Kaneo Saint John Kilisesi (Aziz Yuhanna Kilisesi), Ohri Gölü‘ne hakim bir noktada, muhteşem manzarasıyla Ohrid‘in en tanınan yapısı. Tarihi geçmişi 13. yüzyıla uzanan kilise, Aziz John Kilisesi, Kaneo Plajı’na ve Ohri Gölü’ne bakan bir uçurumun üzerinde yer alıyor. Hem Makedonya’nın hem de Ohrid’in sembol tarihi yapılarından biri.

Hristiyanlık inancına göre Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olarak kabul edilen ve Yuhanna İncili’nin yazarı olan St. John’un adını taşıyan kilise, Ohrid’in en çok fotoğraflanan yapısı. Manzaranın kendisi ruhunuzu yıkayıp besleyebilecek kadar inanılmaz. Çoğu dersini çalışmamış gezgin bu kiliseyi görmeden Ohrid’den ayrılıyor. Gezilecek yerler listenizde olsun!

Aziz Yuhanna Kilisesi, Ohrid

Makedonya’da turizmin göz bebeği Ohrid, başkent Üsküp’e 3,5 saatlik mesafede güneyde yer alıyor. Ohrid Gölünün kıyısındaki bu yerleşim yeri tarihi kiliseleri, yemyeşil doğası, misafirperver insanları ve huzurlu sokaklarıyla hem tatil hem de dinlenmek için güzel bir seçenek.

1979’da UNESCO listesine eklenen Ohrid Gölünden sonra Ohrid şehri de bu listeye dahil edilerek koruma altına alındı. Tarihi dokusu oldukça iyi hissedilen UNESCO Dünya Mirası eski kent bölümünün, Orta çağ dönemine dayanan hisarları, kiliseleri, manastırları ve eski camileri görmeye değer.

Malta

Orta Çağ Kralı Samoil Kalesi ve komşusu Saint Panteleimon Kilisesi‘nin biraz ilerisinde yer alan kiliseye yokuş aşağı çam ormanı içinden keyifli bir yürüyüş ile gidebilirsiniz. Sahildeki yoldan yürüyerek de ulaşılabiliyor. Kaneo Koyu’nda kayalık tepe üzerine kurulu kilise olağanüstü güzel bir manzaraya sahip.

Kaneo Saint John Kilisesi, Ohrid

Kaneo Saint John Kilisesi (Church of St. John at Kaneo), Makedonya’nın en turistik şehri Ohrid’de, Ohrid Gölü kıyısında yer alan kayalık bir tepede kurulmuş. Evangelist ilahiyatçı Aziz John’a adanmış kilisenin ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmiyor. Arkeologlar yapının 13. yüzyılda, Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşundan daha önce inşa edildiğini düşünüyor.

Hz. İsa’nın 12 havarisinden ve Yuhanna İncili’nin yazarı St. John’un adını taşıyan kilise 1280 yılında yapıldığı düşünülüyor. Dikdörtgen bir tabanı olan haç şeklinde inşa edilen kilisenin mimarı bilinmiyor. Tek kubbeli ve alışılmadık çatı kornişine sahip kilisenin mimarın Ermeni kiliselerinden etkilendiği düşünülüyor.

Osmanlının Makedonya’ya gelmesinden kısa bir süre önce yeniden yapılanan kilisenin iç mekanına ahşap ikonostasis duvarı eklenmiş. Kilisenin apsisinde Hz. Meryem ile Hristiyan azizlerin tasvirleri bulunuyor. Kubbede ise Mesih Pantokrat’ın freskleri yer alıyor.

Klisenin içine ahşap bir ikonostaz inşa edilmiş. Apsis üzerinde Meryem Ana ile birlikte çok sayıda aziz tasviri var. Kilisenin kubbesinde Pantokrator İsa freski görülebilir. Kilisenin bir duvarında Ohri Aziz Erasmus’un eşlik ettiği Ohri Aziz Clement’in bir freski de görülebilir.

Bölgenin dini ve sosyal kültüründe önemli bir rol oynayan Kaneo’daki St. John Kilisesi, 17. yüzyıldan sonra uzun süre kullanılmamış. Son olarak 1964’te restore edilirken kubbesinde keşfedilen freskler tüm Avrupa’da büyük heyecan yaratmış. Oscar alan ‘Yağmurdan Önce‘ adlı film bu kilisede ve civarında çekildi. İnsanlar burada evlenebilmek için dünyanın çeşitli yerlerinden geliyorlar.

Theologian St John Kilisesi’ne kaleden inen patikadan ya da sahildeki yoldan yürüyerek ulaşılabiliyor. Ohrid’in merkezinden kalkan tekneler kilisenin bulunduğu Kaneo Koyu’na yolcu taşıyor. Ben Saint Panteleimon Kilisesi ziyaretim sonrası kısa bir yürüyüşle bu kiliseye gittim. Biraz kafa karıştırıcı olabilir ama Google Map kullanabilirsiniz.

Muhteşem fotoğraf karelerini yakalamak için en iyi nokta kilisenin hemen yukarısında bulunan tepe. Bu noktadan kilise ve Ohrid Gölü’nü aynı karede görüntülemek mümkün. Kiliseye giriş ücreti 100 Makedon Dinarı. Dönerken de sahil yolunu takip edip yürüyerek Ohrid merkeze gelebilirsiniz. Dilerseniz kayıkla da dönebilirsiniz.

Kiliseyi ziyaret etttikten sonra, karnınızı doyurmak veya yüzmek için gölün kenarında yer alan Kaneo Plajı’na geçebilirsiniz. Dik basamaklardan inilerek ulaşacağınız plajda Kaneo Restaurant yer alıyor. Ohri Gölü üzerine uzanan hoş bir küçük terası ve küçük bir iskelesi var.

Menüdeki en iyi yemek, şarapta kekik ve portakalla pişirilen, hafif baharatlı ve mis kokulu patates kızartmasıyla servis edilen Belvica Alabalığı. Daha önce hiç bu kadar lezzetli balık yememiş olabilirsiniz belki. Yemek yemeseniz ve yüzmek istemeseniz de manzarası için ziyaret edebilirsiniz.

Ohrid, Makedonya’nın incisi olarak da bilinen büyüleyici bir şehir. Kaneo Saint John gibi etkileyici görmeniz gereken çok şahane tarihi ve doğal yerleri var. Galicica Milli Parkı ve Prespa Gölü enfes bir doğa rotası. Aracınız varsa mutlaka gidin. Ohri Gölünde tekne turuna çıkın veya tekne turuna katılıp Bay of Bones ve Sveti naum Manastırı gezisi yapın.

7 Yorumlar

  1. Gordugunuz resimden daha güzel. Safranbolu evleri ve Kiril alfabesini bulan kardeşlerin heykelleriyle meşhur. Fırsatı olan mutlaka gitmeli. Bir de incileriyle meşhur. İnciler balıkların pullarindan imal ediliyor.

  2. Dünyada görülesi ne çok yer var ve siz ne kadar şanslısınız ki bir çoğunu görmüşsünüz. Umarım bir kaç yeri benimde görmem mümkün olur.

    • Tavsiyem önce yakından başlamanız Balkanlar gibi ve vize uygulaması olmayan Türkçe de konuşulan yerler ben öyle yaptım mesela! Yakın Yunan adaları ile de başlayabilirsiniz. Ddoğrusu çok pişman oldum bu kadar beklediğim için. Bir adım sizde atın bence.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz