Fethiye, Yanıklar Köyünde, çam ormanları ile çevrili bir vadinin ortasında bulunan Pastoral Vadi Organik Tarım ve Ekolojik Yaşam Çiftliği, şehir yaşamından, stres ve koşuşturmadan uzaklaşıp, sakin ve huzurlu bir ortamda zaman geçirmek isteyenler için düşünülmüş.

Yanı başında akan deresi, 42 dönüm büyüklüğündeki arazide yer alan taş, ahşap ve kerpiç evleriyle yılın 12 ayı konaklama imkanı sunan Pastoral Vadi Çiftliği, organik tarım, ekolojik yaşam ve tatil anlayışını bir araya getiriyor. “Köye dönüş” anlayışının hakim olduğu bu çiftlikte her şey ekolojik mimari yaklaşımla tasarlanmış.

Pastoral Vadi Organik Tarım ve Ekolojik Yaşam Çiftliği, Fethiye

Doğal kaynakların korunarak, sürdürülebilir turizm anlayışı ile hareket eden Pastoral Vadi’de, eko turizm, çiftlik ve tarım turizmi konsepti mevcut. Yerel değerlere ve kültüre meraklı, genellikle büyük şehirlerde yaşayan kişilerin ilgi gösterdiği çiftlik, 2006 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor.

Klasik turizm anlayışına ile deniz-kum ve güneş tatiline alternatif sunmak için hayata geçirilen çiftlik, eko turizmin ülkemizdeki en önemli örneklerinden biri.

Malta

Batı Toros Dağları’ndan doğan ve Pastoral Vadi’nin yanından geçerek, Yanıklar Sahili’nden Akdeniz’e ulaşan Kargı Çayı, etkileyici bir güzellik. Yanıklar Kumsalı caretta caretta kaplumbağalarının üreme alanı ile göçmen kuşların konakladığı Akgöl‘le yan yana.

Ziyaretçilerini hayran bırakan doğal güzelliklerin yanı sıra, binlerce yıllık tarihi geçmişin izlerini taşıyan bölgede, Likya, Roma, Bizans ve Osmanlı etkileri görülebiliyor.

Pastoral Vadi ziyaretçilerine çiftlikte organik olarak üretilen ürünlerden hazırlanan yöresel yemekler ikram ediliyor. Akdeniz mutfağı özelliğini taşıyan yemeklerde, çiftlikte yetiştirilmeyen ürünler “Organik Tarım Üreticileri Birliği” üyelerinden temin ediliyor.

1980 yılında İstanbul’ u terk edip Marmaris’in İçmeler köyüne yerleşen ve bir süre turizmcilik hayan Ahmet Kizen, Pastoral Vadi’nin yaratıcısı.

Pastoral Vadi
Pastoral Vadi, Fethiye
Yaniklar Pastoral Vadi

Kitle turizminin Ege ve Akdeniz sahillerinde nasıl tahribata neden olduğunu gözleyen Ahmet Abi, sosyal ve kültürel dokunun da erozyona uğradığını görünce, Fethiye’nin Yanıklar Köyü’nde, Kargı Çayı’nın yanı başında Pastoral Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliği’ni kurdu. Aynı zamanda Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, TaTuTa (Tarım, turizm ve takas) projesinin de katılımcısı oldu.

Fethiye civarındaki köylerde mimar olarak yaptığı geleneksel dokuyla uyumlu taş evlerde ekolojik mimari yaklaşımına da önem veriyor Ahmet Abi. Halen ekolojik mimari uygulamalarında, gelenekselliği günümüz koşulları içinde taş, ahşap, kerpiç malzeme ve teknik kullanarak devam ediyor.

Pastoral Vadi’nin ekolojik yaşam ilkelerinden en önemlisi doğal beslenme üzerine. Bu kapsamda sebze ve meyvelerin besin değerlerinin korunması ve bu şekilde pişirilmesine dikkat ediliyor.

Çiftliğe gelen konukların istemesi halinde tarımsal faaliyetlere katılma, çanak-çömlek yapımı, kilim dokuma, ahşap oyma, sepet örme, tarhana, erişte, turşu, reçel atölyelerine katılma imkanı sunuluyor.

Çocuklar için topaç, uçurtma, model uçak, ekmek, börek yapmak için özel atölyeler bulunuyor. ‘Çiftlikte üretilen her şey dahil’ anlayışı ile fiyatlandırmanın yapıldığı çiftlikte kahvaltı, öğle, akşam yemekleri ve ara öğünler bahçede ve atölyede üretilen bütün ürünleri kapsıyor.

Pastoral Vadi’de 900’ü aşkın meyve ağacı ve ara ürün olarak üretimi yapılan sertifikalı organik sebze ve yem bitkileri üretiliyor.

Pastoral, Fethiye
Yaniklar Otelleri, Pastoral

Doğa meraklılarının ilgisini çeken çevre etkinlikleri içerisinde doğa yürüyüşleri, eski maden yollarında yürüme, kanyon keşif yürüyüşü, Kargı Çayı’nın doğduğu havzada yüzme, yenilebilen bitkilerden toplama yer alıyor.

Buğday Derneği‘nin başlattığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Küresel Çevre Fonu (GEF) ile Küçük Destekleme Programı (SGP) desteğinde, TaTuTa programının da yürütüldüğü Pastoral Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliği, kapılarını gönüllülere açıyor. Haftada 30 saat çiftlik işlerinde çalışılan programda bahçe, atölye ve mutfak işlerine destek olunuyor.

Kargı Çayı, Yanıklar Köyü, Fethiye
Kargı Çayı, Yanıklar Köyü, Fethiye
Pastoral Yaniklar

Pastoral Yaşam Projesi’ne dahil olan Yonca Lodge‘un bulunduğu sahilde ise yüzme, güneşlenme, su altı dalışı ve adalar turu gibi aktiviteler yapılıyor.

Pastoral Vadi Çiftliğine nasıl gidilir

Muğla‘nın Fethiye ilçesi Yanıklar Köyü sınırlarında Kocabük mevkiinde bulunan Pastoral Vadi Çiftliği, Fethiye’ye 18, Dalaman Havalimanı’na ise 40 km mesafede. Çiftliğe Fethiye’yi Muğla’ya bağlayan çevre yolundan Yanıklar Köyü’ne saptıktan sonra 3. km’de ulaşılıyor.

Pastoral Vadi Çiftliği doğa harikası Ölüdeniz, Saklıkent Kanyonu, Kelebekler Vadisi, Göcek, barış ve dostluğun simgesi olan Kayaköy ile Fethiye Körfezi’nin koylarının bulunduğu coğrafyada yer alıyor.

Yemişli Mah. Kocabük Mevki, Yanıklar, Fethiye, Muğla
Phone : +90 252 633 6627 Rezervasyon için tıkla.
www.pastoralvadi.com | info@pastoralvadi.com

Klasik bir tatil anlayışının aksine doğayla baş başa, köye dönüş konseptiyle bir tatil imkanı sunan Pastoral Vadi Organik Tarım ve Ekolojik Yaşam Çiftliği, her geçen gün kirlenen çevre ve dünya için yeni bir umut kaynağı. Doğal ve tarihi güzelliklerle çevrili Pastoral Vadi Çiftliği, eşsiz bir deneyim için çağırıyor ziyaretçilerini.

16 Yorumlar

  1. Merhaba türkiyedeki ekolojik organik tatil için önerebileceğiniz alternatifler neler . Pastoral vadi benzeri cennetler barmı teşekkürler

  2. Merhaba Türkiye’deki ekolojik organik tatil için önerebileceğiniz alternatifler neler? Pastoral Vadi benzeri cennetler var mı? Teşekkürler.

  3. Ahmet abimizle 20 yıl önce Fethiye de otel projesi kapsamında tanışmıştım. Değerli bir abimiz. Emin’im ki pastoral de de güzel şeyler yapıyordur.

  4. Pazartesi sabahı şirkette izlerken dönüp şehir yaşamıma baktım. Biz yaşamıyoruz gerçekten. Bu yaz evleniyorum ve balayı için Göcek’teyim. Kısmet ki burası Göcek yolunda imiş. İnşallah gidip görebileceğim. Birkaç gün de burada konaklayabilecek imkanım olur inşallah.

  5. Yurt içi ve yurt dışı Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Liselerinde okumak isteyenler, yurt dışı lisans ve master programlarına portfolyo hazırlamak isteyenler, sanat kariyerine nasıl yön vermesi gerektiğine karar veremeyenler, hangi bölümün yeteneklerini tam olarak yansıtacağını öğrenmek isteyenler için Güzel Sanatlara Hazırlık Kursu ile Eğitim Danışmanlığı!

  6. Harika bir yer çok beğendik ve eğer konaklama ücreti makul ise ailemle birlikte doğa ile iç içe olan çiftliğinizde bir hafta Konak’lamak isteriz.

  7. Nisan ayında geliyorduk ne güzel.. Ekolojik gezi programı ne zamana kaldı? Yolda Olmak / Being On The Road
    İstanbul’dan selam ve sevgiler..

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz