Kekova Adası, Antalya‘nın Demre ilçesi sınırlarında, Kaleköy ve Üçağız açıklarında yer alan küçük kayalık bir ada. Kaş ve Demre’den günübirlik tekne turlarıyla gidilen yöre coğrafi olarak Kekova olarak adlandırılıyor. Bölgede irili ufaklı çok sayıdaki ada var. 4,5 km uzunluğu ve 500 metre genişliğiyle en büyüğü Kekova.

Üçağız Köyü ile bugün Kale olarak anılan antik Simena, bölgenin kıyıdaki yerleşim yerleri. Kekova Adası, yer aldığı körfez ve anakaranın el değmemiş kıyılarıyla Antalya’nın batısındaki en bakir yerlerden biri. Sular içindeki lahitleri, batık kentleri, kaya mezarları ve irili ufaklı koylarıyla insanı büyüleyen tam bir doğa harikası.

malta
Kekova Adası, Simena kalesinden çektim

Kaş ile Demre arasında yer alan Kekova, antik çağdan bu yana deniz sularının yükselmesi nedeniyle birçok arkeolojik kalıntının su altında kaldığı bir bölge. Kekova Adası ve çevresindeki kıyıları kapsayan 360 kilometrekarelik alan, özel koruma bölgesi statüsünde.

       

Antik Likya Dönemi’nin en önemli eserlerine ev sahipliği yapan Kekova ve çevresi, Akdeniz yat turizminin vazgeçilmez duraklarından biri. Kekova Adası, Geyikova Adası olarak da isimlendiriliyor. En yüksek noktası 1635 metre olan adanın ana karadan uzaklığı 500 metre kadar.

Coğrafi yapısıyla doğal liman özelliğine sahip Kekova Adası, I. Dünya Savaşında Rauf Orbay’ın komutasındaki Hamidiye Zırhlısına karargah olmuş. Kayaların ön yüzüne deniz erleri tarafından büyük bir Türk bayrağı işlenmiş. Eki ve yeni yazıyla ‘Hamidiye Hatırası’ yazısı not düşülmüş.

Turkuaz renkteki denizi, kıyıda yer alan antik lahitleri, birçoğuna sadece teknelerle ulaşılabilen köyleri ve eşsiz koyları ile Kekova, cennetten bir köşe.

Kekova Gezilecek Yerler

1. Kaleköy

kekova simena

Mavi yolculuk rotalarında yer alan Kekova Adası’nın karşısında, ana kara üzerinde yer alan Kaleköy (Simena), ülkemizin en güzel köylerinden biri olsa gerek. Sadece teknelerle, deniz yoluyla ulaşabileceğiniz küçük bir Akdeniz köyü. Masmavi, berrak suların altındaki batık kent kalıntıları buraya esrarengiz bir havası var.

Kaleköy’de yer alan Simena Antik Kenti’nin tarihi geçmişi MÖ 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Orta çağda kullanılan Simena Kalesi, kale surlarının içerisinde birkaç bloktan oluşan tapınak, kaya mezarları ve 300 kişilik antik tiyatro ören yerinde görülecek tarihi yerler arasında. Simena’nın keçi dondurması da oldukça meşhur, tadına bakın.

2. Üçağız

kekova üçağız

Demre’nin Üçağız Köyü (Theimussa), yakınlarında bulunan antik Likya kenti Theimussa’da mezar kalıntıları bulunuyor. Kayalık alçak bir tepe üzerinde yer alan kalesi, denizin içerisinde bulunan sur parçaları ve kentin doğusunda kaya içine oyulan iskelesi ile şehir doğal bir liman görünümünde.

3. Aperlai

aperlai antik kenti
aperlai kekova

Sıçak Yarımadası’nda bulunan Aperlai Antik Kenti’nin ismi Luwi dilinde akarsu boğazı anlamına geliyor. Küçük bir Likya liman kenti olan Aperlai’nin tarihi Likya Birliği’nden daha geriye, MÖ 4. yüzyıla uzanıyor.

Kaş’ın yaklaşık 15 km güneydoğusunda, Demre ilçesindeki antik kentin tarihi hakkında yeterli bilgi yok. Henüz kazı yapılmamış olan Aperlai’de sadece sur duvarları ve Lykia lahitleri görülebiliyor. Etrafı surlarla çevrili şehrin bir kısmı depremler ve suların yükselmesiyle denizin altına gömülmüş. Suyun altında kalmış antik kalıntıların izleyerek yüzebiliyorsunuz. Deniz kristal berraklığında temiz. Karaya çıkıp antik kentin kalıntıları arasında dolaşın.

4. Trysa

Demre-Kaş Karayolu üzerinde yer alan Davazlar Köyü’ndeki platonun doğusunda bulunan Trysa Antik Kenti, antik kaynakların hiçbirinde isminden söz edilmeyen bir yer. Gölbaşı köyünden yaklaşık 800 metre yükseklikte, dar bir alana kurulu. MÖ 2. yüzyılda kurulan Likya Birliği’nin bir parçası olan şehirde Heroon’un duvarları, tapınağa ait ufak kalıntılar ve çok sayıda lahit bulunuyor.

5. Gökkaya Koyu

gökkaya koyu kekova

Asırlık Adası karşısında yer alan Gökkaya, irili ufaklı çok sayıda kayalığın bulunduğu bir koy. Yaz aylarında Çayağzı’ndan kalkan teknelerin mola verdiği Gökkaya, tatilciler nedeniyle bir hayli kalabalık oluyor. Gökkaya’da denizin zemininde soğuk su kaynakları var. Güneşin ısıttığı suda yüzerken soğuk bir su kaynağına denk gelirseniz serinleyebiliyorsunuz.

6. Korsan Mağarası

kekova korsan mağarası
Cep telefonu ile çektiğimden görüntü çok da iyi değil

Kekova Gökkaya’da, adalar bölgesinde bulunan Korsan Mağarası, ismini geçmişte bölgede varlığını sürdüren korsanlardan alıyor. Tekne turlarının uğrak noktalarından olan mağaranın içerisinde yüzülebiliyor dense de siz yüzmeyin.

Mağaranın geniş iç hacmine rağmen karstik oluşumlara rastlanmaması, mağaranın insan eliyle oyularak açıldığı tezini güçlendiriyor.

7. Hamidiye Koyu

Osmanlı donanmasına ait Hamidiye gemisinin saklanması nedeniyle Hamidiye Koyu ismini alan koy, Kaleköy’ün yarım mil doğusunda yer alıyor. Batı kıyı ucunda küçük bir adanın bulunduğu Hamidiye Koyu’nda denizin derinliği 15-25 metre arasında değişiyor. Hamidiye Kruvazörü ve Komutanı Rauf Orbay’ın kaya üzerinde boyadığı Türk bayrağı koyda hala korunuyor. Kekova çevresindeki koy içleri genellikle dalgasız ve korunaklı.

8. Salyangoz Koyu

kekova salyangoz koyu
salyangoz koyu kekova

Kaleköy’den teknelerle 20-25 dakikada ulaşılabilen Salyangoz Koyu, bölgenin en sakin ve huzurlu koyları arasında. Su kaplumbağalarının yaşam alanı koy deniz içerisinde görsel şölen yaşatan bir gölü andırıyor. Mavi tur rotasında en sevdiğim, en çok yüzdüğüm yer oldu. Gece de teknemiz burada demirlemişti.

9. Kyaneai

Myra’nın 16 km batısında, Asar Tepe üzerindeki bölgede kurulu olan Kyaneai, Likya Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden biriydi. Antik kentte kaya mezarları, oda mezarlar, Likya dilindeki yazıtlar görülebiliyor. MÖ 4. yüzyıla uzanan tarihi geçmişe sahip olan kent, MS 12. yüzyıla dek varlığını sürdürdü.

10. Karaloz Koyu

Kekova Adası‘nın güneydoğusunda, korunaklı bir konumda yer alan Karaloz Koyu, kuş bakışı bakıldığında tilkiye benziyor. Tilkinin ağzı ve kulakları, küçük koyları oluşturuyor. Denizin muhteşem bir renge sahip olduğu koya tekne turları ile ulaşmak mümkün.

1 YORUM

  1. Kekova ve çevresini günübirlik tekne turu ile gezmiştim.Büyüleyici bir maviliği var.Mavi tura çıkmak da çok keyifli olur buralarda.Avrupalı turistlerin sıklıkla tercih ettiği bir yer.Simena’da muhteşem, özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için bir cennet adeta.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın