Prespa Gölü, 273 km²’lik yüzölçümü ile Ohrid Gölü‘nden sonra Makedonya’nın en büyük ikinci gölü unvanına sahip. Balkan coğrafyasında, Makedonya‘nın güneybatısında yer alan Prespa Gölü, Makedonya, Yunanistan ve Arnavutluk sınırlarında bulunuyor. Deniz seviyesinden 855 metre yükseklikteki Prespa Gölü’nün önemli bir bölümü Makedonya sınırları içerisinde.

Prespa Gölü, Galiçya Dağlarının yer altından ilerleyen Zavir Nehri ile kendisinden daha alçakta olan Ohrid Gölü’ne sularını boşaltıyor. Bin yıl önce Ohri ve Prespa tek bir göldü ama şimdi Galicica Dağı ile ayrılmış durumdalar. Prespa, sahil şeridi, bozulmamış doğası, gölü çevreleyen üç milli parkı ve tertemiz suyuyla Makedonya’nın en etkileyici doğal güzelliklerinden.

Prespa Gölü, Ohrid’de günübirlik gezilerde ziyaret edilebilecek muhteşem ve benzersiz bir yer. Üç farklı ülkeye ait. Arnavutluk’un güneydoğusunda, Kuzey Makedonya ve Yunanistan sınırlarının yanında yer alıyor. Great Prespa ve Small Prespa olmak üzere iki gölden oluşuyor.

Ohrid şehrinin kıyısına kurulu olduğu Ohri Gölü ise Avrupa’nın en eski gölü. UNESCO Listesindeki Ohrid Şehri, Ohri Gölü, Galicica Milli Parkı ve Prespa Gölüne bir gezi planlayın. Rotaya Bitola şehrini, Sveti Naum Manastırı ve Bay of Bones su müzesini de ekleyip günübirlik bir gezi yapabilirsiniz.

Malta

Prespa Gölüne geldiğinizde varacağınız yer Stenje köyü olacak. Burdan Prespa Gölünde yer alan Yılan Adasına bir tekne ayarlayabilirsiniz. Prespa Gölü kıyısında kalmak isterseniz Hotel Lakeview‘e bakın. Restaurant Riva’da balık yiyebilirsiniz.

Prespa Gölü: Prespa National Park

Prespa Gölü, Makedonya’nın güneybatısında, ülkenin en bakir ve insan elinin uzanamadığı bölgesinde yer alan bir göl. Ekosistemi, doğal güzellikleri ve yaban hayatıyla doğa severlerin gözdesi. Doğal koruma bölgesi olması ve Makedonya’nın Arnavutluk ve Yunanistan sınırında yer alması nedeniyle yerleşime kapalı olan Prespa Gölü ve çevresi şehirleşme ve tüketim kültüründen uzakta muhteşem doğal güzelliklere sahip.

Prespa National Park, yüksek biyolojik çeşitlilik, güzel manzaralar, kültürel hazineler ile Balkanlar’ın en büyük milli parkı. Arnavutluk’un güneydoğusunda, Makedonya ve Yunanistan sınırında yer alıyor. 27750 hektarlık bir alanı kaplıyor. Avrupa’nın en önemli sulak alanlarından biri. Birçok tür için hayati bir Avrupa üreme alanı.

Çok zengin kuş yaşamı barındırıyor, çevresinde 200’den fazla kuş türü yaşıyor. Bu kuş türlerinden 104’i su kuşlarına ait. Beyaz pelikan, cüce karabatak, kara kuzgun, balıkçıl, alabalık, sazan, kırmızı sazan ve birçok balık türü yaşıyor. Prespa Ulusal Parkında görülecek en etkileyici hayvan, nesli tükenmekte olan Tepeli pelikan.

Prespa Ulusal Parkı’nda dünyadaki en büyük tepeli pelikan kolonisini bulabilirsiniz. Small Prespa Gölü’nde yaklaşık 1.400 üreyen çift olduğu tahmin ediliyor. Gökyüzünde altın kartal, kısa parmaklı kartal, çizmeli kartal olmak üzere şahin ve diğer çeşitli yırtıcı kuşlar görebilirsiniz. Ayrıca 20 sürüngen türü var, bu nedenle yürürken dikkatli olun!

Makedonya karayla çevrili ve denize erişimi yok, ancak kendi adası var. Golem Grad veya diğer adıyla Yılan Adası, Prespa Gölünde yer alıyor. Galicica Milli Parkı’nın bir parçası olan adanın tek sakinleri yılanlar, ancak bir zamanlar adada insanlar da yaşadığına dair kalıntılar var. Yılan Adası 2008 yılından bu yana ziyarete açık.

Gölün güneybatısında, Arnavutluk sınırına yakın bir konumda yer alan, koruma altındaki doğa rezervi Golem Grad Adası, asırlık ardıç ağaçları ve endemik bitki ve yaban hayatıyla bölge ekosisteminin tüm özelliklerini taşıyor. Gölde su seviyesi düştüğünde adadaki 11. ve 12. yüzyıl yerleşimleri görülebilir hale geliyor.


Galicica Milli Parkı

Galicica Milli Parkı, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk arasındaki sınırın karşısında yer alan bir dağı kapsayan bir milli park alanı. Galicica Dağı, Makedonya’nın en büyük iki gölü olan Ohri Gölü ve Prespa Gölü arasında uzanıyor. Makedonya Cumhuriyeti tarafından 1958’de milli park ilan edilen Galicica Milli Parkı, 25.000 hektarlık bir alana yayılıyor.

Galicica Milli Parkı, Ohri gölünün beslendiği kaynak noktalarına da sahip. 1.100 farklı bitki türünün bulunduğu bu doğal park alanında 12 yerel endemik bitki yaşıyor. Milli park geneline arkeolojik kalıntılar, eski kiliseler, UNESCO mirasındaki manastırlar, mağara kiliseleri ve anıtlar serpişmiş durumda.

Ohrid’den Prespa Gölü’ne giderken önce Galicica Milli Parkı bölgesine giriyorsunuz. Göllerin ve komşu dağların olağanüstü manzarası Galičica zirvelerinden görebiliyorsunuz. Ohri ve Prespa göllerini bölen Galicica Dağı geçidinden geçerek giden virajlı dar bir yoldan gidiyorsunuz, her yandaki manzara müthiş!

Kuzey Makedonya’da gezilecek yerlerden Galicica Milli Parkı içerisinde kamp yapılacak yerler bulunduğu gibi aynı zamanda da yürüyüş ve bisiklet rotaları yer alıyor.

Galicica Milli Parkı’nın Ohri gölü ile birleşen küçük göl havzasının billur sularında tekne gezileri yapılabiliyor. UNESCO listesindeki Sveti Naum Manastırı bahçesindeki su kaynağını tekne turu yaparak ve yürüyüş yollarını takip edince görebilirsiniz.

Ohri Gölü, Rusya’daki Baykal ve Peru’daki Titikaka ile birlikte dünyadaki en eski üç gölünden biri. Üç milyon yıllık bir geçmişi ile Ohrid Gölü, benim gibi fotoğraf çekmeyi seveler için inanılmaz fotojenik bir yer. Renkler ve atmosfer büyüleyici, huzur veren bir atmosfer.

Ohri Gölü’nün rengi hiçbir göle benzemez ve üstelik günün her saati, havanın açık ya da bulutlu oluşundan kaynaklanan bir nedenden olsa gerek göl, mavi ve yeşilin en güzel tonları arasında sürekli renk değiştiriyor. Ohrid Gölü kıyısında gezinti yapmak da diğer göllerdekine pek benzemiyor.

Göl kıyısındaki yürüyüş alanı genelde tahtadan, oldukça dar ve sıra sıra küçük tahta köprüler üzerinden geçiyorsunuz. Romantik olması için ne gerekiyorsa yapılmış. Kendine münhasır doğası ve manzarası ile insanları büyülüyor. Yerli halk buraya göl değil deniz diyor zaten.

Gölün ekosisteminde bu yöreye özgü ve dünya çapında öneme sahip 200’den fazla tür var. Gölün doğu, kuzey ve güney kıyıları Makedonya, batı kıyıları ise Arnavutluk sınırlarında.

Türk seyahat severlerin genellikle Balkan turları ile ziyaret ettiği Ohrid‘de Kuzey Makedonya’nın en büyük ikinci havalimanı bulunuyor. Ohrid St. Paul Havalimanı (St. Paul the Apostle) şehir merkezine 10 km uzaklıkta. TAV Havalimanlarının işlettiği bu havalimanına Türkiye‘den direkt uçuş dönemsel olarak Onur Air tarafından gerçekleştiriliyor.

Galicica National Park, Ohrid
Galicica National Park, Ohri Gölü kıyısında Ohrid şehri

Ohrid’e hava yoluyla ulaşmak için Ohrid St. Paul Havalimanı dışında iki alternatif var. Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki Büyük İskender Havalimanı ve Arnavutluk‘un başkenti Tiran‘daki Tiran Uluslararası Havalimanı.

Üsküp ve Tiran’a Türkiye’den Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları’nın direkt uçuşları var. Üsküp-Ohrid arası mesafe 173 km, bu mesafe otobüsle 3,5 saat sürüyor. Tiran-Ohrid arasındaki uzaklık ise 135 km ve bu mesafe otobüsle 2 saat sürüyor.

İstanbul, Bursa ve İzmir’den Makedonya’nın başkenti Üsküp’e yerel otobüs firmalarının direkt seferleri var. Türkiye’den hareket eden otobüsler Kapıkule Sınır Kapısı’ndan çıkış yaparak Bulgaristan’ın başkenti Sofya üzerinden Üsküp’e gidiyor.

Üsküp-Ohrid arasında düzenli otobüs seferleri var. Her iki kent arasındaki uzaklık 173 km. Yolların kalitesi ve coğrafi engeller nedeniyle otobüsle yolculuk 3,5 saat sürüyor.

Türk vatandaşlarından vize istemeyen Makedonya’ya otobüsle gitmek isteyenlerin ise Bulgaristan ya da Schengen vizesi almaları gerekiyor. Vize ile uğraşmak istemeyen birçok kişi bu yüzden Makedonya’ya uçakla gitmeyi tercih ediyor.

Balkan göçmeni birçok Türk vatandaşı uzun tatil dönemlerinde Üsküp ve Ohrid’e özel araçlarıyla seyahat ediyor. Arabayla Makedonya’ya gitmek için iki ayrı güzergah alternatifi var.

Direkt Ohrid’e gitmek isteyenler için en kısa ve en güvenli yol İpsala Sınır Kapısı’nı kullanarak Selanik üzerindeki güzergah. İstanbul-Ohrid arasındaki mesafe 881 km. Özel araçla hiç mola vermeden bu yolculuk 11 saat sürüyor. Başkent Üsküp üzerinden yolculuk etmek isteyenler ise Kapıkule ve Sofya güzergahını kullanarak (984 km) 13 saat yol gidiyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Ohrid, gezilecek görülecek yerler açısından çok zengin bir şehir. Tarihi Osmanlı evlerinin olduğu eski şehir merkezi, Ohrid Gölü ve plajları, Aziz Jovan Kaneo Kilisesi, Ayasofya Kilisesi, Bay of Bones Müzesi ve Ohrid’in komşu şehri Struga mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

3 Yorumlar

  1. Kesinlikle görülmeye değer. Muhteşem güzellikleriyle şahane fotoğraflar çekebileceğiniz ve oldukça ucuza gezebileceğiniz bir ülke Makedonya.

  2. On gün boyunca gezip görmek nasip oldu Ohri, Bitola, Üsküp Struga ve atalarımın kasabalarına gidip havasını solumak suyunu içmek çok güzeldi.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz