Skadarlija (Skadarska diye okunuyor), Belgrad’ın merkezinde önemli bir turistik cazibe merkezi. Mikail Street civarında olan Skadarlija bölgesi. 9. yüzyılda, şehrin ünlü simalarının toplanma yeri olan bu bölge, sık sık Paris’in Montmartre bölgesi ile karşılaştırılıyor. Oldukça canlı, 7/24 yaşayan Skadarlija, Belgrad’ın eski bohem köşelerinden birisi.

Geleneksel Sırp lezzetleri sunan ‘Kafana’ denilen, çok sayıda tavernanın sıralandığı bölgenin çok hoş bir atmosferi var. Bizdeki meyhanelere benzer mekânlarda, sabahın erken saatlerine kadar, geleneksel Sırp canlı müzikleriyle keyifli akşamlar geçirmek mümkün. Yemeğe gitmeseniz dahi çiçeklerle süslü eski evlerini ve dar sokaklarını görmeye dahi gidin.

Skadarlija, pitoresk Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bir Belgrad Mahallesi. En iyi ve en eski Belgrad restoranlarından bazıları da bu bölgede yer alıyor. Belgrad’a ister yazın ister kışın gidin, 19. yüzyılın cazibesini koruyan bu hoş mahalleye yolunuzu düşürün.

Belgrad, Doğu ile Batının kesiştiği, Avrupa’nın en eski başkentlerinden biri. Belgrad’da sadece bir gününüz varsa, bu bölgeyi Belgrad’ın görülmesi gereken yerler listenizin başına koyun! Nesiller boyu sevilen Sırp yemeklerini pişiren geleneksel tavernaların birinde, yerel Sırp müziği eşlinde yerel lezzetlerini tadını çıkarın.

Malta

Skadarlija Sokağı, Belgrad

Skadarlija (Skadarska Street), 20. yüzyılın başlarında sanatçılar ve aktörler tarafından tercih edilen güzel bir cadde. Belgrad’ın Bohem mahallesi olarak anılıyor. Belgrad’daki en eski kafanalardan (geleneksel restoranlar) bazılarına da ev sahipliği yapıyor.

Eski Belgrad’ın bu bölümünü korumak, geleneği yeniden canlandırıp ve şehre çağdaş yeni yerler eklemek için, mimar Ugljesa Bogunovic öncülüğünde 1966 yılında yeniden yapılandırılmaya başlanmış. 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren burada yaşayan çingeneler, buradan çıkarılmış.

Dokusuna bağlı kalınarak, eski parke taşlar, fenerler yerleştirilmiş; bir çeşme eklenmiş. 70’li yıllarda, Skadarlija’ya Parisli Montmartre ile ‘kardeş’ ilan edilmiş ve bir işbirliği imzalanmış. Fransız ressamlar ve müzisyenlerden oluşan bir alay, Skadarlija’da geçit töreniyle yürümüş.

Bugünün Skadarlija bölgesi resmi olarak 1993 yılında yeniden açılmış. Skadarlija’da, kısa ve kavisli bir sokak boyunca sıralanan kafanalara pek çok ünlüler uğramış. Alfred Hitchcock, Jimi Hendrix, Josip Broz Tito, İspanya Kralı Juan Carlos I, satranç oyuncusu Anatoly Karpov ve daha pek çoğu bunların bazıları.

SKADARLIJA NEREDE
Skadarlija, Belgrad’ın merkezinde, Eski Kent olarak adlandırılan Strai Grad bölgesi içerisinde yer alıyor. Terazije Meydanına yaklaşık 330 metre kadar uzakta, yürüyerek kolayca gidebilirsiniz. Cumhuriyet Meydanına da oldukça yakın. Dolambaçlı sokaklara sahip Skadarlija, ününe rağmen sadece 400 metre uzunluğunda bir sokak.

Skadarlija, sadece yaya trafiğine açık. Aile dostu sokakta yürümek çok keyifli. Bu kısa ve çok şirin caddenin iki tarafı restoranlar, oteller, galeriler, hediyelik eşya dükkanları ve antikacılarla dolu. Cadde boyunca yürürken müzisyenleri ve sanatçıları işleriyle uğraşırken görüyorsunuz.

Saraybosna’dan Belgrad’a hediye edilen Sebilj Çeşmesi‘ni mutlaka görün. Ünlü Sırp ressam ve yazar Đura Jakšić’in evini de görebilirsiniz. Her mekanın önünde geleneksel kostümlerini giymiş kızlar sizi içeriye davet ediyor. Binaların her biri de oldukça estetik.

Ahşap fıçılar içerisindeki zakkum ağaçları, adını bilmediğim bir çok rengârenk çiçek sokağı süslüyor. Sokağın sonu daha huzurlu ve hoş. Sırplar yemeklerini daha çok bu bölümde yiyor. Başka bir yerde yemek yemek isteyebilirsiniz ama en azından Ulica Skadarska’dan yürüyün.

Günümüzde Skadarska canlı ve oldukça gürültülü bir cadde. Gürültünün temel nedeni her kafanadan yükselen geleneksel Sırp halk şarkılarının ezgilerini çalan müzik grupları. Skadarljia’daki restoranların çoğu geleneksel bir atmosferde yine geleneksel lezzetler sunuyor. Menünün büyük bölümünü ızgara et, köfte ve sebze yemekleri boluşturuyor.

Buradaki en iyi kafanalar ise Šešir Moj (Eski şapka), Tri Sesira (Üç Şapka), Dva Jelena (İki Geyik), Zlatni bokal (Altın Kadeh), Ima Dana (Gün olacak) ve Dva Bela Goluba (İki Beyaz Güvercin). Tüm bu ünlü restoranlarda yemekler şahane, üstelik fiyatlar da diğer başka yerlerdeki restoranlara göre çok yüksek değil.

Tri Sesira, Skadarlija’da gitme fırsatım olduğu kafanalardan biri. 1864’ten beri varlığını sürdüren kafanaya öğlen saatinde gittim, ama daha çok akşam yemekleri için gidilmesini tavsiye ederim. Gitmeden önce rezervasyon yapmak şart. Ben oradayken, Türkiye’den kalabalık bir masa da karşımdaydı. Birlikte yedik, içtik eğlendik.

Canlı müzik yapan 3 kişi masaları tek tek gezip, güzel Balkan ezgileri çaldılar. Fasıl ekibi gibi masadakilerle hem muhabbet ediyor hem de kulağa hoş gelen ezgileri masadakilerle birlikte, kadehler eşliğinde söylüyorlardı. Yemekler, geleneksel ahşap köz fırında ve kömür mangalında hazırlanıyor. Salataları ve ekmek çeşitleri şahane, kebapları lezzetli.

BELGRAD’DA NEREDE KALINIR
ⓘ Belgrad’da Savamala bölgesinde yer alan, üç gece kaldığım 4 yıldızlı Jump Inn, şahane bir tasarım oteli. Diğer bir ziyaretimde kaldığım Kopernikus Hotel Prag (4*) ise şehrin en iyi ve en eski otellerinden biri. Hostelde kalacaksanız NapPARK Hostel‘i inceleyin. Tuna kıyısında nehir üstünde yer alan ArkaBarka Floating Hostel, San Art Floating Hostel ve Green House Hostel, ilginç bir deneyim olur.

Skadarlija, Belgrad’ın merkezinde önemli bir turistik cazibe merkezi. Bugün şehre gelen turistlerin ana uğrak yerlerinden birisi burası. Sırbistan‘ın başkenti Belgrad’a yolunuz düşerse, şehrin Skadarlija bölgesini görmeden şehirden ayrılmayın. Belgrad, Vizesiz ülkeler arasında en çok tercih edilen destinasyonlar arasında.

18 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz