Vardar Nehrinin iki yakasına kurulan Üsküp, Makedonya‘nın başkenti. Beş asırlık Osmanlı hakimiyeti altında kalan şehir, eski çarşısı, kalesi, camileri, Vardar Nehrini süsleyen Taş Köprüsüyle sanki bir Anadolu yerleşimi. Eski Çarşının Türkçe konuşan esnafıyla kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz bir şehir burası.

Balkanlar’ın ortası sayılabilecek bir konumda yer alan Üsküp’ü ilk olarak 2013 yılında yaptığım 1 ay süren Balkan turumda ziyaret etmiştim. Soğuk kış günü, sisler altında fotoğrafladığım gösterişli heykelleriyle bana pek çekici gelmemişti. Ancak bahar sonuna denk gelen bu ikinci ziyaretimle şehrin canlı ve renkli yönünü tekrar görme fırsatım oldu. Doğasının renkliliği ve güzelliği, şirin kafeleri, canlı meydanı ve tarihi Eski Çarşısıyla beğendiğim bir yer. Balkan turuna çıkmayı düşünüyorsanız en iyi başlangıç rotalarından birisi hem de.

Üsküp Gezilecek Yerler

Ülkenin kültürel, ekonomik, siyasi ve akademik merkezi Üsküp’ün son yıllarda hızlı bir değişim içerisinde. Devletin yürüttüğü Skopje 2014 adlı projeyle şehir turistik açıdan geliştiriliyor, diğer bir deyişle yeniden yaratılıyor. Şehrin her yanında karşınıza devasa heykeller çıkarsa şaşırmayın o yüzden.

Üsküp’teki Osmanlı döneminden kalan anıtların sayısı oldukça kabarık. Üsküp gezilecek yerler listesine bunların hepsini almadım, vakti olanlar eminim daha çok şey keşfedeceklerini göreceklerdir zaten. Listedekilerden Matka Kanyonu ve Stobi hariç, hepsini 1 günde görebilmeniz mümkün.

1. Makedonya Meydanı

Üsküp Gezilecek Yerleri Blog

Makedonya Meydanı tam anlamıyla şehrin kalbi. Şehrin bu en geniş meydanında yükselen 33 metrelik devasa Atlı Savaşçı heykeli, Makedonya’nın bağımsızlığının yirminci yılına özel olarak Floransa’da yaptırılmış. Aslında Büyük İskender’i temsil ediyor.

Heykelde Büyük İskender atının üzerinde elinde kılıçla, Taş Köprü’nün diğer yakasındaki babası Philip’in heykelini selamlıyor. Meydan çevresinde çok sayıda kaliteli kafe ve restoran var. Üsküp Marriott Hotel’in şirin restoranı Distrikt Bar & Kitchen ile yine meydana bakan tarihi Pelister Restaurant tavsiyem.

2. Taş Köprü

Üsküp Gezilecek Yerler

Üsküp’teki tarihi Osmanlı yapıların bazıları günümüze kadar sapasağlam gelmiş. Bunlardan biri de şehri ortadan ikiye ayıran Vardar Nehrinin üzerine kurulu olan Taş Köprü. Fatih Sultan Mehmet tarafından 15. yüzyılın ortalarında yaptırılmış. Zamanla şehrin önemli simgelerinden birine dönüşmüş. Köprü aynı zamanda şehrin yeni bölümünde yer alan Makedonya Meydanını, şehrin tarihi bölgesi Türk Çarşısına bağlıyor.

3. Türk Çarşısı

Osmanlı döneminden kalan tarihi Üsküp Türk Çarşısı, turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden biri. Osmanlı mimarisinin en güzel eserlerinden Mustafa Paşa Cami, Kurşunlu Han, Davut Paşa Hamamı, İsa Bey Cami ve Kapan Han kendinizi Anadolu kentlerinden birindeymişsiniz gibi hissettirebilir. Üsküp Türk Çarşısı tarihi değerine rağmen benden yüksek not alamayan bir yer.

Mustafa Paşa Cami hemen Eski Pazarın yukarısında bulunan bir Osmanlı mirası. 1492 yılında Sultan’ın veziri tarafından yaptırılan cami ülkedeki en güzel Osmanlı eserlerinden biri. Kısa zaman önce restore edilmiş olmasına rağmen sadeliği ve güzelliği aynı 15. yüzyılda olduğu gibi kalmış.

Hala Osmanlı mimarisini korunduğu ve özelliğini kaybetmediği çarşı da yine de çok sayıda eser yıllardır harabe halde ve onaracak elleri bekliyor. Çarşı köftecileri ve kiremitte kuru fasülyesi ile ünlü. En ünlüsü ise Divan lokantası. Kurşunlu Han girişindeki lokantadan da kiremitte kurufasülye yiyin. Çarşıyı gezmek için 1 saatinizi ayırmanız yeterli. Sokak aralarında dolaşmayı ve ünlü hanlarda mola vermeyi unutmayın.

4. Üsküp Kalesi

Üsküp Kalesi

Şehrin eski Kale’si Bizanslılar tarafından 6. Yüzyılda yapıldı ve halen şehrin en kudretli yapılarından biri. 1963 yılındaki depremde kısmen hasar görmüş olmasına rağmen kısa sürede restorasyonu yapıldı ve koruma altına alındı. Taş köprü ile birlikte şehrin en önemli turistik noktalarından biri. Şehir merkezine yürüme mesafesinde olan Kale her zaman açık olmayabiliyor o yüzden gitmeden çevredekilere sormanızda fayda var.

Şehrin en yüksek noktasına konumlanmış Üsküp Kalesine giriş ücretsiz. Vaktiniz varsa Üsküp’e kuş bakışı bakmak ve kaleyi gezmek için listeye alınabilir. Türk Çarşısında yer alan Balkanların en önemli Camilerinden Mustafa Paşa Camisinin devamında kaleye ulaşabiliyorsunuz.

5. Makedonya Arkeoloji Müzesi

Üsküpte Görülecek Yerler

Makedonya Meydanının hemen yakınında Vardar nehrine bakıyor. Mimari olarak sanki eski gibi görünüyor olsa da oldukça yeni. Üsküp 2014 Projesi kapsamında açılan yerlerden biri burası. İçerisinde çok sayıda antik, ortaçağ ve Osmanlı dönemlerine aittarihi eser sergileniyor. Orijinali İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergilenen İskender Lahdi’nin bir kopyası dahi var. Türk Çarşısından Vardar Nehri’ne doğru geldiğinizde hemen solunuzda kalıyor.

6. Rahibe Teresa Evi

Rahibe Teresa Evi, Üsküp

Makedonya’nın en önemli şahsiyetlerinden Anne Theresa Üsküp’te doğmuş, insanlığa örnek olmuş bir Rahibe. 1975’te Nobel Barış Ödülü verilen rahibenin anısına, bir zamanlar Katolik Kilisesi “İsa’nın Kutsal Yüreği” olan yerde yaptırılan müze ev görülebilir.

Rahibe Teresa doğumunun ertesi günü olan 27 Ağustos 1910’da bu kilisede vaftiz edilmiş. Rahibe Teresa’nın Üsküp’te başlayan çocukluğundan, ölümüne, azize ilan edilmesine kadar yaşamının çeşitli yıllarına ait fotoğraflar, dokümanlar ve eşyalar sergileniyor.

7. Vodno ve Milenyum Haçı

Skopje Millenium Cross

Vodno şehir merkezinden sadece 10 dakika sürüş uzaklığında ve biraz macera arayan hemen herkes için bir şeyler sunabilen harika bir yer. İster tecrübeli bir dağcı olun ister dağ eteklerinde sıradan bir yürüyüş yapmak isteyin, her türlü aktivite için çok güzel yollar var.

Azerbaycan

Adrenalin tutkunlarını ise tepeden aşağıya doğru inen bisiklet yolları ve paraşütle atlama noktaları bekliyor. Geri kalanlar ise sadece muhteşem manzaranın tadını çıkartmak için arkalarına yaslanıp mis gibi havayı ciğerlerine çekip en güzel kafelerde içeceğini yudumlayabilirler.

Millennium Cross, Makedonya’da Hıristiyanlığın 2000. yılına atıfta bulunmak için yaptırılmış devasa bir haç. Vodno Dağının tepesine dikili haç tam 66 metre. Şehirden bu tepeye çıkan teleferiğe araçla ulaşım var.

Şehir merkezindeki otobüs terminalinden Millennium Cross otobüsleri her 30 minutes dakikada bir sabah 8:20 ile 3:20 arası çalışıyor. Dünyanın en büyük haçını barındıran tepeye çıkmak için teleferiğe binmeniz gerekiyor (100 Denar). Sizi enfes bir manzara bekliyor.

8. Kutsal Mesih Kilisesi

Kutsal Mesih Kilisesinin (The Church of the Holly Saviour) 17. ya da 18. Yüzyılda bir yangın esnasında yok olan kilisenin yerine yapıldığı tahmin ediliyor. Bu dönemde Makedonya halen Osmanlı himayesi altında bulunuyordu ve Osmanlılar kilisenin çok gösterişli olmasına izin vermediklerinden dolayı inşaatın çok büyük bir kısmı yer altına doğru yapıldı.

Malta

Dışarıdan sade bir görüntüsü olsa da içeriye girdiğinizde tam bir başyapıt ve kusursuzluk göze çarpıyor. Çok iyi şekilde korunmuş fresklerin 16. yüzyıla ait olduğu düşünülüyor. Kilise aynı zamanda Goce Delchev gibi çok önemli Makedonyalıların da ebedi istirahat yeri.

9. Makedonya Köyü

Makedonya Köyü

Makedonya Köyü (Makedonsko Selo), 19. ve 20. yüzyıllardan kalma Makedon mimarisinin geleneksel ruhuna sadık kalınarak yapılmış bir yeni köy. Sırtı ormanlarla kaplı bir dağın yamacında; bizim Safranbolu evleri mimarisine yakın 16 adet otantik ev inşa edilmiş. Aynı zamanda konaklama ve restoran hizmetleri de veriliyor. Şehir merkezine çok yakın, mutlaka uğrayın, tavsiye ederim.

10. Matka Kanyonu

Makedonya’da gezilecek en önemli doğal güzellik burası bana göre. UNESCO Dünya Mirası listesindeki Matka Kanyonu için en az bir gününüzü ayırın. Üsküp’e sadece 15 km uzaklıktaki Matka Kanyonuna giriş ücretsiz. Treska Nehri, boyunca uzayan Kanyonda tekne turu yapın, kanoya binin, trekking rotalarında veya birbirine bakan dik dağlar arasında yapılmış yolda yürüyün. Dileyene kaya tırmanışı alanı da varmış.

Matka Kanyonu kayıkla mağara gezisi kişi başı 440 MKD, gezi 1 saat sürüyor. Sadece Kanyon gezisi ise 200 MKD yaklaşık yarım saat sürüyor. Çift kişi olarak kayık kiralamanın 1 saati ise 500 MKD.

Kanyonda büyüklükleri birbirinden farklı 10 mağara var. Bunlardan Vrelo Mağarası, dünyanın en derin yeraltı su mağarası olarak geçiyor. Kanyonda Ayrıca orta çağdan kalma kilise ve manastırlar gibi tarihi yapılar da var. Bunlar Matka Manastırı, Aziz Nikola Manastırı, Aziz Andrew Manastırı bunlardan bazıları. Üsküp’ten pazar hariç her gün çok sayıda otobüs seferleri var. Doğanın içerisinde olayım diyorsanız kalacak otel de var.

11. Stobi Antik Kenti

Stobi, Macedonia

Makedonya’nın en önemli arkeolojik sit alanını Stobi, MÖ 7. yüzyıla kadar uzayan geçmişiyle yeni yeni ortaya çıkarılan antik bir Roma kenti. Fransız bir arkeolog tarafından 1861’de ortaya çıkarılmış ve kentin %70’i hala kazılmayı bekliyor. Crna ve Vardar nehirlerinin birbirine karıştığı noktada yer alan Stobi, Roma ve Erken Bizans İmparatorluklarının askeri, idari, ticari ve dini merkeziydi.

Son derece gelişmiş bir şehir toplumu, mimari yapılar, hayat düzeni ve kültürel gelişim düzeyi olduğu ortaya çıkarılan eserlerden anlaşılıyor. Tapınaklar, ortaya çıkarılan mozaik zeminli evler, hamam ve tiyatro görmeye değer. Antik kent yakınındaki Bovin Winery uğrayabileceğiniz bir bağ.

Türk damak tadına çok yakın olan Makedon mutfağı Üsküp’te en lezzetli yemekleri bulmanıza yardımcı olacak. İnegöl köftesine benzeyen ve kebap denilen köfte, ıspanaklı börek, kaymakçına tatlısı, Makedon yahnisi, güveçte kuru fasulye, kuru et, işkembe çorbası ve yöresel şaraplar tadılacaklar listesinde. Şehrin en kaliteli ve keyifli restoranı Vodenica Mulino’da bir akşam yemeği yiyin.

Konaklama önerim Park Hotel, dizayn ve benzersiz tasarımıyla tek kelimeyle şahane! Daha önce konakladığım Hi Skopje Hostel ve UNITY Hostel Skopje ucuz konaklama isteyenler için uygun.

Balkanlarda en sevdiğim şehir Ohrid ile Osmanlı’da Manastır olarak bilinen Bitola şehirleri de Makedonya gezilecek yerler arasında. Ayrıca Tetova, Gostivar, Mavrovo vakti olanların görebilecekleri diğer şehirler. Benim favorim en fazla zamanı Ohrid’e ayırın. Makedonya gezinizde 1 gün Üsküp, 3 gün Ohrid iyi bir plan olur. Ohrid’den günübirlik Bitola ve National Park Galicica gezisi de yapabilirsiniz.

Diğer Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Arnavutluk ve Kosova da rotanızda olsun. Balkan turu başlangıç rotası Selanik veya Üsküp olabilir. TAV Airport hem Üsküp Büyük İskender Havalimanı hem de Ohrid St. Paul The Apostle Havalimanını işletiyor. Türk Hava Yolları ve Pegasus Üsküp’e çok sık tarifeli seferler düzenliyor.

Önceki blog yazısıEn Ucuz Uçak Bileti Almanın Yolları Nelerdir
Sonraki blog yazısıNasıl Ucuza Gezilir: Seyahat İçin Para Biriktirmenin Yolları
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

27 YORUM

  1. Henüz gidip görmedim sizin seyahat notlarınız sayesinde güzel seyahat olacak. Uygun uçak bileti ve uygun hotel araştırıyorum. Açıklamalarınız çok güzel teşekkürler.

  2. Paylaşım için teşekkürler. İlk defa yurt dışına çıkacaklar için oldukça uygun bir yer, hem çok ucuz olması hem de çok sayıda Türk olması Üsküp’ü çok cazip hale getiriyor. Gidecek olanlar mutlaka poğaça arası börek deneyimini tatsınlar 🙂

  3. Gecen hafta Üsküp’teydik çok guzel bir sehir. İnsanları, yemekleri, sanata verilen saygı.Tüm meydanı klasik müzik eşliginde gezmek ayri bir keyif. Gecesi ışıklandırmalar ve eğlencesi harika.

  4. Ohrid gölündeki tekne gezisinden sonra Üsküpü gezip akşam bir tiyatrosunda konser izlemiştik.Çok güzel yerlerdi.

  5. Müslümanların yaşadığı kasım geri kalkış bir Anodolu kasabası havasında, diğer taraf ise göz kamaştırıcıydı. Sanat, modern kafeler vb. Anlayamadigim bu bilinçli bir tercih mi?

  6. Üsküp’ten havaalanından arabanızı kiralayın. Mavrovo-Rostusha, Ohrid, Bitola, Üsküp buraları gezin. Muhteşem dağ yolları var. Çok güzel bir doğası var, memleketimin atalarımın doğduğu toprakların.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın