Otobüsle Avrupa turu, günümüz gençlerinin favori seyahat şekli oldu. Hem uygun fiyatlı olması hem de tek seferde pek çok şehir ve ülkeyi görme imkânı sağlaması turun belki de en cazip yönü. Otobüsle Avrupa turu yorumlarına ve instagram paylaşımlarına bakılırsa herkes memnun görünüyor. Gençler yaz sezonunda fırlayan uçak bileti ve otel fiyatları yüzünden pahalıya patlayacak uzun bir seyahati daha düşük bütçelerle gezmiş oluyorlar. Enerjisi olanlar için biçilmiş kaftan bu tür geziler.

Güzel dostlukların kurulduğu eğlenceli bir yolculuk vadeden otobüsle baştan başa Avrupa turu düzenleyen firmalardan EYOBUS, otobüsle Avrupa turu yapan firmalar içerisinde en kurumsal olanlarında biri. Ben de 9 ülkeyi kapsayan 11 gün süren EYOBUS Kuzey Avrupa Turu’na katılmıştım. Biraz yorucu olsa da fiyat/zaman açısından bence çok avantajlı.

Otobüsle Avrupa Turu: Görülecek En Güzel Şehirler

Otobüsle Avrupa turu İstanbul’dan başlayarak, genellikle 18 ülkeyi kapsayan 18 günlük bir yolculukla tamamlanıyor. EYOBUS daha önce 16 kez düzenlemiş olduğu Avrupa Turu programını 990€’dan satışa sunuyor. Rotada görülecek pek çok güzel yer var; Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Macaristan, Avusturya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İspanya, Monako, İtalya, Vatikan, Slovenya, Hırvatistan ve Bulgaristan gezilen ülkelerden. Selanik, Zagreb, Budapeşte, Viyana, Prag, Berlin, Amsterdam, Paris, Barselona, Roma ve daha fazlası ise en çok keyif alacağınız şehirler.

1. Selanik

Avrupa Selanik

Başkent Atina’dan sonra Yunanistan‘ın en büyük şehri olan Selanik, İstanbul’dan otobüsle başlayan rotanın ilk durağı. Renkli festivalleri, uluslararası etkinlikleri ve canlı kültürel hayatı ile cıvıl cıvıl kıpır kıpır Selanik’te gezilecek yerler arasında Mustafa Kemal’in doğduğu ev olan Atatürk Evi ilk sırada tabi.

Malta

Selanik’in simgesi Beyaz Kule; İzmir’in kordonunu andıran sahil şeridi Lefkos Pyrgos; renkli pazar yeri The Modiano Market; UNESCO Dünya mirası listesindeki Aya Dimitros Katedrali ve Aya Sofya Kilisesi; şehrin ana meydanı ve en sevdiğim yerlerinden Aristoteles Meydanı; Selaniklilerin buluşma yeri Kamara görülecek yerler arasında. Ladadika bölgesindeki tavernalarda zeytinyağlılardan, mezelere, ana yemeklerden atıştırmalıklara kadar tadacağınız çok şey var.

2. Belgrad

Otobusle Avrupa

Belgrad, benim Avrupa’da en çok keyif aldığım şehirlerin başında geliyor. Tarihi geçmişinin zenginliği, kültürel dokusu ve hoş insanlarıyla Balkanların en gözde kenti burası. Belgrad gezilecek yerler arasında şehrin zengin tarihini gözler önüne seren Kalemegdan; kentin en popüler ve şirin caddesi Knez Mihailova; Sırpların göz bebeği bilim insanı Tesla’ya adanan Nikola Tesla Müzesi; Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu Aziz Sava’nın ismini taşıyan görkemli Aziz Sava Katedrali ilk sıralarda. Şehrin bohem köşesi Skadarlija yemek için en güzel yer. Vaktiniz kalırsa, Tuna Nehri boyunca uzanan Zemun bölgesini de gezin.

3. Budapeşte

Otobusle Avrupa Turu Budapeşte

Güzeller güzeli Budapeşte, Avrupa’da en uzun süre kaldığım kentlerden. Tuna Nehri’nin Buda ve Peşte olarak ikiye ayırdığı, Macaristan’ın bu tatlı başkenti, övgüyü hak eden mimariye ve çok keyifli bir gece hayatına sahip. Budapeşte gezilecek yerler arasında şehrin en meşhur ikonu Zincir Köprü; UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Buda Kalesi; ışıklandırılmasıyla ünlü Balıkçı Tabyası; şahane manzaralı Gellert Tepesi; Orta Avrupa’nın en ünlü binalarından Parlamento Binası, Budapeşte’nin en büyük kilisesi olan St. Stephen Bazilikası yer alıyor.

Budapeşte’nin kalbi Vörösmarty Meydanı ve en canlı sokağı Váci Utca; şehrin ana meydanlarından Kahramanlar Meydanı; Budapeşte’nin Champs Elysée’si olarak bilinen Andrassy Bulvarı’nı da görün. Tuna Nehri’nde tekne turu yapın, ruin barlarında eğlenin, Dünyanın en iyi cafelerinden New York Cafe‘de veya Central Market Hall‘de yemek yiyin.

4. Viyana

Otobusle Avrupa Gezisi

Avrupa’nın kültür ve sanat başkenti Viyana, gerçek Avrupa kültürü ve zarafetinin vücut bulmuş hali. Avusturya’nın başkenti Viyana’da gezilecek yerler listesinde şehrin gözbebeği Hofburg İmparatorluk Sarayı; Avrupa’nın en güzel saraylarından Schönbrunn Sarayı; Viyana’nın en popüler turistik bölgelerinden ve iki muhteşem Barok yapıdan oluşan Belvedere Sarayı yer alıyor.

Viyana’nın en önemli Gotik binası ve başpiskoposun kilisesi Aziz Stefan Katedrali; Viyana’nın en ünlü meydanı Karl Meydanı ve Opera Binası Viyana’da gezilecek noktalar arasında. Benim şehirde en sevdiğim böyle ise MuseumsQuartier yani müzeler bölgesi. İşin aslı, Viyana öyle gezmekle “bitirilecek” bir şehir değil, buranın hakkını vermek için birkaç günlük zaman ayırmak şart.

5. Prag

Otobusle Avrupa Turu

Dünyanın pek az şehri Prag kadar fantastik olabilir! Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri Prag, kentin sembolü olmuş kuleleri, görkemli katedralleri, zarif sarayları, şehrin her yanını bezeyen heykelleri, büyük meydanları, nehir üzerine sıralanmış etkileyici köprüleri ile sanki Ortaçağda hissettiriyor. Prag gezilecek noktalar arasında Vltava Nehri’nin iki yakasını birleştiren ve dünyanın en ünlü köprülerinden biri olan Karl Köprüsü ilk adres.

Buradan kentin en eski yerleşim yeri olan Prag Kalesi ve muazzam büyüklükteki Gotik St. Vitus Katedrali’ni gezin. Sonrasında edebiyata meraklıysanız Kafka Müzesi‘ne uğrayın. John Lennon Duvarı’ndan bir fotoğraf almadan olmaz. Buradan, dünyanın en güzel yerlerinden Prag Old Town‘a yürüyün. Kent simgelerinden biri olan Tyn Kilisesi ile Astronomik Saat bu bölgede. Saat Kulesi’nin tepesine çıkıp kenti kuşbakışı izleyin.

6. Berlin

Berlin Avrupa Turu

Almanya’nın başkenti Berlin, kendine has hareketliliği ve mesafeli duruşu, müzeleri, doğal güzellikleri ve kültür sanatın nabzını tutan etkinlikleriyle şahsına münhasır bir şehir. Zengin tarihi, modern görünümü, gece hayatı, müzeleri, Berlin Duvarı, kiliseleri, sanat galerileri ve alışveriş merkezleriyle tüm dünyadan turist ve gezginleri kendine çeken ilginç, büyük ve eğlenceli bir şehir.

Berlin’de ilk durağınız kuşkusuz Spree Nehri boyunca görebileceğiniz 46 km uzunluğundaki Berlin Duvarı. Ardından yürüyerek sırasıyla Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı, Berlin’in ana şehir sembolü Brandenburg Kapısı ve Reichstag’a devam edin.Berlin’in en önemli meydanı Alexanderplatz’den Berliner Dom’a doğru yürüyün, oradan Museumsinsel’e devam edebilirsiniz.

Berlin Katedrali (Berliner Dom), İtalyan olgun Rönesans ve Barok stillerinin ön planda olduğu görkemli kubbelere sahip. Zamanınız varsa Museumsinsel’deki değerli Berlin müzelerinden en az birini gezin. Berlin’in en büyük şehir parkı Tiergarten‘ı şöyle bir turlayın, biranızı ve sandviçlerinizi yanınıza almayı unutmayın.

7. Roma

Otobus Avrupa Turu

Roma Avrupa’da gördüğüm ikinci başkentti ve Avrupa’ya gitmek için bana şehir soranlara ilk cevabım Roma. Diğer Avrupa başkentleriyle kıyaslanamayacak bir şehir Roma, tıpkı İstanbul gibi. Antik dönemden bu yana dünyanın en önemli şehirlerinden İtalya’nın başkenti Roma, tam da sokaklarında kaybolunacak bir şehir. Ortaçağ, Barok ve Rönesans mimarisinin mirası her yanda karşınızda duruyor.

Roma’da gezilecek yerler için herhalde günler ve aylar yetmez, fakat en önemlilerini sıraya koyabilirsiniz. Antik Roma’nın ilk durağı ve kentin en önemli simge yapısı Colosseo ile başlayıp buradan, Antik Roma’nın siyaset, ticaret ve hukuk yaşamının merkezi olan Foro Romano‘ya yürüyün. Buradan bir Roma klasiği olan Trevi Çeşmesi‘ne paranızı atıp Spagna Meydanı‘ndaki İspanyol Merdivenleri’ne doğru devam edin.

Biraz dinlendikten sonra yönünüzü Vatikan’a çevirin. Yol üzerinde, Vatikan duvarlarının dışında yer alan Sant’Angelo Kalesi’ni gördükten sonra Vatikan’a girin. Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan gezisinin ardından Antik Roma tanrıları için tapınak olarak inşa edilen Pantheon‘a yürüyün. Vaktiniz kalırsa, Berberini ve Navona Meydanlarını gezin.

8. Venedik

Venedik, Avrupa’nın ve İtalya’nın tartışmasız en ilginç şehirlerinden. Her sokağı benzersiz, 16. ve 17. yüzyılın görkemini yansıtan tarihi sarayları, daracık kanalları, romantik atmosferi, rengarenk festivalleriyle heyecan uyandırıyor. Venedik’te ilk yapmanız gereken mutlaka gondolla kanal turu yapmak. Ardından Venedik’in en popüler bölgesi olan San Marco Meydanı ve meydanda bulunan San Marco Bazilikası ile Dükler Sarayı’nı görün.

Meydandaki San Marco Çan Kulesi’nin (Campanile di San Marco) tepesine çıkıp Venedik’i kırmızı kiremitlerin üzerinden izleyin. Venedik’in en önemli sanat galerisi Gallerie dell’Accademia‘yı görün. Venedik’in sembol yapısı Santa Maria Della Salute Bazilikası’nı da gezin. Şehrin sokaklarında kaybolun. Vaktiniz varsa, rengarenk evleri ve muhteşem manzarasıyla Venedik’in en fotojenik bölgesi olan Murano Adası’na gidin.

9. Barselona

Otobüsle Avrupa Turu

İspanya’nın olduğu kadar Avrupa’nın da en çok ziyaret edilen kentlerinden biri olan Barselona, Katalan kültürü ve başkaldırı dansı olarak bilinen Flamenko dansıyla özgürlüğün kenti, gelenlere bu hissi rahatlıkla geçiriyor. Barselona’da mutlaka görülmesi gereken yerler Barselona’nın simgesi olan Gaudi’nin yarım kalan bazilikası La Sagrada Familia, şehrin en büyük, en gösterişli ve en güzel parklarından olan UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Parc Guell. Ama en keyifli en renkli ve en popüler yeri şüphesiz Las Ramblas ve 19. yüzyıldan kalma bir pazar olan Mercat de la Boqueria.

Gaudi’nin dış cephesi ile iç tasarımını yaptığı Casa Batllo, Casa Mila ile birlikte Passeig de Gràcia Bölgesi’nin en özel ve dikkat çekici yapılarından. Orta Çağ sanatının en güzel örneklerini sergileyen ve muazzam bir yapıda hizmet veren Museu Nacional d’Art de Catalunya. Paris’te yer alan müzeden sonra en büyük Picasso müzesi olan Museo Picasso (Picasso Müzesi), Barselona’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Bir de Barceloneta var ki, şehir merkezinin hemen altındaki sahil kenarında yer alan çok şirin bir semt, burada denize de girebilirsiniz.

10. Paris

EYOBUS Otobusle Avrupa Turu

Fransa‘nın başkenti Paris, hem Avrupa’nın hem de dünyanın en popüler kenti. Seine Nehri kıyısında kurulu, birbirinden değerli müzeleri, küçük ve şirin dükkanları, zarif mimarisi, kafe ve barları, şık gece kulüpleri ve restoranlarıyla dünyanın en kendine has şehirlerinden. Kendisine yeteri kadar vakit ayırmazsanız anlaşılması ve sevilmesi zor.

Biraz hayal kırıklığı yaratabilir aceleye geldiğinde. Paris’te gezilecek noktalar birbirine uzak mesafelerde. Kendinize bir metro kartı alın. Paris’in simgesi Eyfel Kulesi; kentin olamazsa olmazları Place Charles de Gaulle ile Arc de Triomphe‘yi görün ve Şanzelize‘de yürüyün. Concorde Meydanı‘nda dinlenin.

Dünyanın en önemli ve rakipsiz müzelerinden Louvre Müzesi‘ni gezin. Biletlerinizi mutlaka önceden internetten alın. Victor Hugo’nun Notre Dame’ın Kamburu kitabıyla tüm dünyanın tanıdığı Notre Dame Katedrali ve Fransa tarihine damga vuran Versay Sarayı‘nı görün. Zamanınız varsa Montmartre‘ye çıkın.

11. Amsterdam

Amsterdam Avrupa Otobus Turu

Muhtemelen Amsterdam‘ın kıvrımlı su kanallarının fotoğrafını mutlaka bir yerlerde görmüşsünüzdür. Hollanda’nın başkenti Amsterdam, Avrupa’nın en eğlenceli en fotojenik şehirlerinden. Amsterdam’ın tarihi şehir merkezini yürüyerek gezmek çok kolay. Kentin kalbi Dam Meydanı, dünyaca ünlü bölgesi Red Light District ile kentin en önemli müzeleri Rijksmuseum, Van Gogh Museum Amsterdam’da gezilecek önemli noktalar. Avrupa Yeşil Başkent Ödülü Amsterdam’ın en büyük ve en sevilen parkı olan Vondelpark dinlenmek ve piknik için şahane.

Venedik’ten daha fazla kanala sahip şehirde kanal turu yapmayı ihmal etmeyin. Hoşgörülü, güvenli ve rahat atmosferini keyfini günün ilk ışıklarına kadar çıkrın. Vakit varsa Amsterdam’ın birbirinden güzel ve şirin Monnickendam, Marken, Volendam ve Edam kasabalarını görmeden ayrılmayın Hollanda‘dan.

12. Zagreb

Hırvatistan‘ın başkenti ve en yeşil Avrupa kentlerinden Zagreb, ülkenin kuzeyindeki Sava Nehri üzerinde kurulu. Barok evleri, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, geniş meydanları, sarayları, yeşil alanları, açık hava pazarları, müzeleri ve tarihi eserleri ile tam bir Orta Avrupa şehri. Görmeniz gereken yerlerden ilki, 105 m’lik kuleleriyle Zagreb’i kuşbakışı izlemek oldukça güzel bir manzara sunan Zagreb Katedrali.

Jelačıć Meydanı ise, şehrin en yeni turistik, cıvıl cıvıl mekânlarından biri. Jelacic Meydanı’nın hemen üst kısmında yer alan Dolac Pazarı da bir o kadar renkli. Etrafı ormanlarla çevrili bir tepede yer alan ve eteklerindeki göl manzarasına bakan Trakošcan Kalesi ise gün batımında fotoğraf sevenlerin kaçırmaması gereken bir adres.

Slovakya’nın başkenti Bratislava, Makedonya’nın başkenti Üsküp, Belçika’nın başkenti Brüksel, Fransa’nın Cannes şehri, Monako’nun Monte Carlo şehri, Slovenya’nın başkenti Lübyana ve en güzel yerlerinden Bled Gölü ile Bulgaristan’ın başkenti Sofya otobüsle Avrupa turu rotasında yer alan diğer şehirler. Baştan başa Avrupa turuna katılıp keyfinizce her ülkede ayak izinizi bırakın. Daha sonraki seyahatlerinizde Avrupa’da nereye gidilir hakkında fikir edinmenize de yardımcı olur.3 Yorumlar

  1. Geçen yaz ETS bu turu yaptı ama başka programım olduğu için gidemedim 2016 yazında mutlaka gitmem gerek çünkü çok etkileyici

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz