Paris, turistlerin her yıl ziyaret ettiği dünyanın en popüler şehirlerinden biri. Seine Nehri’nin yanına kurulu bu büyülü şehir, “Işıklar Şehri” olarak da biliniyor. Sebebi ise, gece olduğunda şehrin ışıklarının yarattığı o harikulade görüntü. Bu tutkulu şehir çiçeklerle donatılmış parkları, göz kamaştırıcı mimarisi ve heyecanlı atmosferiyle pek çok kişi tarafından dünyanın en güzel şehri olarak kabul ediliyor. Bence öyle olmasa dahi akıllarda iz bırakan bir şehir.

Elbette Paris denince akla gelen bir diğer şey de romantizm. Şehir hep böyle pazarlandı ve akıllara da öyle yerleşti. Şanzelize Bulvarı çiftlerin el ele gezdikleri, romantizmin doruğa ulaştığı bir yer adeta. Yalnızsanız ve o atmosfere girmekde direnirseniz Paris size soğuk, sıkıcı dahi gelebilir. Ben yürüyerek dermansız kalıncaya kadar yürüyerek gezdiğim her sokağını sevdim.

malta
Paris gezi rehberi

Paris’teki asıl zarafet bulvarları, kafeleri, şık butikleri ve enfes restoranlarında; Seine Nehri’nde, romantik görüntüsünde ve tabi ki sanatında bulunuyor. Buraları tadında yaşamadığınızda Paris’in damağınızda bırakacağı tat eksik kalır.

       

Paris Gezi Rehberi

Fransa’nın başkenti olan Paris, Kuzey Fransa’daki Seine nehri üzerinde yer alıyor. Moda ve lüksün dünya başkenti olarak da bilinen Paris, baştan sonra uzayan tarihi yapılarla dolu süslü bir kent. Aynı zamanda dünyanın en ünlü müzesi olan Louvre Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor.

Dünyada eşi benzeri bulunmayan Louvre Müzesi ve dünyanın en meşhur ikonlarından biri olan Eyfel Kulesi, Paris’i dünyanın en çok ziyaret edilen şehri haline getirdi.

Fransızlar gerçekten de yaşamın tadını çıkartmayı iyi biliyorlar, öyle ki başkentleri de bu kültürün en güzel temsilcisi. Fransızlar kendi kültürlerine ve bilhassa da dillerine sıkı sıkıya bağlı bir millet. Bu konuda tutuculukları dillere destan. İngilizce konuşan Fransız bulmak kolay olsa da iletişim kurmak pek kolay değil. İhtiyaç duyduğunuzda turizm information ofislerinden bilgi alın.

Paris Gezilecek Yerler

Unutulmaz şehir Paris’in ziyaret edilecek en meşhur iki yer Eyfel Kulesi ve Notre Dame Katedrali. Hele de mevsimlerden yaz olunca, turistler tarafından da ziyaret etmek için en çok tercih edilen zaman olduğunu anlıyorsunuz. Diğer sanatçıların, entelektüellerin, filozofların ve aşıkların yaptığı gibi siz de Paris sokaklarını adımlayın.

Şehri gezerken zorlanmamak içi metro ve otobüs sistemini iyi anlamaya çalışın. Gezilecek yerler arasındaki mesafeler uzak olabiliyor. İyisi mi metro haritası edinerek metro ile göreceğiniz yerler arasında ulaşımı sağlayın.

1. Louvre Müzesi

Paris Gezi Blog

Louvre Müzesi, halen dünyanın en önemli müzesi bir çoğuna göre. Tam anlamıyla gezmenin günler aldığı müzenin en popüler eseri olan Mona Lisa’yı görmek için uzunca bir sıra bekleseniz de gördüğünüzde çektiğiniz çileye değdiğini anlıyorsunuz. Ne de olsa dünyanın en ünlü tablolarından biri.

Louvre Müzesi, Avrupa’nın en iyi resim ve heykellerinin yanı sıra Asya, Mısır, Yunanistan ve Roma’dan paha biçilemeyen eserleri de sergiliyor. Louvre Müzesi’nin en ünlü diğer bir eseri Milo Venüsü’nü de görmeyi unutmayın. Müze Salı ve resmi tatillerde kapalı. Pazartesi, Perşembe, Cumartesi ve Pazar 09.00-18.00 arası açık, Çarşamba, ve Cuma ise 09.00-22.00 arasında açık. Lourve Müzesi giriş ücreti 9,5€.

2. Eyfel Kulesi

Paris Gezi Rehberi

Eyfel Kulesi, ilk açıldığında Parisliler tarafından sevimsiz bulunmuş olsa da günümüzde öyle değil. Eyfel Kulesi 1889’da yapımı tamamlandığında 320 metrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun binasıydı. Devrimin yüzüncü yıldönümü anısına yapılan kule o zamandan beri Paris’in sembolü haline geldi. Toplam üç katı olan kulenin en tepesinden havanın açık olduğu günlerde tüm Paris’i, hatta banliyölerini bile görmeniz mümkün.

3. Notre Dame Katedrali

Paris Gezi Listesi

Gotik mimari özellikleri taşıyan Notre Dame Katedrali, 1163’te inşasına başlanan ve 1345’te tamamlanan tarihi bir yapı. Birbirinden farklı mimari güzellikleriyle dikkat çeken üç kapısı bulunan katedral çok büyük bir kilise orguna da ev sahipliği yapıyor. Kulelerinden Paris’i izlemek de ayrı bir keyif.

4. Orsay Müzesi

Pariste görülecek yerler

Orsay Müzesi ise bir sanat müzesi olarak, çok önemli eserleri yer aldığı Paris’in en değerli müzesi. Müzedeki her eser birer başyapıt olmakla birlikte oldukça büyük bir heykel koleksiyonu da var. vaktiniz varsa ziyaret edin.

5. Versay Sarayı

Paris Gezi Versay

Saraylar ve köşkler topluluğundan oluşan ve Avrupa’nın en büyük sarayı olan Versay Sarayı, Fransa’nın politik merkezi olarak kraliyet döneminin tüm özelliklerini yansıtıyor. Yalnızca oda sayısının bile bin üç yüz tane olduğu çok büyük olan bu yapıyı hakkını vererek gezmek için bir tam gün gerekiyor. Olağanüstü boyutlardaki bahçesi, inanılmaz güzellikteki iç dekorları ve yetmiş beş metre uzunluğundaki dört yüz ayna ile kaplı olan Aynalı Galerisi ile muazzam bir yapı.

6. Sacre Coeur Bazilikası

Sacre Coeur, Paris

Montmartre tepesine kurulmuş olan Roma-Bizans dönemi kilisesi olan Sacré Coeur (Kutsal Yürek) konumu itibariyle Paris’i adeta egemenliği altına almaktadır. Kilise, 1870’te Prusyalıların Paris’i ele geçirmeleri ve iç savaşın başkenti kana bulamasının ardından İsa’nın kutsal kalbi anısına yaptırılmış.

Binanın dışında kullanılan Chateau-Landon taşları yaşlandıkça beyazladığı için kilisenin dış cephesi göze çarpıcı biçimde beyazdır. İçi ise tam aksine renkli mozaiklerle bezenmiş.

7. Montmartre

Montmarte, Paris

Montmartre, Paris’in kuzeyinde yaklaşık 130 metre yükseklikte bir tepede yer alıyor. Bu tepe hem dini bir anlam içermesi hem de popüler bir gecehayatı ile paradoksal bir çerçeve içinde bulunuyor. Sacre-Coeur Bazilika’sı bu bölgenin en belirgin anıtı.

Bazilika’dan daha eskilere dayanan bir kilise de Pierre de Montmartre. Jesuit rahiplerinin de kuruldukları yer olma özelliğini de taşıyor. Vincent van Gogh, Pablo Picasso ve Salvador Dali gibi birçok sanatçının burada çalışma mekanları bulunuyordu.

8. Şanzelize

Paris Sanzelize

Dünyanın en güzel ve en lüks caddeleri arasında ilk sırada yer alan ve Paris denince ilk akla gelen yerlerden biri olan Champs-Élysées, Place de la Concorde ile başlayıp diğer ucunda Place Charles de Gaulle ile sona eren 2 kilometrelik bir cadde.

Kaliteli yemek yiyebileceğiniz, restoran, kafe ve çok sayıda mağaza bulunduğu, Paris’in lüks hayatına tanıklık edebileceğiniz bu caddenin batıdaki son noktası Zafer Takı ile sonlanıyor.

9. Arc de Triomphe

Champs Elysees Paris

Yıldız biçiminde, birçok caddenin birleştiği bir meydan olan l’Étoile’de yer alan Arc de Triomphe, I.Napolyon’un zafer anıtı. Birleşen caddelerin geometrik yapısını gözlemlemek için bu zafer takının tepe noktasına asansörle çıkmak gerekiyor.

10. Sainte Chapelle Kilisesi

Adını mimarından alan ve 1242’de inşa edilmeye başlanarak 1247’de tamamlanana Sainte Chapelle, yıllar sonra geçirdiği restorasyonla hiçbir değişikliğe uğramadan günümüze dek ulaşan ve sahip olduğu eski havasını yitirmemiş bir yapı.

11. Opera Garnier

Opera Garnier, Paris

İki bin iki yüz kişilik izleyici kapasitesiyle 1875’ten bu yana sanat etkinliklerinin sürdürüldüğü Opera Binası, Neo-Barok stilinin başyapıtları arasında gösteriliyor. Ünlü bestecilerin büstleri, cumbalı koridorları ve iç süslemeleriyle opera, Paris’in en ihtişamlı yapılarından biri.

12. Lüksemburg Bahçesi

Lüksemburg Bahçesi (Jardin du Luxembourg), Paris’in kalbinde bir vaha gibi Rönesans döneminin bahçe dizaynına en iyi örneklerden biri olarak nitelendiriliyor. Parkta Fransa kraliçelerine, mitolojik figürlere, sanatçılara ve kadın azizelere adanmış 100’den fazla çeşme, heykel ve anıtlar bulunuyor. Şehrin en güzel parkı olan Lüksemburg Bahçesi’nde ayaklarınızı dinlendirin.

13. Modern Sanat Müzesi Pompidou

Pompidou, Paris’in en çarpıcı mimarisine sahip. Pompidou’nun, mimar Richard Rogers tarafından yapılan muhteşem binası modern sanat müzesine ev sahipliği yapıyor. Matisse, Picasso ve diğer Kübist, Fauvist ve Sürrealist çalışmaların sergilendiği merkezde sadece Picasso’nun kendi çalışmalarına ait bir müzesi bile var.

14. Place de la Concorde

Paris’in en çok bilinen meydanlarından olan Place de la Concorde, yirmi üç metre yüksekliğindeki dikilitaşla birçok film ve fotoğraf karesinden hatırlanıyor. Fransız İhtilali’nin simge noktalarından olan ve geçmişte çok sayıda idam ve kanlı olayın da yaşandığı meydan, Champs-Élysées’nin doğusunda yer alıyor.

15. Disneyland

Paris Gezi Rehberi Disneyland

Avrupa’nın en büyük eğlence merkezlerinden Euro Disney’de, Disney kahramanlarının geçit törenini izleyebilir, Frontierland’da bir maden trenine binip köprülerden geçerek, eğlencenin doruklarına ulaşabilir, ardından da Karayip Korsanlarını izleyebilirsiniz.

Korku tünelleri, film gösterileri, animasyonlar, havai fişek gösterileri gibi birçok aktivitenin masal kahramanlarıyla bir araya gelerek farklı bir deneyim yaşatan Euro Disney’de, her yaşa hitap eden restoran, sinema ve canlı gösteriler de yer alıyor.

Fransızlar kendi kültürlerine ve özellikle de dillerine sıkı sıkıya bağlı bir millet. Şehri keşfederken turistik noktaların hemen hepsinde İngilizce anlayıp konuşan kişiler bulmak mümkün olsa da turistik noktaların dışında iletişim kurmanız gerekirse, çok az ve hatta sözlük yardımı ile bile olsa Fransızca konuşarak yardım istemeniz veya soru sormanız, yerel halkın size daha ilgili ve sempati ile yaklaşmalarını sağlıyor.

Paris gece hayatı

Paris başlı başına haz ve zevk dolu bir şehir. İşte bu nedenle gidildiğinde görülecek her ufak detayın tadı çıkarılmalı. Bir kafe ya da bistroda oturup kahve ve kruvasanın tadını çıkarın, vitrinleri gezin, marketten bir baget ekmek alın ve akşam yemeği öncesi aperatif olarak atıştırın; akşam yemeğinin de büyük bir zevkle tadına varın.

Germain Des Pres ve Marais’deki sokak kafelerinde oturun ve akşam Rue Oberkampf’da gece hayatına dalın. Rue Du Faubourg, Saint-Honore ve Avenue Montaigne’de alışveriş yaptıktan sonra Rue Montorgueil’i gezin.

Paris, genel olarak Avrupa’nın en güvenilir şehirlerinden biri. Ancak her büyük şehirde olduğu gibi, burada da dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var. Seine Saint-Denis semti ile 18. ve 19. Bölgeler, şehrin en yoksul ve ismi uyuşturucu satıcılarıyla birlikte anılan bölgeleri. Bu bölgelerden hem gece hem de gündüz saatlerinde uzak durun.

Montmartre, Moulin Rouge ve Place Pigalle semtlerindeki bar ve gece kulüplerinin bir bölümünün adı, müşterilerine düzenledikleri fahiş fiyatlı hesap düzenbazlıkları ile anılıyor. Bu nedenle, bu bölgelerden herhangi birinde bir mekâna gidecekseniz, mekânda içeceğiniz içkinin fiyatını önceden sorun ve hatta barda hesap açtırmadan içkinizi alıp direkt parasını ödeyin.

Paris yeme ve içme

Fransa’nın başkenti, aynı zamanda meşhur Fransız yemeklerinin de çıkış noktası olmuş. Paris, ziyaretçilerin damak zevklerini fazlasıyla tatmin eden, mutfaklarıyla dünyaca ün yapmış çok ünlü restoranlarıyla da biliniyor.

Oldukça zengin çeşitliliğe ve duyarlı bir damak zevkine sahip Fransız Mutfağının belli başlı yemekleri; başlangıçlar, çorbalar, balık ve et yemekleri, peynir ve şarap olarak sınıflandırılabilir.

Kafeye gitmek ise Paris’te sosyal yaşamın bir parçası olarak görülüyor zira zamanında sanatçıların, yazarların ve entelektüellerin buluşma noktası olarak icat edilen bu alışkanlık artık şehrin en bilinen özelliği haline gelmiş. Çay eşliğinde turta ve kek yemek içinse salon de thé’leri tercih edebilirsiniz.

pariste ne yenir

Başlangıçlardan Krudite (yeşil sebze, domates, havuç, kereviz ve salatalıktan oluşan çiğ sebze tabağı), sosis, soğuk et ve ezme çeşitleri. Çorbalardan Potage denen bir çeşit sebze çorbası, sarımsak sosu, peynir ve kruton ile servis edilen balık çorbası.

Balık olarak buğulanmış ya da tereyağında sote edilip bademle pişirilmiş alabalık. Et, genellikle az pişirilmiş ve genellikle değişik soslarla birlikte servis ediliyor. Eğer bu pişirme tarzı size uygun değilse:

İyi pişmiş isterseniz “Bien Cuit”
Orta pişmiş isterseniz “A Point”
Az pişmiş isterseniz “Saignant” ve
Ekstra az pişmiş isterseniz de “Blue” diye belirterek sipariş vermeniz gerekiyor.

Paris’te en yaygın olarak tüketilen peynir çeşitleri blue rokfor, keçi peyniri, camambert ve brie. Bölgelere göre değişen daha pek çok leziz peynir çeşidi olduğunu aklınızda bulundurun, enfesler. Beyaz şaraplar genellikle balıkla birlikte, kırmızı şaraplar ise etle birlikte içilse de kırmızı şarap daha yaygın tüketiliyor. Ayrıca çok popüler olan Rose şarap çeşitlerini mutlaka deneyin.

Çorbalardan, potage olarak bilinen bir çeşit sebze çorbası ile sarımsak sosu, peynir ve kruton ile servis edilen balık çorbasını tercih edebilirsiniz. Buğulanmış ya da tereyağında sotelenmiş bademle pişirilmiş alabalık çok tüketiliyor.

Genellikle değişik soslarla birlikte servis edilen etler ise Paris’te genelde az pişmiş yeniyor. Eğer iyi pişmiş isterseniz “Bien Cuit”, orta pişmiş isterseniz “A Point”, az pişmiş isterseniz “Saignant” ve ekstra çiğ isterseniz “Blue” diye belirterek sipariş vermeniz şart.

paris yeme içme

Minik Öneriler:

Her şeyin en tazesini, dalından yeni koparılmışını ve en sağlıklısını yemeye takıntılıysanız, şehrin dışında bulunan çiftliklere yakın olan bölgelerde hizmet veren restoranları tercih edin.
İyi bir restoranda yemek yemek istiyorsanız, en az bir hafta öncesinden rezervasyon yaptırın.

Fondue için Montmartre’a, piknik için Île Saint-Louis’e gidin.
Şehir içindeki restoran ve kafelerin çoğunun 24 saat açık olduğunu aklınızda bulundurun.

Gelelim şaraba… Beyaz şaraplar genellikle balıkla, kırmızılar ise etle birlikte içilmekle birlikte kırmızı şarap daha yaygın tüketiliyor. Ayrıca Rose şarap çeşitleri de çok popüler.

Paris hava durumu

Paris’in iklimi yarı okyanussal ve yarı kıtasal iklim arasında bir iklim ile karakterize. Paris’in Kuzeyi kışları soğuk ve yazları yağmurlu. Güney’e doğru gidildiğinde Akdeniz iklimi kendini hissetirmeye başlar ve kışlar ılıman yazlarda sıcak ve kurak geçer.

Ilıman iklimi nedeniyle mevsimlik kıyafetler tercih edilmeli. Olası yağmur yağışlarına karşı şemsiyeye ihtiyacınız olabilir. Kış aylarında sıcaklıkların düşmesi nedeni ile daha kalın kıyafetlerin kullanımı öncelikli.

Paris’te alışveriş

Dünyanın en ünlü, en gösterişli ve en muhteşem moda ve tasarım merkezlerinden biri olması nedeniyle, Paris hemen herkesi alışveriş çılgınlığına sürükleyebilir.Paris’te alışveriş yapma niyetindeyseniz sepetinize atmanızı önerebileceklerimiz arasında şarap ve likör çeşitleri, hardal, peynir çeşitleri, antikalar, mutfak ürünleri, porselenler, Fransa’nın ünlü parfümleri ve giyim markalarını sayabiliriz.

Giyim ürünlerini ve parfümleri Haussmann Bulvarı’ndaki büyük mağazalarda bulmanız mümkün. Ayrıca deri ve ipek ürünlerini de Rue Saint Honore ve Rue Du Fauborg Saint Honore’daki mağazalarda bulabilirsiniz.

Paris’in en küçük ve en sevimli bitpazarı olan Marché aux Puces de Vanves, 1920’lerden beri kuruluyor. Bitpazarlarının devi denebilecek Marché aux Puces Montreuil, orijinalliğini hala koruyan Paris pazarlardan biri. Yaklaşık 2500 tezgâhın yer aldığı ve 11 milyon kişinin ziyaret ettiği St-Quen (Clignancourt), Paris’in en büyük pazarı.

Paris konaklama

Copernic, La Fayette ve Faubourg St-Honore Caddeleri, Malesherbes Bulvarı, Vendome, Montaigne ve Champs-Elysées Meydanları, Paris’te lüks bir konaklama deneyimi yaşamak isteyenler için en uygun bölgeler.

Diğer yandan daha hesaplı konaklama seçenekleri için Saint Denis, Saint-Paul ve Laferriere Caddelerine göz atabilirsiniz. Ancak ilkbahar ve yaz mevsimlerinde genel olarak şehirdeki hemen tüm otellerde büyük yoğunluk olduğunu aklınızda bulundurarak seyahate çıkmadan önce rezervasyonunuzu mutlaka yaptırın.

Paris’e nasıl gidilir

Türk Hava Yolları, Air France ve Onur Air ile İstanbul’dan Charles de Gaulle Havalimanına; Pegasus ve Transavia Havayolları ile de Paris Orly Havalimanı’na direkt uçulabilir. Ucuz uçak bileti sunan kampanyaları erkenden kapmaya bakın. Biletinizi erken alın.

Haftanın her günü, yaklaşık dört saat süren bir seyahat sonunda ulaştığınız Charles de Gaulle Havalimanı, şehir merkezinden 30 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Taksi, shuttle, tren ile şehir merkezine ve Gare du Nord veya Châtelet-Les Halles İstasyonu’na gidebilirsiniz.

Şehir merkezinden on altı kilometre uzaklıkta yer alan Orly Havalimanı’ndan ise, taksi veya otobüs ile, Denfert-Rochereau İstasyonu’na ulaşabilirsiniz.

9 YORUM

  1. Güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık baya kaliteli içerik girmek daima zordur. Maşallah verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  2. iyisiniz valla bol bol geziyosunuz, yok bizde malesef öyle şans. Ayrıca Paris merak ettiğim nir yer gitmeyi çok isterdim.

  3. Paris hakikaten herkesin en az bir kez görmesi gereken bir şehir. Özellikle de müzeleri mutlaka gezilmeli.

  4. Bu saydığınız yerler eminim çok hoş ve güzel yerler ama buraları gezebilmek için ne kadarlık bi bütçeye sahip olmak gerek? Bunları da başlık altlarına yazarsanız daha iyi olacak veya farklı bir konu açarak açıklamanız.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın