Kekova Adası, Antalya‘nın Demre ilçesi sınırlarında, Kaleköy ve Üçağız açıklarında yer alan küçük kayalık bir ada. Kaş ve Demre’den günübirlik tekne turlarıyla gidilen yöre coğrafi olarak Kekova olarak adlandırılıyor. Bölgede irili ufaklı çok sayıdaki ada var. 4,5 km uzunluğu ve 500 metre genişliğiyle en büyüğü Kekova.

Üçağız Köyü ile bugün Kale olarak anılan antik Simena, bölgenin kıyıdaki yerleşim yerleri. Kekova Adası, yer aldığı körfez ve anakaranın el değmemiş kıyılarıyla Antalya’nın batısındaki en bakir yerlerden biri. Sular içindeki lahitleri, batık kentleri, kaya mezarları ve irili ufaklı koylarıyla insanı büyüleyen tam bir doğa harikası.

Kekova Adası, Simena kalesinden çektim

Kaş ile Demre arasında yer alan Kekova, antik çağdan bu yana deniz sularının yükselmesi nedeniyle birçok arkeolojik kalıntının su altında kaldığı bir bölge. Kekova Adası ve çevresindeki kıyıları kapsayan 360 kilometrekarelik alan, özel koruma bölgesi statüsünde.

Antik Likya Dönemi’nin en önemli eserlerine ev sahipliği yapan Kekova ve çevresi, Akdeniz yat turizminin vazgeçilmez duraklarından biri. Kekova Adası, Geyikova Adası olarak da isimlendiriliyor. En yüksek noktası 1635 metre olan adanın ana karadan uzaklığı 500 metre kadar.

Coğrafi yapısıyla doğal liman özelliğine sahip Kekova Adası, I. Dünya Savaşında Rauf Orbay’ın komutasındaki Hamidiye Zırhlısına karargah olmuş. Kayaların ön yüzüne deniz erleri tarafından büyük bir Türk bayrağı işlenmiş. Eki ve yeni yazıyla ‘Hamidiye Hatırası’ yazısı not düşülmüş.

Turkuaz renkteki denizi, kıyıda yer alan antik lahitleri, birçoğuna sadece teknelerle ulaşılabilen köyleri ve eşsiz koyları ile Kekova, cennetten bir köşe.

Malta

Kekova Gezilecek Yerler

1. Kaleköy

kekova simena

Mavi yolculuk rotalarında yer alan Kekova Adası’nın karşısında, ana kara üzerinde yer alan Kaleköy (Simena), ülkemizin en güzel köylerinden biri olsa gerek. Sadece teknelerle, deniz yoluyla ulaşabileceğiniz küçük bir Akdeniz köyü. Masmavi, berrak suların altındaki batık kent kalıntıları buraya esrarengiz bir havası var.

Kaleköy’de yer alan Simena Antik Kenti’nin tarihi geçmişi MÖ 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Orta çağda kullanılan Simena Kalesi, kale surlarının içerisinde birkaç bloktan oluşan tapınak, kaya mezarları ve 300 kişilik antik tiyatro ören yerinde görülecek tarihi yerler arasında. Simena’nın keçi dondurması da oldukça meşhur, tadına bakın.

ⓘ Kekova, Akdeniz Mavi yolculuk turlarının da en güzel duraklarından birisi. Demre, Kaş veya Fethiye kalkışlı, Kekova ve civarını gezdiren mavi tur için Egemen’i arayın (☎️0532 5912445). Daha önce 2 defa mavi turla, bir defa da günübirlik turla Kaleköy’ü ziyaret etmiştim. En güzeli 3 gece tekne konaklamalı mavi turlar ⛵️

2. Üçağız

kekova üçağız

Üçağız Köyü (Theimussa), Simena Kaleköy’ün 2 km batısında doğal bir limanda kurulu sessiz, sakin bir köy. Anayoldan uzakta, sapa bir noktada olduğundan yıllarca gözlerden ırak kalmış. O yüzden hala küçük bir köy sevimliliğini koruyabilmiş.

Güvenli doğal bir liman görünümünde olan Üçağız Koyu, bu özelliği ile kano ve su sporları eğitimlerinde de kullanılıyor. Bölgede çok sayıda kano okulu var.Kekova tekne turu rotası üzerinde yer alan köyde 500-600 kişi yaşadığı söyleniyor. Demre’ye uzaklığı 20 km, Kaş’a uzaklığı ise 32 km.

Hemen yanında Teimiussa Antik Kenti kalıntıları görülebiliyor. Depremlerden etkilenen antik kentten geriye çok az şey kalmış. Kayalık alçak bir tepe üzerinde yer alan kalesi, denizin içerisinde bulunan sur parçaları ve kentin doğusunda kaya içine oyulan iskelesi ile şehir doğal bir liman görünümünde.

Oysa ki Likya Döneminde bölgenin önemli liman kentlerinden biriydi. Büyük bir depremin ardından Üçağız’ın Kekova ile bağlantısı kesilmiş ve Kekova, Üçağız açıklarında 4.5 kilometrekarelik bir adaya dönüşmüş. Deprem nedeniyle şehrin bir bölümü de sular altında kalınca seyrine doyum olmayan muhteşem bir manzara ortaya çıkmış.

3. Aperlai

aperlai antik kenti
aperlai kekova

Sıçak Yarımadasında bulunan Aperlai Antik Kenti‘nin ismi Luwi dilinde akarsu boğazı anlamına geliyor. Küçük bir Likya liman kenti olan Aperlai’nin tarihi Likya Birliği’nden daha geriye, MÖ 4. yüzyıla uzanıyor. Kaş’ın yaklaşık 15 km güneydoğusunda, Demre ilçesindeki antik kentin tarihi hakkında yeterli bilgi yok.

Henüz kazı yapılmamış olan Aperlai’de sadece sur duvarları ve Lykia lahitleri görülebiliyor. Etrafı surlarla çevrili şehrin bir kısmı depremler ve suların yükselmesiyle denizin altına gömülmüş. Suyun altında kalmış antik kalıntıların izleyerek yüzebiliyorsunuz. Deniz kristal berraklığında temiz. Karaya çıkıp antik kentin kalıntıları arasında dolaşın.

4. Gökkaya Koyu

gökkaya koyu kekova
kekova haritası

Asırlık Adası karşısında yer alan Gökkaya Koyu, irili ufaklı çok sayıda kayalığın bulunduğu bir koy. Yaz aylarında Çayağzı’ndan kalkan teknelerin mola verdiği Gökkaya, tatilciler nedeniyle bir hayli kalabalık oluyor. Gökkaya’da denizin zemininde soğuk su kaynakları var. Güneşin ısıttığı suda yüzerken soğuk bir su kaynağına denk gelirseniz serinleyebiliyorsunuz.

Yüzmesi, kanoyla veya kürek sörfüyle gezmesi keyifli. Bölgenin bir de 1979 yılı İngiliz yapımı, Bahama bandralı bir batığı var. Antalya’dan Tuzla’ya bakıma giden Iberian Coast, şiddetli bir fırtına sonucu arızalanarak Gökkaya Koyu Çayağzı mevkiinde kayalara çarparak 2003’te batmış.

5. Korsan Mağarası

kekova korsan mağarası
Cep telefonu ile çektiğimden görüntü çok da iyi değil

Kekova Gökkaya’da, adalar bölgesinde bulunan Korsan Mağarası, ismini geçmişte bölgede varlığını sürdüren korsanlardan alıyor. Tekne turlarının uğrak noktalarından olan mağaranın içerisinde yüzülebiliyor dense de siz yüzmeyin.

Mavi tur teknesinden kanoya atlayarak mağarayı ziyaret etmiştim. Mağaranın geniş iç hacmine rağmen karstik oluşumlara rastlanmaması, mağaranın insan eliyle oyularak açıldığı tezini güçlendiriyor.

6. Hamidiye Koyu

Hamidiye Koyu

Hamidiye Koyu, Kaleköy’ün yarım mil doğusunda yer alıyor. Kekova Adasının tam da karşısında, anakarada. Rauf Orbay komutasındaki Osmanlı donanmasına ait Hamidiye Zırhlısı, Beyrut’tan Ege Denizine dönerken 25–26 Şubat 1913’te iki gün boyunca Kekova’da bu koyda demirlemiş. Koyda deniz derinliği 15-25 metre arasında.

Malta

I. Dünya Savaşında Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de düşman donanmalarına karşı mücadele eden zırhlı gemi, dinlenmek, kazanlarını temizlemek ve kendisini takip eden düşman gemilerini şaşırtmak için koyda kalırken, bir de anıt yapılmış. Üzerinde Rauf Orbay’ın boyadığı Türk bayrağı olan anıt hala koyda duruyor.

Kekova çevresindeki tüm koyların içeri korunaklı olduğundan deniz çarşaf gibi dalgasız. Batı kıyı ucunda küçük Koyun adası yer alıyor.

7. Salyangoz Koyu

kekova salyangoz koyu
salyangoz koyu kekova

Kaleköy’den teknelerle 20-25 dakikada ulaşılabilen Salyangoz Koyu, bölgenin en sakin ve huzurlu koyları arasında. Su kaplumbağalarının yaşam alanı koy deniz içerisinde görsel şölen yaşatan bir gölü andırıyor. Mavi tur rotasında en sevdiğim, en çok yüzdüğüm yer oldu. Gece de teknemiz burada demirlemişti.

8. Karaloz Koyu

Kekova Adası‘nın güneydoğusunda, korunaklı bir konumda yer alan Karaloz Koyu, kuş bakışı bakıldığında tilkiye benziyor. Tilkinin ağzı ve kulakları, küçük koyları oluşturuyor. Denizin muhteşem bir renge sahip olduğu koya tekne turları ile ulaşmak mümkün.

Önceki blog yazısıMetropolis Antik Kenti, İzmir
Sonraki blog yazısıMalezya Nerede 📍 Malezya’ya Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 YORUM

  1. Gökkaya tarafında kürek sörfü yapılır mı diye araştırırken yazınıza denk geldim. Tam da merak ettiğim şeyi yazmışsınız. Çok teşekkürler!

  2. Çok güzel her yer cennet, ben bu civarda kemer, adrasan, olimpos gibi yerleri gezmiştim, kaş’ta ise 1 gece konakladım, (MEİS adası turu için) fakat daha detaylı gezmek için yine ziyaret edeceğim, bilgilendirme için teşekkürler…

  3. Kekova ve çevresini günübirlik tekne turu ile gezmiştim.Büyüleyici bir maviliği var.Mavi tura çıkmak da çok keyifli olur buralarda.Avrupalı turistlerin sıklıkla tercih ettiği bir yer.Simena’da muhteşem, özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için bir cennet adeta.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın