Kaneo Saint John Kilisesi (Aziz Yuhanna Kilisesi), Ohrid Gölü’ne hakim bir noktada, muhteşem manzarasıyla Ohrid‘in en tanınan yapısı. Tarihi geçmişi 13. yüzyıla uzanan kilise, o dönemde küçük bir balıkçı barınağı olan Kaneo Koyu’nda, kayalık tepe üzerine inşa edildi.

Hristiyanlık inancına göre Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olarak kabul edilen ve Yuhanna İncili’nin yazarı olan St. John’un adını taşıyan kilise, Ohrid’in en çok fotoğraflanan yapısı. Konumu ve manzarasıyla muhteşem fotoğraf karelerine hayat veren kilise, şehrin sembolleri arasında gösteriliyor.

Ohrid Kaneo Kilisesi

Makedonya‘nın en turistik şehri Ohrid’de, Ohrid Gölü kıyısında yer alan Kaneo Saint John, Kaneo Plajı’nın üzerinde, göle bakan kayalık bir tepede konumlanıyor. Kilisenin tarihini araştıran arkeologlar yapının 13. yüzyılda, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşundan daha önce inşa edildiğini düşünüyor.

Son olarak 1964’te restore edilen kilisede restorasyon çalışmaları sırasında kubbede keşfedilen freskler tüm Avrupa’da büyük heyecan yarattı. Dikdörtgen bir tabanı olan haç şeklinde inşa edilen kilisenin mimarı bilinmiyor. Mimarın Ermeni kiliselerinden etkilendiği düşünülüyor.

Osmanlı’nın Makedonya’ya gelmesinden kısa bir süre önce yeniden yapılanan kilisenin iç mekanına ahşap ikonostasis duvarı eklendi. Kilisenin apsisinde Hz. Meryem ile Hristiyan azizlerin tasvirleri bulunuyor. Kubbede ise Mesih Pantokrat’ın freskleri yer alıyor.

St. John Kaneo
St. John Kaneo
Aziz Yuhanna Kilisesi Ohrid
Aziz Yuhanna Kilisesi Ohrid

Ohrid’in diğer kiliseleri ile kıyaslandığında daha küçük bir alana sahip olan Theologian St John Kilisesi’ne kaleden inen patikadan ya da sahildeki yoldan yürüyerek ulaşılabiliyor. Ohrid’in merkezinden kalkan tekneler kilisenin bulunduğu Kaneo Koyu’na yolcu taşıyor.

Malta

Muhteşem fotoğraf karelerini yakalamak için en iyi nokta kilisenin hemen yukarısında bulunan tepe. Bu noktadan kilise ve Ohrid Gölü’nü aynı karede görüntülemek mümkün. Kiliseye giriş ücreti 100 Makedon Dinarı.

Önceki blog yazısıBalat Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıVan Gogh Müzesi, Amsterdam
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

  1. Balkanlar fırsatım olunca gezmek istediğim yegane bölgelerden biri. Umarım bir gün o fırsatı yakalarım.

  2. Gordugunuz resimden daha güzel. Safranbolu evleri ve Kiril alfabesini bulan kardeşlerin heykelleriyle meşhur. Fırsatı olan mutlaka gitmeli. Bir de incileriyle meşhur. İnciler balıkların pullarindan imal ediliyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın