yaptığı kampanyalarla gayet güzel fiyatlarla dünyanın bir çok noktasına uçuyor. Melbourne gidiş, Adelaide dönüş şeklinde bir rotada bir çok nefis yer görülebilir.

Great Ocean Road

Büyüleyici kıyı şeridi boyunca tarihi limanlar, muhteşem kumsallar, ilginç kireç taşı oluşumları, sörf plajları, yağmur ormanları, milli parklarındaki vahşi koalalar, Aborjin kasabaları ve her bir noktası birbirinden mucizevi manzaralara şahit olun.

6 YORUM

 1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

  146,2k Takipçiler
  Takip et
     
   
 2. Avustralya ile ilgili yazılarınızı büyük keyifle okudum. Paylaşımınız için çok teşekkür ederiz. Benim sorum;
  Melbourne şehrinde yaşayan kızkardeşimi hem de ülkeyi görmeye gidiyoruz. Cuma akşamı orda olacağız.

  Cumartesi onun tatil olması sebebi ile erkenden Sydney’e okyanus yolundan arabayla gitmeye karar vermiştik.Yol üstünde Wilsons promontory, Lakes entrance, Mallacoota üzerinden 1 gece bir yerde konaklayarak, Pazar akşam Sydney’de olsak diye düşündük.

  1-Tek gece konaklama ile bu başarılabilir mi? Hangi noktada konaklamalı?
  2-Uğranılacak noktalar güzel mi? Başka öneriniz var mI? Mallacoota’dan emin olamadım mesela. Gidilen yerlerde ne kadar vakit geçirmek ve nasıl vakit geçirmek lazım?
   
  Kızkardeşim işi dolayısı ile Pazartesi ilk uçakla işe yetişecek, biz kalıp Sydney’i gezeceğiz. Gün sayımız kısıtlı, Sydney’e kaç gün ayırlmalı? Bu programa Blue mountain’ı da eklesek, orda geçirelecek vakit ne kadar alır? Ne yapılır oralarda?

  Sonraki niyetimiz Grand Ocean Road yapmak. Uçakla oraya gitsek Sydney’den ve gezerek istikamet Melbourne olsa, kaç gün oralara yeter, günümüzü hesaplı kullanmak zorundayız. 12 apostles, Otway fly tree top durulacak yerler dedik fakat, nerede ne yapmadan dönmemeli? Cuma akşam Melbourne’de olmak istiyorum. Son iki günümü kardeşimle geçirmek için. Ne yazık ki Avustralya ile ilgili türkçe kaynak bulamadım. İngilizce takip edebildiğim kadar etmeye çalıştım.

  Tatile az kaldı. Vereceğiniz cevaplar için minnetar olacağım. Yolunuz hiç bitmesin 🙂

  • Sydney’den Melbourne ben gece treni ile geçmiştim. Yol güzergahını bilmiyorum. Mutlaka güzel yerler vardır, ama bundan önce görecek başka yerler daha ön plana çıkar bence. 

   Sydney için 1 hafta dahi yetmez, ancak belli başlı yerler için iyi programla 2 gün yeterli gelebilir, Blue Mountain’e gidecekseniz en az 3 gün gerekir. Sydney CBD, Bondi Beach, Taronga Zoo, Harbour Bridge ve Opera House, Royal Botanic Gardens, National Museum, Manly Beach, Darling Harbour, Tekne Turu, The Rocks bölgesi, Sydney Aquarium, Sydney Tower, The Australian National Maritime Museum…. diye uzar gider.

   Great Ocean Road yapmadan dönmeyin sakın! Sydney’den melbourne gece treni ile geçin. Araba kiralayıp (hatta karavan), o güzelim yolu keyfinize göre gezin. Karavan turu ile; otelde kalacağınıza karavanda kalırsınız. Yola çıkmadan alışverişinizi yapar, karavanda yemek de yapabilirsiniz. Great Ocean Road için 2 tam gün yeterli, 3 gün desek daha doğru olur, çünkü bir de dönüş yapacaksanız.

   Arzu ederseniz Sydney’den Adelaide uçup, oradan alacağınız karavan ile Melbourne kadar gelip, karavanı Melbourne’de bırakabilirsiniz. 

 3. Vakti zamanında kuzen beni gezdirmişti, anılarım canlandı. Biz kamp yapa yapa gelmiştik, doğa orada çok güzel. Her yerde izleme noktasından manzaranın tadına doyum olmuyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın