Şehrin karmaşasından bıkıp kendini doğanın ve denizin koynuna bırakmak isteyenler için, en güzel adreslerden birisi Fethiye. Türkiye’nin tam anlamıyla cennet bir köşesi olan Fethiye hem denizi, hem kumsalları, hem doğası ile insanı kendisine bağımlı kılan bir yer. Tatil kavramıyla adı en güzel örtüşen yer burası bana göre.

Şehrin gürültü patırtısından, stresinden biraz uzaklaşıp, deniz kenarında şahane bir inziva isteyenler için ise çok sayıda alternatif var bu coğrafyada. Dileyene Kabak Koyu, dileyene Kelebekler Vadisi, isteyene Ölüdeniz, Belcegız veya Faralya. Hangisine giderseniz gidin insanı mutlu edebilen çeşitlilik sunan keyifli bir tatil vadediyor Fethiye.

Fethiye Koyları

Fethiye’nin mavi bayraklı plajlarını, masmavi sularını ne kadar övsem azdır. Nereye baksanız sizi kendisine hayran bırakan koyları, plajları, adaları ve doğası var. Şehrin karmaşasından bıkıp kendini doğanın ve denizin koynuna bırakmak istiyorsanız rotanıza Fethiye’yi ilk sıradan ekleyin.

Fethiye Gezi Rehberi

Fethiye denince akla ilk gelen yer Ölüdeniz, ilçenin en gözde merkezi. Lagün ve Belcegız Plajıyla dillere destan bir güzelliği var. Tertemiz, kristal berraklığında deniz, geniş kumsal, yemyeşil dağlar ve huzur. Daha ne olsun.Fethiye, turistik sezondaki aşırı kalabalığa rağmen benim en sevdiğim yörelerimizden biri. Sadece yaz döneminde değil her sezon gidilebilir.

Fethiye ve civarı, dalış, su sporları, kamping ve trekking için de uygun bir bölge. Kamp kurmak için en hoş coğrafyalardan biri. Çam ağaçlarının kokusunu duyarken yüzebilir, kıyılar insan kaynarken ıssız antik kentlerde dolaşabilir ya da plajların üzerinden uçabilirsiniz

Antik zamanlarda adı Telmessos olan Fethiye, mavi yolculuk teknelerinin en sık uğradığı limanlardan. Doğanın kucağındaki ilçede en güzel aktiviteleri arasında mavi tur yapmak var. İster günübirlik tekne turları ister tekne konaklamalı alternatif konforlu seçenekler çok.

Fethiye Körfezi’nin batı ve kuzeydoğu yönünde sıralanmış birbirine yakın mesafedeki 12 irili ufaklı adadan oluşan 12 Adalar görülmeli. Fethiye’nin ünlü tekne turu olan 12 Adalar Turu yaptığınızda, dünyaca ünlü olan ve çok sayıda görkemli evin yer aldığı Şövalye, Yassıcalar, Kızılada, Tersane, Gemiler, Göcek, Zeytinli, Domuz, Delikli Adası gibi duraklara uğrayıp denize girebileceksiniz. Tekne turları her gün Fethiye Limandan ya da Ölüdeniz’den saat 10:30 da başlıyor. En az bir gece öncesinden rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Fethiye’de konaklama olarak seçeceğiniz bölgeler beklentinize göre değişebilir. Hareketli gece hayatı olsun istiyorsanız Hisarönü veya Ölüdeniz’de kalın. Bakir bir yerde kalayım istiyorsanız Faralya, Kabak Koyu en güzeli. Çadırda kalayım derseniz Kelebekler Vadisi uygun olabilir. Sakin, dingin, kalabalıktan uzak yerlerde konaklayayım istiyorsanız da Yanıklar Köyü’ne gidin. Bulunduğum yerden başka yere pek gitmem diyorsanız da Çalış Bölgesi en güzeli.

Fethiye Gezilecek Yerler

1. Fethiye Merkez

fethiye rehberi

Fethiye tatili denince akla nedense Ölüdeniz, Hisarönü geliyor daha çok. Çoğu kişi Fethiye merkezi hakkıyla gezmeden ayrılıyor. Oysa Fethiye merkez de gezilip görülmeyi hakkediyor. Ahşap cumbalı otantik evler çarşının tarihi ruhunu ortaya koyan Paspatur‘un sokaklarında gezin.

Fethiye Eski Şehir (Paspatur Old Town), Fethiye’nin eski yerleşim yeri olan Paspatur Çarşısı’nın bulunduğu alan. Aslına uygun olarak restore edilmiş ahşap cumbalı şirin evlerin yer aldığı Paspatur Çarşısı’nda Osmanlı döneminden günümüze dek gelen tarihi dokular yer alıyor. 18. yüzyıla ait Eski Cami ve bugün hala hizmet veren Fethiye Hamamı çarşının içinde yer alıyor.

Şemsiyeli Sokak da çok hoş. Gün batımı saatlerinde Kordon’da uzun biri yürüyüş yapılabilir. Akşam saatlerinde Balık Pazarı’nda nefis ve hesaplı bir deniz ürünleri ziyafeti çekebilirsiniz. Burada satılan taze balık ve deniz mahsullerini, kendiniz seçerek ve pazarlık ederek satın alıp hemen halin etrafındaki küçük lokantalarda sadece pişirme parası karşılığında yiyebilirsiniz. Çalış Plajı Fethiye merkezde denize girmek isteyenlerin görmesi gereken bir yer.

Fethiye Kral Mezarları, Fethiye merkezde Fethiye Limanı’na 1.5 km mesafede yer alıyor. 100’e yakın basamakla çıkılan ve MÖ 4. yüzyıl Likya dönemine ait kaya oyma mezarlar, dönemin statüsü yüksek kişileri için yapılmış. Oyulmaya ve işlenmeye uygun kayalara yapılan mezarlar, iki katlı, ön yüzünde dörtgen, ahşap kirişleri andıran oymalar ve gotik stili kemerli bir kapaktan oluşuyor. Yamaçlara oyulmuş kaya mezarları arasında en önemlisi, Amyntas Kral Mezarı. Kapağın her iki yanı ise kişinin yaşamından sahnelerin canlandırıldığı savaşları resmeden fresklerle bezenmiş.

Antik çağda kahinler kenti olarak ünlenen ve bugün Fethiye’nin sırtını yasladığı dağın yamaçlarından körfeze kadar uzanan alanda kurulmuş olan Telmessos’un kalıntıları merkezde görülebilir. Telmessos, adını tanrı Apollon’nun oğlu Telmessos’tan alan bir antik kent. Kalıntılarından çok azı günümüze kadar ulaşabilmiş. MS 2. yüzyılda onarım geçiren 5000 kişi kapasiteli antik tiyatrosuy görülebiliyor. Bizans döneminde arena olarak kullanıldığı anlaşılan tiyatro, şimdiki haliyle 1500 kişinin kullanımına uygun durumda.

Fethiye Müzesi pek gösterişli ve iyi tasarlanmış olmasa da Fethiye merkezde gezilecek yerler listesine eklenebilir. Antik Likya Bölgesi’nden buluntu ve kalıntıları içeren zengin koleksiyonuyla, antik hayata dair bilgiler veren obje ve heykeller başta olmak üzere çevredeki antik kentlerde yapılan kazılarda bulunan eserler sergileniyor. Haftanın her günü açık olan müzeyi 08.30-19.00 saatleri arasında ve dilerseniz müze kartınızla da ziyaret edebilirsiniz.

2. Çalış

fethiye rehberi çalış

Çalış, Fethiye Körfezi’ne yer alan ve merkeze 10 dakika uzak bölgenin adı. Önünde Fethiye’nin en uzun plajlarından Çalış Plajı uzanıyor. Kilometrelerce uzunluktaki geniş ve kumlu plajın arkasında ise pek çok otel, yazlık, restoran ve hediyelik eşya dükkanına ev sahipliği yapıyor. Uzayıp giden sakin, dingin enfes bir plaj burası. Belki kumuyla sizi büyülemez ama Akdeniz’in ılık sularına girdiğinizde, en bunaltıcı yaz günlerinde bile denizden gelen serin bir yaz esintisi ile insanı ferahlatan bir yer.

Tuvalet, duş, kabin, şemsiye ve şezlongların da bulunduğu plajda, ücretsiz plaj olanakları ve sahil boyu kafe ve restoranlar yer alıyor. Çalış’ın sahili biraz taşlık olduğundan, varsa deniz ayakkabınızı yanınıza alabilirsiniz. Sabahları sakin ve dingin olan Çalış Plajı, öğleden sonraları hayli dalgalı hale dönüyor. Yazın su sporları olanakları da çok fazla. Çocuklu aileler için de ideal.

Akşam üzeri plaj boyunca yapılan yürüyüş nefis. Fethiye körfezi üzerinde batan gökyüzünü kırmızının her tonuna boyuyor. Plaj boyunca uzanan mekanlar gece de bir hayli hareketli. Sahile inen insan seslerine karışan canlı müzik ve renkli atmosfer, yaz gecelerinin tüm neşesini barındırıyor. Çalış’a Nisan-Kasım aylarında gelirseniz, Caretta Caretta’ların denize doğru koşuşturmasına tanıklık edebiliyorsunuz.

Çalış da Ölüdeniz, Hisarönü, Faralya gibi konaklayabileceğiniz bir tatil bölgesi. Her keseye uygun tatilin adresi olarak ister villa kiralayın ister otel odası veya pansiyon, apart. Fethiye ilçe merkezinden minibüslerle 10 dakikada ulaşabilir. Plajın tam karşısında ise Şövalye Adası bulunuyor. Fethiye Limanı’ndan belli saatlerde adaya dolmuş motorları hareket ediyor.

Şövalye Adası, Fethiye Limanı’nın kuzeyinde yer alan ve ismini 15. yüzyılda bölgede bulunan Rodos şövalyelerinden alan bir ada. Limana girişleri denetim altında tutabilecek konumu ile çok eski dönemlerden beri stratejik bir öneme sahip olan adada, geç Roma döneminde de kullanılan kale ve bu kalenin surlarının, evlerinin, eski sarnıçların ve çeşitli mozaiklerin kalıntılarını görebilirsiniz. Adaya ulaşım için 10 ila 19 saatleri arasında düzenli olarak yapılan deniz dolmuşlarını kullanabilirsiniz.

3. Ölüdeniz

Belcegiz Plajı

Yerli ya da yabancı birçok turist için, Fethiye aslında Ölüdeniz demek. Fethiye Ölüdeniz Mahallesi tatilciler için Fethiye merkezden çok daha ilgi görüyor. Ölüdeniz, dünyanın en güzel yerlerinden biri, aynı zamanda Avrupa’nın en iyi 10 plajları arasında. Fethiye tatili için konaklama için seçebileceğiniz bölgelerden biri. Fethiye merkezinden minibüslerle yaklaşık 20 dakikalık yolculukla Ölüdeniz’e gidiliyor.

Ölüdeniz Lagünü, antik dünyanın “Tanrı’nın Dünyaya Bağışladığı Cennet!” olarak tanımladığı bir doğa harikası. Yılın on ayı ılık ve durgun suyu ile doğal lagün görünümündeki Ölüdeniz’in suyu dipten fışkıran kaynaklar ve gel-git sayesinde yıl boyunca temiz kalıyor. 2006’da dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz’de çam ağaçları ve tepeler ile çevrili olan lagün koruma altında olan bir bölge.

Ölüdeniz Lagününe, sahilden yürüyerek 10 dakikada gidebiliyorsunuz. Mavisi de yeşili de gün batımındaki kızıl mor rengi de büyüleyici. Ölüdeniz Lagünü ile Kıdrak Plajı’nı kapsayan alan, bugün SİT bölgesi ve özel çevre koruma alanı. İster denizinde keyif yapın ister çam ağaçları arasında sırtınız sıcak kumlara serip mavi gökyüzünü seyre dalın, ister Likya Yolu’na çıkıp şahane gün batımında gökyüzünün mavisinin kızıla dönüşümüne şahit olun… Hiçbir şey yapmasanız dahi yanı başında olduğunuzu bilmeniz bile insanı hoş hissettiriyor.

Ölüdeniz Tabiat Parkı yaz döneminde (1 Nisan – 1 Ekim) 07.00-20.00 saatleri arasında açık. Ölüdeniz giriş ücreti yetişkinler için 8TL, öğrenciler için ise 4TL. Tarım ve Orman Bakanlığı yönetiminde olduğundan Müze Kart geçerli değil. Otomobil 24TL, minibüs 72TL, otobüs 216TL otopark ücreti ödeyerek tabiat parkına girebiliyor. Şezlong ücreti ise 20TL.

Ölüdeniz aynı zamanda yanı başındaki yerleşim yerinin de adı. Kasabada her bütçeye uygun otel ve pansiyon var. Çok odalı, yıldızlı otellerden, nefis butik otellere veya şirin pansiyon veya apartlara kadar çok seçenek var. Çok sayıda kafe, restoran ve bar sahil boyunca veya sokak aralarında sıralanmış. Hediyelik eşya ve deniz malzemeleri satan dükkanları, alışveriş yapabileceğiniz mekanları ile tatilcilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir yer.

Ölüdeniz Kasabasının hemen önünde Belcegız Plajı olarak da bilinen enfes kumsal uzanıyor. Belcekız Plajı (Belceğiz Plajı), Kumburnu’nun birbirinden ayırdığı Ölüdeniz’in bir parçası. Nefis kumlu ve az çakıllı, sığ plajın suyu tertemiz. Uzun kumsalları ve turkuaz rengi deniziyle Ölüdeniz’in en gözde tatil merkezi burası. Belcekız Plajı, aynı zamanda Ölüdeniz turlarında çeşitli koylara geziler yapan teknelerin kalkış noktası. Yamaç paraşütlerinin iniş pisti bu plaj ile plaja paralel uzanan dükkanların önünde yer alıyor.

4. Kelebekler Vadisi

Mavi Tur

Kelebekler Vadisi‘ne yukarıdan baktığınızda gördüğünüz mavinin rengi benzersiz bana göre! Şahane bir doğa harikası burası. Ölüdeniz’den 5-7 km uzaklıkta, etrafı ortalama 350 m yükseklikteki dağlarla çevrili muazzam güzellikteki ilginç bir vadi. Adını Temmuz ve Eylül ayları arasında görülen “Jarsey Tiger” adlı kelebeklerden alan bölge, yaz kış akan küçük şelale, geniş kumsal, tertemiz deniz, pırıl pırıl çakıl taşları ve çevreyi süsleyen pembe zakkum çiçekleri ile küçük bir yeryüzü cenneti.

Ulaşımın Ölüdeniz’den teknelerle sağlandığı vadi, aynı zamanda dünya gezginlerinin buluşma yeri. 80’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapan vadi endemik türleri, sessiz ve huzurlu ortamı sayesinde botanikçileri ve entomologları kendisine çekiyor. Tırmanış rotaları bulunan vadide çadır veya ağaç evlerde konaklayabilirsiniz.

Vadide çadır kurarak gündüz güneşin ve denizin, gece ise yıldızların ve eğlencenin tadını çıkarın. Uygun fiyatlı kamp alanlarında duş, elektrik, tuvalet, kahvaltı ve akşam yemeği imkanı var. Vadinin içinde olmaktan çok Likya Yolu‘na giden Ovacık sapağı tarafından vadiyi izlemeyi ve fotoğraflamayı seviyorum.

5. Kabak Koyu

fethiye rehberi kabak koyu

Yeşil ve mavinin her tonuyla karşı karşıya kalacağınız Kabak Koyu tam bir yeryüzü cenneti. Kabak Koyu, üç tarafı dağlarla çevrili, kanyon biçimindeki derin bir vadi ve bu vadinin denize açılan çakıllı kumsalından oluşuyor. Tarihi Likya Yolu üzerindeki Kabak Koyu, Türkiye’nin en güzel koylarından. Görünce dudak ısırtan cinsten butik otelleri ve pansiyonları da var.

1987’ye dek ayak basılmamış, buzul çağından etkilenmediği için yapısını korumuş olan koyun yakınındaki antik Likya Yolu üzerinde doğa yürüyüşü yaparak binlerce yıllık Likya mezarlığını, yüzlerce kelebek ve kuş türünü barındıran Aladere Şelalesi’ni görebilirsiniz. Kelebekler Vadisi’nin bir nevi ikizi ve yakın komşusu Kabak Koyu’nda ağaç evler ve çadırlarda konaklayabilirsiniz.

Son yıllarda gençlerin gözdesi koy bozulmamış doğası, betondan uzak dokusu ile kamp yapmak ve tembellik için birebir. Şehir yaşamının karmaşasından, görüntü ve ses kirliliğinden uzaklaşmak, doğaya yakın olmak isteyenler için mükemmel bir inziva ortamı. Kabak Koyu’na Fethiye veya Ölüdeniz’den kalkan Faralya dolmuşlarıyla veya yakın koylardan tekne kiralayarak ulaşım mümkün.

6. Cennet Koyu

Cennet Koyu, Fethiye

Cennet Koyu, gerçekten de adına yakışır, ıssız, bakir, yeşilin ve mavinin buluştuğu huzur dolu bir koy. Kabak Koyu veya Kelebekler Vadisi’nden kalkan teknelerle ulaşabileceğiniz Cennet Koyu, incecik kumlu bir kumsala sahip. Koyun arkası ise alabildiğine çam ormanı. Adı gibi cennet bir bölge olan Cennet Koyu’na dilerseniz, Kabak Koyu’ndan yürüyerek yaklaşık iki saatte ulaşabilirsiniz.

Likya Yolu üzerinde yer alıyor. Bu fotoğrafı çektiğim yere; Ölüdeniz’den Kelebekler Vadisi’ne giden yolda, vadiye varmadan soldan ‘Alınca’ olarak ayrılan yoldan gidiliyor. Denizden ise teknelerle ulaşılabilir. Herhangi bir tesis yok, bakir, enfes bir koy.

7. Hisarönü

Hisarönü, Fethiye-Ölüdeniz kara yolu üzerinde, çam ormanları içinde yer alıyor. Hisarönü’nün sürekli esen ve rutubetsiz havası astım ve kalp hastalarına iyi geliyor. Ölüdeniz, Ovacık ve Belcekız Koylarına olan yakınlığı ve bozulmamış doğası ile tercih ediliyor.

Antik dönemde kadın hastalıkları için tedavi merkezi olarak kullanıldığı bilinen, günümüzde ise yoğun konaklama, alışveriş ve eğlence merkezine dönüşen beldenin ünü hareketli bir gece hayatına sahip oluşundan geliyor. 4 kilometre ile Ölüdeniz’e yakın konaklama alternatiflerinden olan Hisarönü, Fethiye’ye 13 km, Dalaman Havaalanı’na ise sadece 50 km uzaklıkta.

8. Gemile Koyu

Gamile Koyu Mavi Tur

Gemile Adası’nın da bulunduğu enfes manzaraya sahip bir koy. Gemiler Adası (St. Nicholas Adası), Ölüdeniz ya da Gemiler Koyu’ndan teknelerle ulaşılabilen bir ada. Ada tarihte, Hristiyanların hac için Kudüs’e giderken Anadolu’da uğradıkları yerlerden biriydi. Sit alanı olduğundan herhangi bir yerleşim yok. Bugün ören yeri olarak geçen adada Bizans dönemine ait 11 bazilika tipi kilise, çok sayıda şapel, ev, depo, mezar ve sarnıçlar yer alıyor.

Fethiye’ye 9 km uzaklıkta bulunan ve mavi tur gemilerinin uğrak yerleri arasında olan adanın uzunluğu 1, genişliği ise 400 metre. Kayaköy’ün arka sırtlarında, Gemiler Plajının yaklaşık 1 km açığında Ölüdeniz’in batısında yer alıyor. Fethiye günübirlik tekne turlarının uğradığı bu yeri de mutlaka Kayaköy tarafındaki tepeden izleyin. Kayaköy’den bisiklet kiralayıp gidilebilir.

9. Kayaköy

Kayakoy-Fethiye-Gezilecek-Yerler

Fethiye’den Hisarönü’ne çıkınca soldaki yol Ölüdeniz’e iniyor, sağdaki yol çamların arasından Kayaköy‘e gidiyor. Çam, nar ve incir ağaçları arasında uzanan dar sokakları, üst üste evleri, kiliseleri, şapelleri ve olağanüstü manzarasıyla Kayaköy, Fethiye’nin kıymeti yeni yeni anlaşılan bir bölgesi.

Kayaköy, kuruluşu kesin olarak bilinmeyen antik Karmillassos’un üzerinde 14. yüzyıldan başlayarak kurulmuş bir Rum yerleşimi. Eski adı Levissi olan Karaköy, çevresindeki beş Türk köyünün halkı ile bütünleşen ve dostluk, kardeşlik, barış kavramları üzerinde yükselmiş bir bölge. 1922’deki nüfus mübadelesiyle Batı Trakya’daki Türklerin yerleştiği Karaköy’de evler, diğerinin güneşini kesmeyecek şekilde inşa edilmiş.

Fethiye’ye sadece 8 kilometre uzaklıkta yer alan köyde, doğa yürüyüşlerini ve tarihi seven bireylere eşsiz manzaralar sunuyor. Yeni açılan butik otelleri ve mekanlarıyla hızla gelişiyor. Kayaköy’ün sırtlarındaki tepeye çıkıp hem köyün hem de maviyle yeşilin birbirine karıştığı manzaranın keyfini çıkarın.

10. Göcek

Göcek, Fethiye’ye 30 km uzaklıkta, Fethiye-Muğla karayolu üzerinde yer alan şirin bir balıkçı kasabasını andırıyor. Son yıllarda yat turizminin en önemli merkezlerinden biri haline gelen Göcek, doğal limanının yanı sıra etrafını çevreleyen çamlık tepeleri, yakınındaki ören yerleri, çok sayıdaki adaları ve koyları ile eşsiz bir turizm cenneti. Günümüzde sayıları hızla artan modern konaklama tesisleri ve marinası ile gözde bir turizm merkezi olmaya başlayan Göcek, Dalaman Havaalanı’na 20 km mesafede bulunuyor.

11. Katrancı Koyu

Katrancı Koyu, Fethiye karayolu üzerinde, Fethiye’ye 15 km mesafedeki Katrancı Tabiat Parkı içerisinde yer alıyor. Çam ve okaliptüs ağaçları ile kaplı ormanı, 2 ayrı koydan oluşan denize girme imkânı bulunan, yıllardır çadır ve karavancı müşterilerin tercih ettiği doğa ile iç içe bir tabiat parkı olan Katrancı’da, çadır ve karavan yeri kiralayarak doğayla iç içe bir tatil geçirebilirsiniz. Fethiye’ye 16 km uzaklıktaki koydan ilçe merkezine ulaşım, kamptan 30 dakika arayla kalkan servislerle sağlanıyor.

12. Günlüklü Koyu

Günlüklü Koyu, Fethiye’de, Göcek-Fethiye karayolu üzerinde yer alıyor. Fethiye merkezine 17 km uzaklıkta bulunan Günlüklü Koyu, Göcek kasabasına ise sadece 10 km uzaklıkta yer alıyor. Adını çok ender bulunan günlük ağaçlarından alan Günlüklü Koyu’nda özellikle gündoğumu ve günbatımında koyu sarmalayan nefis koku bu ağaçlardan geliyor. Sığla olarak da bilinen günlük ağaçları, daha çok ilaç ve parfüm yapımında kullanılıyor. Çadır veya karavan turizmi için de enfes bir yer olan koyun denizi, iyi yüzme bilmeyenler için oldukça elverişli..

13. Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu Fethiye

Buraya Ölüdeniz’den kiraladığım özel bir tekne ile gitmiştim. Büyük teknelerin uğramadığı civardaki birçok koyu öyle gezebilmiştim. Akvaryum Koyu‘na bildiğim kadarıyla tur tekneleri uğruyor.

Gemile Adası’na yakın, ama kara üzerinde yer alan bir koy. Bir restoran var, fiyatlar oldukça yüksekti. Ancak cdenizi mükemmel güzellikte. Fethiye’nin 17 dalış noktasından biri.

14. Babadağ

Babadag Fethiye- Gezi

Muhteşem Ölüdeniz semalarında kuş gibi uçarak mavinin 50 tonunu keşfe çıkmadan gitmek zorunda olduğunuz Babadağ bir başka güzel. Yamaç paraşütü yapmak için çıktığım dağda yol kenarlarından karlar vardı, oysa Belcekız Plajında insanlar denize giriyordu.

Türkiye’de yamaç paraşütünün yapıldığı ilk yer, Fethiye. Ölüdeniz kumsalının hemen arkasından, 1975 metreye yükselen ve dünyanın korunması gerekli 100 dağından biri olan Babadağ, dünyada tandem paraşütçülüğüne en uygun ikinci dağ olarak kabul ediliyor.

Babadağ’ın atlayış pisti, Avrupa’nın en çok ilgi gören pistlerinden. Buradan Fethiye semalarına yamaç paraşütü yapın, mavinin en güzelini bu defa da gökyüzünden görün.

15. Kadyanda

Kadyanda (Cadianda), Fethiye’den 25 km uzaklıktaki Üzümlü belde sınırlarında yer alan ve Likya Federe Birliğine en son katılan antik kent. İlginç bir fizik yapı içinde kurulan kent doğal nedenlerle oldukça yıpranmışsa da, ortaya çıkan tiyatrosu, agorası, stadyum, hamam kompleksi ve anıt mezarları ile öne çıkıyor. Kuruluş tarihinin MÖ 3 binlere indiği düşünülen Kadyanda’nın dik yamaçlarla arazinin topografyasına göre birçok kez inşa edilmiş, sur duvarları ile çevrelendiği biliniyor.

16. Likya Yolu

Likya Yolu, Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotası. 1999’da doğa yürüyüşçüsü ve yazar Kate Clow tarafından keşfedilen Likya Yolu, 509 km uzunluğu ile dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösteriliyor.

Likya, Anadolu’nun tarihi ve doğal zenginlikleri yönünden en ilginç bölgelerinden biri. Eski Devirlerde “Işık Ülkesi” olarak adlandırılan bölgede antik kentler, doğa ile adeta iç içe. Likya Yolu’nun birinci bölümünde Uzunyurt (Faralya) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara, Letoon, Ksanthos antik kentleri ve incecik kumlarıyla eski bir liman kenti olan Patara yer alıyor. İkinci bölümde ise Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai, Melanippe, Gelidonia, Edrassa, Olympos, Chimaera ve Phaselis bulunuyor. Kısa parkurların 4-5 saat, uzun parkurların 8-10 saat sürdüğü Likya Yolu, fotoğraf meraklıları için de eşsiz manzaralar sunuyor.

19 adet Antik Likya kentinin kalıntıları, yerleşim birimleri ve konaklama tesislerinin yer aldığı Likya Yolu’nu kat etmek için en uygun zamanlar sonbaharın ilk ayları ve ilkbahar. Parkur üzerinde yer alan Gelidonya Feneri manzarası 2007’de Türkiye’nin en güzel manzarası seçildi.

17. Saklıkent Milli Parkı

Saklıkent Milli Parkı, Fethiye’ye 50 km mesafede, Muğla-Antalya il sınırında bulunan Karaçay Deresi kenarında yer alıyor. Saklıkent, uzunluğu 18 km, yüksekliği yer yer 600 m’yi bulan muhteşem bir kanyon içine gizlenmiş eşsiz bir doğa harikası. Dimdik sarp kayalıkları, çınar ağaçları, pırıl pırıl akan coşkulu kaynak suları ile doğa tutkunları için dağcılık, yürüyüş, yüzme olanakları sunuyor.

18. Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti, Fethiye’ye 45 km uzaklıkta yer alan ve MÖ 2000’lerden önceye dek uzanan tarihiyle Likya bölgesinin en eski antik kenti. Likya Federe Birliği’nin 6 büyük kentinden biri ve birliğin spor merkezi olan Tlos, uçan kanatlı atı Pegasus ile ünlenen Mitolojik kahraman Bellaforonte’nin yaşadığı kent olarak biliniyor. Likya’nın en güzel ev tipi mezarları ile süslenen Tlos’ta, kent akropolünün doğal kayası üzerinde oluşturulan mezarlık ve Bellaforonte’ye adanan kral mezarları bulunuyor.

19. Pınara Antik Kenti

Pınara Antik Kenti, Akdağ’ın eteklerinde Fethiye’ye 55 km mesafede, Fethiye-Kaş karayolunun ise 5 km batısında yer alıyor. Adını Likya dilinde yuvarlak anlamına gelen “Pinale” veya “Pinara” kelimelerinden alan antik bir yerleşim. Likya Birliği Meclisinde üç oy hakkına sahip altı kentten biri olan Pınara Antik Kenti, Likya’nın en büyük kentlerinden. Bölgedeki ilk güzellik yarışmasının yapıldığı kent olarak bilinen ve tanrıça Afrodit’e adanan ilginç mimari özellikteki tapınağı ile önem kazanan Pınara, güvercin yuvası biçiminde hazırlanmış yüzlerce halk tipi mezarıyla benzersiz bir antik kent.

20. Letoon

Letoon, Fethiye’ye 55 km uzaklıkta, Likya Federe Birliği’nin dini merkezi olan bölge. Fethiye-Kaş karayolunun 65. kilometresinde Kumluova Köyü yakınında bulunan ve şair Ovidius’un anlattığı bir öyküye göre kent, Zeus’tan hamile kalan Leto’nun adına kurulmuş. Tanrıça Leto, Tanrıça Artemis ve Tanrıça Apollon’a adanmış 3 tapınağı ile ünlü olan Letoon’da arkeoloji kazıları 1962’den bu yana sürüyor. 1988’de kültürel miras olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Letoon, MS 7. yüzyılda terk edilmiş.

21. Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti, Kalkan-Fethiye karayolu üzerinde, Kalkan’a 14 km uzaklıkta bulunuyor. Likya bölgesindeki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Patara, dönemin en büyük ve en işlek limanı olarak görev yapmış. Önemini hiçbir devirde yitirmeyen şehir, Tanrı Apollon’un kışlık kehanet merkezi ve Likya Birliği’nin üç oy hakkına sahip merkezlerinden biri. Bizans döneminde de Aziz Nicholas’ın doğum yeri olarak ünlenen Patara’da pek çok antik kalıntı yer alıyor. Patara Antik Kenti, arkeolojik ve tarihsel değerlerinin yanında, soyları azalmakta olan caretta caretta’ların milyonlarca yıldır yumurtalarını bırakıp, yavruladıkları ender sahillerden biri olması ile, ayrı bir öneme sahip.

Fethiye nerede kalınır

Fethiye Yonca Lodge
Yonca Lodge, Yanıklar Köyü

Fethiye kalacak yer açısından sayısız alternatifle dolu. Farklı bütçelere uygun çok sayıda beş yıldızlı otel, butik otel ve pansiyon bulabiliyorsunuz. İyi Fethiye otelleri genellikle deniz kenarında ya da denizin biraz gerisinde yer alıyor. Muhteşem deniz ve doğa manzarasına hâkim butik otelleri de var.

Yonca Lodge Hotel: Fethiye’ye 15 km uzaklıktaki Yanıklar Köyü’nde yer alan Yonca Lodge, 14 odalı bir küçük otel. Meyve ağaçlarıyla bezeli bahçesinde ördek ve tavukların özgürce dolaştığı otelin Akdeniz maviliğinin tadını çıkarabileceğiniz çok hoş bir kumsalı da var.

Kumsalın bitiminde ise hem kahvaltı hem de öğle ve akşam yemeklerinde kullanabileceğiniz restoran bulunuyor. Doğayla uyumlu ve çevre dostu bir işletme olan Yonca Lodge, yerel ürünlerle hazırlanan yemek ve kahvaltı menüsü, güler yüzlü çalışanları ile doğayla baş başa huzurlu vakit geçirebileceğiniz bir yer.

Oyster Residences: Oyster Residences, bütçesi uygun olanlar için şahane bir seçenek. Babadağ’dan havalanan yamaç paraşütleri otelin önündeki piste iniyor. Gün boyu rengarenk paraşütleri izleyebileceğiniz otelin oda ve bahçe dekorasyonu muhteşem. Otelin hemen önünde plajın olması da büyük avantaj. Otelin yanı başındaki restoran, kafe de otel müşterisi olsun olmasın herkesi ağırlıyor.

Pastoral Vadi: Pastoral Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliği, Yanıklar Köyü’nde çam ormanlarıyla çevrili bir vadinin ortasında 42 dönümlük bir arazide yer alıyor. Kargı Çayı’nın kıyısındaki işletmede ekolojik yöntemlerle meyve ve sebze yetiştiriliyor. Doğal ortamındaki hayvanlar, tamamen katkısız yemlerle besleniyor.

Fethiye’ye nasıl gidilir

İstanbul’a 720 km, Ankara’ya 650 km olan Fethiye, İzmir’e ise 360 km uzaklıkta. Uçakla gidecekler için en uygun havalimanı olan Dalaman Havalimanı Fethiye merkeze 40 km uzaklıkta yer alıyor. Uçuş kampanyalarını takip edip ucuz uçak bileti fırsatlarını yakalayın. Daha fazla bilgi için Fethiye’ye nasıl gidilir hakkında yazdığım blog yazısına göz atın.

Fethiye, Akdeniz Bölgesi’nin batısında, strong>Muğla’nın 13 cennet ilçesinden biri. Likya döneminden antik kentleri, Ölüdeniz gibi mavi bayraklı ve dünyada eşi bulunmayan kumsalı, Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu gibi doğası bozulmamış çok özel bölgeleri, 12 Adalar’ı ve caretta caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan eşsiz plajlarıyla cennet bir ilçe.

Fethiye tüm bu doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra, doğa sporlarına elverişli konumuyla da Türkiye’nin dalış ve yamaç paraşütünde bir numaralı tercihi. Birbirinden güzel koyları, yeşillikler içerisine saklanmış tarihi kalıntıları ve adrenalin tutkunlarını davet eden sporlarıyla Fethiye’nin dört bir yanı keşfedilecek güzelliklere sahip.

28 YORUM

 1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

  145,1k Takipçiler
  Takip et
 2. Fethiye’ye tatile gelecekler için çok iyi bilgilendirme olmuş gerçekten gideceğimiz bölgeye gelmeden neler yapmamız gerektiği konusunda bu gibi yazılara ihtiyacımız var bizde bu yaz Fethiye’ye tatile gideceğiz bir site üzerinden villa kiraladık. birebirvilla sitesinden kiraladık bakalım nasıl bir tatil bizi bekliyor.

 3. Süper bir yazı olmuş elinize sağlık. Villa kiralama hizmeti olarak Fethiye bölgesinde Tatil Villacısı var.

 4. Kuleli, Boncuklu ve Tabiat parkı ile Kıdrak koyları ve Tlos antik kentini de görmeden Fethiye’den gecilmez 🙂

    • Listeyi zamanla genişletiyorum zamanla, yoksa ekleyecek daha çok yer var. Önceliğim Fethiye sınırları içerisinde kalan yerler. Saklıkent öncelikle Fethiye coğrafyasında değil, Antalya’nın Kaş, Muğla’nın Seydikemer ilçe sınırlarına yayılıyor. Ancak eklenmeye değer elbet.

 5. Denizi, özellikle maviyi seviyorsanız Fethiye’de mutlaka tekne turuna katılmanızı tavsiye ederim. Ölüdeniz Tekne Turunda çok güzel yerler göreceksiniz, ayrıca 12 Adalar Tekne Turuna katılırsanız da çok keyifli bir gün geçireceğinize eminin.

 6. 3 sene boyunca yazı ve kışını dolu doluya yaşadım. Türkiye’de yaşanılıcak yerler arasında 1 numara.

 7. Aşık olduğum yer ama çok kalabalık yaz dönemi sonra bomboş. Ne olur sanki yazın bu kadar kalabalık, kışın bomboş olmasa!

  • Yazlari Yaniklar’da kaliyoruz çoğu zaman. Muhteşem bir doğasi var. İnanin Yonca Loge’u sayenizde tanidik geçen yıl ve keyif aldiğimiz bir mekan oldu.

   Köyümdeki güzel mekanlari tanittiğiniz için teşekkürler. Ben bile sizden öğrendim.

 8. Günlüklü koyunu da mutlaka görün.göcek fethiye arasında muhteşem sığla ormanından geçerek koya ulaşıyorsunuz

 9. Fethiye çok güzel ama yazın çok çok kalabalık. Malum tatillerimiz temmuz ve ağustos ayına endekslenmiş, keşke yılın her dönemi rahatlıkla izin alıp gidebilsek. Benim tercihim okullar açıldıktan sonra Fethiye’ye gidebilmek genelde. Kelebekler Vadisinde kamp yapmak, Kabak Koyu, Saklıkent, Belcegız çok sevdiğim yerler.

 10. Fethiye candır, her bir yanı insana huzur verir. keşfettikçe keşfedesiniz gelir. Bazen keşke dyorum çok keşfedilmese de bozulmasa.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın