malta

Şehrin karmaşasından bıkıp kendini doğanın ve denizin koynuna bırakmak isteyenler için, en güzel adreslerden birisi Fethiye. Türkiye’nin tam anlamıyla cennet bir köşesi olan Fethiye hem denizi, hem kumsalları, hem doğası ile insanı kendisine bağımlı kılan bir yer. Tatil kavramıyla adı en güzel örtüşen yer burası bana göre.

Şehrin gürültü patırtısından, stresinden biraz uzaklaşıp, deniz kenarında şahane bir inziva isteyenler için ise çok sayıda alternatif var bu coğrafyada. Dileyene Kabak Koyu, dileyene Kelebekler Vadisi, isteyene Ölüdeniz, Belcegız veya Faralya. Hangisine giderseniz gidin insanı mutlu edebilen çeşitlilik sunan keyifli bir tatil vadediyor Fethiye.

malta
Fethiye Koyları

Fethiye’nin mavi bayraklı plajlarını, masmavi sularını ne kadar övsem azdır. Nereye baksanız sizi kendisine hayran bırakan koyları, plajları, adaları ve doğası var. Şehrin karmaşasından bıkıp kendini doğanın ve denizin koynuna bırakmak istiyorsanız rotanıza Fethiye’yi ilk sıradan ekleyin.

       

Fethiye Gezi Rehberi

Fethiye denince akla ilk gelen yer Ölüdeniz, ilçenin en gözde merkezi. Lagün ve Belcegız Plajıyla dillere destan bir güzelliği var. Tertemiz, kristal berraklığında deniz, geniş kumsal, yemyeşil dağlar ve huzur. Daha ne olsun.

Fethiye, turistik sezondaki aşırı kalabalığa rağmen benim en sevdiğim yörelerimizden biri. Sadece yaz döneminde değil her sezon gidilebilir.

Fethiye ve civarı, dalış, su sporları, kamping ve trekking için de uygun bir bölge. Kamp kurmak için en hoş coğrafyalardan biri. Çam ağaçlarının kokusunu duyarken yüzebilir, kıyılar insan kaynarken ıssız antik kentlerde dolaşabilir ya da plajların üzerinden uçabilirsiniz

Antik zamanlarda adı Telmessos olan Fethiye, mavi yolculuk teknelerinin en sık uğradığı limanlardan. Doğanın kucağındaki ilçede en güzel aktiviteleri arasında mavi tur yapmak var. İster günübirlik tekne turları ister tekne konaklamalı alternatif konforlu seçenekler çok.

Fethiye Körfezi’nin batı ve kuzeydoğu yönünde sıralanmış birbirine yakın mesafedeki 12 irili ufaklı adadan oluşan 12 Adalar görülmeli. Fethiye’nin ünlü tekne turu olan 12 Adalar Turu yaptığınızda, dünyaca ünlü olan ve çok sayıda görkemli evin yer aldığı Şövalye, Yassıcalar, Kızılada, Tersane, Gemiler, Göcek, Zeytinli, Domuz, Delikli Adası gibi duraklara uğrayıp denize girebileceksiniz. Tekne turları her gün Fethiye Limandan ya da Ölüdeniz’den saat 10:30 da başlıyor. En az bir gece öncesinden rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Fethiye’de konaklama olarak seçeceğiniz bölgeler beklentinize göre değişebilir. Hareketli gece hayatı olsun istiyorsanız Hisarönü veya Ölüdeniz’de kalın. Bakir bir yerde kalayım istiyorsanız Faralya, Kabak Koyu en güzeli. Çadırda kalayım derseniz Kelebekler Vadisi uygun olabilir. Sakin, dingin, kalabalıktan uzak yerlerde konaklayayım istiyorsanız da Yanıklar Köyü’ne gidin. Bulunduğum yerden başka yere pek gitmem diyorsanız da Çalış Bölgesi en güzeli.

Fethiye Gezilecek Yerler

1. Fethiye Merkez

fethiye rehberi

Fethiye tatili denince akla nedense Ölüdeniz, Hisarönü geliyor daha çok. Çoğu kişi Fethiye merkezi hakkıyla gezmeden ayrılıyor. Oysa Fethiye merkez de gezilip görülmeyi hakkediyor.

Antik çağda kahinler kenti olarak ünlenen ve bugün Fethiye’nin sırtını yasladığı dağın yamaçlarından körfeze kadar uzanan alanda kurulmuş olan Telmessos’un kalıntıları merkezde görülebilir. Yamaçlara oyulmuş kaya mezarları arasında en önemlisi, Amyntas Kral Mezarı. Limanın hemen arkasındaki tepede, Telmessos’un akropolünde, Şövalye Kalesi olarak da adlandırılan bir Ortaçağ kalesi var.

Ahşap cumbalı otantik evler çarşının tarihi ruhunu ortaya koyan Paspatur‘un sokaklarında gezin. Fethiye’deki Osmanlı dönemine ait eserler olan, 18. yüzyıla ait Eski Cami ve bugün hala hizmet veren Fethiye Hamamı çarşının içinde yer alıyor.

Şemsiyeli Sokak da çok hoş. Gün batımı saatlerinde Kordon’da uzun biri yürüyüş yapılabilir. Akşam saatlerinde Balık Pazarı’nda nefis ve hesaplı bir deniz ürünleri ziyafeti çekebilirsiniz. Burada satılan taze balık ve deniz mahsullerini, kendiniz seçerek ve pazarlık ederek satın alıp hemen halin etrafındaki küçük lokantalarda sadece pişirme parası karşılığında yiyebilirsiniz.

Çalış Plajı Fethiye merkezde denize girmek isteyenlerin görmesi gereken bir yer.

2. Çalış

fethiye rehberi çalış

Çalış da Ölüdeniz, Hisarönü, Faralya gibi konaklayabileceğiniz bir tatil bölgesi. Her keseye uygun tatilin adresi olarak ister villa kiralayın ister otel odası veya pansiyon, apart.

Uzayıp giden sakin, dingin enfes bir plaj burası. Belki kumuyla sizi büyülemez ama Akdeniz’in ılık sularına girdiğinizde, en bunaltıcı yaz günlerinde bile denizden gelen serin bir yaz esintisi ile insanı ferahlatan bir yer. Akşam üzeri plaj boyunca yapılan yürüyüşte batan güneşin körfezde yarattığı ışık gösterisine şahit olun.

3. Ölüdeniz

Belcegiz Plajı

Yerli ya da yabancı birçok turist için, Fethiye aslında Ölüdeniz demek. Fethiye Ölüdeniz Mahallesi tatilciler için Fethiye merkezden çok daha ilgi görüyor. Ölüdeniz, dünyanın en güzel yerlerinden biri, aynı zamanda Avrupa’nın en iyi 10 plajları arasında. Fethiye tatili için konaklama için seçebileceğiniz bölgelerden biri. Fethiye merkezinden minibüslerle yaklaşık 20 dakikalık yolculukla Ölüdeniz’e gidiliyor.

Ölüdeniz aynı zamanda yanı başındaki yerleşim yerinin de adı. Kasabada her bütçeye uygun otel ve pansiyon var. Çok odalı, yıldızlı otellerden, nefis butik otellere veya şirin pansiyon veya apartlara kadar çok seçenek var. Çok sayıda kafe, restoran ve bar sahil boyunca veya sokak aralarında sıralanmış. Hediyelik eşya ve deniz malzemeleri satan dükkanları, alışveriş yapabileceğiniz mekanları ile tatilcilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir yer.

Ölüdeniz’in hemen önünde Belcegız Plajı olarak da bilinen Ölüdeniz Plajı uzanıyor. Türkiye’nin en doğal plajlarından biri olan plak 3 km boyunca uzanıyor. Nefis kumlu ve az çakıllı, sığ plajın suyu tertemiz. Yamaç paraşütlerinin iniş pisti bu plaj ile plaja paralel uzanan dükkanların önünde yer alıyor.

Ölüdeniz Lagününe, sahilden yürüyerek 10 dakikada gidebiliyorsunuz. Mavisi de yeşili de gün batımındaki kızıl mor rengi de büyüleyici. Ölüdeniz Lagünü ile Kıdrak Plajı’nı kapsayan alan, bugün SİT bölgesi ve özel çevre koruma alanı. İster denizinde keyif yapın ister çam ağaçları arasında sırtınız sıcak kumlara serip mavi gökyüzünü seyre dalın, ister Likya Yolu’na çıkıp şahane günbatımında gökyüzünün mavisinin kızıla dönüşümüne şahit olun… Hiçbir şey yapmasanız dahi yanı başında olduğunuzu bilmeniz bile insanı hoş hissettiriyor. Ölüdeniz giriş ücreti 7 TL, öğrenci 3,5 TL.

4. Gemile Koyu

Gamile Koyu Mavi Tur

Gemile Adası‘nın da bulunduğu enfes manzaraya sahip bir koy. Sit alanı olduğundan herhangi bir yerleşim yok. Kayaköy’ün arka sırtlarında, Gemiler Plajının yaklaşık 1 km açığında Ölüdeniz’in batısında yer alıyor. Adaya ulaşım Ölüdeniz’den ve Gemiler Plajından kalkan teknelerle sağlanıyor.

Gemile Adası (St. Nicholas Adası), tarihte, Hristiyanların hac için Kudüs’e giderken Anadolu’da uğradıkları yerlerden biriydi. Bugün ören yeri olarak geçen adada Bizans dönemine ait 11 bazilika tipi kilise, çok sayıda şapel, ev, depo, mezar ve sarnıçlar yer alıyor. Fethiye günübirlik tekne turlarının uğradığı bu yeri de mutlaka Kayaköy tarafındaki tepeden izleyin. Kayaköy’den bisiklet kiralayıp gidilebilir.

5. Kayaköy

Kayakoy-Fethiye-Gezilecek-Yerler

Fethiye’den Hisarönü’ne çıkınca soldaki yol Ölüdeniz’e iniyor, sağdaki yol çamların arasından Kayaköy‘e gidiyor. Çam, nar ve incir ağaçları arasında uzanan dar sokakları, üst üste evleri, kiliseleri, şapelleri ve olağanüstü manzarasıyla Kayaköy, Fethiye’nin kıymeti yeni yeni anlaşılan bir bölgesi.

Yeni açılan butik otelleri ve mekanlarıyla hızla gelişiyor. Kayaköy’ün sırtlarındaki tepeye çıkıp hem köyün hem de maviyle yeşilin birbirine karıştığı manzaranın keyfini çıkarın.

6. Kelebekler Vadisi

Mavi Tur

Kelebekler Vadisi‘ne yukarıdan baktığınızda gördüğünüz mavinin rengi benzersiz bana göre! Şahane bir doğa harikası burası. Vadiye ismini veren kelebeklerin yetmişten fazla türü burada yaşıyor.

Vadide çadır kurarak gündüz güneşin ve denizin, gece ise yıldızların ve eğlencenin tadını çıkarın. Uygun fiyatlı kamp alanlarında duş, elektrik, tuvalet, kahvaltı ve akşam yemeği imkanı var. Vadinin içinde olmaktan çok Likya Yolu‘na giden Ovacık sapağı tarafından vadiyi izlemeyi ve fotoğraflamayı seviyorum.

7. Kabak Koyu

fethiye rehberi kabak koyu

Yeşil ve mavinin her tonuyla karşı karşıya kalacağınız Kabak Koyu tam bir yeryüzü cenneti. Kabak Koyu, üç tarafı dağlarla çevrili, kanyon biçimindeki derin bir vadi ve bu vadinin denize açılan çakıllı kumsalından oluşuyor. Tarihi Likya Yolu üzerindeki Kabak Koyu, Türkiye’nin en güzel koylarından. Görünce dudak ısırtan cinsten butik otelleri ve pansiyonları da var.

Son yıllarda gençlerin gözdesi koy bozulmamış doğası, betondan uzak dokusu ile kamp yapmak ve tembellik için birebir. Şehir yaşamının karmaşasından, görüntü ve ses kirliliğinden uzaklaşmak, doğaya yakın olmak isteyenler için mükemmel bir inziva ortamı.

8. Cennet Koyu

Cennet Koyu, Fethiye

Likya Yolu üzerinde yer alıyor. Bu fotoğrafı çektiğim yere; Ölüdeniz’den Kelebekler Vadisi’ne giden yolda, vadiye varmadan soldan ‘Alınca’ olarak ayrılan yoldan gidiliyor. Denizden ise teknelerle ulaşılabilir. Herhangi bir tesis yok, bakir, enfes bir koy.

9. Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu Fethiye

Buraya Ölüdeniz’den kiraladığım özel bir tekne ile gitmiştim. Büyük teknelerin uğramadığı civardaki birçok koyu öyle gezebilmiştim. Akvaryum Koyu‘na bildiğim kadarıyla tur tekneleri uğruyor.

Gemile Adası’na yakın, ama kara üzerinde yer alan bir koy. Bir restoran var, fiyatlar oldukça yüksekti. Ancak cdenizi mükemmel güzellikte. Fethiye’nin 17 dalış noktasından biri.

10. Babadağ

Babadag Fethiye- Gezi

Muhteşem Ölüdeniz semalarında kuş gibi uçarak mavinin 50 tonunu keşfe çıkmadan gitmek zorunda olduğunuz Babadağ bir başka güzel. Yamaç paraşütü yapmak için çıktığım dağda yol kenarlarından karlar vardı, oysa Belcekız Plajında insanlar denize giriyordu.

Türkiye’de yamaç paraşütünün yapıldığı ilk yer, Fethiye. Ölüdeniz kumsalının hemen arkasından, 1975 metreye yükselen ve dünyanın korunması gerekli 100 dağından biri olan Babadağ, dünyada tandem paraşütçülüğüne en uygun ikinci dağ olarak kabul ediliyor.

Babadağ’ın atlayış pisti, Avrupa’nın en çok ilgi gören pistlerinden. Buradan Fethiye semalarına yamaç paraşütü yapın, mavinin en güzelini bu defa da gökyüzünden görün.

11. Likya Yolu

Fethiye’den yola çıkıp Antalya’da noktalanan ve Teke Yarımadası’ndaki patikaları kapsayan Likya Yolu, trekking tutkunları için Türkiye’nin en önemli çekim merkezlerinden. 1999’da doğa yürüyüşçüsü ve yazar Kate Clow tarafından keşfedilen Likya Yolu, 509 km uzunluğu ile dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösteriliyor.

19 adet Antik Likya kentinin kalıntıları, yerleşim birimleri ve konaklama tesislerinin yer aldığı Likya Yolu’nu kat etmek için en uygun zamanlar sonbaharın ilk ayları ve ilkbahar. Parkur üzerinde yer alan Gelidonya Feneri manzarası 2007’de Türkiye’nin en güzel manzarası seçildi.

Likya Yolu’nun birinci bölümünde Uzunyurt (Faralya) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara, Letoon, Ksanthos antik kentleri ve incecik kumlarıyla eski bir liman kenti olan Patara yer alıyor. İkinci bölümde ise Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai, Melanippe, Gelidonia, Edrassa, Olympos, Chimaera ve Phaselis bulunuyor. Kısa parkurların 4-5 saat, uzun parkurların 8-10 saat sürdüğü Likya Yolu, fotoğraf meraklıları için de eşsiz manzaralar sunuyor.

Fethiye’ye nasıl gidilir

İstanbul’a 720 km, Ankara’ya 650 km olan Fethiye, İzmir’e ise 360 km uzaklıkta. Uçakla gidecekler için en uygun havalimanı olan Dalaman Havalimanı Fethiye merkeze 40 km uzaklıkta yer alıyor. Uçuş kampanyalarını takip edip ucuz uçak bileti fırsatlarını yakalayın. Daha fazla bilgi için Fethiye’ye nasıl gidilir hakkında yazdığım blog yazısına göz atın.

Fethiye konaklama tavsiyeleri

Fethiye Yonca Lodge
Yonca Lodge, Yanıklar Köyü

Fethiye kalacak yer açısından sayısız alternatifle dolu. Farklı bütçelere uygun çok sayıda beş yıldızlı otel, butik otel ve pansiyon bulabiliyorsunuz. İyi Fethiye otelleri genellikle deniz kenarında ya da denizin biraz gerisinde yer alıyor. Muhteşem deniz ve doğa manzarasına hâkim butik otelleri de var.

Yonca Lodge Hotel: Fethiye’ye 15 km uzaklıktaki Yanıklar Köyü’nde yer alan Yonca Lodge, 14 odalı bir küçük otel. Meyve ağaçlarıyla bezeli bahçesinde ördek ve tavukların özgürce dolaştığı otelin Akdeniz maviliğinin tadını çıkarabileceğiniz çok hoş bir kumsalı da var.

Kumsalın bitiminde ise hem kahvaltı hem de öğle ve akşam yemeklerinde kullanabileceğiniz restoran bulunuyor. Doğayla uyumlu ve çevre dostu bir işletme olan Yonca Lodge, yerel ürünlerle hazırlanan yemek ve kahvaltı menüsü, güler yüzlü çalışanları ile doğayla baş başa huzurlu vakit geçirebileceğiniz bir yer.

Oyster Residences: Oyster Residences, bütçesi uygun olanlar için şahane bir seçenek. Babadağ’dan havalanan yamaç paraşütleri otelin önündeki piste iniyor. Gün boyu rengarenk paraşütleri izleyebileceğiniz otelin oda ve bahçe dekorasyonu muhteşem. Otelin hemen önünde plajın olması da büyük avantaj. Otelin yanı başındaki restoran, kafe de otel müşterisi olsun olmasın herkesi ağırlıyor.

Pastoral Vadi: Pastoral Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliği, Yanıklar Köyü’nde çam ormanlarıyla çevrili bir vadinin ortasında 42 dönümlük bir arazide yer alıyor. Kargı Çayı’nın kıyısındaki işletmede ekolojik yöntemlerle meyve ve sebze yetiştiriliyor. Doğal ortamındaki hayvanlar, tamamen katkısız yemlerle besleniyor.

27 YORUM

 1. Fethiye’ye tatile gelecekler için çok iyi bilgilendirme olmuş gerçekten gideceğimiz bölgeye gelmeden neler yapmamız gerektiği konusunda bu gibi yazılara ihtiyacımız var bizde bu yaz Fethiye’ye tatile gideceğiz bir site üzerinden villa kiraladık. birebirvilla sitesinden kiraladık bakalım nasıl bir tatil bizi bekliyor.

 2. Süper bir yazı olmuş elinize sağlık. Villa kiralama hizmeti olarak Fethiye bölgesinde Tatil Villacısı var.

 3. Kuleli, Boncuklu ve Tabiat parkı ile Kıdrak koyları ve Tlos antik kentini de görmeden Fethiye’den gecilmez 🙂

    • Listeyi zamanla genişletiyorum zamanla, yoksa ekleyecek daha çok yer var. Önceliğim Fethiye sınırları içerisinde kalan yerler. Saklıkent öncelikle Fethiye coğrafyasında değil, Antalya’nın Kaş, Muğla’nın Seydikemer ilçe sınırlarına yayılıyor. Ancak eklenmeye değer elbet.

 4. Denizi, özellikle maviyi seviyorsanız Fethiye’de mutlaka tekne turuna katılmanızı tavsiye ederim. Ölüdeniz Tekne Turunda çok güzel yerler göreceksiniz, ayrıca 12 Adalar Tekne Turuna katılırsanız da çok keyifli bir gün geçireceğinize eminin.

 5. 3 sene boyunca yazı ve kışını dolu doluya yaşadım. Türkiye’de yaşanılıcak yerler arasında 1 numara.

 6. Aşık olduğum yer ama çok kalabalık yaz dönemi sonra bomboş. Ne olur sanki yazın bu kadar kalabalık, kışın bomboş olmasa!

  • Yazlari Yaniklar’da kaliyoruz çoğu zaman. Muhteşem bir doğasi var. İnanin Yonca Loge’u sayenizde tanidik geçen yıl ve keyif aldiğimiz bir mekan oldu.

   Köyümdeki güzel mekanlari tanittiğiniz için teşekkürler. Ben bile sizden öğrendim.

 7. Günlüklü koyunu da mutlaka görün.göcek fethiye arasında muhteşem sığla ormanından geçerek koya ulaşıyorsunuz

 8. Fethiye çok güzel ama yazın çok çok kalabalık. Malum tatillerimiz temmuz ve ağustos ayına endekslenmiş, keşke yılın her dönemi rahatlıkla izin alıp gidebilsek. Benim tercihim okullar açıldıktan sonra Fethiye’ye gidebilmek genelde. Kelebekler Vadisinde kamp yapmak, Kabak Koyu, Saklıkent, Belcegız çok sevdiğim yerler.

 9. Fethiye candır, her bir yanı insana huzur verir. keşfettikçe keşfedesiniz gelir. Bazen keşke dyorum çok keşfedilmese de bozulmasa.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın