Saklıkent Milli Parkı, Antalya-Muğla il sınırını çizen Eşen Çayının kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu kanyon ve çevresinde yer alan, ülkemizin en popüler turistik çekim merkezlerinden biri. Memleketimizin herhangi başka bir kanyonu ile ile kıyaslanamayacak kadar güzel ve özel. Beğenmeyenlere kulak asmayın, gerçek bir doğa harikasıdır.

Kolay aşınabilen kalkerli arazide, fay çatlaklarının da yardımıyla oluşan, sarp ve derin Saklıkent Kanyonu’nun uzunluğu 18 km, yüksekliği ise 200 metre. Kanyonun en dar noktasında genişlik iki metreye kadar düşüyor. Yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan milli park, aynı zamanda bölgenin önemli bir mesire alanı.

saklıkent kanyonu nerede

Saklıkent Milli Parkı

Akdeniz Bölgesinde yer alan Saklıkent Milli Parkı, Muğla ve Antalya il sınırlarında, Antalya’nın Kaş, Muğla’nın Seydikemer ilçe sınırlarına yayılan, Eşen Çayı’nın bir kolu üzerinde yer alıyor. Dünyaca ünlü kanyonun bulunduğu milli park sınırları içerisinde kızılçam, karaçam ve sedir ormanları, Dumanlıdağ çevresinde ise anıt ağaç niteliğinde sedir ağaçları bulunuyor.

Jeomorfolojik olarak ilginç özellikleri bulunan ve parkın temel kaynak değeri olan Saklıkent Kanyonu, Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’nın Akdağ üzerinde oluşturduğu, Torosların üzerindeki yayla yerleşimlerini kapsıyor. Yakın bir dönemde, bir çobanın keçisini buraya kaçırması sonucunda keçisinin peşinden gitmesiyle keşfettiği kanyon, günümüzde dünyaca ünlü bir rafting adresi.

Malta

Suyun kolayca aşındırabileceği Kalkerli arazide fay çatlaklarının da yardımıyla oluşan sarp ve derin bir kanyon olan Saklıkent, 18 km uzunluğa ve 200 metre yüksekliğe sahip, en dar yerinin 2 metreye kadar düştüğü eşsiz bir doğa harikası.

Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’ın debisi ise kanyon çıkışında 14-17 m³/sn iken kanyonun tabanı şiddetli akan suyla dolu olduğundan, su içinden geçmek imkansız oluyor. Kanyona, dik yamaçlara demir çubuklarla tutturulan 200 metrelik tahta bir köprüyle giriş yapılabiliyor. Köprüden sonrasında ise sizi, dondurucu soğuk güçlü karstik kaynaklar karşılıyor.

saklıkent kanyonu

Yaz mevsiminde yerel halkın piknik yeri olarak kullandığı Saklıkent Milli Parkı, günümüzde Fethiye ilçesinin bölünmesiyle kurulan Muğla’nın Seydikemer ilçesi sınırlarında yer alıyor. 1996’dan itibaren milli park ilan edilerek koruma altına alınan ve 12 bin 390 hektarlık alanı kapsayan Saklıkent içerisinde, Kaş ve Seydikemer’in üçer köyü de yer alıyor.

Saklıkent, Fethiye ve çevresi zengin doğal kaynakları yüksek dağları yemyeşil vadileri ve uzayıp giden ırmakları ile rafting nehir kanosu ırmak kayağı kanyon geçişi gibi eğlenceli adrenalin dolu doğa sporları için en ideal yerlerden biri.

Milli park içerisinde bulunan nehirlerin aktığı vadiler boyunca yapılan rafting aktiviteleri esnasında zengin bitki örtülerini binlerce yıl öncesinden günümüze ulaşmış eşsiz tarihi eserleri de görme imkânınız var. 5 km’lik rafting parkuru, ortalama 30 dakikada geçiliyor.

Bulunduğu arazinin yüksekliği 1000 metrenin üzerinde olan milli parkta, Torosların zirvelerinde bulunan Bakırlıdağ üzerindeki Saklıkent Kayak Merkezi ise yılın 3 ayı kullanılabiliyor. Kanyon içinde suların engellemediği alanlarda doğa yürüyüşleri yapılabilirken, park alanı ekoturizm, kampçılık, olta balıkçılığı, fotoğrafçılık gibi birçok aktiviteye uygun.

saklıkent kanyonu fethiye

Saklıkent Milli Parkı giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Kayadibi, Saklıkent sokak No:26, 48300 Seydikemer, Muğla ☎️ +90 (252) 659 01 01
Saklıkent Milli Parkı ziyaret saatleri: 08.00-22.00. Haftanın 7 günü açık. Saklıkent Milli Parkında su seviyesinin ani yükselmesine bağlı olarak girişler sınırlandırılabiliyor.
🔐 Saklıkent Milli Parkı giriş ücreti: Yetişkin 8TL, öğrenci 4TL, bisiklet 8TL, motosiklet 12TL, otomobil 24TL, minibüs 72TL, midibüs 120TL, otobüs 216TL. Müze Kart geçerli değil.

saklıkent kanyonu seydikemer
saklıkent kanyonuna nasıl gidilir

Saklıkent Milli Parkına nasıl gidilir 🚘

Saklıkent Milli Parkı’na en yakın havalimanı Muğla’nın Dalaman ilçesinde. Dalaman Havalimanı, Saklıkent Kanyonuna 90 km uzaklıkta. Havalimanından kanyona ulaşım için herhangi bir toplu ulaşım aracı yok. Araç kiralama, taksi ya da özel transfer aracı seçenekleriyle kanyona doğrudan ulaşabilirsiniz.

Toplu ulaşım seçeneğini kullanmak isteyenler ise Dalaman Otogarından Seydikemer otobüsüne binerek Seydikemer’den kanyona giden dolmuşları ile kanyona ulaşabilirler. Saklıkent Kanyonu, Fethiye’ye 45 km, Antalya’ya 203 km, İzmir’e 375 km, Ankara’ya 627 km, İstanbul’a ise 795 km uzaklıkta. Fethiye’ye 45 km mesafedeki Kayadibi Köyü yakınındaki Saklıkent’e Fethiye ilçe merkezinden dolmuşlarla ulaşılabilirsiniz.

Antalya’nın batısında, Patara’dan Kınık istikametine devam ederken Saklıkent sapağından 16 km daha gittiğinizde, Ksantos Antik Şehrine çok yakın mesafede yer alan Saklıkent’e güney yönden Yeşilova-Kalkan yol ayrımından Palamut Mahallesi üzerinden gelebilirsiniz.

Dünyaca ünlü Saklıkent Kanyonu’nu barındıran Saklıkent Milli Parkı, Antalya ve Muğla illeri sınırları içinde yer alan eşsiz bir doğal güzellik. Fethiye çevresinde gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Saklıkent Kanyonu, Pınara, Patara, Xanthos ve Letoon antik kentleri ile birlikte birlikte güzel bir rota olabilir.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz