malta

Avusturya’nın başkenti Viyana, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Büyüsünü zengin tarihi geçmişine ve olağanüstü coğrafi konumuna borçlu. Yüzyıllardır Batı ile Doğu Avrupa arasında bir kapı olan Viyana, bir zamanların güçlü hanedanlığı Habsburgların doğduğu yerdi. Günümüzde Viyana dünyanın yaşanılabilir şehirleri arasında hep en üst sırada.

Şehir büyüsünü, atmosferini ve muhteşem mimarisin açıkça gözler önüne seriliyor. Bu yüzden şehri aceleye getirmeden ağır ağır gezmenizi tavsiye ederim. Hemen her sokakta karşınıza çıkabilecek küçük Viyana kafeleri ise hem damağa hem de göze hitap eden hem de yaşanması gereken deneyimlerden sadece biri.

malta
viyana blog

Süslemeli muhteşem binalar bir zamanlar Mozart, Beethoven, Schubert, Haydn, Strauss gibi Avrupa’nın en büyük müzisyenlerini ağırlıyordu. Bu da zaten Viyana’yı dünyanın klasik müzik başkenti yapmaya yetiyor. Viyana aynı zamanda dünya çapında ünlü orkestralara ve olağanüstü sanat koleksiyonlarına da ev sahipliği yapıyor.

       

Viyana Gezilecek Yerler

Viyana merkezi yerlerini gezmek yürüyerek mümkün. Viyana’nın tarihi sokakları Ringstraße denilen bir çember içerisinde kurulmuş. Görkemli belediye binası Rathaus, en eski üniversitelerden Viyana Üniversitesi, konukları arasında Queen Elisabeth II, Charlie Chaplin gibi ünlü isimlerin yer aldığı, inşaatında genç Hitler’in çalıştığı Hotel Imperial, ünlü posta binası Postsparkasse ile Avusturya Parlamento binası gibi şehrin çok önemli yapılarını bu rota üzerinde yer alıyor.

Listeye alabileceğim irili ufaklı onlarca yer daha var aslında. Bizim sabırsız ve aceleci kişiliğimizi düşünerek gezilecek en görülesi yerleri listeye koydum. Rota üzerindeki bir yeri gördükten sonra oraya yakın bir kafede mola verin ve yürüyerek şehri keşfetmeye devam edin. Viyana gezimde uzak yerlere de otobüsle gittim, size de tavsiye ederim.

1. Hofburg İmparatorluk Sarayı

viyana gezilecek yeler

Hofburg İmparatorluk Sarayı (Hofburg Imperial Palace), tam 600 yıldır Habsburgların yönetim merkezi ve aynı zamanda 1275’ten bu yana tüm Avusturya hükümdarlarının da yaşadığı yer. Hofburg Avusturya’nın tarihi açıdan çok önemli saray. Avusturya başkanının da resmi makam yeri olan saray Gotik, Rönesans, Barok ve Rococo akımlarının hepsinden izler taşıyan bir mimariye sahip. Kompleks 59 hektarlık bir alanı kaplıyor ve bu alan içinde aralarında 19 avlu ve 2,600 odanın da bulunduğu 18 bina bulunuyor.

En meşhur yerleri İmparatorluk Evleri, Sisi Müzesi, Gümüş Koleksiyonu olmakla birlikte görülmeye değer diğer yerler arasında İmparatorluk Şapeli Burgkapelle, Ulusal Tarih Müzesi, Avusturya Ulusal Kütüphanesi ve Roma İmparatorluğundan birçok eşyanın bulunduğu dev bir koleksiyona sahip olan Hofburg Hazinesi yer alıyor. En az 2 saatinizi ayırsanız iyi edersiniz.

2. Aziz Stefan Katedrali

viyana gorulecek yeler

Aziz Stefan Katedrali (St. Stephen’s Cathedral), 1722’den bu yana Viyana’nın en önemli Gotik binası ve başpiskoposun kilisesi. Orijinal olarak 12. yüzyılda Romanesk kilisesi olarak inşa edildi ancak 13. yüzyılda değişikliğe uğradı. Şu anda geriye kalanlar ise dev giriş kapısı ve Heathen Kuleleri. Sonraki değişim ise 14. yüzyılda Gotik tarzda geldi ve katedrale ek olarak kilise korosu ve Eligius, St. Tirna ve St. Catherine şapelleri eklendi. Meşhur 137 metre yüksekliğindeki Güney Kulesi Steffl ise 15. yüzyıla ait bir eser.

Osmanlı kuşatmaları sırasında yerel halkın sığınak olarak kullandığı Aziz Stefan Katedrali, II. Dünya Savaşında tamamen yerle bir olup tekrar baştan yapıldı. Giriş ücretsiz. Tam 343 merdiven ile çıkılan Steffl’ın Gözlem Odası muhteşem Viyana manzarası görmek için şahane. Görülebilecek bir diğer yer de 14. yüzyıl yeraltı mezarlıkları ve katedral ile ilgili birçok değerli eşyayı bulunduran Katedral Hazinesi.

3. İspanyol Binicilik Okulu

viyanada gorulecek yerler

İspanyol Binicilik Okulu (Vienna Spanish Riding School), imparator II. Maximilian’ın sosyeteye meşhur Lipizzaner atlarını tanıttığı 1562’de kuruldu. Günümüzde Viyana’nın en önde gelen eğlence yerlerinden biri haline geldi. Hofburg Sarayı’ndaki Barok Kış Binicilik Okulunda olağanüstü gösteriler sunuluyor.

Cumartesi ve pazar 11.00’da salı ve cuma günleri 10.00–12.00 saatlerinde gösteriler yapılıyor. Biletler çok hızlı şekilde tükeniyor bu yüzden mümkün olduğu kadar erken almaya bakın.

4. Viyana Devlet Opera Salonu

viyanada gezilecek yerler

Viyana Devlet Opera Salonu, dünyanın en büyük ve en olağanüstü tiyatrolarından biri. Günümüzdeki devasa Opera Salonu 1869’da yapıldı ve Fransız Rönesans mimarisinin tüm özelliklerini taşıyor. En önde gelen bestekarların, dansçıların ve şarkıcılarının saygıyla önünde eğildiği bir güzelliğe sahip.

İçeri girildiğinde ilk kata çıkan devasa bir merdiven ve inanılmaz duvar işlemeleri ile göz dolduran Çay Odası ziyaretçiler tarafından ilk olarak gezilen yerler. 2,211 seyirci ve 110 müzisyeni ağırlayabilen salon aynı zamanda Viyana Filarmoni Orkestrasının da sahne aldığı yer. Opera ve bale yılda en az 300 kez gösterime giriyor ve sanata karşı olan bu ilgi 1625’de ilk Viyana Hükümdarlık Operası sahne aldığı güne kadar dayanıyor.

5. Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri

viyana gezilecek yerler, schonbrunn

Schönbrunn Sarayı (Schönbrunn Palace), 18. yüzyıla ait olan en muhteşem mimarilerden biri. Barok mimarisinin en güzel örneğinde 1,441 den fazla oda ve evler bulunuyor ve bu evlere İmparatoriçe Maria Theresa’nın evi de dahil.

Viyana gezilecek yerler listesinde ilk sıralara koymanız gereken Saray turuna katıldığınızda İmparatorluk evleri, Franz Joseph’in Ceviz Odası ve son nefesini verdiği asker yatağının bulunduğu odayı da görebiliyorsunuz. Maria Theresa’nın odalarında görebileceğiniz enfes mobilyalar, bahçe evler ve kızları tarafından tasarlanmış çiçek desenli mutfak da turun en ilgi çekici bölümlerinden.

6. Belvedere Sarayı

viyana gezisi belvedere

Belvedere Sarayı, Viyana’nın en popüler turistik bölgelerinden ve iki muhteşem Barok yapıdan oluşuyor; Aşağı Belvedere (Unteres) ve Yukarı Belvedere (Oberes). Viyana gezilecek yerler arasında en etkileyici olanlardan biri burası. Yukarı Belvedere’de görülebilecekler zemin katta bulunan ve heykeller ile donatılmış olan büyük salon ile nefis stucco rölyefleri ve freskleri ile bezenmiş seremoni merdivenleri.

Aşağı Belvedere de Mermer Salonunun tavanını kaplayan harika freskler ile Mermer Galerisinde bulabileceğiniz tarihi heykeller ilk olarak göze çarpıyor. En dikkat çekici bina ise bir zamanlar hükümdarlık hazinesi olarak da kullanılmış olan Barok mimarisine sahip Kış Sarayı. Belvedere Bahçeleri ve Çeşmeleri de bu iki sarayı birbirine bağlayan ortak bölge. Ayrıca mutlaka görülmesini tavsiye ettiğimiz bir yer de 12. ve 16. yüzyıllarda yaşayan çok önemli sanatçılar tarafından yapılmış olan heykeller ve resimlerin bulunduğu dev sanat koleksiyonu.

7. Karl Kilisesi

viyana gezi notlari, Karlskirche

Karl Kilisesi (Karlskirche), 1737’de veba döneminde yardımını esirmeyen Aziz St. Charles Borromeo adına yapılmış ve Viyana’nın dini Barok mimarisinin en önemli eserlerinden biri. Bu büyük yapıda tam 72 metre büyüklüğünde bir kubbe ve meşhur 33 metrelik ikiz kuleler bulunuyor.

İçeride görebileceğiniz meşhur St. Cecilia freskleri tarihi eser sevenleri çok mutlu edecek nitelikte. Ayrıca 1763’te yapılan Gardekirche şehrin güneyinde imparatorluk hastanesi olarak kullanılmaktaydı ve daha sonraları Polonya kongreleri için hizmet verdi. Ama burada asıl ilginç olan ise yüksek sunağın üzerinde bulunan resim.

8. Avusturya Parlamento Binası

austria parliament house

Austrian Parliament Building, 1918’den beri yönetim merkezi olarak etkileyici mimarisi Viyana gezilecek noktalardan biri. 1883’te yapımı tamamlanan yapı sütun bakımından çok zengin bir mimariye sahip ve çok güçlü bir Yunan etkilerine sahip.

Bir diğer etkileyici yer ise binanın önündeki Pallas Athene Çeşmesi. Dört metre yükseklikteki heykel yaldızlı miğferi ve mızrağı ile görkemli bir yapıya sahip. Heykelin yanında duran figürler ise Danube, Inn, Elbe ve Moldau nehirlerini temsil ediyor. İngilizce turlar alınarak bina rehberli gezilebiliyor.

9. St. Peter Kilisesi

St. Peter's Church Vienna

St. Peter kilisesi (St. Peter’s Church), Roma’da ki eşine benzer şekilde yapılmış ve 792’de Charlemagne tarafından bulunmuş olan bir Roma kilisesinin olduğu noktada yer alıyor. Günümüzdeki hali 18. yüzyıldan kalma ve devasa bir kubbeye ile çok güzel fresklere sahip. Diğer önemli yerlerden biri de görkemli girişi ile Barbara Şapeli. Şapelde göz alıcı bir sunak ve “kusursuz kavram” adlı bir resim de bulunuyor.

Ayrıca 21 metre uzunluğundaki Veba Sütunu 1679’da ortaya çıkan ve 75,000’den fazla Viyanalıyı ölüme götüren veba hastalığının bir anıtı olarak karşımıza çıkıyor. Hemen yanında bulunan İskoç Manastırı da 12. yüzyıl yapımı ve o günde bu güne sürekli olarak büyüyüp gelişti. Manastırda eğitim alan kişiler arasında Johann Strauss ve Avusturya’nın son imparatoru olan I. Charles gibi isimler yer alıyor. İçerisindeki sanat eserleri ise 16. ila 19. yüzyıllar arasında bir yelpazeye sahip.

10. MuseumsQuartier

MuseumsQuartier Viyana

Viyana gezilecek yerler elbette bundan çok daha fazla. Benim en sevdiğim diğer bir bölüm ise MuseumsQuartier yani müzeler bölgesi. Viyana’da ki en geniş alana sahip Kültür Merkezi olan bölgede karşı karşıya duran Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum), Habsburg Hanedanlığı’nın sahip olduğu değerli eşyalarını gözler önüne seriyor. Diğeri Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum) benim en sevdiğim yerlerden.

İçerisinde Mimarlık Müzesi (Architekturzentrum Wien), Kunsthalle Wien, Leopold Museum olmak üzere sanat müzeleri, MUMOK modern sanat müzesi, interaktif çocuk müzesi Zoom Kindermuseum ve pek çok etkinlik alanlarının olduğu Museum Quartier Viyana gezilmesi gereken yerlerden.

Viyana gezilmesi gereken yerler
Schönbrunn Sarayı

Viyana’nın Avrupa’nın tam merkezinde, diğer Avrupa şehirlerine de kolaylıkla gidebilirsiniz. Budapeşte ve Prag günü birlik olarak bile ziyaret edilebilir. Slovakya’nın başkenti Bratislava da oldukça şirin ve çok yakın, sadece 1 saat uzaklıkta. Avusturya’nın bir diğer büyük şehri, benim de çok sevdiğim Salzburg ve onun şirin köyü Hallstat da yine günübirlik gezilecek yerler listesine alabilirsiniz.

Viyana’dan Günübirlik Gidilebilecek Yerler

1. Danube Vadisi

Danube Vadisi ve Melk Manastırı şehir hayatından uzaklaşıp şehrin doğanın keyfini çıkarmak isteyenleri bekliyor. Danube Vadisi seyahati, sizleri ormanlara, yaylalara, Wachau Vadisi’nin tarihi manastırlarına götürüyor. Dilerseniz Tuna üzerinde yaklaşık bir saat süren tekne gezisine katılabilir, Viyana’ya gelmişken doğaya karışabilirsiniz.

2. Bratislava

Slovakya’nın başkenti olan Bratislava, farklı bir kültüre tanıklık etmek için birebir. Yalnızca bir saatlik uzaklıkta olan Bratislava, Viyana’nın elli kilometre doğusunda bulunuyor. Tuna Nehri kıyısında yer alan kent, parlamentosu, devlet binaları, üniversiteleri, müzeleri ve tiyatrolarıyla siyasi ekonomik ve kültürel bir merkez. Viyana seyahatinizi aynı zamanda Bratislava’da düzenlenen çok sayıdaki festivallerden birine denk getirebilirsiniz.

3. Salzburg

Viyana’ya gelmişken, buradan hareket eden satın alabileceğiniz en güzel turlardan biri de Salzburg turu. Veya dilerseniz, Alplerin muhteşem manzaraları eşliğinde bir sürüş rotası izleyerek kendiniz de gidebileceğiniz Salzburg’da, Mondsee Gölü, Salzburg Tarihi Şehir Merkezi, “The Sound of Music” filimin çekildiği Mirabell Sarayı’nı görebilirsiniz.

4. Budapeşte

Budapeşte, orta Avrupa’nın en şahsına münhasır kentlerinden. Viyana’ya gelmişken, harika bir doğu Avrupa şehrini daha görmek isterseniz eğer Salzburg’dan Budapeşte’ye devam edebilirsiniz. Yine şahane bir sürüş yoluyla ulaşabileceğiniz Budapeşte’de gezebileceğiniz ve hayran kalacağınız pek çok adres var.

Viyana gezilecek sayısız tarihi noktası ve bitmek bilmeyen etkinlikleriyle her yıl ziyaretçilerini ağırlıyor. Gidin siz de misafir olun ama aceleye getirmeyin.

26 YORUM

 1. Yazınızı okuyarak Viyana’ya gittim ve oldukça faydalı oldu. Tarihi dokusu ve müthiş cafeleri ile kesinlikle görülmesi gereken bir şehir.

 2. Halstatt, Salzburg ve Prag sayfalarına da not bıraktığım üzere: Kemal Bey’e sorarak onun tavsiyesiyle bu bayram 1 haftalık Hallstatt, Salzburg ve Viyana turuna çıkmaya karar verdik eşim ve 4 aylık bebeğimizle. Son dakika Prag ve yol güzergahı dolayısıyla Cesky Krumlov’u da programa dahil ettik. Araç kiraladığımız için programda esnek olabildik gördüğümüz güzel yerlerde istediğimiz gibi vakit harcayabilmek açısından. (Tabi not düşmekte fayda var: otopark ücretleri belimizi bükmeye yakındı bu her şehir için.) Açıkçası Kemal Bey’in bu bahsettiğim yerlerin tümüne gitmiş ve gezilebilecek yerleri sıralamış olması işimizi o kadar kolaylaştırdı ki, inanın sadece o şehrin sayfası ile ilgili yazıları takip ederek ve başka bir kaynağa ihtiyaç duymadan gittik, gezdik, gördük ve döndük çok şükür.

  Viyana ile ilgili bir kaç ilave notum olacak: 1.si otopark. Normalde otopark ücretleri gecelik 25 Euro istedi kaldığımız oteller. Biz mesela tam Hauptbahnhof’da kaldık ve otel görevlisine sorduğumda ağzından “şurda arkada gecelik 5Euroluk bi otopark varmış ama bilmiyoruz” cümlesini duyunca hemen arabayla bi tur attım ve çok yakın mesafe de bu açık etrafı çevrili otoparkı buldum ve ciddi tasarruf ettim 3 gece için. Ama tabi not düşeyim: Zoo’ya git otopark parası, Lunapark’a git otopark parası derken yine baya otopark ödemiş olduk.
  2.notum: Spanish Riding School: Kızımız 3 yaşından küçük olduğu için giremedik maalesef, en çok heyecanlandığım şeylerden biriydi, nasipse kızımız büyüyünce tekrar gitmek istiyoruz.
  3.notum: Lunapark için. Lunapark çok güzel kocaman, çok beğendik. Hele de içinde Skydiving (Rüzgar Tüneli) varmış. Kişi başı 49Euro olarak sizi eğitmen eşliğinde 2 dakika uçuruyorlar. Bana pahalı geldi ama denedik beğendik eşimle beraber 🙂

  Buradan Kemal Bey’e bize bu müthiş gezi önerisi için teşekkür ediyorum.

 3. Viyana gibi bir şehirde bir ömür geçer gibi duruyor. Fotoğraflarınız da ayrı bir şahane gözüküyor. Elinize sağlık. Her şey mükemmel gibi.

 4. Nedense kışın gidip görmek istediğim iki şehirden birisi Viyana, diğeri de Salzburg. Sanırım izlediğim amadeus filminin etkisi büyük bunda 🙂

 5. Viyana; cafe ve pastaneleri, şinitzel restoranları için dahi gidilip görülmesi gereken bir yer. Beni en çok heyecanlandıran ise izlediğim opera olmuştu.

 6. Viyana’ya ilk gittiğimde havanın kötü olması nedeniyle şehri tam sevememiştim ama şimdi anlıyorum ki tekrar gitmem gerekiyor.

 7. Daha önce kısa bir tur yapmıştım. Budapeşte, Viyana ve Prag hepsi beraber. Sakın öyle yapmayın. Bu şehire en az 4 gün ayrılması gerekir bence. Yalnızca, açık havada cafelerde oturup kahve içerek bir gününüzü geçirilebilirsiniz.

 8. Sanat aşığıysanız, bina görselliklerine ve tarihe önem veriyorsanız gitmeniz gereken ikinci şehir (Birinci Roma tabiki!) Tarihi doku olduğu gibi korunmuş ve tertemiz her yer. Sokakları tek tek dolaşın. Her sokağını ve caddesini doya doya gezmek için zaman ayrılmalı.

 9. İmkansız görev filminden aşina olduğum Viyana Operası en çok görmek istediğim yerlerden birisi. Ayrıca Avrupa’nın en güzel mimari yapılarının olduğu şehir, oldukça büyüleyi duruyor. Bu şehre gelip kulaklığı takacaksın elinde fotoğraf makinen, tüm klasik müzik albümü ile doya doya gezeceksin. Tertemiz, huzurlu ve sakin sokaklar!

  • Biraz bohem, biraz havalı, biraz aristokrat ama adamlar dünyanın yaşanabilir en iyi şehirlerinden birini yaratmışlar. Mimari, sanat ve müzik daha ne olsun.

 10. Viyana, Avrupa’daki zevkle gezilecek kentlerden biri. Ben, İngiltere’de Oxford kentine uyguladığım gibi önce panoramik bir tur yapmış daha sonra not aldığım yerleri yürüyerek gezmiştim. Size de fotoğrafın/kentin dokusunu ve bütünlüğünü keşfetmek için bu yöntemi tavsiye ederim. Faytonla şehir gezisi yapmak Viyana biçilmiş bir kaftan. Biraz turistik bir eylem ama en az panoramik tur kadar etkili. Eğer vaktimiz elverişliyse tabii. Kış dönemi, soğuklar diğer Avrupa kentlerine göre daha sert geçiyor.

  Mozart‘ı kentin heryerinde hissettiğimizden gezici bir klasik müzik konseriyle taçlandırmak iyi olur. Hollandalı usta yazar Thomas Bernhard da burada yaşamış. Bernhard’ı okumuşsak eserlerinin izlerini çabucak hissederiz.

  Kent gezisi sırasında molalardan birini Café Sacher‘de vermeli. Tarihi iki asır öncesine dayanan bu kafenin menüsünü Avrupa’daki diğer kafelerde bulmak zor. En iyi Türk kahvesini burada içtiğimi söylemeliyim sırası gelmişken.

  Viyana denince akla gelen “şinitzel“i tatmadan olmaz. Eğer damak tadının hakkını veren bir restoranda denediyseniz Türkiye’ye dönüşte ağzınıza bir yıl şinitzel koymazsınız. Son olarak, Kemal’in sıraladığı yakın Avrupa kentlerine Bratislava‘yı da ekleyerek noktalayayım. İyi gezmeler.

 11. Avusturya’nın en güzel şehirlerden biri olan Viyana’nın şehir düzeni ve tarihi eserlerindeki mimari dokunuşları çok hoşuma gidiyor. Yeşilin de bol olması Viyana’yı gezecekler için doğa, kültür ve tarih üçlemesi açısından oldukça doyurucu bir şehir. Kültürel mirası açısından zengin olan şehirde, görülecek çok sayıda yer var fakat listede geçen gezilecek yerler mutlaka Viyana gezilerinde görülmesi gereken yerler.

 12. Viyana bence dünyanın en düzenli, en güvenli ve en kültür dolu şehri. Hele birazcık da paranız varsa tadından yinmez. ama diğer Avrupa şehirleri Barselona, Amsterdam, Berlin, Londra veya Paris gibi bir şehir değil. Öyle sıcakkanlı değil havalı bir şehir benden söylemesi, o yüzden bizimkilere soğuk geliyor bence. Arkadaşların çoğu aynı şeyi söyleyince ben de yazayım dedim. Kafelerini mutlaka gezin, çocuğunuz varsa hayvanat bahçesine götürün. Café Central ve Café Mozart tavsiyem.

 13. Tarihi dokusu çok fazla, her yan çok güzel. Mimarisi büyüleyici, sokaklarında yürümek bile yeter. Her yerde parkları var. Yorulunca dinlen yani. Müzeleri dünyaca ünlü, muhakkak gezin. Pegasus’un kampanyalarını takip edin, hatta Bratislava’ya uçun. Bratislava-Viyana arası 60 km yani Eurolines otobüsüyle 1 saat 10Avro.

 14. Hem nefret ettiğim hem vazgeçemediğim şehir Viyana. Oradayken uzaklaşmak istiyorsun, soğuk, sakin ve cansız gibi, ama uzaktayken de özlersin eğer biliyorsan şehri ve orada dostların varsa. Gezmek için ise çok güzeldir, ilk ziyaretimi hatırlıyorum. Düzenli, dakik, saygın, aristokrat… Bundandır bizimkiler burada daha çok sıkılıyor. Karmaşa yok, düzen var, pislik yok, ahenk var. Sanat her yanda, müzik her yanda… Sevmedim diyen anlamamıştır bu şehri. Dinlemeyin.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın