Palatino Tepesi, İtalya‘nın başkenti Roma‘nın 7 tepesinden en merkezde olanı ve Roma şehrinin tarihi kalıntılar açısından en zengin bölgesi. Roma Forumu’nun 40 metre yukarısında konumlanıyor. Tepeden Roma Forumu ve Circus Maximus’a bakan Palatino Tepesinin ismi İngilizce saray anlamına gelen palace sözcüğünün kökenini oluşturuyor.

Roma’da yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden olan Palatino Tepesi (Palatino Hill) Roma mitolojisinde özel bir yere sahip. Palatino Tepesi’ne Kolezyum veya Forum çıkışındaki yönlendirme levhalarını takip ederek ulaşabiliyorsunuz.

Palatino Tepesi

Palatino Tepesi, Antik Roma

Roma mitolojisinde ismi geçmesi nedeniyle mitolojiye ilgisi olanların mutlaka ziyaret ettiği Palatino Tepesi’nde Roma’nın kurucusu olduğuna inanılan Romulus ve Remus kardeşlerin bir dişi kurt tarafından bu tepede yer alan bir mağarada bulunduklarına ve kurdun çocukları besleyerek onların hayatta kalmalarını sağladığına inanılıyor.

Yine aynı efsaneye göre karısı Acca Larentia ile birlikte çocukları büyütecek olan çoban Faustulus bebekleri burada bulmuş. Çocuklar bu tepede yetişmiş, Romulus Roma’yı kurmaya karar vermiş.

Malta

Palatino Tepesi, günümüzde büyük bir açık hava müzesi olarak kabul edilen Roma’nın en büyük açık hava yerleşimlerinden biri. Kolezyum’la birlikte ücret karşılığında ziyaret edilebilen tepeye giriş için iki ayrı kapı bulunuyor. Bu kapılardan ilki Roma Forumu’ndaki Titus kemeri yakınlarında diğeri ise Constantin Kemeri’nin hemen arkasından Colosseum’a giden yol üzerinde Via di San Gregorio’da yer alıyor.

Romalı soyluların yanı sıra imparatorların da ikamet adresi olan Palatino Tepesi’nde, Augustus, Tiberius ve Domitian Saraylarının kalıntıları ile kitlesel eğlenceler için bir toplanma yeri ve 270 bin kişilik kapasiteye sahip bir antik hipodrom olan Circus Maximus yer alıyor.

Palatino Tepesi Antik Roma

Palatino Tepesi, Antik Roma
Adres: Via dei Fori Imperiali, Roma
Ulaşım: Metro Colesseo istasyonu, C3, 810, 850, 60, 75, 186, 85, 271, 175, 87 ve 571 numaralı otobüsler otobüsler
Ziyaret Bilgileri: Kışın 09.00-16.30, yazın 09.00-19.30, resmi tatillerde kapalı.
Giriş ücreti: 18€ (Kolezyum için Roma Pass kullandıysanız 24 saat için ücretsiz)
Yakın yerler: Kolezyum, Roma Forumu, Constantine Takı

Kolezyum, Roma Forumu ve Palatino Tepesi tek bir biletle Antik Roma bileti ile gezilebiliyor. Roma Pass bileti ile bu üç ayrı tarihi noktayı 18 euro karşılığında ziyaret edebiliyorsunuz. Tek bilet ilk kullanım anından itibaren 24 saat geçerli oluyor. Roma’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri olan Palatino Tepesi listenizde olmalı.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz