Yıl boyu değişmeyen ortalama hava sıcaklığı ile dört mevsim tatil imkanı sunan Şarm El Şeyh, alternatif aktivitelerle keyifli anlar yaşatıyor ziyaretçilerine.

İsrail ile Mısır arasında uzun yıllar ihtilaflı bir bölge olarak kalan Sina Yarımadası, bu yüzden özgün özelliklerini çok da kaybetmemiş. Kızıldeniz kıyılarındaki devasa turizm tesisleri dışında bakir olan Şarm El Şeyh‘te mutlaka yapılması gerekenler listesinin en üst sıralarında “ATV ile çölde safari” geliyor.

Sharm ATV Safari, Mısır

YoldaOlmak.com’un “THY ile 5 gün, 5 yıldızlı Mısır Şarm El Şeyh Tatili” kapsamında arkadaşım Sezgin ile geldiğimiz Şarm’da her yeni gün bizim için yeni bir serüvene dönüşürken, bu serüvende en akılda kalan anlardan biri de çölde safari oldu.

Gün doğumu ya da batımında gerçekleştirilen çölde safari etkinliği Şarm turizminde önemli bir yere sahip.

Malta

Konakladığımız Sierra Sharm El Sheikh Otel‘den daha önce kararlaştırdığımız saatte, bir dakika bile geciktirmeden alıyor bizi Türk Hava Yolları Satış Temsilcisi Mohamed Ezzat. Ezzat, az sonra yaşayacağımız deneyimle ilgili kısa notlar paylaşıyor bizimle.

Türkiye’de araba kullanma konusunda haftasonu pratiği yaptığımız Sezgin’le heyecan halindeyiz. Sezgin’in ATV kullanması konusunda çeşitli endişelerim olsa da çok belli etmiyorum. Birkaç soruyla onun hazır olup olmadığını, gerekirse iki kişilik tek bir ATV ile safari yapabileceğimiz önerisini de peşinen sunuyorum kendisine.

Oasis Safari, Şarm El Şeyh
Oasis Safari, Şarm El Şeyh

En mantıklısının safariye başlayacağımız tur şirketine ulaştığımızda karar vermek olduğu noktasında birleşiyoruz.

Oasis Safari

Kısa bir süre sonra vardığımız Oasis Safari‘de sıra sıra dizilen ATV’ler arasında kendimizi kaybediyoruz adeta. Bizi şirket yetkililerine teslim eden Ezzat’a veda ettikten sonra dahil olacağımız grupla birlikte oryantasyona katılıyoruz hızlıca.

Üzerimize giydirilen fosforlu yelekler ve çölde uçuşan kum tanelerinden korunmak için yüzümüze görevlilerin ustaca sardığı poşu eşliğinde ATV’nin nasıl kullanıldığını şipşak öğreniyoruz.

Danimarkalı turistlerin ağırlıkta olduğu bir grupla birlikte deneme parkurunda yerimizi alıyoruz. Direksiyon hakimiyeti, yola tutunma, güvenli takip pozisyonu ve olumsuz durumlarda ne yapacağımız konusunda iyice donandıktan sonra Sina Çölü’ne dalma vakti geliyor.

ATV Safari Sharm
Sharm El Sheikh Safari

Toz bulutuyla Sina Çölü’ndeyiz

Güneşin pırıl pırıl yansıdığı çöle doğru mazot kokusu ve ATV gürültüsüyle ilerlerken özgürce bağırıyorum haykırırcasına. Yeleğimin sağından solundan içime doğru ilişen rüzgar, önümdeki kafileden üzerime gelen toz bulutunun içerisinde “işte bu” diye kendimden geçiyorum resmen. Arada bir önümde yer alan Sezgin’le “sorun yok” hareketiyle anlaşırken basıyoruz gaza daha kuvvetlice.

Gözümde güneş gözlüğü, yüzümü saran poşu ve sırtımdaki yelekle marjinal bir turist görüntüsü taşısam da bulunduğum ortama ayak uyduruyorum kısa sürede. ATV’lerin geçtiği kum dalgalarının arasında bulunan yarıklarda hızla ilerlerken tek hakim rengin dışında bir şey görünmüyor. Ne bir ağaç ne bir başka canlı olmadan alabildiğince kum.

Sina Colleri

Sina Dağı’nın çölle bütünleşen parçalarının heybetine saygı duyarken yaklaşık 45 dakikalık çılgın yolculuğu geride bırakıyoruz. Kısa bir dinlenme molasının ardından eko testi için Sina Dağı eteklerinde buluyoruz kendimizi.

Grubumuz hep bir ağızdan sihirli sözcükleri 10’dan geriye saydıktan sonra haykıra haykıra söylerken; çığlıklarımız 15-20 saniye sonra çok uzaktan inanılmaz bir değişimle yine kulağımıza çalınıyor.

Zaman zaman kum dalgalarına saplanıp ATV ile ilerleyemeyenler olsa da genel grup dinamiğinde sorun yok. Benzer turlara katılan tüm grupların soluklandığı temsili bedevi çadırlarına geldiğimizde yerdeki sedirlere kıvrılıyoruz.

Safari Turu Sharm

Kısa notlar…

* Tek kişinin yer aldığı ve 2 ile 3 saat arasında değişen ATV safarileri 40 dolardan başlıyor

* Otelden alma ve otele bırakma hizmeti fiyatlara dahil

* Ateş dansı, açık büfe akşam yemeği, tennure şovu gibi ekstra hizmetli paketlerde fiyatlar70 ila 110 dolar arasında değişiyor. Bu etkinlik 4 ile 6 saatlik bir süreyi kapsıyor

* ATV ile çölde safaride mutlaka bir sırt çantası, içecek su, atıştırmalık bisküvi, güneş gözlüğü, eşarp ya da poşu yanınızda olmalı

* İdeal takip mesafesinin korunması gerektiği safaride hız beklentiniz varsa baştan unutun. Grubun genel hızına göre hareket etmek ve makul seviyeyi aşmamak zorundasınız

* Oasis Safari | Telefon: +20 11 11 11 22 78 | www.oasissafari-sharm.com

Sarm Gezi Turu

Geleneksel demleme çayı sırt çantamızdaki bisküvilerle birleştirince bizden mutlusu yok. Kum tepecikleri ve Sina Dağı’nı arkamıza alıp fotoğraf karelerine hayat veriyoruz.

Yavaş yavaş batmaya başlayan güneşe veda ederken, hava bir anda hiç olmadığı kadar serinliyor çölde. Üzerinde gaza bastığımız ATV’ler ile develeri, yerleşimin olduğu birkaç çadırı da arkamızda bırakırken günden arta kalan çığlıklarımız ve heyecan dolu çöl yolculuğu oluyor toz bulutunun içinde…

Türk Hava Yolları haftanın her günü İstanbul’dan Şarm El Şeyh’e doğrudan uçuyor. 2 saat 15 dakikalık bir uçuşla Şarm El Şeyh’e ulaşmak mümkün.

1 Yorum

  1. Bence iyi bir başlangıç… 47 yıllık yay burcu hayatımda, gezmeyi hiç beceremedim. Bilirsiniz bazen zaman olduğunda para olmaz, bazen de diğeri. Takip etmeye yeni başladığım Yolda olmak facebook sayfasının paylaşımı beni birdenbire çok heyecanlandırdı. Belki de içimdeki çocuk sevincini buradaki kelimeler anlatamıyor ama, Bunları yazarken bile neşeleniyorum. Şarm el Şeyh, her şeyi yeniden alevlendiren bir deneyim olabilir. Yine de emin olduğum bir şey var, bu yıldan itibaren gezgin günlerim başlıyor. Bu duyguyu yakalayabilmek bile çok güzel.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz