Toros Dağları’nın eteklerinde, yemyeşil çam ormanlarıyla çevrili Yeşilüzümlü Köyü, Fethiye ilçe merkezine 18 km uzaklıkta, muhteşem doğası, sakin yaşamı ve her yıl nisan ayında düzenlenen Kuzugöbeği Mantar Festivali’yle tanınıyor.

Tarihi geçmişi Antik Likya Dönemi’ne uzanan köy, Fethiye’nin kalabalığından uzaklaşmak isteyenlerin son yıllarda en gözde kaçış rotalarından. Fethiye’de yaşayan birçok kişinin yaz aylarında serinlemek amacıyla ziyaret ettiği köy, büyük şehirlerden gelip yerleşenlerle büyük bir dönüşüm yaşıyor.

Yeşilüzümlü

Yeşilüzümlü Köyü, Fethiye

Fethiye’nin kuzeydoğusunda, ilçe merkezine 18 km uzaklıktaki Yeşilüzümlü Köyü, çam ormanları içerisinde, Toros Dağları’nın uzantısı olan Geyran Dağının eteklerinde, deniz seviyesinden 500 metre yükseklikte bir yayla geçiş bölgesinde konumlanıyor.

Tarihi geçmişi Antik Likya uygarlığına uzanan köy, Likya yazıtlarında Kadawanti olarak anılıyor. MÖ 3 binli yıllarda kurulan Kadawanti şehri, Fethiye’yi kuşbakışı gören konumu nedeniyle önemli bir savunma-gözetleme merkeziydi. Tarihte kendine has duvar yapım tekniği Kiklops ile bilinen Kadawanti bu özelliğiyle birçok şehre öncülük etmiş.

İsmini köy ve çevresinde yüzyıllardır yetiştirilen üzüm bağlarından almış. Fethiye’nin okuma oranı en yüksek yerleşim yerlerinden. Hemen hemen her evden bir devlet memuru ve öğretmen okumuşu var. Köyde birçok kişi evinde şarap üretiyor. Köyde hatırı sayılır oranda yerleşik İngiliz aileler de var.

Yeşilüzümlü köyünde yapıların çoğu Osmanlı Döneminden kalma. En fazla 200 yıla uzanan tarihiyle evlerin birçoğu restore edilerek tarihi doku korunmuş. Köy merkezinin çevresinde ise yakın zamanda inşa edilen evler bulunuyor.

Yeşilüzümlü köyü fethiye
Yeşilüzümlü fethiye
Yeşilüzümlü Çarşı Camii

Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Festivali

Sakin Şehir Ağı (Cittaslow) adayı da olan Yeşilüzümlü’nün adını Türkiye çapında duyuran etkinlik ise Uluslararası Kuzugöbeği Festivali. Her yıl nisan ayında gerçekleştirilen festivalin amacı dünya mutfağında önemli bir yere sahip olan kuzugöbeği ve diğer mantar türlerinin tanıtımını sağlamak.

Kuzugöbeği, Avrupa’da nadir bulunan ve koruma altına alınan bir mantar türü. Dünya mutfağında ‘morel’ olarak bilinen kuzugöbeği mantarı, en çok rağbet gören bir mantar çeşidi. Fethiye-Kalkan-Kaş arasındaki yaylalarda bol miktarda yetişiyor.

Batı Anadolu’da, görüntüsünden dolayı, kuzugöbeği adı verilmiş. Bazı bölgelerimizde ‘göbek’, ‘kara göbek’ ve ‘köme’ olarak da isimlendiriliyor. Çorum, Kastamonu ve Safranbolu tarafalarında ‘söbelek’ de deniyor.

Fransız mutfağının dünyaya tanıttığı lezzetinde ceviz, et ve tatlı baharlar barındırıyor. Fethiye mutfağında terbiyeli çorbası meşhur. Fiyatı oldukça yüksek olan Kuzugöbeği mantarı kurutulmuş olarak da satılıyor. Tazesine ulaşmak çok kolay değil, Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Festivali mantarı en uygun ve taze alabileceğiniz bir etkinlik.

Yeşilüzümlü köyü hakkında bilgi
kuzugöbeği festivali

Yeşilüzümlü’de düzenlenen festivale Türkiye’den ve yurt dışından mantar uzmanları, öğretim üyeleri, öğrenciler ve turistler katılıyor. Festival kapsamında mantar toplama etkinliği, mantarlı yemek atölyeleri, seminer ve söyleşiler düzenleniyor.

Domalan mantarı olarak da bilinen dünyanın en pahalı mantar türlerinden biri olan beyaz trüf mantarı da köyde bulabileceğiniz bir başka ürün. Protein açısından besleyici ve afrodizyak etkisiyle birlikte az miktarda doymamış yağ içerdiği için kolesterole iyi gelen trüf mantarının kilosu 150TL’den satılıyor.

Makedonya
Flyista

Köy meydanı ve çevresinde köylülerin kurduğu tezgahlarda mantar başta olmak üzere, el emeği ürünleri, hediyelik eşyalar, reçel, enginar ve zeytin gibi yöresel ürünler satılıyor.

fethiye yeşilüzümlü
Yeşilüzümlü köyü

Köyün yüzyıllardır süregelen şarap üretim geleneği de köye yerleşenlerin hobisine dönüşmüş durumda. Köyde şarabın yanı sıra zeytin, zeytinyağı, sirke, incir ve baharat çeşitleri de üretiliyor.

Yeşilüzümlü’nün kendine has el dokumaları da meşhur. Geriye çok az sayıda kalmış olsa da ‘dastar’ denilen geleneksel tezgâhlarda el işi ürünler dokunuyor. Yeşilüzümlü köyünün yerlisi kadınlar geleneksel dokuma sanatıyla da ilgileniyor.

İpek ve yün malzeme kullanarak tamamı el emeğiyle üretilen masa örtüsü, atkı, şal, namaz örtüsü, fiskos örtüsü gibi ürünler tezgahlarda satılıyor. Festival ve yörenin gelişmesi ve turistik değerinin de öne çıkmasıyla açılan dükkan ve tezgahlarda turistik eşya olarak satılıyor.

Yeşilüzümlü el dokuma
Yeşilüzümlü köyü el dokuma

Yeşilüzümlü’de kuzugöbeği mantarıyla birlikte markaya dönüşen en önemli ürün orkide. Yeşilüzümlü’nün coğrafi konumu ve geçiş iklimi kuşağında yer alması nedeniyle köy çevresinde birçok endemik bitki türü ile zengin bir yaban hayatı var.

Türkiye’de orkide yönünden en zengin bölgelerden birinde yer alan Yeşilüzümlü, bu özelliğiyle doğa gözlemcilerinin uğrak noktalarından.

Geyran Dağında bir tepe üzerine kurulu Kadyanda Antik Kenti civarda gezilecek yerlerden biri. Hem gidiş yolu hem de antik kentin manzarası enfes. Etrafı çam ağaçlarıyla kaplı kentten Fethiye Körfezi, özellikle de Fethiye ve limanı rahatlıkla görülebiliyor.

Yanıklar Köyü, Yanıklar Sığla Ormanı, Yeşilüzümlü Köyü ve Kadyanda Antik Kenti rotasını için yarım gününüzü ayırabilirsiniz.

Yeşilüzümlü nerede

Yeşilüzümlü nasıl gidilir

Fethiye ilçe merkezine 18 km uzaklıktaki Yeşilüzümlü Köyü‘ne en yakın havalimanı Dalaman’da. Dalaman Havalimanı, Yeşilüzümlü Köyü’ne 60 km uzaklıkta ve özel araçla 1 saat sürüyor. Havalimanından köye direkt bir toplu taşıma aracı seferi bulunmuyor.

HAVAŞ ya da MUTTAŞ otobüsleriyle Fethiye Otogarına gittikten sonra otogardan Yeşilüzümlü’ye her yarım saatte bir kalkan dolmuşlara binebilirsiniz.

Yeşilüzümlü Köyü, İzmir’e 349 km, Ankara’ya 628 km, İstanbul’a 810 km, Muğla’ya ise 141 km. Özel araçla Yeşil Üzümlü köyüne gelmek isteyenlerin Fethiye ilçe merkezine kadar gelip Yeşilüzümlü tabelasını takip edip kuzeye devam etmeleri gerekiyor.

Önceki blog yazısıMünih Nerede 📍 Münih’e Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıKapadokya’nın Güvercinlikleri
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın