Hayatımda hiç karavan kullanmadım. Böylesi bir deneyimi; oldukça modern dekore edilmiş, son derece lüks bir motorhome ile Tazmanya ve Avustralya yollarında yaşıyor olmak düşüncesi beni heyecanlandırıyor. İçerisinde kocaman yatağı, ankastre ocağı, kliması, LCD TV’si, duş ve tuvaleti olan Volkswagen marka karavan ile gezime yeni bir renk gelecek.

Avustralya’da relocation denen bir uygulama var. Karavanı kiralayan birileri karavanı bir yerden alıp bir yerden karavan şirketine teslim ediyor. Diyelim siz karavanı Melbourne’de kiraladınız ve binlerce yolu geze geze gelerek Alice Spring’de bıraktınız. İşte bir başkası o karavanı en kuzeydeki Darwin şehrinde kiraladıysa eğer, karavanın Darwin şehrine ulaştırılması gerekiyor.

Şirketin birini oraya uçakla göndermesi, çalışan maliyetleri de göz önüne alınca oldukça pahalıya geliyor bu koca ülkeden Bunun yerine internete ilan veriliyor ve birilerinin karavanı bırakıldığı yerden alıp istenildiği şehre getirilmesi teklifi yapılıyor. Bu teklifler de günlük sadece 5$ civarında, üstelik benzin de bedava, daha ne olsun! Verilen sürede sizin karavanı getirip sapasağlam teslim etmeniz şart.

Karavanla Avustralya
Maui motorhome ile tarihi Ross Köyünde, Tazmanya

Yarın (9 Haziran 2011) Hobart Havalimanındaki araç kiralama şirketi Maui ofisinden, 2 kişilik Ultima model motorhome alacağım. Tazmanya’nın başkenti Hobart şehrinden, adanın kuzey ucunda yer alan Davenport limanına geçip oradan Spirit of Tasmania gemisine bineceğim.

Dünyanın en tehlikeli denizlerinden biri olan Bass Strait’i bu dev feribotla geçip, 10 saatlik yolculuktan sonra 10 Haziran Cuma sabahı tekrar Melbourne’de olacağım. Melbourne’den seyahatime devam edeceğim.

Dünyanın en güzel yollarında biri olan, Melbourne ile Adelaide arasındaki yolun bir bölümünde yer alan 250 km uzunluğundaki Great Ocean Road‘ı motorhome ile geçip, 13 Haziran günü Adelaide’de teslim edeceğim.

Malta

Nefis manzaralar, inanılmaz güzellikler beni bekliyor. Avustralya gezisi her an için bana heyecan veriyor. Keşfedilesi deva kıtada gezilecek çok yer var.

Day 309: Avustralya:54 Tasmania, Avustralya, 08 Haziran 2011

14 Yorumlar

  1. 30 gün Avustralya ve Yeni Zelanda düşünüp araştırınca 30 günün Avustralya’ya az bile geleceğini düşünüp planları suya düşürmek kadar kötüsü olamaz 🙁 :/

    • Uçak kullanırsan bir çok yeri görebilirsin, ancak maaliyet artar ve bir çok ara rota listeden çıkar. Avustralya Amerika kıtası kadar büyük bir yer, tüm Avrupa’yı ve fazlasını rahatlıkla içine alacak kadar büyük.

  2. Kuş olup uçmak isterken, ağaç olup kök salıyoruz… Karavan ile dünyayı gezmek hayalim benim. Yerleşik düzen insanı hiç değilim galiba 🙂

  3. Karavan değil de arabamla Kapıkule’den çıkıp Avrupa Turu yapmak çok istediğim bir seyehat büyük ihtimal gerçekleştirceğim ama zamanım belli değil.

  4. Şuan benim için hayal seviyesinde ve gerçekleştirilmesi zor bir tur. Yazıyı okurken çok büyük haz aldım. Gerçekleştirmek dileğiyle.
    Mutlu seyahatlere…

  5. Doğa tüm güzelliklerini sunmuş yine, tabi sen de bunu yaşayan biri olarak çok şanslısın Kemal. Bizler de seni tanıdığımız için şanslıyız, bu güzel diyarları sayende görebiliyoruz. Paylaşımın için teşekkürler…

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz