Makedonya’nın en popüler tatil beldesi olan Ohrid, Balkanlar’da yaz sezonunda en fazla ziyaret edilen şehirlerden biri. Avrupa’nın en eski ve en derin göllerinden Ohrid Gölü kıyısında kurulmuş. Gölün kendisi de şehrin tarihi bölgesi gibi UNESCO Listesine girecek kadar özel.

Dünya Kültür Mirası listesine alınan Ohrid şehri, Makedonya’nın en büyük gururu. Safranbolu tipi evleri, arnavut kaldırımlı dar sokakları, 11. yüzyıldan kalma kiliseler, 17. yüzyıldan kalma camileriyle nefis bir açık hava müzesi. Tepelik bir yerde kurulu bu şirin şehrin ve gölünün manzarası için dahi gidilir.

ohrid gezilecek yerler

➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

Şimdiye kadar Ohrid’i 3 defa ziyaret etme fırsatı buldum. Sokak sokak neredeyse her yerini gezdim. Vizesiz Balkan ülkeleri içerisinde yer alan Makedonya’nın en güzel şehri bana göre. Şehrin sakin ve dingin havası beni sarmalamıştı. Ohri ölü kenarında kurulduğu için bir deniz şehri havası da vardı. Seveceğinize eminim.

Ohrid Gezi Rehberi 🇲🇰

Ohrid, Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri. MÖ 700 yıllarında İlliryalılar tarafından ‘Lychnidos’ adıyla küçük bir balıkçılık köyü olarak kurulmuş. Zengin tarihi ile övünen şehir Roma, Bizans ve Osmanlı döneminde bir kültür ve ticaret merkezi olmuş hep. Yüzyıllar içerisinde şehir Bizans ve Hristiyan kültürünün merkezi haline gelmiş.

Timurtaş Paşa tarafından 1396’da Osmanlı hükümdarlığı girmiş. 527 yıl Osmanlı idaresinde kalan şehir geçmişte de günümüzde de farklı din, dil ve etnik kökenden insanların yan yana yaşadığı bir Balkan şehri. Ohrid, Slavlar için oldukça önemli olan Kiril alfabesinin doğduğu yer olarak kabul ediliyor.

Ohrid nüfusu 42 bin, ülkenin en büyük 9. şehri. Şehirde Makedonya’nın resmi dili olan Makedonca konuşuluyor. Makedonya para birimi Makedonya Dinarı geçerli. Ohrid Türkiye’den 1 saat geride.

Malta

Günümüz ise bölgenin en güzel turizm kenti olarak tanınıyor. İyi korunmuş eski kent bölgesi, Orta çağa dayanan hisarları, göl çevresine yayılmış çok sayıdaki kiliseleri, manastırları ve camilerinin yanı sıra büyük, milyonlarca yaşındaki gölü ile sadece Balkan ülkelerinden değil, tüm Avrupa’dan yabancıları kendine doğru çekiyor. Balkan turları rotasındaki şehirde Türkler en çok Elveda Rumeli dizisinin çekildiği mekânları görmeye geliyor.

Ohrid’e gitmek için vize gerekmiyor. Makedonya’nın başkenti Üsküp’e uçup oradan karayoluyla gidebilirsiniz. Türkiye’den araçla gitmeyi düşünüyorsanız Yunanistan üzerinden gideceğinizden Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Schengen Vizesi Nasıl Alınır, Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarıma göz atın

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vizesiz Balkan Turu ve Vizesiz Gidilecek Balkan Ülkeleri yazıları ile rotanızı hazırlayabilirsiniz. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Makedonya Gezi Rehberi, Makedonya Gezilecek Yerler blog yazılarımda ülke ve Ohrid hakkında bilgiler paylaştım. Daha uygun bir Ohrid tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

ohrid nasıl gidilir

Ohrid Gezilecek Yerler 📌

Ohrid gezilecek yerler rotasını yürüyüş rotasına göre hazırladım. Sırasıyla takip ederseniz görülecek önemli tarihi ve kültürel noktaları fazla yorulmadan görmüş olursunuz. Ohrid gezisine şehrin tarihi ana meydandan başlayın.

Eski Çarşı’dan şehrin en hareketli sokağı Aziz Clement’i takip ederek şehir meydanına ulaşın sonrasında ise Çar Samuil Sokağından devam ederek tarihi kent bölgesine dalın. En güzel yer burası.

Hemen her yerde nefis cafe ve restoranlar var. Aziz Sofya Kilisesi yakınlarındakileri çok beğenmiştim. Burada bir süre dinlendikten sonra rotayı takip edip kaleye kadar çıkın. Kaneo Kilisesi diğer bir dinlenme ve manzaranın tadını çıkarma yeri. Oradan küçük kayıklara binerek veya kıyı boyu yürüyerek tekrar Ohrid’e dönün.

Geçerken uğrayacağınız bir yerden çok daha fazlası Ohrid. Şehri doya doya gezmek ve aceleye getirmemek için 3 gün kalmanız benim tavsiyem. Araç kiralayarak 1 gününüzü Sveti Naum, Bay of Bones, Galicica Milli Parkı, Prespa Gölü ve Bitola kasabasına ayırın.

Bu rotanın tamamını 1 günde rahatlıkla gezebilirsiniz. Yarım gününüzü de göl kıyısında yer alan diğer güzel kasaba Struga’ya ayırın.

1. Eski Çarşı

ohri gezilecek yerler

Ohrid’in geçmişte kalbi sayılan Eski Çarşı (Old Bazaar), Ohrid gezisine başlamak için uygun bir nokta. Eskiden sokağın üzeri alışveriş yapanları güneşten koruyan üzeri asmalarla kaplı çarşıyı gezerken Anadolu kasabasındaymışsınız gibi hissediyorsunuz.Daha çok kültürel ve dini merkez olan şehir ticarette çok büyüyemediğinden şehrin en hareketli yerlerinden Eski Çarşı sadece 1 sokaktan oluşuyor.

Çarşı, eskiden gıda pazarı olan Ohri Merkez Meydanında bitiyor. Ohri Saat Kulesi’nin de yer aldığı meydanda 900 yıllık bir ağaç ve güzel bir çeşme bulunuyor. Şehirde Osmanlılardan kalan birçok cami de bulunuyor. Evliya Çelebi Seyahatnamesi‘nden öğrendiğimize göre, 1668’de Ohri şehrinde 17 cami ve iki medrese varmış.

1573’te Süleyman Paşa tarafından yaptırılmış Ali Paşa Camii de burada yer alıyor. 1823’te ise Maraşlı Ali Paşa tarafından restore edilince onun adıyla anılmış. Yaptıranın değil de restore edilenin adıyla anılan bir cami.

Eski Pazar’ın hemen yukarı taraflarında Mezokastro bölgesi var. İsmini, fakirlerin yaşadığı şehir surlarının dışındaki şehir anlamına gelen Latince ‘meco castrum’ teriminden alan bölge, Mesokastro evleri ile şehir surlarının bir kısmını birleştiriyor. Fotoğraf severler için nefis bir bölge. Eski evleri ve sokaklarından izlenebilen göl manzarasıyla güzel sayılır.

Malta

2. Aziz Clement Sokağı

Sv. Kliment Ohridski
Sv. Kliment Ohridski Sokağı

Aziz Clement Sokağı (Sv. Kliment Ohridski), Ohrid’in en modern ve en hareketli sokağı. Ali Paşa Camii’nden başlayıp Ohri Gölüne kadar iniyor. Clement Anıtına kadar uzayan capcanlı bir alışveriş sokağı. Ohrid’e özgü incilerin ve hediyelik eşya dükkânlarının sıralandığı sokakta çok sayıda yeme içme mekânı da var.

İnciler, gölde yetişen bir balığın pullarının sedefle karıştırılmasıyla elde ediliyor. Ohri incisi ile yapılan kolyeler, küpeler, yüzük, bileklik ve tespihler, kente gelen turistlerin tercih ettiği en önemli hediyelik eşyalar arasında. Ohri incisinin ham maddesi sedef. Onun üzerine parlak hali almasını sağlayan, Ohri Gölü’nde yaşayan Paşita adlı bir balığın pullarından elde edilen bir sıvı sürülüyor.

Aziz Clement Sokağı, Ohri Şehir Meydanına açılıyor. Biraz yorgunluk atmak için nefis bir yer. Meydanın çevresinde çok nefis cafe ve restoranlar var. Meydanın en gözde yeri Restaurant Letnica’ya ait. Restoranın hemen önünde ise Slavların ilk Orta Çağ Bulgar azizlerinden Kril ve Methodios kardeşlerin heykelleri yer alıyor. Modern Kiril alfabesini onların bulduğuna inanılıyor. Makedonya’da birçok yerde adını duyacağınız önemli insanlar. Bu sebeple yerli halk hala onlara dua ediyor.

Aziz Clement, 1100 yıl önce dünyada bilinen ilk Slav üniversitesini kuran biri. Üniversitede eğitim gören insanlar Slav edebiyatı, kültürü, sanatı ve müziğini Balkan ve Avrupa ülkelerine yaydılar. Şehrin koruyucusu ve azizi Aziz Clement, 916’da ölünce Saint Panteleimon Kilisesine gömülmüş. Makedonya’da 24 Mayıs günü Aziz Kiril ve Metodius Aydınlanma Günü olarak kutlanıyor.

Meydandan uzayan Car Samuil Sokağı (King Samuel Sokağı) tarihi şehrin kalbine yolculuğa çıkarıyor. Şehrin en görkemli tarihi mirası ve en etkileyici evleri burada yer alıyor. Elveda Rumeli dizi daha çok burada çekildi. 200 metre de görülen Saint Nikola Bolnichki Kilisesi, bir zamanlar denizcilerin şehre girmeden önce karantina altında 40 gün tutulduğu bir yerdi.

3. Ohrid Eski Şehir

ohrid blog
ohrid old town

Ohrid Eski Şehir (Old Town), kentin en güzel evlerine ve sokaklarına ev sahipliği yapıyor. Dar sokakları, Safranbolu evlerini anımsatan taş-ahşap karışımı evleri ve neredeyse her balkonu süsleyen rengarenk çiçekleriyle nefis bir bölge.

Türkler Ohrid’de gölün kıyısındaki düz araziye yerleşerek şehrin Müslüman kısmını oluşturmuşlar. Tepelik alanlarda ise duvarla çevrili bölgede daha çok Hristiyanlar yaşamış. Şehir büyüdükçe, Hristiyanların yeni yapı inşa edilmesine izin verilmediğinden, alan darlığı nedeniyle sıkışık ve kat sayıları fazla yöreye özgü evler ortaya çıkmış. Ohri’ye özgü bu kentsel mimarisi bölgesi bugün UNESCO Dünya Mirası Listesinde.

Eski Şehirde bu evlerin en güzelleri Car Samoil ve Ilindenska caddelerinde yer alıyor. Aziz Nikola Gerakomija Kilisesinin yanında bulunan Robevci ve Uranija evleri geleneksel mimarinin en iyi iki örneği.

Tarihi bölgede yer alan Lupco Panevski atölyesini uğramanız gereken bir yer olarak not edin. Balkanlar’da tek, dünyada yedinci olan türünün örneği matbaada geleneksel yöntemlerle kiraz ağacından kâğıt üretiliyor. Uygulamalı kâğıt yapımını görebileceğiniz bu müzede kendinize özel kâğıttan hediyelikler yaptırabiliyorsunuz.

4. Ohri Şehir Müzesi

ohrid görülecek yerler

Ohri Şehir Müzesi (Naroden Muzej), eskiden Robevi Aile Evi (Robev Family House) olarak anılan üç katlı bir müze. Binanın mülkiyeti Robevi ve Urania ailelerine ait.1864’te inşa edilmiş güzel bir eski evin içinde yer alıyor. Müze içerisinde Orta Çağ’da bölgede kullanılan paralar, yerel ahşap oymacılığı örnekleri, antik heykeller görülebilir.

Ayrıca bölgedeki arkeolojik keşifler sırasında toplanan taş anıtlar, Tanrıça İsis’in 2. yüzyıla ait oyma gövdesi ve Samuel Kalesi’ne yakın tepenin üstünde ortaya çıkarılan 5. yüzyıldan kalma eski bir altın mezar maskesi ile eldiveni bulunuyor. Zemin kat ise sanat sergileri için ayrılmış.

⏰ Robevi Aile Evi ziyaret saatleri salıdan pazara 10.00-14.00, 18.00-21.00. Müze, pazartesi günleri ziyarete kapalı. 🔐 Robevi Aile Evi giriş ücreti 100MKD, indirimli bilet 50MKD.

5. Aziz Sofya Kilisesi

aziz sofya kilisesi
Ohri Ayasofya Kilisesi

Aziz Sofya Kilisesi (St. Sophia Church), 11. yüzyıl tarihli bölgedeki en büyük Orta Çağ kiliselerinden biri. Ayasofya Kilisesi adıyla da bilinen tapınaktan içeri girdiğinizde tarihin kokusunu hissediyorsunuz.

İçerisindeki freskler ile ünlü ama fotoğraf çekimine izin yok. Freskler arasında en ünlüsü, Hıristiyanlığı terk etmediklerinden dolayı, Romalılar tarafından donarak ölmelerine sebep olunan kırk şehitler freski.

Burası Ortodoks Hristiyanlığına ait büyük festival ve toplantıların yapıldığı ana kiliseydi. Kuzeyde Tuna Nehri, batıdaki Arnavut sahili ve doğuda Selanik Körfezi’ne kadar olan bölgeyi yönetmeye yetkiye sahipti. Osmanlılar Ohri şehrine ilk girdiklerinde, burayı cami olarak kullanmış, freskleri boya ile kapattırmış.

Freskleri ortaya çıkarmada çok özel bir boyama tekniği uygulanıyor. Ohrid gezilecek yerler listesinde yer alması gereken değerli bir yer. ⏰ Ayasofya Kilisesi ziyaret saatleri haftanın 7 günü 09.00-17.00. 🔐 Ayasofya Kilisesi giriş ücreti 2€.

6. Ohrid Antik Tiyatrosu

Ohri Antik Tiyatrosu
Ohri Antik Tiyatrosu

Ohrid Antik Tiyatrosu (Ohri Antique Theater), Makedonya’nın tek Helenistik tiyatrosu olma unvanına sahip. Makedonya’daki diğer 3 antik tiyatro Roma dönemlerinden kalma. MÖ 200’de akustik açısından şehrin en iyi konumu olan Gorni Saraj ve Deboj tepeleri arasına yapılmış.

Roma döneminde tiyatro gladyatör dövüşleri için kullanılmış. Yeni yeni yayılan Hıristiyanlık dinini kabul edenlerin Romalılarca infaz edildiği bir yer olarak da kullanıldığından yerli halk tarafından pek de sevilmeyen bir yere dönüşmüş. Hıristiyanlığın güçlenmesiyle birlikte başka birçok pagan yapıyla birlikte burası da tahrip edilmiş ve taşları başka yapıların inşaatında kullanılmış.

Ohrid Antik Tiyatrosu ziyaret saatleri konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Ohrid Antik Tiyatrosu ücretsiz ziyaret edilebiliyor. Antik amfi tiyatro her yıl düzenlenen ve tiyatro, müzik ve diğer etkinliklerin yer aldığı Ohri Yaz Festivaline ev sahipliği yapıyor.

7. Çar Samuel Kalesi

çar samuil kalesi

Samuel Kalesi (Samuel’s Fortress), kente hâkim bir tepede yer alıyor. Ohrid’in en güzel manzaralarından birini görmek için kaleyi ziyaret etmek gerek. Ohrid, 11. yüzyılın başlarında, kısa bir süre için Car Samuil tarafından yönetilen bir Slav İmparatorluğunun başkentiydi. Makedonya kralı II. Philip tarafından halihazırda var olan bir tahkimat üzerine kurulduğuna inanılıyor.

Tarihinin MÖ 4. yüzyıla kadar uzayan kale, Balkanlar’daki en uzun ve en büyük kalelerden biri olarak biliniyor. 2003’te yenilenen kalede 18 kule ve dört kapı hala orijinal yapıdan kalan eserler olarak görülebiliyor. ⏰ Samuil Kalesi ziyaret saatleri haftanın 7 günü 09.00-19.00. 🔐 Samuil Kalesi giriş ücreti 100MKD, indirimli bilet 50MKD.

8. Aziz Kliment Kilisesi

Aziz Kliment Kilisesi
Plaoşnik
Plaoşnik

Aziz Clement Kilisesi, Aziz Clement tarafından 893’te, erken dönemden kalma bir Hristiyan bazilikası üzerine inşa edilmiş. Ayasofya Kilisesi ardından Ohri şehrinde bulunan en önemli ikinci kilise. Kilise, Aziz Panteleimon’a adandığından Panteleymon Kilisesi ve Aziz Panteleymon olarak da adı geçiyor.

Aziz Clement burayı, 3.500’den fazla öğrenciye eğitim verilen Slav edebi ve kültürü ile Kiril Alfabesini öğretildiği bir eğitim merkezi gibi kullanmış. Osmanlı’nın Balkanları fethetmesinden sonra Fetih camisine çevrilen kilise İmaret Camisi ya da Sinan Çelebi camisi isimlerini almış. 2000 yılında başlatılan rekonstrüksiyon çalışmaları ile aslına uygun şekilde kilise yeniden inşa edilmiş. Oldukça yeni duruyor.

Kilisenin bulunduğu bu tepelik Plaoşnik olarak anılan bir arkeolojik sit alanı. Çarı Samuel Kilisesinden 250 metre kadar aşağıda burası. Plaošnik üzerinde mozaik koridorlar üzerinde 4. ve 6. yüzyıldan kalma beş haç bazilika vaftizhane kalıntısı yer alıyor.

9. Aziz Yuhanna Kilisesi Kaneo

Aziz Yuhanna Kilisesi
Aziz Yuhanna Kilisesi (Kaneo)
ohrid nerede

Kaneo Kilisesi, olağanüstü atmosferi ve kiliseden aşağıya doğru bakınca görülen sakin göl manzarası ile manevi düşüncelere ilham kaynağı olan enfes bi kilise. Ohri Gölü’nden yükselen uçurumun hemen üzerinde, küçük bir balıkçılık yerleşiminin üzerinde duruyor.

Aziz John’a adanan Aziz Yuhanna Kilisesi (Kaneo/St. John), Bizans ve Ermeni mimari tarzlarının muhteşem bir birleşimi. 13. yüzyılın sonunda kutsanan kilise dikdörtgen taş kaide üzerinde inşa edildi ve dış kaplaması seramik ve taş oyma ile yapılan heykellerle göze çarpıyor.

Kilisedeki freskler çok iyi bir şekilde muhafaza edilmiş. Havari Tebliği ve St. Clement, St. Erasmus ve Constantine Kavasilas’ın portreleri kilisede özellikle göze çarpan önemli eserler.

Bir zamanlar Birinci Bulgar Devleti Çarı Samuil, göl kıyısına yıldaki gün sayısı kadar kilise inşa ettirmiş. Fakat şu anda 40 tanesi mevcut. Yine de bir şehir için 40 kilise küçümsenecek bir rakam değil. ⏰ St. John Kilisesi ziyaret saatleri haftanın 7 günü 09.00-17.00. 🔐 St. John Kilisesi giriş ücreti 100MKD, indirimli bilet 50MKD.

10. Ohrid Gölü

ohri gölü
ohrid gölü

Ohrid Gölü, dillere destan güzelliği sahip. Saat dilimlerine göre renkten renge bürünüyor. UNESCO Dünya Mirası Listesinde burası da. Oluşum bakımından Balkanlar’ın en eski ve derin gölü. Aynı zamanda dünyanın en eski göllerinden biri. 4 milyon yıl önce tektonik hareketler sonrası, kireçtaşı kayalıkları üzerinde oluşmuş.

Ohrid Gölünü bu kadar özel yapan şey ise hem yer altı hem de dağlardan gelen suyla beslenmesiyle kristal berraklığındaki sularının her 10 yılda bir tamamen yenilenmesi. Gölü gezmek için küçük liman içinde tekneler bulunuyor.

Ohrid kıyılarında çok sayıda kilise ve büyüleyici yürüyüş yolları bulunuyor. Doğu kıyısındaki ormanlık sırt, doğa tutkunları için bozulmamış bir vahşi doğa harikası alan Galicica Milli Parkına ait.

Göl, dalmaçyalı pelikan, ördek, kuğu, lekeli kartal ve doğu imparatorluk kartalı gibi ender ve tehdit altındaki türler de dahil olmak üzere yüz binlerce kuş için kritik bir yaşam alanı.

Bu coğrafyada yan yana üç mavi boncuk gibi dizilmiş 3 tane göl var. Bunlar Ohri Gölü, Prespa Gölü ve Küçük Prespa Gölü. Diğerleri de uzakta değiller. Bu üç gölün hiçbiri de tek ülkeye ait değil.

Ohri Gölü Makedonya ile Arnavutluk arasında, en güneydeki ve en küçüğü Küçük Prespa Gölü Yunanistan ile Arnavutluk arasında paylaşılırken, ortadaki ve ortancası Prespa Gölü ise üç ülke arasında bölüşülmüş; Yunanistan, Makedonya ve Arnavutluk.

Ohrid, özellikle denize çıkışı olmayan Makedonya vatandaşları için de bir yaz tatili bölgesi. Kemikler Koyundan önce yer alan Gradište Plajı daha çok gençlere hitap eden renkli ve eğlenceli bir plajken, diğerleri daha çok ailelere veya huzurlu bir atmosfer tercih eden ziyaretçileri ağırlıyor.

Labino Plajı ise Kaneo Kilisesinin ötesindeki kıyıda. Kalabalık olmayan küçük ve taşlı bir plaj. Temmuz ve ağustos aylarında en kalabalık dönemini yaşayan plajlara gitmek için en uygun zaman ise sabah saatleri.

Ohrid plajlarına giriş ücreti yok ancak şemsiye ve şezlong gibi olanaklardan yararlanmak isterseniz bunlar için ücret ödüyorsunuz. Her yıl temmuz ayının ikinci yarısında Ohri Gölü yüzme festivali de izleyicilere açık olarak düzenleniyor.

11. Aziz Naum Manastırı

sveti naum kilisesi
sveti naum ohrid

Aziz Naum Manastırı (St. Naum Monastery) Ohrid kent merkezinden 29 km uzaklıkta yer alıyor. Makedonya seyahat deneyimini zirveye taşıyan bir adres. Ohrid’e ‘Balkanların Kudüs’ü’ unvanını getiren çok önemli bir dini yapı. Ortodoks Hristiyanlığın en eski manastırlarından biri.

St. Naum Manastırı, Kiril alfabesinin bölgede yayılmasına öncülük eden ve Hristiyanlığa katkıları olan St. Naum tarafından 905’te yaptırıldı. Ohri Gölü kıyısında, Srno Drim nehrinin göle karıştığı noktadaki bir deltada kurulu. Saint Naum Kilisesi ise dik bir yamaçta yer alıyor.

Yüzyıllar boyu yenilenerek büyütülen manastırın ikona ve fresklerinin çoğu, 16. ve 17. yüzyıl tarihli. Yerel keşişler tarafından yazılan Slavca el yazmalarının bulunduğu Naum sembolleri Balkanlar’daki en iyi dini resim kazanımlarından bazıları.

Saint Naum’un çevresi bugün turistler ve yereller için bir sayfiye yeri. Kıyıları plaj olarak da kullanılıyor. Geleneksel tatlar sunan restoranlarda ulusal giysiler içindeki gençler hizmet veriyor. Tavus kuşlarının dolaştığı yemyeşil bahçede soluklanırken, temiz havayı içinize çekin. ⏰ Aziz Naum Manastırı ziyaret saatleri haftanın 7 günü 09.00-17.30. 🔐 Aziz Naum Manastırı ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

12. Bay of Bones Müzesi

ohrid kemikler koyu

Bay of Bones (Kemikler Koyu), Bones Körfezindeki Gradiste Yarımadası’nın güney kıyısında, geçmişte toplam 8 bin 500 metrekare alana yayılmış bir bölge. Arkeolojik kompleks olan su altı müzesi. Müzede göl üzerinde kazıklara oturtulmuş saz ve tahtadan yapılmış antik dönem evlerini geziyorsunuz.

Tarih öncesi çağlardan başlayıp yakın tarihe dek uzanan bir zaman yolculuğu sunan bölge, su üzerinde bir platform şeklinde inşa edilerek açık hava müzesi haline getirilmiş. MÖ 1200 ile 700 yıllarına kadar uzanan bölgede bir kısmı aslına uygun şekilde restore edilmiş evleri de görmeniz mümkün.

Aziz Naum Manastırına giderken yol üstünde olduğundan kısa vakit ayrılıp gezilebilir. ⏰ Bay of Bones Müzesi ziyaret saatleri 09.00-17.15. Müze, pazartesi günleri ziyarete kapalı 🔐 Bay of Bones Müzesi giriş ücreti 100MKD, indirimli bilet 50MKD.

13. Prespa Gölü ve Galičica Milli Parkı

prespa gölü

Prespa Gölü, inanılmaz sahil şeridi, olağanüstü saf suları, bozulmamış doğası ve üç milli parkı ile gerçekten ziyaret edilmesi gereken bir yer. Arnavutluk, Yunanistan ve Makedonya tarafından paylaşılan gölün Makedonya’da kalan bölümü Makedonya’nın doğası en iyi korunan bölgesi.

273 kilometrekarelik bir alana sahip olan Büyük Prespa Gölü, Ohri Gölü’nden sonra Makedonya’nın ikinci büyük gölü. İkisi arasında bir yeraltı nehri olarak Galiçya Dağları arasından Zavir Nehri geçiyor.

Beyaz pelikan, kara kuzgun, balıkçıl ve martı, alabalık, sazan, kırmızı sazan ve çok sayıda canlının yaşam alanı olan göl ve çevresinde su seviyesi düştüğünde, 11. ve 12. yüzyıllardan kalma eski yerleşimler su yüzüne çıkıyor.

Galiçya Dağı (Galichica) ve Galičica Milli Parkı, Ohri Gölü ile Prespa Gölü arasında yer alıyor. Ohri tarafına daha yakın konumda yer alan Aziz George’a adanan şapel, göl ve çevresindeki manzarayı en iyi şekilde görebileceğiniz nokta.

2 bin 254 metredeki Magaro, milli parkın en yüksek tepesi. Milli park toplamda 227 kilometrekarelik bir alanda yer alıyor. ⏰ Galičica Milli Parkı ziyaret saatleri haftanın 7 günü 09.00-17.30. 🔐 Galičica Milli Parkı giriş ücreti 100MKD, araç için de 150MKD ücret alınıyor.

14. Struga

struga

Struga, Ohrid Gölü kıyısında yer alıyor. Makedonlar ‘Struga gibi başka bir yer yok’ sözünü sık sık kullanıyorlar. Struga, komşusu Ohrid’in aksine daha sakin ve huzurlu bir yerleşim yeri. Her yıl 21 -27 Ağustos’ta düzenlenen sanat geceleri, şiir festivalleriyle tanınıyor.

Makedon şiirinin kurucusu olarak kabul edilen Konstantin Miladinov’un T’ga za yug (Güney için hasret) şiiri anısına 50 yıldan uzun bir süredir şehirde Şiir Festivali düzenleniyor. Festival edebiyat sevdalılarını şehirde buluşturuyor.

Göl kıyısında uzun yürüyüşler yapmak çok keyifli. Struga üniversite şehri olduğundan sokaklarda ve kafelerde gençleri sıklıkla görüyorsunuz. Gençlerin doldurduğu Ohri Gölü kenarındaki kafelerde de uzun uzun oturmuştum. Ohrid’e gitmişken yarım gününüzü ayırıp ziyaret edebileceğiniz bir şehir. Ohrid merkezden kalkan dolmuşlarla gitmiştim.

15. Bitola

ohrid turu

Bitola, Osmanlı Döneminden bu yana Türklerin Manastır olarak adlandırdığı bir yerleşim yeri. Makedonya’nın ikinci en büyük şehri. Ohrid’e oldukça yakın sayılır. Şehir, zengin tarihi geçmişinin yanı sıra doğal güzellikleri ile görmeye değer.

Kalabalık, karmaşa, trafik ve stres gibi sorunlardan bir hayli uzakta, yaşamın kendi halinde devam ettiği bir şehir. Yürüyerek rahatlıkla gezilebilen bir şehir olan Bitola’da Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri lise eğitimini aldığı Manastır Askeri İdadisi, şehri ziyaret eden Türklerin mutlaka uğradığı tarihi yapı.

Stara Čaršija, Osmanlı döneminde 3 bin sanatçının tezgahlarını açtığı ve günümüzde ise sadece 70 farklı dükkânın kaldığı gezmesi oldukça keyifli olan eski bir Türk pazarı.

Bitola’nın Sirok Sokağı da şehrin en güzel ve en tarz caddesi. Rengarenk cepheli binaları ve Avrupa ülkelerinin fahri konsolosluk binaları şehrin Osmanlı dönemindeki sofistike dönemini öne çıkartıyor.

Ohrid nerede

Ohrid’e nasıl gidilir

Ohrid‘de Kuzey Makedonya’nın en büyük ikinci havalimanı olan Ohrid St. Paul Havalimanı (St. Paul the Apostle) bulunuyor. Kent merkezine 10 km mesafedeki bu havalimanında Türkiye’den dönemsel olarak Onur Air’in direkt seferleri var. Ohrid’e hava yoluyla ulaşmak için Ohrid St. Paul Havalimanı dışında iki alternatif var. Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki Büyük İskender Havalimanı ve Arnavutluk‘un başkenti Tiran’daki Tiran Uluslararası Havalimanı.

Üsküp ve Tiran’a Türkiye’den Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları’nın direkt uçuşları var. Üsküp-Ohrid arası mesafe 173 km, bu mesafe otobüsle 3,5 saat sürüyor. Tiran-Ohrid arasındaki uzaklık ise 135 km ve bu mesafe otobüsle 2 saat sürüyor. Her iki kentten de Ohrid’e düzenli otobüs seferleri var. Araç kiralamak ise daha kolay ve hızlı bir seçenek.

Balkan göçmeni birçok Türk vatandaşı uzun tatil dönemlerinde Üsküp ve Ohrid’e özel araçlarıyla seyahat ediyor. Arabayla Makedonya’ya gitmek için iki ayrı güzergah alternatifi var.

İstanbul, Bursa ve İzmir’den Makedonya’nın başkenti Üsküp’e otobüs seferleri yapılıyor. Üsküp-Ohrid arasında düzenli otobüs seferleri var. Her iki kent arasındaki uzaklık 173 km. Otobüsle yolculuk 3,5 saat sürüyor.

Türkiye’den özel araçla Ohrid’e ulaşım için iki ayrı alternatif var. En kısa yol İpsala Sınır Kapısını kullanarak Selanik üzerindeki yol. İstanbul-Ohrid arasındaki mesafe 881 km. Özel araçla hiç mola vermeden bu yolculuk 11 saat sürüyor. Başkent Üsküp üzerinden yolculuk etmek isteyenler ise Kapıkule ve Sofya güzergâhını kullanarak (984 km) 13 saat yol gidiyor. Ohrid’e nasıl gidilir blog yazımda ulaşım ile ilgili daha geniş bilgiye yer verdim.

Dar sokaklarındaki eski evleri, kiliseleri ve manastırları, zengin kültürel yapısı, yemyeşil doğası ve pırıl pırıl gölüyle Ohrid, gerçekten de inci kadar güzel bir şehir. UNESCO Dünya Mirası listesindeki yerini hak ediyor.

Önceki blog yazısıMacRitchie Reservoir ve Top Tree Walk, Singapur
Sonraki blog yazısıÜsküp Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

16 YORUM

 1. Görenlerin pişman olmadıkları, tekrar görmeyi arzu edecekleri bir şehir. Ben çok sevdim, mutlaka görün!😍😍

 2. Ohri’ye biz de aşık olduk ailece. Geçen yaz sadece 3 gün geçirdik ama bizim gibi sindire sindire gezmeyi sevenler için yetmedi diyebilirim. Gölde 1-2 saatlik tekne gezintisi yapın, Kalenin civarındaki korularda piknik tavsiye benden.

  St. Naum yolunda sık sık mola ve böğürtlen ziyafeti, pastrımkası, dondurmaları, Türk Çarşısı ve insanları ile bağımız da olması sebebi ile unutulmaz bir şehir. Eylül 2014’teki Makedonya gezimizin en güzel en dinlendirici şehri oldu. Herkese tavsiye ederim. 👍

 3. Görünce bir daha gitmek istedim çok güzel bir yer. İncisi meşhur gölde yaşayan bir balıgın pulundan elde ediliyormuş.

 4. Ohrid Doğa Parkı. Müthiş! Unesco korunmasında. Tanrı cenneti yaratırken bir parçasının buraya düştüğü söylenir 😍😍

 5. Orhid büyülü bir şey. Hayatında İlk defa doganın ruhuna girdim, Orhid de. Beni gölün üstüne attı bir ruh gibi dolaştırdı durdu. Ben ben de degildim, cennetin yerinde oldugumu anladım. Şaşkınlıkla kımıldamadan kaldım. İşte yasadıgım anlar, farkettıgım hayat ve huzur duyduğum mekân.

  Tüm yardımcı olan yureklere selam olsun. Berber Şerafettin amcayı tanıdım. İnsanlığım için büyük şans. Öyle bir enerji ki, işte İnsan işte doğa diyorsunuz. Pansiyon sahibi Fuat bey, zamanımı kaliteli degerlendirmeme aracılık etti, onun içinde şanslıyım. Dostluklar hayatın tamamı. El verenlere yürekli selamım olsun, saglik olsun.

 6. Ohrid’de 3 gün kalma fırsatım oldu. 2011 yılı Temmuz ayında Halkoyunları festivaline gitmistik. Ohri gölü ve St Naum Manastırı’nın olduğu bölgeyi gezdik. Muhtesem bir doğası var. Çektiğimiz fotograflar tablo gibi 🙂 Ohri Gölü’nün doğus yerinin kaynagını da görme sansımız oldu.

  En güzeli de gölde sandalla yapilan gezinti oldu. Tesadüf aynı anda birden fazla sandal ve sandalda dügün kutlaması yapanlar vardi. Balkan müzikleri esliğinde gölde gezinti muhtesemdi. Ezgilerin ortak olması bizlerin de onlara katılımını sağladı. Kısmet olursa tekrar Ohri gölünü görmek istiyorum. Mutlaka görülmesi gereken yerler listesine eklenmesi gerekir. 🙂

 7. Ohrid çok sakin, insanları candan, gezilesi bir yer. Gölde gün batımı harika. Çarşıdan aldığım balık pullarının sıkıştırılmasıyla yapılan suni inci kolyemi hala severek takarım. Gideceklere incilerinden almayı da unutmayın diyorum.

 8. Merhaba, ben de Ohrid’i görmeyi başaran şanslılardanım sanırım. İlginç ve talihsiz anlarla da başlasa güzel bir seyahatti. 🙂

  Birkaç arkadaş Üsküp’e sakin bir gezi yapmayı düşünürken bir anda 11 kişilik koca bir grup olarak yola çıktık ve konaklamak için Ohrid’i tercih ettik. Ekim ayında yılın ilk karı ile tanışmak biraz moral bozucu olsa da muhteşem manzara ve tanıştığımız mükemmel insanlarla unutulmaz bir tatil yaşadık.

  Arnavutluk sınırından da geçip gölün etrafını baştan başa dolaştık ve enfes balıkların tadına bakma şansımız oldu. Manastır, Üsküp ve daha birçok yeri keyifle gezip meşhur Trileçe’yi de denedik 🙂

  Manastır Askeri İdadisine de uğrayıp bahar aylarında bir kez daha gelme sözü verdik kendimize. Huzurlu ve aynı zamanda keyifli bir tatil için herkese tavsiye ederim.

 9. Ohrid gerçekten harika doğası ve sıcak atmosferiyle bizi kendine bağlamıştı. Gidenlere tavsiyem göle nazır bir restoranda kesinlikle balık yemeleri. Ayrıca pizzaları da çok leziz. Halk çok sıcak. Ayrıca Ohrid ile Arnavutluk sınır arasında kalan Galicica Milli Parkı da kesinlikle görülmeli.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın