Azerbaycan
Azerbaycan

Spirit of Tasmania, 29.067 gross tonluk, 1.400 yolcu kapasiteli, 750 yataklı, 1.000 araç taşıma kapasitesi ile saatte 57.04 km maksimum hıza ulaşabiliyor. 1998—2002 yılları arasında Yunanistan’da Patras-Ancona arasında çalışırken 2002 yılından bu yana MelbourneDevonport arasında çalışıyor.

Tazmanya’nın Hobart şehrinden başlayan karavan turumda, kuzeydeki Devonport şehrindeki Spirit of Tasmania Ferry otoparkına saat 6 gibi varmıştım. Rezervasyon ve ödeme işlerini internetten yapmıştım (220$).

İlk girişte ehliyetimi ve karavanın plakasını sisteme girip önceden hazırlanmış biletimi bana uzattılar. Benim de kullandığım, motorhome gibi büyük araçlar en son gemiye yüklendiğinden, yarım saat kadar otoprakta bekledikten sonra, karantina araç kontrol bölgesine geçtim.

Spirit of Tasmania
Spirit of Tasmania

Burada araç içerisinde silah, patlayıcı, kimyasal gaz veya hayvan olup olmadığını kontrol ediliyor. Otoparkta çok sayıda karavan vardı. Yolların Türkiye’ye göre ters olması ve ilk defa bu tarz yolalrda 7 metre uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğindeki kullandığım Maui Motorhome çok büyük diye düşünüp, endişelenirken; otoparkta 3 metre yüksekliğinin üzerinde ve 10 metreyi bulan uzunlukta çeşitli karavanları görünce fikrimden vazgeçtim.

Kimisi 2 katlı 6 kişilik, kimisi araç arkasına ek olarak takılıp-çekilen cinsinden. Bazısının üzerinde ise çok sayıda ekipman, bisikletler varken, kimisinde uydu çanak bile bulunuyordu.

Spirit of Tasmania
Spirit of Tasmania

Bekleyiş sonrasında bana gösterilen yere karavanı park edip güvertedeki barlardan birinde, elektrik prizine de yakın olan bir koltuğa geçip oturdum. Şu an Spirit of Tasmania gemisi, Tazmanya ve Avustralya arasında bulunan, şiddetli dalgaları ve fırtınalarıyla dünyanın en tehlikeli deniz yollarından biri olan Bass Strait‘te sarsıla sarsıla yol alıyor.

Ekrana odaklanıp yazmaya çalışmak oldukça zor, neredeyse başım dönüyor. Daha uzun süre yazabileceğimi sanmıyorum, yoksa baş dönmesinden deniz tutma hastalığına yakalanacağım.

Day 310: Avustralya:55 Devonport, Tazmanya, 9 Haziran 2011


⇦ Önceki blog yazısı19. Yüzyıl Köyü: Ross Village
Sonraki blog yazısı ⇨En Az 6 Ay Daha “Yolda Olmak”

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın