Doğal güzellikleri ile gezginlerin gözdesi olan Likya Yolu, Türkiye’nin en iyi manzaralarına sahip, görülmesi gereken yürüyüş rotaları arasında. Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan yaklaşık 535 km uzunluğundaki Antik Likya Yolu, dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotası listesinde yer alıyor.

Instagramdan Takip Et: instagram.com/yoldaolmak

12Pınara

Pınara’da bulunan kaya mezarları gezginler tarafından ilgi görüyor.

Pınara, Fethiye merkezden 45 km uzaklıkta, Minare Köyü yakınlarında bulunuyor. Antik Kent, yuvarlak bir tepeye kurulduğundan adını Likya dilinde yuvarlak anlamına gelen “Pinale” veya “Pinara” kelimelerinden alıyor. Mitolojiye göre Pınara Antik Kenti, döneminin üç oy hakkına sahip altı önemli Likya Uygarlığı kentinden biri. Pınara, depremler nedeniyle zarar görmüş olsa da günümüze birçok kaya ve lahit mezarı, hamam, tiyatro, agora ve odeon gibi görülmeye değer yapıları ulaştırmayı başarmış.

Önceki makaleTürkiye’de Görmeniz Gereken 10 Güzel Köy
Sonraki makaleSaraybosna Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

48 YORUMLAR

  1. Bu bölgede yaşadığım için çok sansliyum. Her hafta Likya Yolu etaplarini yapıyoruz. Gerçekten inanılmaz ve büyüleyici manzara. Tarihle bütünleşmiş doğa bu yürüyüş esnasında bize eşlik ediyor. Herkesi bekleriz.

  2. Gelecek hafta ordayım. Herkese bu yolu en azından hayatlarında bir defa yürümelerini öneriyorum. Hepsini herkes yürüyemez, ama ne azından doğasını ve koyları görün, aşık olursunuz.

  3. Böyle bir tura nereden, nasıl katılım sağlayabiliyoruz? Bu yerleri Likya Yolu’nu karadan keşfetmek için tur düzenleyenler var mı teşekkürler;)

  4. Temmuz-Ağustos sıcaklarında çıkılmasını tavsiye etmem. Partneriniz iyi oldu mu çok keyifli bir rota ✌️

  5. Gerçekten çok güzel yerler fakat seneler geçtikçe buralar bozulmaya başlıyor. Birçok kere gittim her gittiğimde biraz daha bozulmuş oluyor. İnşallah bundan sonar güzelliklerimize daha çok sahip çıkarız.

  6. Kelebekler Vadisi’nin girişinde bazı vatandaşlar, Deli Dumrul misali giriş parası topluyorlar; ama ne bir basılı bilet var ellerinde ne birşey…Vira para topluyorlar,küstahça tavırlarla …. Adamlara fiş kesin dedim; yok dediler..Ben de girmedim zaten bu mevsimde sular akmıyor,şelale kurumuş diye duymuştum..Böyle özel yerlerin ,böyle apaçi(!) vatandaşlara kalması ve ölüdeniz’den çıkışlı tekne turlarının sefaleti inanılmazdı!Kalitesiz hizmet verdikleri gibi,herkesi de yolunacak kaz gibi görüyorlar! Çok yazık…

  7. Aman iyice ticarileştirip yok etmeyin de bizden sonrakiler de görsün! Bu güzelim görüntüler sadece reklamlarda kalmasın.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here