Şehrin karmaşasından bıkıp kendini doğanın ve denizin koynuna bırakmak isteyenler için, en güzel adreslerden birisi Fethiye. Türkiye’nin tam anlamıyla cennet bir köşesi olan Fethiye, hem denizi, hem kumsalları, hem doğası ile insanı kendisine bağımlı kılan bir yer. Tatil kavramıyla adı en güzel örtüşen yer burası bana göre.

Şehrin gürültü patırtısından, stresinden biraz uzaklaşıp, deniz kenarında şahane bir inziva isteyenler için ise çok sayıda alternatif var bu coğrafyada. Dileyene Kabak Koyu, dileyene Kelebekler Vadisi, isteyene Ölüdeniz, Belcekız veya Faralya. Hangisine giderseniz gidin huzurlu bir tatil vadediyor Fethiye.

Fethiye KoylarıFethiye’nin mavi bayraklı plajlarını, masmavi sularını ne kadar övsem azdır. Fethiye denince akla ilk gelen yer Ölüdeniz, ilçenin en gözde merkezi. Lagün ve Belcekız plajıyla dillere destan bir güzelliği var. Tertemiz, kristal berraklığında deniz, geniş kumsal, yemyeşil dağlar ve huzur. Daha ne olsun.

En güzel Fethiye mavileri

Kelebekler Vadisi

Mavi TurBuradaki mavinin rengi benzersiz bana göre! Şahane bir doğa harikası burası. Vadinin içinde olmaktan çok Likya Yolu’na giden Ovacık sapağı tarafından izlemeyi ve fotoğraflamayı seviyorum

Gemile Koyu

otobüs turları

Gamile Koyu Mavi TurGemile Adası‘nın da bulunduğu enfes manzaraya sahip bir koy. Sit alanı olduğundan herhangi bir yerleşim yok. Fethiye günübirlik tekne turlarının uğradığı bu yeri de mutlaka Kayaköy tarafındaki tepeden izleyin.

Nefis Belcekız Plajı

Belcegiz Plajı

Tüm gün tembellik yapabileceğiniz Kabak Koyu

Kabak Koyu Fethiye

Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu Fethiye

Cennet Koyu

Cennet Koyu, Fethiye

Mavi Mağara

Mavi Mağara, Fethiye

Su sporları için doğru yer Çalış Plajı

Çalış, Fethiye

Babadağ mavisi

Babadag Fethiye- Gezi

ÖlüdenizOludeniz Fethiye Gezisi

Kayaköy

Kayakoy-Fethiye-Gezilecek-Yerler

Yonca Lodge

Fethiye Yonca Lodge
Yonca Lodge, Yanıklar Köyü

Antik zamanlarda adı Telmessos olan Fethiye, mavi yolculuk teknelerinin en sık uğradığı limanlardan. Doğanın kucağındaki ilçede en güzel aktiviteleri arasında mavi tur yapmak var. İster günübirlik tekne turları, ister tekne konaklamalı alternatif konforlu seçenekler çok. Fethiye limandan ya da Ölüdeniz’den hareket eden tekneler ile Oniki Adalar, Göcek, Turunç, Akvaryum, Yassıca Adası ve daha nefis koya günübirlik turlar düzenleniyor. Deniz sevenlerin her yıl tekrarlaması gereken bir ritüel bu.

Nasıl gidilir

İstanbul’a 720km, Ankara’ya 650 km olan Fethiye, İzmir’e ise 360 km uzaklıkta. Uçakla gidecekler için en uygun havalimanı olan Dalaman Havalimanı Fethiye merkeze 40 km uzaklıkta yer alıyor.

Fethiye Otel
Oyster Residences, belcekız, Ölüdeniz

Fethiye konaklama önerilerim

Konaklama için çok sayıda merkez var. Ölüdeniz, Belcekız, Faralya ve Yanıklar Köyü benim favori yerlerim. Yine Hisarönü, Çalış, Ovacık da tercih edilebilir. Belcekız’da Oyster Residences bütçesi uygun olanlar için şahane bir seçenek. Yamaç paraşütleri otelin hemen önündeki piste iniyor ve renkli manzaralara şahit oluyorsunuz. Hemen önünüzde ise nefis plaj var. Kalmasanız da restoranına mutlaka uğrayın.

Yanıklar Köyü’nde ise favori otellerimden aile işletmesi Yonca Lodge var. Ekolojik bir konaklama sunan otel denize sıfır ve tam olarak doğanın bir parçası olmanızı sağlıyor. Bir yanda adalar manzaralı deniz, bir yanda kurbağaların vırakladığı dere, hemen yakınında mis gibi kokan sığla ağaçlar ve kış cıvıltıları… Yanıklar Köyü içerisinde yer alan denize kıyısı olmayan Pastoral Vadi de nefis bir doğa çiftliği.

Önceki makalePanda ve Koala: Adelaide Zoo
Sonraki makaleHelpX veya Help Exchange Nedir?
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

16 YORUMLAR

  1. Aşık olduğum yer ama çok kalabalık yaz dönemi sonra bomboş. Ne olur sanki yazın bu kadar kalabalık, kışın bomboş olmasa!

    • Yazlari Yaniklar’da kaliyoruz çoğu zaman.Muhteşem bir doğasi var.İnanin Yonca Loge’u sayenizde tanidik geçen yıl ve keyif aldiğimiz bir mekan oldu.Köyümdeki güzel mekanlari tanittiğiniz için(Ben bile sizden öğrendim.) teşekkürler

  2. Günlüklü koyunu da mutlaka görün.göcek fethiye arasında muhteşem sığla ormanından geçerek koya ulaşıyorsunuz

  3. Fethiye çok güzel ama yazın çok çok kalabalık. Malum tatillerimiz temmuz ve ağustos ayına endekslenmiş, keşke yılın her dönemi rahatlıkla izin alıp gidebilsek. Benim tercihim okullar açıldıktan sonra Fethiye’ye gidebilmek genelde. Kelebekler Vadisinde kamp yapmak, Kabak Koyu, Saklıkent, Belcegız çok sevdiğim yerler.

  4. Fethiye candır, her bir yanı insana huzur verir. keşfettikçe keşfedesiniz gelir. Bazen keşke dyorum çok keşfedilmese de bozulmasa.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here