Avustralya gezi turu 89 gün sürdü. 15 Nisan’da Fiji’den Sydney’e geçerek başlayan Avustralya gezimde, 1 ay Sydney, 10 gün Melbourne sonrası, Tazmanya’nın Başkenti Hobart’a geçmiştim. Sırt çantamı ise Melbourne’deki YHA hostelimde bırakıp 5 günlüğüne düşündüğüm Tazmanya’da büyüleyici güzellikleri gördükten sonra 25 gün kalmaya karar vermiştim.

1804 yılında kurulmuş bu en eski ikinci başkentten aldığım Maui Motorhome ile kuzeye yönelip Tazmanya’nın Devonport şehrine ulaşmış ve oradan Spirit of Tasmania feribotuna atladığım gibi tekrar Melbourne’e geri dönmüştüm.

Avustralya Gezi Turu Rotam

250 km uzunluğuyla sahile paralel uzanan dünyanın en güzel yollarından biri olan Great Ocean Road üzerinden yine Motorhome ile 2 gece 3 günde Güney Avustralya eyaletinin başkenti Adelaide‘e geçmiştim. Bir hafta Adelaide’de kaldıktan sonra bu defa otobüsle 850 km kat edip, Avustralya Outback kasabası Coober Pedy’e geçip orada bir gece kalmıştım.

Ölmeden önce görmem gerekenler listesindeki Aborjinlerin kutsal kayası Uluru’ya geçmeden önce kalacağım çöl kasabası olan Alice Springs’e ulaşmak için toplamda 1.550 km yolu Greyhound otobüsü ile aşmıştım.

Malta

Alice Springs’te araba kiralayıp çölün içlerine, Avustralya’nın kadim insanları Aborjinlerce kutsal kabul edilen, büyüleyici kaya oluşumları Uluru ve Kata Tjuta’yı ziyaret edip 2 gece orada kamp yaptıktan sonra Alice Springs’e dönmüştüm. Oradan 6 kişilik yine Maui Motorhome kiralayıp, 2 Alman, 1 Avustralyalı ve 1 Yeni Zelandalı arkadaş ile 1.900 kmlik yolu 4 gece 5 günde kat ederek, 40 bin yıllık Aborjin yurdu Kakadu National Parkı‘nı ziyaret edip, Avustralya’dan ayrılmadan önceki son durağım olan Kuzey Avustralya eyaletinin başkenti Darwin’e varmıştım.

Tazmanya’da 3 hafta

Ölmeden önce en çok görmek istediğim 3 ada vardı aklımda hep. Belgesellerde sık sık izlediğim ve bana ayrı bir dünya, ayrı bir gezegen gibi gelen adalardı bunlar: Borneo, Madagaskar ve Tazmanya.

Eylül 2011’de, bu sevdiğim adalardan Borneo’da tam 40 günlük maceram olmuştu. Mağaralarda dolaştım, dalış yaptım, yerel halkın arasına karıştım, adada tek başına çadırda kaldım…

Haziran 2011’de ise diğer aşkım Tazmanya’daydım. Avustralya’nın güneyinde ve ana kıtanın bir eyaleti olan bu ada, benim 22 ay süren gezimin en unutulmaz anlarımı yaşadığım yerlerden biri olarak hafızamda iz bıraktı.

Tazmanya notlarımı hala yayınlayamadım. Öyle çok fotoğraf var, öyle çok yer gördüm ki onları yoldayken kısa kısa yazıp geçmek istemedim. 5 gün boyunca araba kiralayıp, tek başına deliler gibi 1,500 km yol yapıp köşe bucak gezdiğim Tazmanya’yı, yukarıdaki videoda gördüğümde pek bir heyecanlandım.

Tazmanya’ya, Melbourne şehrinden uçmuştum. Büyük sırt çantamı Melbourne’de hostelde bırakıp, yanıma sadece temel ihtiyaçları alarak 20 lt’lik küçük sırt çantamla gelmiştim.

Avustralya pahalı bir ülke olduğundan, sadece 5 gün gezmeyi düşündüğüm Tazmanya’nın güzelliklerini keşfetmeye doyum olmayınca tam 3 hafta kalmıştım.


Avustralya’da 60 Gün

Avustralya gezim bugün 60. gününü doldurdu. 2 ayı geride bıraktıktan sonra 3. ayımda Adelaide’e ulaştım. Avustralya’da ilk durağım olan ünlü şehir Sidney‘de 1 ay kaldım.

Bu kadar uzun süre orada kalmamın nedeni süresi bitmekte olan pasaportu yenilemek içindi. Seyahatime başlarken yanıma nüfus cüzdanımı almamıştım. Yine elçilik askerlik belgemi de istediğinden evrakların gelmesini beklemek zorunda kalmıştım.

Bu süre içerisinde ben de Help Exchange denemeye karar vermiş, böylece seyahatimde ilk defa gönüllü bir aktivitede bulnmuştum. uzun bekleyişlerden sonra, Sidney Elçiliğimiz, seyahat edenlere yurtdışında pasaport veremeyeceklerini söyleyince ben de neredeyse yıkılmıştım Avustralya seyahatimin sonraki rotası olan Melbourne şehrine geçip şansımı orada denemiştim. İyi yapmışım.

Melbourne’de pasaport başvurum kabul edilince ben de Melbourne’de 1 hafta kaldıktan sonra Tazmanya‘ya gitmeye karar vermiştim. Üçte biri ulusal parklarla kaplı, dünyanın en temiz havasına sahip büyüleyici adada araba kiralayıp, 4 gün boyunca Tazmanya’yı gezme fırsatım olmuştu.

Yanıma sadece 20 litrelik küçük sırtçantamı alıp gittiğim Tazmanya’da 1 hafta kalmayı planlarken tam 3 hafta kalmıştım. Burada 2. HelpX deneyimi oldukça keyif verici geçmişti.

Tazmanya’nın başkenti Hobart’tan karavan kiralayıp kuzeye yönelmiştim. Hobart’tan karavanla Devonport’a geçip orada gemiye binip Melbourne geri dönüp, pasaportumu kaptığım gibi Melbourne’de hiç kalmadan, Adelaide şehrine doğru yönümü çevirmiştim.

Sidney-Adelaide arasında uzanan Dünyanın en güzel yollarından Great Ocean Road‘da en az Tazmanya kadar güzeldi. Bu iki yer hayatımın en iyi sürüş deneyimlerini yaşadığım yerler oldu.

Geriye kalan son ayımda, önce kıtanın içlerine, outback denen kırmızı topraklarla kaplı çöllerine, Alice Springs‘e geçmek niyetindeyim.

Sonra da Aborjinlerin bu kutsal diyarından, sıcak iklime ve inanılmaz zenginlikte deniz altı hayatı barındıran Doğu kıyılarındaki Great Barrier Reef’e geçip oradan da kuzeye yönelip Darwin şehrinde Avustralya maceramı sonlandıracağım.

Day 314: Avustralya:59. Adelaide, 13 Haziran 2011

Adelaide-Alice Springs

Adelaide’den 1.525 km uzaklıktaki Avustralya kıtasının ortasındaki Ayers Rock‘ı görmek için Alice Springs‘e otobüs ile gittim. Uuçak, tren, kiralık araç ve karavan ile Avustralya‘da seyahat etme fırsatım olmuştu. İlk defa otobüs kullandım.

Yirmi buçuk saatlik bu çöl yolculuğunun uzun olması nedeniyle, Greyhound otobüs firmasının sunduğu outback kasabası Coober Pedy‘de 1 gece konakladım.

Dünyanın en zengin opal madenlerini barındıran ve halkının yarısının yer altında kayalara oyulmuş evlerde yaşadığı bu kasaba, Adelaide ile Alice Spring arasında yer alıyor. Aslında bu yolu karavanla gitmeyi çok istedim ancak kendime yol arkadaşı bulamadım.

Avustralya’da Work and Travel vizeleriyle seyahat eden Tayvanlı 2 kızla buluştum ama onların tarihi benimle eşleşmediğinden ben de otobüsü tercih etmek durumunda kaldım.

Aborjinlerce beyaz adamın su deliği olarak adlandırılan ve dünya opal madeni rezervinin %70’ni barındıran 1500 kişilik Coober Pedy kasabasında yer altı otelinde 1 gece kalıp tekrar kuzeye doğru devam ettim.

Day 316: Avustralya:61 Adelaide, 15 Haziran 2011

Coober Pedy

Coober Pedy kasabası Avustralya’nın en ilginç yerlerinden birisi. Çöl iklimine sahip bu kasabadaki halkın %60′ından fazlası yer altında oyulmuş evlerde yaşıyor. Avustralya’nın Adelaide şehrine 846 km uzaklıkta yer alan Coober Pedy, 2 binin üzerindeki nüfusunun, 3 yüze yakınını Avustralya yerlisi Aborjinler oluşturuyor. Kasaba dünyada opal madeninin başkenti sayılıyor.

Öncelikle Alice Springs’e gidecek otobüs bileti aldım. Yarın akşam 18:00 otobüsüyle yola çıkıp sabah 05:30’da Coober Pady’de ineceğim. Avustralya’nın opal madeninin merkezi ve tam bir outback kasabası olarak anılan Coober Pedy’de, yer altında yer alan bir otelde bir gece geçirdikten sonra yine sabah 05:30’da Greyhound otobüsüme binip Alice Springs’e geçeceğim.

Haftada 2 defa, Çarşamba ve Cumartesileri Ghan Treninin Adelaide’den Alice Springs’e seferi var. Güney ve kuzey yönündeki 2979 kilometrelik bu demiryolundan Adelaide’den Kuzey uçtaki Darwin şehrine gitmek 48 saati buluyor. Benim Avustralya’daki son durağım Darwin ancak öncesinde doğu kıyılarına gideceğimden ben de tercihimi bilet fiyatı 188$ olan otobüsten yana kullandım.Alice Springs’e 24 saate ulaşabilen Ghan treninden bileti alan ilk on kişi içerisinde olursanız 160$, ancak halihazırda indirimli biletler satılmış olduğu gibi trenin hareket etmesine de 3 saat vardı.

YHA Travel acentesinden bilet işini hallettikten sonra tarihi Parlamento Binasını ziyarete gittim. Görülmesi gereken yerler listesinde yer alan, 1881 yılında yapılmış ve Avustralya’nın en görkemli parlamento binalarından Güney Avustralya Parlamento Binası’na gittiğimde ise ziyarete kapalı olduğu söylendi. Duraksamalar yüzünden inşaatı 58 yıl süren bu görkemli binayı görmek için öğleden sonra saat 14:00′den önce burada bulunmak gerekiyor. Ben de hemen yandaki Imigration Museum’u ziyaret ettim.

South Australia eyaletine gelen ilk göçmenler, onların hayatı ile ilgili bilgilerin yanında, özel bölümde Uygur Türkleri ile özel tanıtım bölümü vardı. Bu bölümde Uygur Türklerinin kültürleri, giysi ve enstrümanları, tarihi ile ilgili bilgiler ve sergiler vardı. Sonrasında da tüm vaktimi Kütüphanede, fotoğrafları editleyerek ve yazmakla geçirdim.

Day 316: Avustralya:61 Adelaide, 15 Haziran 2011

Planlarda Değişiklik: Yeni Rota Darwin

Ahh Alice Springs! Gelmek çok zor, ayrılmak çok zor, hem upuzun yolları aşmanız hem de servet ödemeniz gerekiyor. Eğer Alice Springs’ten Cairns veya Brisbane’e uçarsam, oradan da tekrar Darwin’e dönmek zorundayım. Aynı şekilde Brisbane’den Darwin’e ulaşım da çok zor.

3.500 km civarındaki kara yolunu göze almanız veya uçmanız gerekiyor. Her şekilde oldukça masraflı olduğundan Great Barrier Reef’i göremeden Avustralya’dan ayrılacağım galiba.

Avustralya’nın doğu kıyılarında bulunan bu resif, nefes kesici güzellikte ve uzaydan bile görünebiliyor. Bu mercan kayalıklarında dalış rüyam başka bir zamana kalacak. Aynı şekilde Fiji’de de dalış hayalim gerçekleşmemişti. Darısı artık Endonezya veya Malezya’ya diyelim. Acısını oralarda çıkarırım diye düşünüyorum.

İlan panolarında Brisbane ve Cairns için makul transfer seçenekleri olmadığından, Yeni Zelandalı arkadaşım Laurie ile birlikte Darwin’e gitmeye karar verdik. Bunun için de motorhome kiralamaya karar verdik.Dün gerekli rezervasyon ve ön ödeme işlemlerini yaptıktan sonra, Avustralya’nın ünlü sitesi Gumtree‘de ilanımızı yayınladık, yine YHA Darwin hostelinin ilan panosuna da rotamızı ve iletişim bilgileri astık. Alice Springs’ten Darwin’e gidişte, yakıt masrafını bizimle paylaşabilecek 4 kişilik daha yerimiz var. Alice Springs’te bulunan diğer 2 hostele de gidip onların panosuna ilanımızı astık. Artık sonraki rotam belli: Darwin.

Alice Springs’te bulunma nedenim olan Uluru ziyareti için de aynı şekilde araç kiralamayı ve bize katılmak isteyenler için de ilanları yayınladık. Bizim gibi Uluru’ya gitmek isteyen ve Jeep’i olan iki Avustralyalı çocukla görüştük.

Her birimiz bir depo yakıt doldurmak şartıyla Uluru’ya birlikte gitmeye karar verdik, ancak bizim en geç Perşembe Alice’te olmamız gerektiğinden, akşama doğru gençler mesaj atarak, Uluru’da daha çok vakit geçirmek istediklerinden birlikte gidemeyeceğimizi ilettiler, bu da bizim zaman kaybetmemize neden oldu.

İlanımızı panoya asarken, panodaki ilanları gözden geçiren Kanadalı Shelly ile görüştük. Bizimle Darwin’e gelmek istiyor ama yetişmesi zor görünüyor. O da bizim gibi Uluru’ya gitmek istiyor ve bir ekibe dahil olmak için anlaşmış. Eğer yetişebilirse Darwin için bize katılacak.

İnternetteki Darwin’e gidiş ilanımızı gören Avustralyalı Benjamin ile yazışmamız sonucu Darwin’e bir yol arkadaşı garantiledik. Benjamin yine bize katılıp Uluru’yu gelmek istediğini de söyleyince, yarın sabah erkenden otomobil Uluru’ya gitmeye karar verdik. Yarınki rota Uluru-Kata Tjuta National Park.

Day 321, AU:66, Alice Springs, Australia, 20 Haziran 2011, Pazartesi

Avustralya turu izlediğim rota

Nadi(Fiji)→ Sydney→ Melbourne→ Hobart (Tazmanya-Araç Kiralama)→ Bicheno→ Freycinet National Park→ Launceston→ Strahan→ Hobart (Karavan)→ Richmond→ Devonport (Feribot) Melbourne (Karavan)→ Torquay→Anglesea→ Lorne→ Apollo Bay→ Port Campbell→ Warmambool→ Port Fairy→ Mount Gambier→ Narrung→ Adelaide→ Coober Pedy (Otobüs)→ Alice Springs→ Uluru→ Alice Springs (Karavan)→ Tennat Creek→ Katherine→ Mataranka→ Kakadu National Park→ Darwin→ Bali (Endonezya)

9.000 km’den fazla yol yaptığım Avustralya’nın topikal iklime sahip Darwin şehrinde 17 gün kaldıktan sonra, böylece Avustralya’daki 3 aylık ziyaretimi tamamlamış oldum. Okyanusya kıtasında geçirdiğim 312 günden sonra, seyahatimin bu 344. gününde, 3 Ağustos 2010 tarihinde ilk olarak Tayland ile başlamış olduğum Asya kıtasına geri dönüyorum.

Day:344: Avustralya:89, Jetstar Uçağı. 13 Temmuz 2011

39 Yorumlar

 1. Avusturalya … Seneye bugünlerde gitmeyi planlıyoruz, şimdiden çok heyecanlıyım. Yazılardaki bilgilerinizi dikkate alarak gezi programımızı düzenlemeyi düşünüyorum.
  Saygılar.

 2. TAZMANYANIN GUZELLERI(SIIR)

  KARDAN BEYAZDIR TENLERI,
  COK CEVIKTIR BADENLERI,
  HER AN GULECTIR YUZLERI,
  TAZMANYANIN GUZELLERI.
  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
  TURLU MODELDEN KIZLARI,
  BALDAN TATLIDIR SOZLERI,
  ASIK EDERLER BIZLERI,
  TAZMANYANIN GUZELLERI.
  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
  COK KISACIK GIYINIRLER,
  HER YOREDE GEZINIRLER.
  CILGINCA DA SEVISIRLER.
  TAZMANYANIN GUZELLERI.
  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
  ALTIN GIBIDIR SACLARI,
  KALEM GIBIDIR KASLARI
  DOKME GOZUNDEN YASLARI,
  TAZMANYANIN GUZELLERI.
  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
  DANS ETMEYI COK SEVERLER.
  HEP BARLARDA EGLENIRLER.
  MUZIKLE DE SENLENIRLER.
  TAZMANYANIN GUZELLERI.
  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
  GIYSILERI COK OZELDIR.
  MAKYAJLARINDA GUZELDIR,
  KUSUNCE CILGIN BIR SELDIR,
  TAZMANYANIN GUZELLERI.

  IRFAN GUNGOR EMEKLI EDEBIYAT OGRETMENI
  AVUSTURALYA VE TURK YURTTASI
  TAZMANYA ADASININ DEVONPORT KENTI
  22.OCAK.PERSEMBE TELEFONUM:0061-487751728
  irfangungor34@hotmail.com

 3. Yıllar önce Victoria’ya ziyarette bulunmuştum. O taraftaki durumlara ilişkin bilgi almak isteyen olursa yardımcı olabildiğimce ilgilenmeye çalışırım.

 4. SENI COK SEVIYORUM EY TAZMANYA ADASI!

  YESIL ORTUYLE SUSLU BIR DOGA HARIKASI.
  DOKUSU BOZULMAYAN EVRENIN BIR PARCASI.
  SANKI OKSIJEN TUPU O GUZELIM HAVASI.
  CAN VERIYOR DOGAYA SUYUNUN HER DAMLASI.
  SENI COK SEVIYORUM EY TAZMANYA ADASI!
  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
  RENKLI RENKLI BALIKLAR SULARINDA YUZUYOR.
  COK DEGISIK KUSLAR DA HER YERDE OTUSUYOR.
  SOGUK OLAN IKLIMI INSANI USUTUYOR.
  PARKLARDA SEVDALILAR CILGINCA OPUSUYOR.
  SENI COK SEVIYORUM EY TAZMANYA ADASI!
  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
  PEK COK HAYVAN TURLERI ORMANLARDA YASIYOR.
  GUZEL GUZEL CICEKLER BAHCELERDEN TASIYOR.
  GUNESIN ISIKLARI SULARLA OYNASIYOR.
  BU DOGA SENLIGINE INSANOGLU SASIYOR.
  SENI COK SEVIYORUM EY TAZMANYA ADASI!
  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
  CEVRE GUZELLIGINE BENI HAYRAN BIRAKTIN!
  SEVDALI NEHIR GIBI TUM YUREGIME AKTIN!
  BANA NEFRETLE DEGIL HEP SEVGIYLE BAKTIN!
  GOREMEMISTIM SENI YURDUMDAN COK UZAKTIN!
  SENI COK SEVIYORUM EY TAZMANYA ADASI!

  3.ARALIK.2014 DEVONPORT KENTI TAZMANYA ADASI
  IRFAN GUNGOR EMEKLI EDEBIYAT OGRETMENI
  AVUSTURALYA VE TURK VATANDASI
  TELEFONUM:0061-487751728 irfangungor34@hotmail.com

  • Yurt dışında yabancı dil eğitim almak, dil öğrenmenin yanı sıra farklı kültürleri tanıma fırsatı da veriyor. Yeni arkadaşlar edinmek ve ufkunuzu geliştirmek için de büyük bir fırsat.

   Avustralya dil öğrenmek için en ideal yerlerden biri. Gelişmiş bir sosyal hayatın olduğu, dünyanın farklı yerlerinden gelmiş farklı milletlerin tek bir potada eridiği çok özel bir ülke. Avustralya, İngilizce öğrenmenin ötesinde sunduğu ortam işe unutulmayacak deneyimler de sağlıyor. 

   Ülkede hemen herkes için bir çalışma ve para kazanma fırsatı var. Bir yandan öğrencilik yaparken, bir yandan çalışıp masrafları çıkarma ve yerel yaşantıyla temasa geçmek mümkün. Zira dil sadece okulda öğrenilmez.

   Avustralya dil okulları içerisinde Kaplan International Colleges’i önerebilirim. Akademik kadrosunun tecrübeli olduğu giden arkadaşlar tarafından bana sık sık iletilmişti. 

   Bunun yanında Embassy CES dil okulları da adından söz ettiriyor. Eğer bütçeniz düşükse Cambridge International College okulları da araştırılmaya değer.

   Dil kursu en az 6 ay olmalıdır. Hatta imkan el veriyorsa 1 yıl kalmak daha iyidir. Bu sürede izin verilen limitler dahilinde çalışılarak masraf azaltılabilir.

   24 Haftalık kurslar 4.440 Avustralya Dolarından başlıyor ve 8.000 Avustralya dolarına kadar çıkıyor. Bunlara ek olarak yaşam maliyetlerini de eklemek gerekiyor.
    
   Dil okulu, ülke, şehir ve seçimi önemli bir konu. Titizlikle incelenmesi gerekiyor. Okulun eğitim kalitesi hakkında detaylı bilgilere erişmek şart. Günümüzde bir çoğu ortalama kalitenin üzerinde hizmet veriyor. Yine de uluslararası hizmet veren, kalite odaklı ve prestijli dil okullarını seçmekte fayda var. 
    
   Burada bir o kadar da dil öğrenecek kişinin, yabancı dil öğrenme tutkusu da önemli bir nokta. Eğer siz kendinizi buna adamaz, dil öğrenmek konusunda sorumluluklarınızı yerine getirmezsenizseniz; dil okulu ve verilen eğitim ne kadar iyi olursa olsun, bunu alacak kişi olarak siz olduğunuzdan başarıya ulaşmanız pek mümkün olmayabilir.
    
   Bu nedenle öncelikle dil öğrenimi bir yaşam tarzı düzenlemesi ve odak gerektiriyor. Ciddi paraların harcanacağı bu süreçte motivasyonunuzu her zaman yüksek tutmanız gerekiyor.

 5. AVUSTURALYADAYIM!

  UZUN YOLCULUK ICIN,HAVA ALANINDAYIM.
  COK ULUSTAN INSANLAR,ONLARIN YANINDAYIM.
  ISTANBULA SON BAKIS,ELIN TOPRAGINDAYIM.
  YURT VE ULUS OZLEMI,ONUN ACISINDAYIM.
  AVUSTURALYADAYIM!AVUSTURALYADAYIM!
  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
  ILK DURAKTI DUBAI,SONRA KUALALUMPUR,
  ICIMDEKI COSKUYU,EY ULUSUM SEN DURDUR!
  KARA ARAP KIZLARA,BU KULUN ASIK OLUR.
  HELE CEKIK GOZLULER,YUREGIMI KURUTUR.
  AVUSTURALYADAYIM!AVUSTURALYADAYIM!
  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
  SON DURAGIM TAZMANYA ,HAVASI SUYU TEMIZ.
  CENNET GIBI BIR ADA,YESILINI SEVERIZ.
  SARI SACLI KIZLARA,GORUNCE (HELLO)DERIZ.
  FIYATLAR EL YAKIYOR,SUREKLI KAZIK YERIZ.
  AVUSTURALYADAYIM!AVUSTURALYADAYIM!
  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
  TAZMANYALI BAYANLAR, SANKI ALTIN SARISI.
  BENI ASIK EDIYOR, ONLARIN BIR BAKISI.
  SAVASA KARSI OLDUM,SAVUNDUM HEP BARISI.
  INSANI COK UZUYOR,YURDUNDAN AYRILISI.
  AVUSTURALYADAYIM!AVUSTURALYADAYIM!
  IRFAN GUNGOR
  EMEKLI EDEBIYAT OGRETMENI
  AVUSTURALYA VE TURK VATANDASI

 6. SEVGILI GEZI SEVERLER!BURASI
  TASMANYA ADASININ DEVONPORT SEHRI BURADAN BIR EV SATIN ALIP TASMANYALI OLDUM.BURAYA GOCMEN YERLESTIM.EVIM TEK KATLI 2 ODALI BAHCELI COK GUZEL BIR EVDIR.BU ADADA RIZELI OLAN TEK TURK BENIM.BIR DE OFLU VAR COK IYI DOSTUZ.EVI 130.000 AVUSTURALYA DOLARINA SATIN ALDIM.YASADIGIM SEHIRDE BAFRALI DONERCI BIR TURK DAHA VARDIR.BASKA TURK YOK.KESKE DAHA FAZLA TURK INSANI OLSAYDI DA VATAN VE ULUS OZLEMI DUYMASAYDIM.AVUSTURALYA TURKIYENIN 9 KATI ARAZISI OLAN BIR KITA INSAN SAYISI 20 MILYON CIVARINDA BOMBOS INSANSIZ ARAZILER VAR.BU BOS ARAZILERI TURKIYEDEKI TOPRAKSIZ INSANLARA BEDAVA VERMEK ISTERDIM.AMA ELIMDEN BIR SEY GELMIYOR.SUYU VE HAVASI COK TEMIZ.YAGMURU COK BOL BIZIM RIZEYI ARATMIYOR.RIZEDEN CAY TOHUMU GETIRIP BURADA CAY AGACI YETISTIRMEYI DUSUNUYORUM.BURADA COK DEGISIK SEBZE VE MEYVELER VAR.BUNLARI TOHUM VE FIDANLARINI TURKIYEYE GETIRIP YETISTIRMEK ISTERDIM.YALNIZ YASAMAKTAN DA SIKILIYORUM.DUNYANIN DEGISIK ULUSLARINDAN ES ARIYORUM.FAKAT BIR TURLU ANLASAMIYORUM.ANAYURDUM TURKIYEYE EN ICTEN SEVGILER VE SELAMLAR!BURADA KLAVYE DEGISIK YAZIM YANLISLARIMDAN DOLAYI OZUR DILIYORUM.BENI SEVGISIZ VE SELAMSIZ BIRAKMAYINIZ!
  IRFAN GUNGOR
  AVUSTURALYA VE TURK VATANDASI
  EV ADRESIM:MR.IRFAN GUNGOR JOHN STREET 4/42 DEVONPORT 7310 TASMANIA AUSTRALIA
  TELEFONUM:0061-487751728
  TURKIYEDEN GELECEK OLAN KONUKLARA EVIMIN KAPISI HER ZAMAN ACIKTIR!
  INTERNET ADRESIM: irfangungor34@hotmail.com

 7. burasi Tasmanya adasi su an burada yasiyorum.buradan bir ev satin alip burada yasamaya karar verdim.burasi dunyada bir cennet.dunyanin en guzel bayanlari burada.Bir de iyi bir hanim bulabilirsem evlenecegim.Anavatana TASNAYADAN EN ICTEN SEVGI VE SELAMLAR..
  IRFAN GUNGOR
  BENI SEVGISIZ BIRAKMAYIN INTERNET ADRESIM:
  irfangungor34@hotmail.com

  • Abim sen şu televizyona çıkıp izdivaç programında BREZİLYA DEVLET BAŞKANINA EVLENME TEKLİFİNDE BULUNAN arkadaş değil misin? İlginç adamsın vesselam..

 8. TÜRKİYENİN ÇOK DEĞERLİ İNSANLARI!SEVGİLİ HALKIM!
  NİSAN AYININ BAŞINDA AVUSTURALYANIN TASMANYA ADASINA GÖÇMEN OLARAK YERLEŞMEK İÇİN UÇAK BİLETİ ALDIM.İLK İŞİM ORADAN BİR EV ALIP ÖMRÜMÜN BUNDAN SONRAKİ BÖLÜMÜNÜ ORADA GEÇİRMEKTİR.O ADADA 2 TÜRK LOKANTASI VE 40-50 CİVARINDA TÜRK NÜFUSU VARDIR.ONLARLA İNTERNET ÜZERİNDEN İLETİŞİM DURUMUNDAYIM.TÜM TÜRK HALKINA SEVGİ VE SELAMLARIMI SUNARIM!BENİ O GURBET ELİNDE SEVGİSİZ BIRAKMAYIN LÜTFEN!SİZLERİ VE TÜRKİYEYİ ÇOK ÖZLEYECEĞİM!
  İRFAN GÜNGÖR AVUSTURALYA VE TÜRK VATANDAŞI EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ.
  MEKTUPLARINIZI İNTERNET ADRESİME BEKLİYORUM!
  irfangungor34@hotmail.com

 9. BU YIL İÇİNDE TÜRKİYE’DEN TASMANYA ADASINA GÖÇMEN OLARAK YERLEŞECEĞİM. ÖNCE ORADA BİR EV ALIP SONRA YERLEŞİM İŞİNİ ÇÖZMEYE ÇALIŞACAĞIM. HERKESE İNTERNETTE YAYINLANAN İRFAN GÜNGÖRÜN ŞİİRLERİ BAŞLIKLI ŞİİRLERİMİ OKUMALARINI SALIK VERİRİM. LÜTFEN ŞİİRLERİMİ (İRFAN GÜNGÖRÜN ŞİİRLERİ)BAŞLIĞIYLA LÜTFEN ARASIN!
  İRFAN GÜNGÖR, EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ, AVUSTURALYA VE TÜRK VATANDAŞI Mail: irfangungor34@hotmail.com

 10. Eskiden beri -ne kadar eski hatırlamıyorum- Great Ocean Road boyunca otomobil kullanmak gibi bir hayalim var. Ne zaman gerçekleşir bilemem. Aslında bizim karadeniz boyunca devam eden yolumuzun eski halinin çok daha güzel olduğunu düşünüyorum. Fakat o yolu gitmeden kıyaslamak doğru olmaz. Zaten Karedeniz otobanı denilen ucube ile birlikte Karadeniz yolunun güzelliğinden de eser kalmadı.

  • Karadenizin harika bir doğası var. Yeşili bir başka yeşil. Asya’ya, Okyanusya ülkelerine baktığımızda ülkelerin bir bölümü değil her tarafı yemyeşil. Great Ocean Road ise milyonlarca yıl denizin kayaları aşındırmasıyla, deniz tarafında ilginç kayalıklar ve etkileyici manzaralar varken, yolun diğer tarafı ise yüzlerce yıllık ormanlarla kaplı. İçerisindeki vahşi hayatın çeşitliliği ise diğer bir zenginlik. Plan yap ve git!

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz