Ohrid‘in en huzurlu ve en sakin yerlerinden, Ohrid Gölü’ne bakan muhteşem manzaralı Plaosnik’te bulunan Saint Panteleimon Kilisesi (St. Clement ve Panteleimon Kilisesi), Bizans Dönemi’nde inşa edilen şehrin en önemli tarihi yapılarından.

Saint Panteleimon Kilisesi, Saint Cyril ve Saint Methodius’un öğrencisi olan St. Clementine’e ithaf edilmiş. Arkeologlar ve tarihçiler kilisenin, bilinen en eski Slav dili olan Kilise Slavcası için kullanılmış Glagol alfabesinin öğretildiği ilk yer olduğunu kabul ediyor.

Saint Panteleimon Kilisesi
Azizler Clement ve Panteleimon Kilisesi

Saint Panteleimon Kilisesi, Ohrid

Saint Panteleimon Kilisesi, Ohri’nin önemli bir Hristiyan piskoposluğu olduğu 9. yüzyılda inşa edildi. Kilisenin daha eski bir kilise yapısı üzerine kurulduğu düşünülüyor. Şekil olarak bir yoncayı andıran kilisenin muhteşem figürler ve mozaiklerle bezeli iç mekanı mimarlık harikası olarak kabul ediliyor.

Malta

Aziz Clement’in Ohri’ye geldiği 893’te eski bir Hristiyan bazilikası üzerine inşa edilen yapı, tarihi kaynaklarda St. Clement’in eski kilisenin büyüklüğünden memnun olmaması nedeniyle büyütülerek yeniden inşa edildiği şeklinde anlatılıyor.

Aziz Clement’in koruyucu aziz olarak Saint Panteleimon’u atadığı kilise ismini koruyucu azizinden alıyor. St. Clement’in Kiril alfabesi olarak da bilinen Glagol alfabesini ilk öğrettiği yer olduğundan kilise Slav halkı için büyük önem taşıyor.

St. Clement 916’da ölümünün ardından kilise içerisindeki lahde gömüldü. Kiliseyi ziyaret edenler St. Clement’in lahdini görebiliyor. Ohrid’in 15. yüzyılda Osmanlı egemenliğine girmesinin ardından Türkler kiliseyi camiye dönüştürdü.

Saint Panteleimon Church
Aziz Panteleimon, Ohrid
Aziz Panteleimon Kilisesi
Aziz Panteleimon Kilisesi
Aziz Panteleimon Kilisesi

Osmanlı’nın bakımsız manastırların restore edilmesine izin vermesiyle birlikte yıllar içerisinde bakımsızlıktan yok olma noktasına gelen yapı 16. yüzyılın sonunda yıkılarak yeniden kilise olarak inşa edildi.

Aziz Clement, Aziz Naum ile birlikte manastırı Kiril ve Glagol alfabelerini Makedon Slavlara öğretmek amacıyla bir üniversiteye dönüştürme hedefindeydi. Günümüzde dünyadaki ilk Slav üniversitesi olarak da kabul edilen manastır 3,500 öğrencinin aynı anda eğitim alabileceği bir kapasiteye sahip.

Ohrid Gölü’ne bakan, Plaosnik olarak da bilinen ünlü Ohrid tepesinde yer alan manastırın çevresinde Roma bazilikası kalıntıları görülebiliyor. Ohrid gezilecek yerler listesinde olmasını tavsiye ediyorum.

Önceki blog yazısıPodgorica Nerede 📍 Podgorica’ya Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıStockholm Nerede 📍 Stockholm’e Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

  1. Huzur verici, çok güzel, yaşaması kolay bir şehir. Özledim gitmeyi, çok tavsiye derim mutlaka gidin okuyanlar varsa

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın