Makedonya’nın, manevi, kültürel ve turizm merkezi Ohrid şehrindeki aynı isimli Ohrid Gölü, ülkenin olağanüstü bir geçmişi ve şaşırtıcı doğal güzelliklerinden sadece bir tanesi. Gölü sarmalayan dağların gölün yeşile çalan berrak sularında bıraktığı izlerin seyrine doyum olmuyor.

Balkanlar’ın kalbinde, Makedonya ve Arnavutluk arasında yer alan Ohrid Gölü, Avrupa’nın en eski gölü. Göl alanının yaklaşık üçte ikisi Makedonya’ya, üçte biri de Arnavutluk’a ait.

uçak bileti

Ohrid Sunset

Aynı zamanda dünyanın en eski göllerinden birisi olan Ohrid, 4 milyon yıl önce tektonik hareketler sonrası, kireçtaşı kayalıkları üzerinde oluşmuş. Ohrid Gölü’nü bu kadar özel yapan şey ise, hem yer altı, hem de dağlardan gelen suyla beslenmesiyle kristal berraklığındaki sularının her 10 yılda bir tamamen yenilenmesi.

Baykal Gölü ve Tanganyika Gölü ile benzer doğal özelliklere sahip göl, 289 metre maksimum derinliği ile, tüm Balkan Yarımadası’nın da en derin gölü.

Gölde 200’den fazla eşsiz ve endemik türler yaşıyor. Göl kıyısındaki sazlık ve sulak alanlar, yüzlerce tepeli pelikan, pasbaş ördek, kuğu, benekli kartal, ve imparator kartal gibi nadir ve tehdit altındaki türler olmak üzere, bir çok su kuşları için kritik yaşam alanı sağlıyor.

Gunbatimi Ohrid

Ohri Gölü, 1979 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yerini almış. Gölün bulunduğu Makedonya’nın hiç kuşkusuz en güzel şehri Ohrid, iyi korunmuş eski şehir bölgesi, Orta Çağ dönemine kadar uzanan hisarları, kiliseleri, manastırları ve eski camileri ile her yıl binlerce turisti kendine çekiyor.

Önceki makaleHurgada’da Dalış, Mısır
Sonraki makaleSafari Land Desert Adventure, Hurgada
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti. Tam zamanlı olarak seyahat ediyor ve deneyimlerini instagram @yoldaolmak hesabından ve blogundan paylaşıyor.

4 YORUMLAR

  1. Çok sevimli bir yer. Biz de geçen yaz gittik ve incisinden de aldık ileri de gidip birkaç gün kalmak ve gölde yüzmek istiyoruz.

  2. 17 -24 eylül arası Makedonya turu yapacağız, iki hanım olarak. Ucuza gelecek, Hostellerde kalınan tur yapmayı düşünüyoruz. Tavsiler verirseniz seviniriz,

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here