Makedonya‘nın popüler turizm merkezi Ohrid, farklı kültürlerin izlerini taşıyan mimari yapıları ve doğal güzellikleri ile Balkanların en güzel kentlerinden. Dünyada eşine az rastlanır bir arkeolojik kompleks olan Ohrid Su Müzesi, bölge tarihine ışık tutan bir merkez.

Bones Körfezi’nde (Kemikler Körfezi), Gradiste Yarımadası’nın güney kıyısında bulunan müze, 8,500 metrekarelik alanda kurulu. ‘Su üstündeki müze’ olarak da anılan Ohrid Su Müzesi, MÖ 1200 ile 700 yılları arasında bölgede yaşayan medeniyetin izlerini taşıyor.

bay of bones

Bay of Bones, Ohrid

Tarih öncesi çağlardan başlayıp orta çağa uzanan bir zaman yolculuğu sunan Bones Körfezi, su üzerinde bir platform şeklinde inşa edilerek açık hava müzesi haline getirilmiş.

Malta

Aslına uygun şekilde restore edilen ve o dönemde yaşayan insanların gündelik yaşamına dair örnekler sunan yapıların yer aldığı müze, Ohrid Gölü çevresindeki ilk yerleşimler hakkında bilgi veriyor.

Ohrid Gölü’nün doğusundaki yerleşim alanı, insanların düşmanlarından ve vahşi hayvanlardan korunmak için göl üzerinde oluşturduğu bir köy. Köyün kalıntılarına ise 1997’de yapılan kazı ve araştırmalarda ulaşılmış. Köy rekonstrüksiyonu ve müze 2005’te oluşturulmuş.

Ohrid şehir merkezine 16 km uzaklıkta yer alan Bay of Bones, Ohrid Gölü’nün doğu kıyısında konumlanıyor. Kentin bir başka cazibe merkezi olan St. Naum Manastırı’na giden güzergahta yer alan müze, genellikle manastırı ziyaret etmek isteyenlerin yol üzerinde mola verdiği duraklardan biri.

Ohrid’in en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu tespit edilen Bay of Bones, geçmişte göl üzerinde yaşamını sürdürenlerin evlerinin örneklerinin su üzerine inşa edildiği bir platforma sahip.

Su üzerindeki platformun yanında ise bölge tarihi hakkında bilgi alabileceğiniz, arkeolojik eserlerin sergilendiği küçük bir müze binası ve kafe bulunuyor.

Bones Körfezi’nde su altındaki arkeolojik eserleri görebileceğiniz dönemsel tüplü dalış aktiviteleri de gerçekleştiriliyor. Su altı arkeolojisine ilgi duyan ve dalış tutkunlarının gözdesi olan müze, Ohrid’e gelen turistlerin uğrak noktalarından. Ohrid Su Müzesi’ne giriş ücreti 100 Makedon Dinarı (yaklaşık 10 TL).

Ohrid gezilecek yerler listesindeki Su Müzesi’nin yanı başında Gradiste Yarımadası’nı çevreleyen şehir surlarının bir kısmı da görülebiliyor. Roma İmparatorluğu Dönemi’nde inşa edilen surlar, tarih öncesi dönemin izlerini taşıyan Su Müzesi’nden antik döneme uzanan bir zaman yolculuğu hissi yaşatıyor.

Önceki blog yazısıKiev Gece Hayatı
Sonraki blog yazısıPatriça Koyu, Cunda Adası
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

  1. Çok sevimli bir yer. Biz de geçen yaz gittik ve incisinden de aldık. İleride gidip birkaç gün kalmak ve gölde yüzmek istiyoruz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın