malta

Makedonya’nın, manevi, kültürel ve turizm merkezi Ohrid şehrindeki aynı isimli Ohrid Gölü, ülkenin olağanüstü bir geçmişi ve şaşırtıcı doğal güzelliklerinden sadece bir tanesi. Gölü sarmalayan dağların gölün yeşile çalan berrak sularında bıraktığı izlerin seyrine doyum olmuyor.

Balkanlar’ın kalbinde, Makedonya ve Arnavutluk arasında yer alan Ohrid Gölü, Avrupa’nın en eski gölü. Göl alanının yaklaşık üçte ikisi Makedonya’ya, üçte biri de Arnavutluk’a ait.

malta
Ohrid Sunset

UNESCO tarafından 1979’da Dünya Mirası ilan edildiğinde ve NASA’nın Titan’ın göllerinden birine Ohri’nin adını vermesinin ardından gölün önemi daha da vurgulanmıştı. Göl kenarında bulunan kasabalar ise Arnavutluk’taki Pogradec ile Makedonya’daki Ohri ve Struga şehirleri.

       

Ohrid Gölü, Makedonya

Dünyanın en eski göllerinden birisi olan Ohrid, 4 milyon yıl önce tektonik hareketler sonrası, kireçtaşı kayalıkları üzerinde oluşmuş. Baykal Gölü ve Tanganyika Gölü ile benzer doğal özelliklere sahip göl, 289 metre maksimum derinliği ile, tüm Balkan Yarımadası’nın da en derin gölü.

ohri gölü

Makedonya’nın üç tektonik gölünün en büyüğü ve en güzel olanı olan Ohri Gölü 30 kilometre uzunluğunda ve 288 metre derinliğinde. Şaşırtıcı derecede temiz ve berrak suları, dağ ayarlarının sakin durgunluğu ile birlikte, tarih öncesi çağlardan beri ziyaretçileri büyülemeye devam ediyor.

Ohrid Gölü’nü bu kadar özel yapan şey ise, hem yer altı, hem de dağlardan gelen suyla beslenmesiyle kristal berraklığındaki sularının her 10 yılda bir tamamen yenilenmesi. Göl, üç nehrin suyuyla dolarken, Ohri’nin suyunun çoğu, Galicica Dağı’nın diğer tarafında yer alan Prespa adlı başka bir gölden geliyor. Yüksek irtifaya bağlı olarak, Prespa Ohri’ye gelene kadar dağların arasından bir çok yerden geçiyor.

Gunbatimi Ohrid

Üçüncü dönemin (2-4 milyon yıl önce) benzersiz bitki örtüsü ve faunası ile Ohri, Avrupa’nın en büyük biyolojik rezervlerinden biri. Gölde 200’den fazla eşsiz ve endemik türler yaşıyor. Göl kıyısındaki sazlık ve sulak alanlar, yüzlerce tepeli pelikan, pasbaş ördek, kuğu, benekli kartal, ve imparator kartal gibi nadir ve tehdit altındaki türler olmak üzere, bir çok su kuşları için kritik yaşam alanı sağlıyor.

Gölün bitki ve hayvan türlerinin çoğu endemik ve Ohri’ye özgü. Bunlardan en ünlüsü letnica ve belvica adında iki tür Ohri alabalığı. Diğer benzersiz Ohri canlıları da, iki tür yılan balığı ve Ohri incisi yapmak için kullanılan inci balığı. Bu değerli mücevher nesilden nesile aktarılmış gizli bir yöntemle üretiliyor.

ohri gölü nerede

Ohri Gölü, 1979 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yerini almış. Gölün bulunduğu Makedonya’nın hiç kuşkusuz en güzel şehri Ohrid, iyi korunmuş eski şehir bölgesi, Orta Çağ dönemine kadar uzanan hisarları, kiliseleri, manastırları ve eski camileri ile her yıl binlerce turisti kendine çekiyor.

5 YORUM

  1. İlk olarak 2017 aralık da dört günlüğüne Üsküp Marion Otel’e geldik Üsküp ün dışına çıkmadık. Hava şartları kötü idi bayıldık. İkinci gelişim 12 şubat 2018 yine Üsküp bu kez Manastır’a gittik büyük ATATÜK ün okuduğu lise deki müzeyi gezdik. Harika bir şekilde düzenlemişler. Şuan biletimizi ayırttım (17/eylül-25/eylül) Ohri’de gideceğim. Okuduğum kadarıyla bir dünya harikası. Herkeslere gitmesini tavsiye ederim.

  2. Çok sevimli bir yer. Biz de geçen yaz gittik ve incisinden de aldık ileri de gidip birkaç gün kalmak ve gölde yüzmek istiyoruz.

  3. 17 -24 eylül arası Makedonya turu yapacağız, iki hanım olarak. Ucuza gelecek, Hostellerde kalınan tur yapmayı düşünüyoruz. Tavsiler verirseniz seviniriz,

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın