Fethiye Kral Mezarları, Fethiye merkezinde MÖ 4. yüzyıldan kalma, kayalara oyulmuş kaya mezarı. Likya dönemi yapısı olan Amintas Kral Mezarları, İyon tarzında yapılan ve tek parça kayanın yontulmasıyla oluşturulmuş. Telmessos kentinin yöneticisi olduğu sanılan Kral Amintas’ın anısına inşa edilmiş. Likya Uygarlığına ait Telmessos Antik Kenti’nden geriye kalan en önemli kalıntı.

Buradan çıkarılan eserlerin çoğunluğu şu anda İngiltere’deki British Museum’da sergileniyor. Yüze yakın düzgün basamakla çıkılan Amintas’tan şahane Fethiye Körfezi ve Şovalye Adası manzarası görünüyor. Doğal kayaya oyulmuş mezarlar aşağıdaki düzlükten de kolaylıkla görülebiliyor. Yaklaştıkça, büyüklüğü karşısında duyulan hayranlığın artacağı mezarlık alanın solundaki sütunun orta kısmında, MÖ 4. yüzyıl alfabesi ile ‘Herpamiasoğlu amintas’ yazılı.

Amintas Kral Mezarları

Fethiye Amintas Kaya Mezarları

Anadolu’nun pek çok bölgesinde de rastlanan kaya mezarları, yapıldığı dönemlerde toplum içerisinde yüksek statüye sahip kişiler için yapılmış anıt mezarlardan oluşuyor. Tapınak tipi ve ev tipi gibi çeşitleri bulunan anıt mezarlar, tanrı kral olarak adlandırılan kişiler için, ölümlerinden sonra da tapınmak için yapılıyordu. Kayalara üstten başlayarak oyulan mezarlar, ülkemizin en değerli antik kalıntılarını oluşturuyor.

Görülmeye değer pek çok lahit mezarın bulunduğu Fethiye’nin güneyinde bulunan dik kayalık yamaç üzerine inşa edilen 3’ü tapınak tipinde diğerleri ise sivil mimariyi yansıtan çok sayıda kaya mezarı yer alıyor. Bu tapınak tipindeki 3 mezardan birisi olan ve diğerleri arasındaki en görkemli olan Harpapos’un oğlu Amnitas’a ait mezar, genel olarak Fethiye Kral Mezarları diye biliniyor.

Diğer iki mezara göre daha sağlam kalan Amnitas, Telmessos Antik Kenti’nin kuzey batısında, boyu 3 m’yi geçen bir oyma mezar kalıntısı. Fethiye Limanına 1,5 km mesafede bulunan, devasa büyüklükteki bu mezarın içerisindeki odaya benzer bölümün solunda, insan sığacak büyüklükte olan mezarda, geçmişte Amnitas’ın cesedinin bulunduğu biliniyor.

İki katlı ön yüzünde dörtgen, ahşap kirişleri andıran oymalar ve gotik stili kemerli bir kapağı bulunan mezarda, kapağın her iki yanı savaşları resmeden fresklerle bezeli. Bunların kişinin yaşamı ile ilgili olduğu düşünülüyor.

fethiye mezarlarfethiye mezarlar
fethiye kral mezarları

Eski Telmessos şehrinin üzerine inşa edilen mezarlar antik çağda Telmessos o dönemin insanları tarafından kahinler kenti olarak adlandırılıyordu. Telmessos Fethiye’nin sırtını dayadığı dağın eteklerinden körfeze kadar uzanan geniş bir alanda kurulan bölgedeki kalıntıları bugün de görmek mümkün.

Aynı zamanda bölgede yer alan pek çok lahit ve kaya mezarının halen görülebildiği Fethiye’de, bugünkü PTT ve Kaymakamlık Binası arasında kalan Anıtsal Lahit Mezar bunlardan biri. Likya dönemine ait olan bu yapı savaşçıları simgeleyen kabartmalarla bezeli.

Diğer yandan şehrin güneyinde yükselen tepenin üzerindeki Telmessos Akropolü’nde Aziz John Şövalyeleri’nin yaptığı sanılan bir kale kalıntıları bulunuyor. Tepeye çıkarsanız sur kalıntıları, sarnıç ve tepenin doğu yüzünde küçük kaya mezarlarını görebilirsiniz.

fethiye kral mezarlari nerede

Amintas ziyaret saatleri: Haftanın 7 günü
15 Nisan-2 Ekim, 09.00-20.00
3 Ekim-14 Nisan, 08.00-17.00
Amintas Giriş Ücreti: 5 TL, Müze Kart geçerli.

Fethiye Kral Mezarlarına nasıl gidilir

Fethiye gezilecek yerler listesindeki Fethiye Kral Mezarları’na ulaşım, Fethiye merkezinde bulunduğundan yürüyerek veya şehir içi toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla sağlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletilen bölgeyi Müze Kart ile ziyaret edebilirsiniz. Fethiye’ye nasıl gidilir blog yazım da belki işinize yarayabilir.

Önceki blog yazısıTürkiye’nin En Büyüklerinden Oylat Mağarası, Bursa
Sonraki blog yazısı900 Yıllık Miras: Kars Kalesi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın