Zengin tarihi ve kültürel birikimiyle dünyanın en özgün şehirlerinden Roma, hareketli ve tarihi mahalleleriyle ziyaretçilerine benzersiz deneyimler sunan bir şehir. İsmini Tiber Nehri’nin diğer tarafında olması konumundan alan ve Roma şehir merkezinden bu nehirle ayrılan Trastevere Bölgesi, Vatikan’ın güneyinde yer alıyor.

Kelimenin tam anlamıyla ‘Tiber’in ötesinde’ anlamına gelen Trastevere, şüphesiz Roma’nın en ünlü ve karakteristik bölgelerinden birisi. Tiber Nehri’nin diğer tarafına geçenlerin hayran kaldıkları Trastevere, ortaçağ meydanları, arnavut kaldırımlı labirenti andıran sokakları, sarmaşık kaplı tavernalarıyla hem bohem hem de oldukça estetik bir semt.

trastevere

Aşırı turistik Roma sokaklarından kaçıp, gerçek Roma’yı hissedebileceğiniz, kültürün parçası olabileceğiniz nadide bir semt. Kendi karakteristik kimliğine sahip, şehir içinde bir şehir gibi. Şahane yerel pizza ve pastaları, şarapları, birbirinden şirin kafeleri, mikro birahanelerle dolu burası.

Trastevere, Roma

Roma’nın en eski mahallelerinden biri olan Trastevere, yüzyıllar öncesine dayanan işçi sınıfı havasını günümüzde de taşıyan bir semt. Aile işletmesi olan lokantaları, ev yapımı bira satan birahaneleri, küçük şirin dükkanları ve uygun fiyatlı otelleriyle Roma kent merkezinde alternatif bir merkez olan mahallenin Piazza Santa Maria ve Piazza di San Calisto meydanları günün her saati renkli ve hareketli.

Malta

Trastevere, yerel roma halkının sıcaklığı, manavı, kasabı, çiçekçisi, şarküterisiyle bir yandan küçük sıradan bir mahalleyi, diğer yanda kafeleri, restoranları, barları, kitap kafeleri, entelektüel ortamları ve butikleriyle son derece havalı ve turistik bir bölge. Tek tek baktığınızda eşsiz görünen binaların bir araya gelişlerindeki kusursuz bütünlük Trastevere’yi, Roma’nın en özel yeri kılıyor.

Labirent gibi dar sokakları, renkli evleri, taş sokakları ve yaşam enerjisiyle sizi içine çekecek olan Trastevere’nin Santa Maria isimli küçük bir meydanı bulunuyor. Roma’daki en eski kiliselerden biri Santa Maria Kilisesi, Santa Cecilia Kilisesi, Orto Botanico, Porta Portese Bit Pazarı ve Gianicolo Tepesi Trastevere gezilecek yerler arasında.

Piazza Trilussa ise semtin gözde meydanlarından biri. Roma’nın en güzel köprülerinden Ponte Sisto Köprüsü aracılığıyla Travstere’ye geçtiğinizde bu meydana ulaşıyorsunuz. Adını Roma şair Trilussa’dan alıyor ve heykeli merkezindeki büyük traverten çeşmesinin önünde duruyor.

Çok sayıda bar, pub ve restoran yer alıyor. Hareketli gece hayatı ile ünlü küçük bir meydan. Her yaştan insan için bir takılma yeri. Gece geç saatlerde, hatta sabaha kadar canlı oluyor. Nefis müzikler dinlemek, hoşça vakit geçirmek için özellikle Cuma günleri akşam saatleri için planınızda olmayı hak eden bir yer.

Santa Maria Bazilikası (Basilica di Santa Maria in Trastevere), Trastevere’nin en görkemli yapısı. Yapımına 4. yüzyılda başlanan, iki restorasyon döneminin ardından 1143’te tamamlanan Santa Maria Bazilikası klasik Roma kiliselerinden farklı tavan ve duvar resimlerine sahip.

Görkemli Barok 16. yüzyıl sekizgen altın tavanı, Domenichino’nun en büyük tablolarından L’Assunzione della Vergine’ye (1616-1617) ev sahipliği yapıyor. Ayrıca kilisede yer alan Pietro Cavallini mozaikleri de oldukça ünlü.

trastevere gezilecek yerler
Trastevere Santa Maria Bazilikası
trastevere kiliseleri
Santa Cecilia Kilisesi, Trastevere

Santa Cecilia Kilisesi (Basilica di Santa Cecilia) ise Trastevere gezilecek yerler listesinde yer alan beşinci yüzyıldan kalma bir kilise. Şehit koruyucu aziz Saint Cecilia’yı onurlandırmak için yapılmış. Kilisenin azizin evi üzerine inşa edildiğini iddia ediliyor. Kilisenin batı duvarını kaplayan Pietro Cavallini’nin Giudizio Universale fresklerini kaçırmayın.

Museo di Roma in Trastevere, 18. yüzyıldan 20. yüzyılın ilk yarısına kadar olan Roma sanatını sergiliyor. Sanat severlerin uğrak noktası olan semtin küçük müzesinin ilk katında dönemsel sergiler yer alırken, müzenin ikinci katında ise yerel yaşamı anlatan balmumu heykeller ile tablolar bulunuyor. Semtin daracık sokaklarında birbirinden hoş sanat galerisi ve butik sanat atölyeleri yer alıyor.

Porta Portese, adını 17. yüzyıldan kalma heybetli bir geçitten alıyor. Pazar günleri sabah 06.00 gibi kurulan bit pazarı tezgahlarına ev sahipliği yapıyor. Kaynaklarda Roma’nın en büyük bit pazarı diye geçiyor. Porta Portese tarafından başlayıp Via Portuense caddesi boyunca devam eden oldukça uzun bir cadde üzerinde kuruluyor.

Çıkması ve gezmesi zor bir sokak. Bit pazarında eski ve ilginç eşyalar, yiyecek ve kahve standlarının dışında her türlü giyim ürünü, çanta, kemer, dergi, plak, CD, oyuncak, takı, hediyelik objeler, antika ve mobilyalar satılıyor. Asıl antikacılar Via Ippolito Nievo caddesi tarafında yer alıyor. Pazar öğlen 14.00’e kadar açık kalıyor.

trastevere nasıl bir yer
Porta Portese Bit Pazarı
trastevere roma
Trastevere, Roma

Orto Botanico veya tam adıyla Orto Botanico dell’Università di Roma, herkesin Botanik Bahçesi olarak adlandırdığı, bambu bahçeleri, Japon bahçeleri, tıbbi bitkiler ve seralar yer alıyor. Botanik parktan, uzun ve dolambaçlı yollardan başkentin görkemli manzaralarısını sunan Gianicolo Tepesinin giden yol boyunca ilerleyin.

Isola Tiberina Adası, nehrin orta noktasında yer alıyor. Tiber Nehri’nin öte yakasında yer alan Trastevere’ye geçerken Ponte Fabricio Köprüsü’nü kullananlar yer alan Isola Tiberina adasının muhteşem manzarasına tanık oluyor. Tiber’ın tek adası, genellikle yemek içeren etkinlikler ve festivaller için sıklıkla kullanılıyor. Özel bir şey olmasa bile ziyaret etmeye vaktiniz varsa uğrayın.

Trastevere nerede

Trastevere’ye nasıl gidilir

Adres: Trastevere, 00153 Roma
Ulaşım:
62, 116 ve 117 No’lu otobüsler, 8 ve 3 No’lu Tramvay hatları, Termini’den H otobüsü ile semte ulaşım sağlanıyor.
Yakın yerler:
Tiber Nehri, Vatikan, Pantheon

Roma’yı ziyaret eden birçok turistin öncelikli rotasında yer almayan ve genellikle es geçilen özgün dokulu Trastevere semti Roma’da gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz