Makedonya’nın, manevi, kültürel ve turizm merkezi Ohrid şehrindeki aynı isimli Ohrid Gölü, ülkenin olağanüstü bir geçmişi ve şaşırtıcı doğal güzelliklerinden sadece bir tanesi. Gölü sarmalayan dağların gölün yeşile çalan berrak sularında bıraktığı izlerin seyrine doyum olmuyor.

Balkanlar’ın kalbinde, Makedonya ve Arnavutluk arasında yer alan Ohrid Gölü, Avrupa’nın en eski gölü. Göl alanının yaklaşık üçte ikisi Makedonya’ya, üçte biri de Arnavutluk’a ait. UNESCO tarafından 1979’da Dünya Mirası ilan edildiğinde ve NASA’nın Titan’ın göllerinden birine Ohri’nin adını vermesinin ardından gölün önemi daha da vurgulanmıştı.

Makedonya’nın en popüler tatil beldesi olan Ohrid, Üsküp’ten yaklaşık 3,5 saat kadar uzaklıkta, güneyde, Ohrid Gölü’nün hemen kıyısında bulunuyor. Hem gölün hem de bu manastırın UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alması hiç de şaşırtıcı değil.

İddia edildiğine göre bir zamanlar Ohrid Gölü‘nün çevresi boyunca, her biri yılın 1 gününü temsil eden 365 tane kilise varmış ve bu yüzden insanlar burayı Avrupa’daki Kudüs gibi görüyorlarmış. Dindar olsanız da olmasanız da bu gölü görüp kutsal bir tarafı olmadığına inanmak güç.

Tüm yıl boyunca doğal güzelliği görülebiliyor olsa da, yaz ayları en fazla ziyaret edilen ve en kalabalık olduğu zaman. Aralık ayında sahil boyunca yürümek ve gün batımını izlemek adına biraz soğuk olsa da ben keyfini çıkardım.

Ohrid Gölü, Makedonya

Ohri Gölü, 349 km kare büyüklüğüyle Makedonya’nın en büyük gölü. Dünyanın hem en eski göllerinden hem de en derin göllerinden biri. 2,6 milyon yaşında. Balkanlar coğrafyasının ise en büyük ikinci gölü. Tüm Avrupa kıtasındaki göller arasında ise büyüklük bakımından 36. sırada yer alıyor. Gölün uzunluğu 30,4 km, genişliği ise 14,8 km. Göl, deniz seviyesinin 695 metre yükseklikte yer alıyor. En derin noktası ise tam 289 metre.

UNESCO Listesine 1979’da giren göl kenarına kurulu 3 şehirden Ohri ve Struga Makedonya içinde, Pogradec ise Arnavutluk sınırı içerisinde yer alıyor. Bu şehirlerin dışında birçok küçük balıkçı köyünü keşfetmek de mümkün.

Malta

Ohri şehri, Ohri Gölünün doğu ucunda Struga ise batı ucunda yer alıyor. Her iki şirin Makedonya kenti, Ohri Gölü’nün hemen kuzeyinde bulunan görkemli Galiçitsa Dağı eteklerine kurulmuş.

Dağlık bir bölgedeki gölün etrafı da dağlarla çevrili. Göl kıyısında toplam 131 bin insan yaşıyor. Bunların 88 bini Makedonya, 43 bini de Arnavutluk tarafında. Ohri Gölünün toplam 87,53 km olan kıyı uzunluğunun 56,02 km’si Makedonya, 31,51 km’si ise Arnavutluk toprağında yer alıyor. Gölde bir tane bile ada yok.

ohri gölü

Dünyanın en eski göllerinden birisi olan Ohrid, 4 milyon yıl önce tektonik hareketler sonrası, kireçtaşı kayalıkları üzerinde oluşmuş. Baykal Gölü ve Tanganyika Gölü ile benzer doğal özelliklere sahip göl, 289 metre maksimum derinliği ile, tüm Balkan Yarımadası’nın da en derin gölü.

Makedonya’nın üç tektonik gölünün en büyüğü ve en güzel olanı olan Ohri Gölü 30 kilometre uzunluğunda ve 288 metre derinliğinde. Şaşırtıcı derecede temiz ve berrak suları, dağ ayarlarının sakin durgunluğu ile birlikte, tarih öncesi çağlardan beri ziyaretçileri büyülemeye devam ediyor.

ohri gölü nerede

Ohrid Gölü’nü bu kadar özel yapan şey ise, hem yer altı, hem de dağlardan gelen suyla beslenmesiyle kristal berraklığındaki sularının her 10 yılda bir tamamen yenilenmesi. Göl, üç nehrin suyuyla dolarken, Ohri’nin suyunun çoğu, Galicica Dağı’nın diğer tarafında yer alan Prespa adlı başka bir gölden geliyor.

Göl ortalama 2, 600 km karelik bir alanı suluyor ve sularının yaklaşık olarak yarısını doğu kıyılarındaki yeraltı kaynaklarından geliyor. Suların %25’i yağış ve içine boşalan akarsular ile temin ediliyor. Suların %20’sinden fazlası 10 km uzaklıkta ve gölün kendi seviyesinden 150 metre daha yüksekte bulunan Prespa Gölü’nden geliyor. Yüksek irtifaya bağlı olarak, Prespa Ohri’ye gelene kadar dağların arasından bir çok yerden geçiyor.

Gunbatimi Ohrid
Ohrid Sunset

Ohri Gölü suları, içinde yaşayan canlı türleriyle de ilgiyi ve incelenmeyi fazlasıyla hak ediyor. Gölün ekosisteminde bu yöreye özgü ve dünya çapında öneme sahip 200’den fazla tür var. Gölün bitki ve hayvan türlerinin çoğu endemik ve Ohri’ye özgü.

Bunlardan en ünlüsü letnica ve belvica adında iki tür Ohri alabalığı. Diğer benzersiz Ohri canlıları da iki tür yılan balığı ve Ohri incisi yapmak için kullanılan inci balığı. Bu değerli mücevher nesilden nesile aktarılmış gizli bir yöntemle üretiliyor.

Üçüncü dönemin (2-4 milyon yıl önce) benzersiz bitki örtüsü ve faunası ile Ohri, Avrupa’nın en büyük biyolojik rezervlerinden biri. Gölde 200’den fazla eşsiz ve endemik türler yaşıyor. Göl kıyısındaki sazlık ve sulak alanlar, yüzlerce tepeli pelikan, pasbaş ördek, kuğu, benekli kartal, ve imparator kartal gibi nadir ve tehdit altındaki türler olmak üzere, bir çok su kuşları için kritik yaşam alanı sağlıyor.

Antonio Misafir Evi Hostelworld’de en fazla puanı alan yer ve biraz huzur ve sessizlik arayanları memnun edecek nitelikte. Merkezden yürüme mesafesinde ve Struga yada Üsküp’e giden otobüs terminaline çok yakın. Tüm odalarda buzdolabı ve kablolu yayın var.

Di Angolo Guesthouse diğer bir alternatif. Şehrin kalbinde, tek yatak, veya bir kaç yataklı oda kiralanabiliyor. Ohrid Gölü’ne çok yakın bu yerde 3 gün kaldım. Misafir evinin resepsiyonu, alt kattaki nefis pizza salonunun içerisinde yer alıyor. Akşam yemekleri için burada pizza yemek doğru bir tercih olur. Kış aylarında giderseniz de şömine başında bir yer kapmaya bakın.

Ohri Gölünün bulunduğu Makedonya’nın hiç kuşkusuz en güzel şehri Ohrid, iyi korunmuş eski şehir bölgesi, Orta Çağ dönemine kadar uzanan hisarları, kiliseleri, manastırları ve eski camileri ile her yıl binlerce turisti kendine çekiyor.

Önceki blog yazısıFransa Nerede 📍 Fransa’ya Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıAntik Roma Şaheseri: Pantheon, Roma
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

10 YORUM

  1. Ben Balkan turunda 2 günde Ohrid’de kaldık gezdik. Müthiş güzel dünyanın sayılı büyüklükte tatlı su gölü. Müthiş güzel yerler, fiyatlar da uygun.

  2. İlk olarak 2017 aralık da dört günlüğüne Üsküp Marion Otel’e geldik Üsküp ün dışına çıkmadık. Hava şartları kötü idi bayıldık. İkinci gelişim 12 şubat 2018 yine Üsküp bu kez Manastır’a gittik büyük ATATÜK ün okuduğu lise deki müzeyi gezdik. Harika bir şekilde düzenlemişler. Şuan biletimizi ayırttım (17/eylül-25/eylül) Ohri’de gideceğim. Okuduğum kadarıyla bir dünya harikası. Herkeslere gitmesini tavsiye ederim.

  3. Çok sevimli bir yer. Biz de geçen yaz gittik ve incisinden de aldık ileri de gidip birkaç gün kalmak ve gölde yüzmek istiyoruz.

  4. 17 -24 eylül arası Makedonya turu yapacağız, iki hanım olarak. Ucuza gelecek, Hostellerde kalınan tur yapmayı düşünüyoruz. Tavsiler verirseniz seviniriz,

  5. Hem çok ucuz hem de kafa dinlemelik bir gezi planlıyorsanız Makedonya’da Ohrid Gölü’nü ziyaret etmelisiniz… Çevresindeki manastırları ziyaret etmeyi de ihmal etmeyin 🙂

  6. Selamlar, yilbasini 4 arkadas olarak Ohrid’de gecirecegiz. Şurda yilbasi kutlayin diye tavsiye edebileceginiz bir yer var mi? iyi yazilar.

  7. Ohri dogal ve eski formu korumus, ne de olsa UNESCO Dünya Mirası. Göl çok güzel. Üsküp de cok güzel. Restore edilmis yeni kent gorunumunde. Gormeye değer bence.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın