malta

Prag, Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti ve tarihte hoş bir yolculuğa çıkmak isteyen herkesin hayranlıkla gezdiği bir şehir. Şimdiye kadar birkaç defa ziyaret etme fırsatı bulduğum şehre her geldiğimde kendime burada daha uzun vakit geçirmeliyim dedirtti. Her dakika romantizmi yaşamak isteyen aşıklara hitap eden ünlü Charles Köprüsü ve köprünün her yanını süsleyen heykelleri ve akşam kaleden yansıyan ışıkların altında tekne gezintisi yapılabilen Vltava Nehri’yle Avrupa‘nın en romantik ve güzel şehirlerinden. Öyle günübirlik Budapeşte, Viyana ve Prag turlarında hızlıca gezilecek bir şehir değil burası. Ne yapın edin en az birkaç gün kalın.

Prag hem Rönesans hem Gotik ve Barok mimarisindeki görkemli binaların sıralandığı etkileyici sokakları, tarihi eski şehir meydanının ihtişamlı havas ile dünyanın her tarafından turist çekiyor. Her köşesi birbirinden güzel mimari yapılarla dolu sokakları, açık hava müzesini andıran tarihi dokusu, kendine özgü atmosferiyle hayranlık uyandırıcı bir şehir.

malta
Prag Gezilecek Noktalar

Barok tarzı mimarinin sadece dini yapılara değil, 19. yüzyıldan itibaren evlere kadar uygulandığı Prag’ı yürüyerek gezdiğinizde ne yanına bakarsanız bakın görkemli bir şey mutlaka karşılaşıyorsunuz.

       

Sadece mimarisi ile değil, tarihi mirası, doğal güzellikleri, renkli sokakları, canlı ve eğlenceli gece hayatı ile Avrupa’da gezilecek şehirler arasında ilk sıralarda yer alması gereken bir yer. Ama aceleye getirilecek bir şehir olmadığını lütfen aklınızda tutun.

Her geçen yıl daha çok ziyaretçiye ev sahipliği yapan Prag, geçmişte savaş yenilgileri, istilalar, yangınlar, seller gibi pek çok felaketle başa çıkmak zorunda kalmış. Tüm bu olumsuzluklara rağmen ayakta kalmayı başarabilmiş olması ise şehrin zaman içerisinde haklı olarak ün kazanmasına neden olmuş.

Bugün tarihsel önemi olan kiliseleriyle, dar sokaklarıyla, yüksek kaleleriyle ve köprüler üzerine sıralanmış sanatsal heykelleriyle adeta masalsı bir görünüme sahip. Öyle ki, buraya gelen gezginler yorgun olsalar bile şehrin çekiciliğine karşı koyamıyor ve daha fazla yeri ziyaret edebilmek için kendilerini zorluyorlar.

Prag Gezilecek Yerler📌

Günün her dakikası canlılığın devam ettiği şehirde gezilecek çok sayıda etkileyici yer var. Çoğunlukla 14. yüzyılda Kutsal Roma İmparatoru IV.Charles tarafından yaptırılan Prag Kalesi (Hradcani), St Vitus Katedrali, Charles Köprüsü ve çok sayıda kilise ve saray kompleksi bugün UNESCO Dünya Mirası listesinde ve şehri keşfetmeye başlamak için de en uygun yer.

Ortaçağ’dan bu yana şehrin en önemli mimari ve kültürel mirasının yer aldığı Old Town (Eski Kent), Mala Strana (Azınlıklar Bölgesi) ve New Town (Yeni Kent) bölgeleri en çok vaktinizi geçireceğiniz yerler. Şehrin ruhunu hissedebilmek için Prag’ın yürüyerek gezin. Dileyen için şehrin her tarafına ulaşım sunan tramvaylar da var.

1. Prag Kalesi

Prag Görülecek Yerler

Prag Kalesi dünyanın en büyük ve en görkemli kalesi ve Prag gezilecek yerler rotası için de en uygun başlangıç noktası. Farklı mimari tarzlarda saray ve kiliselerin yer aldığı oldukça büyük bir kompleks olan kale inşa edildiği 880’den bu yana kentin siluetinin önemli bir parçası. Turistlerin içeri girmek için uzun kuyruklar oluşturduğu kalede, her mekanı ayrıntılarıyla göreyim derseniz en az yarım gün ayırmanız gerekiyor.

Nefis bir ortaçağ sokağı olan ve bir zamanlar ünlü yazar Kafka’nın da çalıştığı Altın Sokak; uzunca bir süre hapishane olarak kullanılan Daliborka Kulesi; Prag Oyuncak Müzesi; önemli ressamların eserlerine ev sahipliği yapan Lobkowicz Sarayı ve Müzesi; 920’de inşa edilmiş ve günümüzde Prag Ulusal Sanat Galerisi olarak kullanılan en eski kilise St. George Bazilikası ve halen resmi kurumların yer aldığı Eski Kraliyet Sarayı gezilmesi gereken yerler. Prag Kalesi’in giriş kapısında her saat başı yapılan nöbet değişim törenini kaçırmayın. Prag Kalesine gitmenin en kolay yolu 22 numaralı tramvaya binerek Prazsky hrad durağında inmek veya benim gibi yürüyerek gitmek.

2. Aziz Vitus Katedrali

Prag Gezi

Çek Cumhuriyeti’nin en büyük katedrali Aziz Vitus de Prag Kalesi içinde yer alıyor. Kalenin en görkemli yapısı olduğundan ayrı bir başlıkta yazılmayı hakkediyor. Yapımına Kral 4. Charles’ın “Dinde daha güçlü olma” isteğiyle 1344’te başlanan katedralin inşası tam 585 yıl sonra tamamlanabildi. 124 metre uzunluğu ve 33 metre yüksekliğiyle şato atmosferine sahip kale bugün dünyanın en büyük beşinci katedrali.

Mimarisinde dikkat çeken çirkin suratlı ejderha heykellerinin katedrali kötü ruhlardan koruduğuna inanılıyor. Yapan heykeltıraşın çok çektiği kayınvalidesini betimlediği söylentiler arasında. Prag’ın birçok noktasından net bir şekilde görülen St. Vitus Katedrali’nin kulesine çıktığınızda şahane bir manzara sizi bekliyor. 96 m uzunluğundaki kuleye çıkmak için 279 basamak çıkmanız gerektiğini anımsatayım.

3. Mala Strana

Pragda Gezilecek Yerler

Çoğunlukla Barok mimari tarzı yapıların bulunduğu ve Prag’ın en eski mahallelerinden olan Mala Strana, Prag kalesi ile Charles Köprüsü arasında kalan tarihi bölgeye deniyor. Tam da sokaklarından kaybolunacak, pek çok saray, kilise, meydan, park ve bahçelere ev sahipliği yapan şirin bir yer burası. Ortaçağdan itibaren Almanlar ve sonraları İtalyan burjuvalar ve Bohem çekler burada yaşıyordu. Ne yazık ki çoğu ziyaretçi bu harika bölgeyi gezmeden şehirden ayrılıyor.

Burada yer alan çarpıcı yeşil kubbesiyle Barok kilise St. Nicholas Kilisesi Prag gezilecek yerlerin en güzellerden biri. Kilisenin yan tarafındaki çan kulesi de ziyaret edilebilir. Birçok Katolik için aynı zamanda bir hac yeri olan Church of Our Lady Victorious kilisesi de yine bölgede gezilecek yerler arasında. Mala Strana’nın en ünlü adresi ise 1980’de vurulan Beatles’ın efsanevi solisti John Lennon’ın anısını koruyan, üzerinde şarkı sözlerinin ve çeşitli grafitilerin yer aldığı John Lennon Duvarı.

4. Kafka Müzesi

Prag Kafka Müzesi

Kendinizi Kafka‘nın doğduğu ve altı yaşına kadar yaşadığı evin bulunduğu (Stare Mesto Praha-1) Franz Kafka Meydanı’na atın. Edebiyat trahinin önemli yazarlarından Kafka’nın düşüncelerinin içine girmiş gibi hissettiğiniz Kafka Müzesi’nde Kafka’nın yaşamı ve yapıtlarına dair pek çok obje ve belgeye rastlıyorsunuz.

Müze öylesine merak uyandırıcı bir şekilde hazırlanmış ki, çıktığınızda onun gibi düşünmeye başladığınızı fark ediyorsunuz. Öyle ki, okumadığınız Kafka kitabı kaldıysa, hemen başlamak istiyorsunuz. Alt katında Cafe Kafka’nın bulunduğu tarihi binanın köşesinde yazarın kabartma bir resmi yer alıyor. Yahudi bir Çek olan Kafka, Alman diline olan hayranlığı nedeniyle eserlerini Almanca yazdığından Çekler tarafından sitemle karşılanıyor.

5. Charles Bridge

Prag Gezilecek Yerler

On dördüncü yüzyılda Kral IV. Karl tarafından yaptırılan 520 metre uzunluğuyla Prag’ın en eski köprüsü Charles Bridge (Karl Köprüsü), her iki yakasını on beşer heykelin süslediği oldukça görkemli bir yer. Kenti simgeleyen iki önemli tarihi yapıdan biri olan köprü 1600’lerden 1800’lü yıllara kadar Katoliklerin heykel merakı nedeniyle çok sayıda görkemli eserle donatıldı.

Bunlardan en dikkat çekeni ise St. John Nepomuk heykeli. Efsaneye göre, kraliçenin en yakın azizi Nepomuk, kralın kıskançlık hışmına uğruyor ve bu köprüden aşağı atılıyor. On gün kadar sonra nehrin suları çekiliyor ve Aziz Nepomuk’un hiç bozulmamış cesedini köprünün ayaklarının arasında yerde yatar vaziyette başının etrafında beş yıldızlı bir halde ortaya çıkıyor. Halk bunu görünce Aziz Nepomuk’a haksızlık yapıldığına inanıyor ve onu nehrin ve köprünün koruyucusu olarak aziz ilan ediyor. O nedenle heykele elini sürüp dilek dileyen çok sayıda turist görürseniz şaşırmayın.

Köprüdeki diğer önemli bir heykel de o dönemde Osmanlı’ya karşı duyulan korkuyu gösteriyor. Heykelde, tespih çeken Osmanlı gardiyanı neşeli şekilde zindanın kapısında beklerken, yukarıdaki üç Aziz içerideki Hristiyan esirleri kurtarmaya çalışır şekilde resmediliyor. Trafiğe kapalı olan yol günün her saatinde çok kalabalık. Üzerinde sokak satıcılarına bakıp, canlı müzik dinleyip, fotoğraf çekip güzel vakit geçirebileceğiniz enfes bir yer. Hele ki henüz turist akınına uğramamış sabahın ilk saatlerinde.

6. Old Town Square

Prag Gezilecek Noktalar

Karl Köprüsü’nü geçtikten sonra Karlova sokağını takip ederek yürüdüğünüzde, Çek dilinde “Staroměstské náměstí” olarak bilinen tarihi meydan Old Town Square karşınıza çıkıyor. Her bir köşesinde çok sayıda görkemli ve etkileyici tarihi yapıların sıralandığı meydan 1992’den bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor ve bana göre Avrupa’daki en güzel meydanlardan birisi.

Prag’ın ünlü astronomik saat kulesinin de bulunduğu eski şehir meydanı, St Nicholas Kilisesi, Eski Belediye Binası ve Týn Kilisesi gezilmesi gerekn yerler arasında. Her saat başı birçok turistin önünde toplandığı ve Orloj adıyla bilinen astronomik saat, yelkovan her on ikiyi gösterdiğinde ilginç bir gösteri başlıyor. Akşam saatlerinde meydanı birbirinden eğlenceli etkinlikler düzenleyen sokak müzisyenleri, göstericiler ve onları izlemek için toplanan turistler dolduruyor.

7. Astronomik Saat Kulesi

Prag Gezilesi Yerler

Kenti simgeleyen iki önemli tarihi yapıdan diğer biri olan Astronomik Saat Kulesi, 1410’da matematik profesörü olan bir saatçi tarafından yapıldı ve tam 600 yıldır çalışıyor. 12 saat dilimiyle birlikte 12 burcun sembollerini de taşıyan Astronomik Saat dünyanın halen çalışan en eski üçüncü saati.

Kentin en ünlü simge yapılarından Astronomik Saat’te her saat başı çanlar çaldığında iki küçük pencere açılıyor ve içinden 12 havariyi temsil eden heykeller çıkıp izleyenlere selam veriyor. Saatin etrafında her biri farklı anlamlara gelen dört küçük figüre sahip. Bunlardan ayna gösteriş ve kibri, para kesesi cimriliği, mandolin keyif ve eğlenceyi, iskelet ise ölümü simgeliyor. Meydan, her saat başında hareket eden bu figürleri görmek için bekleyen ziyaretçilerle doluyor.

8. Týn Kilisesi

Prag Görülecek Yerler

Prag’ın Tarihi Kent Meydanı’nda yer alan en dikkat çekici yapılardan biri, seksen metrelik ihtişamlı kuleleriyle Týn Kilisesi. Yapımı 11. yüzyıla dek uzanan ve Meryem Ana’ya ithaf edilen kilise Gotik tarzıyla görülmeye değer önemli yerlerden.

Kilisenin kulelerine dikkatle bakarsanız birinin diğerinden daha büyük olduğunu görürsünüz. Biri Adem’i ve diğeri ise Havva’yı temsil ediyor. Disney’in dünyaca ünlü logosunda yer alan şatonun, Týn Kilisesi’nin kulelerinden ilham aldığı söyleniyor.

9. Vaclav Meydanı

Vaclav Meydanı, -Prag

Prag’ın iki ana meydanından biri olan ve adını Bohemya Dükü I. Vaclav’dan alan Wenceslas Meydanı (Václavské náměstí), alışveriş tutkunları için gerçek bir cennet. Kral IV. Karl tarafından 1348’de at pazarı olarak düzenlenen meydan, aslında meydandan çok tipik bir bulvarı andırıyor.

Mağazaların yanı sıra pek çok bar, gece kulübü, restoran, otel ve bankanın bulunduğu meydan, bu özelliğiyle kentin eğlence, ticaret ve finans merkezi. Otel terchinizi bu meydan ve çevresinden seçerseniz bir çok yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

10. Dans Eden Ev

Prag Blog

Bir yanı tarihin derinliklerine doğru uzanan doku ve atmosfere sahip olan Prag’ın diğer yanı ise akıl almaz tasarıma sahip mimari yapılarla süslü. 1996’da inşası tamamlanan Dans Eden Ev, postmodern mimari akımlarından dekonstrüktivist yapısıyla arzı endam ediyor. Çek mimar Valdo Milunic ve Kanadalı mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan bu ilginç bina, turistler tarafından mutlaka ziyaret ediliyor. Benim pek ilgimi çekmemişti ama yine de Prag gezilecek yerler listesine dahil edilebilir.

Prag’da Gezilecek Diğer Yerler

Vitava Nehri’nin kuzeyinde yer alan Letna Parkı, şehre ve köprülerine tepeden bakan manzarasıyla kentin en güzel noktası. Prag’ın turistik yerlerini ziyaret etmekten yorulduğunuzda ya da turist kalabalığından kaçmak istediğinizde manzaranın keyfini çıkarıp dinlenebileceğiniz bir yer. Şehrin en büyük yeşil alanı olan Petřiny, muhteşem manzara sunan diğer bir yer. Üstelik küçük Eyfel Kulesi bile var.

İkinci Dünya Savaşı’ndaki Nazi getto-toplama kampı Terezin Kampı, dünyanın en uzun tüneli olarak da bilinen gidildikçe bitmeyen yürüyüş yolları, anıt mezar ve krematoryum Prag görülecek yerler arasında. Prag’a yaklaşık 1 saat uzaklıkta.

Prag çevresindeki şahane ortaçağ kasabalarıyla da ünlü. Bunlar arasında Karlovy Vary ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Cesky Krumlov benim sevdiğim yerlerden. Ayrıca Kutna Hora da listenize girebilir.

Prag Gezilecek Yerler Listesi

Prag’da konaklama olarak Mala Strana ve Eski Şehir bölgeleri tercih edilebilir.Bu bölgelerden şehrin önemli gezilecek ve görülecek yerlerine yürüyerek ulaşmanız kolay. Otellerin gecelik fiyatları 60-150€ arasında dolaşıyor. Malá Strana’daki Appia Hotel veya Old Town’daki Design Hotel Jewel Prague tercih edilebilir. Hostel için önereceğim yerler ise Czech Inn Hostel ile Hostel Orange gayet güzel.

Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları ile haftanın yedi günü, yaklaşık üç saatlik direkt uçuş seferleriyle Prag Václav Havel Havalimanı‘na ulaşım mümkün. Şehir merkezine on dokuz kilometre mesafede yer alan havalimanından merkeze, taksi veya otobüsle gidilebilir.

28 YORUM

  • Yukarıdaki yazıyı okursanız konaklama önerilerimi de içerikte görebilirsiniz:

   “Prag’da konaklama olarak Mala Strana ve Eski Şehir bölgeleri tercih edilebilir. Bu bölgelerden şehrin önemli gezilecek ve görülecek yerlerine yürüyerek ulaşmanız kolay. Otellerin gecelik fiyatları 60-150€ arasında dolaşıyor. Malá Strana’daki Appia Hotel veya Old Town’daki Design Hotel Jewel Prague tercih edilebilir. Hostel için önereceğim yerler ise Czech Inn Hostel ile Hostel Orange gayet güzel.”

 1. Biz iki kız arkadaş soguk bir günde Prag’a gittik. Hava çok soğuktu ve gerçekten çok üşüdük. Yine de romantik Prag’ın tadını çıkardık. Özellikle Charles köprüsü çevresi heyecan verici ve çok hoş. İnsan tarihte yolculuk yapıyor gibi. Kış olmasına rağmen sokakların kalabalık olması bizi şaşırttı. Kim bilir yazın nasıldır!

 2. Halstatt, Salzburg ve Viyana sayfalarına da not bıraktığım üzere: Kemal Bey’e sorarak onun tavsiyesiyle bu bayram 1 haftalık Hallstatt, Salzburg ve Viyana turuna çıkmaya karar verdik eşim ve 4 aylık bebeğimizle. Son dakika Prag ve yol güzergahı dolayısıyla Cesky Krumlov’u da programa dahil ettik.

  Araç kiraladığımız için programda esnek olabildik gördüğümüz güzel yerlerde istediğimiz gibi vakit harcayabilmek açısından. (Tabi not düşmekte fayda var: otopark ücretleri belimizi bükmeye yakındı bu her şehir için.) Açıkçası Kemal Bey’in bu bahsettiğim yerlerin tümüne gitmiş ve gezilebilecek yerleri sıralamış olması işimizi o kadar kolaylaştırdı ki, inanın sadece o şehrin sayfası ile ilgili yazıları takip ederek ve başka bir kaynağa ihtiyaç duymadan gittik, gezdik, gördük ve döndük çok şükür.

  Prag’la ilgili notum şu: Çooook kalabalıktı 🙂 Hiç bir yerde görmediğimiz insan yoğunluğunu burada gördük. Onun haricinde bahsettiğim gibi, Kemal Bey’in notları takip edip, biraz da orada gördükçe kendiniz bazı şeyleri keşfederek gezinizi tamamlayabilirsiniz.

  Buradan Kemal Bey’e bize bu müthiş gezi önerisi için teşekkür ediyorum. Herkese iyi gezmeler.

 3. Yarın ikinci kez Prag’a gidiyorum. İlk gittiğimde çok plansızca gitmiştim, bu kez notlarımı aldım. Emeğinize sağlık, teşekkürler 🙂

 4. Prag’da döviz bozdurmada komisyon alınıyor, Bunu bilen bazı fırsatçılar kente ilk geldiğinizde veya döviz bürolarının önünde daha ucuza döviz bozdurma vaadiyle sizi dolandırıyorlar. Dolandırıcılık şu şekilde gerçekleşiyor; sizden Euro alıp Çekoslavak parası yerine macar forint veriyorlar macar forinti çok daha değersiz bir para ancak şekil olarak Çek parasına çok benziyor. Aman bu oyuna gelmeyin!

 5. Ben Çek Cumhuriyeti Ankara Konsolosluğundan vize alacağım. Hesap dökümümünü 22 Eylül’de aldım ve randevum 2 Ekim’de. 10 gün gibi bir süre var arada, sıkıntı olur mu?

 6. Kesinlikle Prag çok iyi. Şuan turdayım 6. ülkedeyim. Dün Krakow’a geldim. Prag’dan çıktığıma pişman oldum

 7. Prag tekrar görmek istediğim yerlerden biri. Tarihi atmosferi, Charles Köprüsü, Vltava Nehri her yerini sokak sokak görmek isterim. Bu arada Çekler ülkelerinin adını Çekya olarak değiştirmiş. Çekoslovakya, Çek Cumhuriyeti, Çekya …. 🙂 Çekya daha iyi gibi

 8. Charles Köprüsü’nü sabah gün doğarken fotoğraflamayı çok isterdim, kasım soğuğunda ve sadece 1 günlük bir ziyaretim olmuştu… Kutna Hora’ya trenle gitmiştim, Kemikli Kilise enteresan, bahçesindeki mezarlık ise gerçekten çok güzel.

 9. Rönesans döneminin göz alıcı Gotik mimarileri bu şehre çok yakışıyor. İçinden nehir geçen şehirleri severim. Vltava Nehri’de Prag’a ayrı bir güzellik katıyor.

  • Prag kendisine zaman ayrılmasını isteyen bir şehir. Normalde şehrin önemli tarihi rotasını 1 günde gezebiliyorsun ama görmek yerine yaşanılması gereken bir kent her bir köşesiyle. Hani menaklarında oturulmalı, tarihi noktalarında uzun uzun oyalanmalı, kalabalığa karışılmalı, izlemeli…

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın