Likya sınırlarında, zengin tarihi mirasın üzerinde yer alan Olimpos, enfes doğal güzellikleri ile ülkemizin en bakir turizm merkezlerinden. Caretta carettaların yumurta bıraktıkları Olympos Sahili ve sahilden içeriye uzanan dar vadi üzerinde yer alan ahşap otelleriyle bilinen Olimpos, gençlerin ve kampçıların gözdesi.

Olimpos Beydağları Milli Parkı alanı içerisinde bulunan Olympos Antik Kenti, Antik Likya Yolu‘nun en gözde kavşaklarından biri. Antalya’nın güney sahillerinde Phaselis’ten sonra ikinci önemli liman kenti Olympos, adını Torosların batı uzantılarından 2375 m yükseklikteki Olimpos Dağı’ndan (Tahtalı Dağı) alıyor.

olympos antik kenti

Olimpos Antik Kenti

Günümüzde Antalya‘nın Kumluca ilçesinde yer alan, Akdeniz’e açılan Olympos’un önemli bir liman kenti olduğu ve kentin ortasından geçen Olympos Çayı’nın gemilerin girdiği liman özelliğine sahip olduğu günümüze ulaşan arkeolojik araştırmalardan anlaşılıyor. Ünlü antik tarihçi Çiçero, Olympos’u zenginlikler ve sanat eserleriyle dolu bir kent olarak tarif etmiş.

Olimpos Antik Kenti, Olimpos Çayı’nın oluşturduğu dar vadinin iki tarafında yer alıyor. Olimpos tarihine ilişkin en erken tarihi yazılı kanıtlar Likya Birliği sikkelerinden sağlanıyor. Olympos, MÖ 168’de Likya Birliği’nde üç oy hakkına sahip 6 şehirden biriydi. Olimpos’un ilk kuruluş yılları Yunanca adına dayanarak Anadolu’nun Helenleşme dönemine rastlıyor. Bu yıllarda gemileri denizde nehre girerek yükleme ve boşaltma işlemi yaptıkları tahmin ediliyor.

MÖ 2. yüzyıldan 1 yüzyıla doğru tarih ilerlediğinde birlik sikkeleri sona ermiş. Bu dönem sonrasında korsanların bölgeye hakim olduğu biliniyor. MÖ 1. yüzyılda Phaselis’le birlikte, bölgeye korku salan Korsan Zeniketes’in kontrolü altında olan Olimpos, korsan saldırılarından olumsuz etkilendi.

MÖ 77’de Olimpos bütünüyle Roma İmparatorluğu hakimiyetine girmiş. Bu dönemde tekrar önem kazanan Olimpos tekrar yoğun olarak kentleşmeye başlamış. MS 3. yüzyıl sonlarında yaşayan Olimposlu olduğu bilinen Methodius Likya Birliği’nin ilk psikoposu olmuş.

MS 7-9. yüzyıl piskoposluk listelerinde de Myra (Demre) Motropolitliğine bağlanmış. Bugün Olimps’u gezdiğinizde göreceğiniz eserler MS 5-6. yüzyıldan kalma. MS 6. yüzyılın ortalarından itibaren tüm bölgede görülen savaş, deprem ve veba gibi felaketler kenti ekonomik bir şekilde çökmesine sebep olmuş.

Malta
olympos ören yeri
olimpos antik kenti hakkında bilgi

Olimpos, Patara’da bulunan Likya Yol Kılavuz Anıtı’nda Korykos adı ile anılıyor. Kent, antik tarihçi Strabon’a göre Likya bölgesinin en büyük yerleşim yerlerinden biriydi.

Olimpos Antik Kenti’nin içerisinden kıyıda denizle birleşen Olimpos Çayı geçiyor. Antik dönemde çayın iki yanı örülen duvarlarla kanal şeklini almış ve iki yakası arasındaki bugün kalıntıları görülebilen bir köprü ile bağlanmıştı. Helenistik Dönem’e tarihlendirilebilen sur duvarları yer yer görülebiliyor.

Şimdilerde göreceğiniz Olympos kent dokusunun oluşumu Roma İmparatorluk Dönemi’ne rastlıyor. Özellikle geç antik çağ ve Erken Bizans Dönemi’nde kısmen refah içinde olan kent MS 6. yüzyıl ortasından itibaren Arap akınları ile birlikte terk edilmeye başladı.

Çayın iki yanında çok sayıda antik tapınak, mezar ve kalıntılar günümüzde defne ve böğürtlen çalısı ile kaplı. Ağaçların yuttuğu antik kalıntılar arasıda dolaşın. Her bir yöne saptığınızda farklı bir kalıntı çıkıyor karşınıza.

Olympos antik kenti
Tapınak Binası

Kentin kuzey yakasında ise Roma İmparatorluk Dönemine ait Tapınak binası var. Ayakta olan ön cephesiyle, kentteki kalıntılar arasında önemli bir yere sahip. Kapısının önünde Marcus Aureius’a ithaf edilmiş bir heykel yer alıyor. Kalıntıların tam ortasında, kesme taşlarda yapılmış agora yer alıyor.

Üçgen alınlıklı, tepe ve köşe akroterli kapağı olan lahit antik kentin denize açılan kısmında yer alıyor. Yerel kireçtaşından işlenmiş olan lahit biraz tahrip edilmiş. Artemias ve ailesine ait lahit MS 2. yüzyılın sonuna tarihleniyor.

olimpos ören yeri
olimpos plajı
Olimpos Plajı

Olimpos Antik Kenti’inden denize kadar yürüdüğünüzde ulaşacağınız iri taşlıklı Olimpos Plajı şahane. Antik kentin içinden geçerek denize ilerlemek ayrı bir keyif. Plajda duş, soyunma kabini yok. Deniz muhteşem berrak. Kuzeyde kayalıklar üzerinde Olympos’un son dönemini yansıtan orta çağ kalesi ve kalıntıları var. Denize nazır kalenin Olimpos Koyu manzarası olağanüstü.

Olimpos Ören Yeri, Kumluca, Antalya

Olympos Antik Kenti ve Olimpos Plajı’nın olduğu Olimpos Ören Yeri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın denetiminde. 15 Nisan-2 Ekim döneminde 08.30-19.00, 3 Ekim-14 Nisan döneminde ise 08.30-17.30 saatleri arasında ziyarete açık. Ören yeri, dini bayramların ilk günü öğleye kadar kapalı. Giriş ücreti 24 TL, Müzekart geçerli.

Çıralı Sahili‘nden 10 dakikalık yürüyüşle devam ettiğinzde Olimpos Koyu’na ulaşıyorsunuz. Koyun oradan da Müze Kartınızla Antik kenti gezebilirsiniz. Giren ve çıkan çok olduğundan çoğu zaman bu kapıdan girenler için giriş ücreti sorulmuyor.

Olympos yakınlarındaki Çıralı‘da yer alan Yanartaş ise antik çağ insanına göre bir mitosun mekânıydı. “Likya’nın sönmeyen ateşi” olarak nitelenen ve metan gazının yeryüzüne çıkması ile oluşan alevler görmeye değer. Kayalar arasından çıkan gazlarla yanan ateş, antik çağda, son nefesinde bile ağzından ateş püsküren bir varlıkla bağdaştırılıyordu.

Olympos, ören yeri olduğundan modern binaların ve büyük turistik tesislerin kurulması yasalarla engellenmiş. Narenciye ağaçları arasındaki ağaç evlerde, bungalowlarda konaklayabiliyorsunuz.

Önceki blog yazısıKapadokya’nın Doğal Narenciye Depoları
Sonraki blog yazısıTürkiye’de Eşi Benzeri Olmayan Bir Konaklama Seçeneği: Gökçe Gemile
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın