Hostel nedir diye sorduğumda belki bir çoğunuz biliyordur, ancak ilk defa yurtdışı seyahatine çıkıyorsanız belki de şimdiye kadar hiç deneyimleme fırsatınız olmamıştır. Daha önce defalarca yurtdışı seyahati yapmış olmama rağmen, birkaç yıl öncesine kadar hostel nedir ben de bilmiyordum.

Hostel, konaklamanın en ucuz ve en sosyal yollarından birisi. Eğer düşük bütçeli seyahat etmeyi seviyorsanız veya zorundaysanız, uzun süre yolda olmak düşüncesindeyseniz hostel en doğru seçim. Samimi atmosfere sahip hostellerde tanıştığım çok kişi oldu ve bazıları hayatımı değiştirdi. Dünyanın farklı yerlerinden arkadaş edinmek için daha güzel bir yer olabilir mi?

hostel nedir

Hostel ücretlerinin destinasyona göre ne kadar olabileceklerine dair fikir edinmek istiyorsanız hostelword ve hostelbookers sayfalarına göz atmanız yeterli. Zaten bir seyahatteyseniz yukarıdaki sayfalardan rezervasyon yapabilirsiniz. Lonely Planet, Rough Guide gibi seyahat rehberi kitapları yanınızda varsa, kitaplardaki destinasyon rehberleri bölümünde tavsiye edilen hostellerin isimlerini görebilirsiniz.

Rehber kitapların önerdiği hostellerin yanında, yukarıdaki hostel sitelerindeki kullanıcı deneyimleri ve yorumlarına göz atmak daha akıllıca ve güncel olabilir.

Malta

Hostel Nedir?

Hostel, düşük bütçe ile seyahat eden sırt çantalılar, gezginler, öğrenciler için ucuz konaklama fırsatı sağlayan, çoğunlukla mutfağı da olan küçük otellere deniyor. Bu küçük otellerde odaların bir kısmında, bazılarımızın öğrenci yurtlarından aşina olduğu ranzalar ve yataklar var. Farklı büyüklükte ve şekilde (!) olabilirler.

Örneğin UNESCO Dünya Mirası Georgetown (Malezya) şehrindeki gibi tarihi bir binada olabilir ya da Japonya’daki gibi kapsül şeklinde. Tazmanya’nın Launceston şehrinde kaldığım hostelin şöminesi vardı, Coral Cost, Fiji’de ise hem yüzme havuzu hem de Hindistan cevizi ağaçlarının gölgelediği nefis plaj vardı

Dünyanın farklı yerinde, farklı konsepte sahip hostellerde kalmış olanlar yorum kısmında bunu paylaşırlarsa harika olur. Mesela eski uçaklardan veya gemilerden hosteller? Phuket Old Town’da alt katı oyuncak müzesi olan bir yerin üst katında, perdelerle birbirinden ayrılmış yatakları olan, huzur verici bir yerde nerdeyse 10 gün kalmıştım.

Ortak özellikleri seyahat etmek, keşfetmek, sohbet etmek, eğlenmek olan sosyal kişiler hostellerde kalıyor. Aralarında benim gibi, hosteldeki ortak alandaki vaktinin çoğunlukla laptop başında yazarak ve web siteleri ile ilgilenerek geçiren asosyal tipler de olabilir tabi.

Aslında yanı başınızdaki yatakta veya üst ranzanızda uyuyanın bir yazar, dünyadaki az sayıda olan özel yazılımcılardan biri veya oldukça iyi kazanan bir pazarlamacı veya iş adamı olduğunu öğrenmek pek de şaşırtıcı olamayabilir.

Çoğunluğu 20-30 yaş grubu gençlerin kaldığı yerler olan hostelde, 70 yaşlarında sırt çantalı görürseniz hemen tanışıp sohbet etme fırsatını yakalamaya bakın, çok şey öğrenirsiniz!

Hostel konaklama fiyatları elbette destinasyona göre değişiyor. Örneğin Kamboçya’nın Siem Reap şehrinde kendime ait hostel odası için 3$ ödemiştim. Gezginlerin Bangkok’taki ünlü sokağı KhaoSan Road‘da etrafında perdeleri olan ranzalı yatağım için 150 Baht (9 TL) öderken, Sidney’deki stil sahibi YHA hosteline gecelik 32 AU$ (57 TL) ödediğim oldu.

Hosteller güvenli mi?

Genellikle güvenilirler. Şimdiye kadar yüzlerce hostelde kaldım ve herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadım. Çoğu hostelde locker denilen kilitli dolaplar ücretsiz sağlanıyor. Bu dolaplara çoğunlukla 50-60 litrelik sırt çantası sığmaz, ancak 40LT’ye kadar olan çantalar, laptop, cüzdan, pasaport veya değerli eşyalar konabilir.

Yanınızda bu dolap kapıları için asma kilit taşıyın. Ayrıca sırt çantasının güvenliği konusunda hassas olanlar, sırt çantasının fermuarlarına da kilit takabilir. Yanınızdaki pahalı şeyler ortalığa saçmıyorsanız çok da endişelenecek bir şey yok. Doğrusu kaldığım bir çok hostelde dorm odasındaki ranzaların üzerinde pasaport, cüzdan, iPad veya laptop görmüşlüğüm çoktur. Endişeli olanlar seyahat sigortası yaptırabilir.

Nerede uyuyacağım?

Genellikle 2 türlü hostel odası vardır denebilir. Birincisi; odanın büyüklüğüne göre farklı sayıda tekli yatağın veya ranza şeklinde yatakların sıralandığı dormitory veya kısaca dorm denilen odalar. Sadece kızlara ayrılmış dorm odası Female, erkeklere ayrılmış olan Male, karışık kalınan odalar Mixed room olarak adlandırılıyor.

Odaların büyüklüğüne göre 4-20 arasında yatak olabiliyor. Çoğu hostel 4-8 kişilik yatağa sahip. Yatak sayısı arttıkça hostel konaklama ücreti düşüyor. Tazmanya’nın başkenti Hobart’ta kaldığım hostel odası 22 kişilik olmasına rağmen sadece 2 kişi konaklıyorduk. Ödediğim ücret 4-6 kişilik odalardan çok daha ucuza gelmişti.

İkinci tür hostel odalar ise bağımsız odalar (private room). 2 kişinin kalabileceği 2 ayrı yatağı olan odalar kalabalık ortamlardan rahatsız olanlar için uygun tercih olabilir. Tek kişilik dorm odası konaklamasının 2-3 katı civarında fiyata sahipler. Bu odaların bazılarında çiftlerin uyuyabileceği double yatak olabiliyor.

Mahremiyet açısından uygun olsalar da bu odaların çoğu oldukça küçük. Bazılarının penceresi yok (Bazen bu daha iyi anlamına gelebilir). Odanın durumuna göre yan yana sıralanmış tek veya ranza şeklinde yataklar, yastık ve çarşaf. Bazı soğuk iklimli yerlerde battaniye de veriliyor.

Hostellerde yastık kılıfı, nevresim ve battaniye sağlanıyor. Soğuk iklimli yerlerde battaniye yetersiz gelebildiğinde uyku tulumu kullanılabilir. Soğuk iklime sahip ülkelerin bazılarında, hosteller battaniye ve nevresim için ekstra ücret isteyebilir. Tropik iklimli yerlerde battaniye yerine nevresim veriliyor. Bazı hostellerde ücretsiz havlu verildiğini de gördüm.

Dorm odalarındaki elektrik soketleri çoğunlukla yetersiz olduğundan, bazı yerlerde çözüm için üçlü prizler var. Bulunmayan yerler için ortak alandaki prizler kullanılabilir.

Bazı hostellerde yatakların arasında bölmeler veya perde bulunabilir. Sıcak iklimli yerlerde dorm odaları fan room (vantilatörlü) veya aircon room (klimalı oda) olarak ayrı ücretlendiriliyor. Klimalı odalar bazen çok soğuk olduğundan verilen nevresim yetersiz gelebilir. Yanınızda sarong bulundurun.

Banyolar ortak mı?

Bu sorunun cevabı çoğunlukla evet. Hostellerin bir çoğunda banyolar paylaşımlı. Çok da endişelenmeye gerek yok. Birçok hostelin banyoları yeteri kadar temiz. Yanınıza havlunuzu, şampuan ve diğer temizlik malzemelerini almanızı unutmayın. Hosteller ucuz konaklama hizmeti veren yerler olduğunu aklımızda tutarsak lüks beklentisinde olmamıza gerek kalmaz. Yine de içlerinde butik tasarıma sahip dizayn hostellerle karşılaşınca şaşırabilirsiniz.

Otellerdeki gibi yatak ve çarşafların günlük değiştirilmesini beklemeyin. Hosteller genelde kısa süreli kalan gezginleri ağırlar. Benim gibi bazen gittiği yeri beğenip, 10-15 gün aynı hostelde kalanına rastlamanız zor. Bu yüzden siz söylemedikçe veya özel bir neden olmadıkça çarşaflar değiştirilmez.

Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde hostele yerleşirken size verilen yastık kılıfı, çarşaf ve nevresimi ceck-out yaparken resepsiyona teslim etmeniz veya çamaşır sepetine atmanız gerekir. Böylece hangi yatağın boşaldığını daha kolay takip edip yeniden satış için sisteme girerler.

Hostelde yemeğimi pişirebilir miyim?

İşte hostelleri tercih etmemin en büyük sebeplerinden birisi. Tek başına bu, benim gibi düşük bütçe ile seyahat etmeyi tercih edenlerin hostelleri tercih etmesine yeter. Şimdi hayal edin; 6 ay süren bir dünya turundasınız ve her sabah kahvaltı için dışarı çıkmanız gerekiyor. Peki öğlen yemeği, peki akşam yemeği?

Her gün dışarıda yemek yemeye kalkarsanız seyahat bütçesi hızla erir. Hostellerin büyük bölümünde kendi yemeğinizi pişirebileceğiniz mutfak var. Eğer seyahat bütçeniz daha iyi yönetmek istiyorsanız kendi yemeğinizi hostel mutfağında kendiniz pişirseniz iyi olur. Hem mutfaklar yeni arkadaşlar edinmek için de oldukça sosyal ortamlar.

Basit bir menemen yemeğini hazırlarken bile meraklı ve heyecanlı tiplerle tanışmak, hoş sohbet etmek mümkün Sohbetler öğretici elbet. Gideceğiniz yeni rotaya bu sohbetler sonrası karar vermeniz içten bile değil.

Hostel mutfakları bazen basit bir pişirme ocağı, birkaç kararmış tencere ve tavadan oluşabilir, ya da Sydney YHA Hostel’deki gibi büyük restoranların mutfağını aratmayacak kadar çok kap kacak içerebilir. Avustralya, Yeni Zelanda gibi dışarıda yemenin pahalı olduğu ülkelerde her sırt çantalı gezgin yanında taşıdığı bir de mutfak çantası var.

Dışarıda 2 defa yemek yediğinizde ödeyeceğiniz parayla, 1 hafta kendi yemeğinizi hostelde pişirmeniz mümkün. Böylece eğlence ve aktivitelere daha çok para kalır.

Bazı hostellerin fiyatına basit kahvaltı da dahil olabiliyor. 2 dilim ekmek, fıstık ezmesi, margarin ve reçel/marmelat kahvaltıdan verilen şeyler. Ayrıca çay ve kahve ücretsiz. Yine bazı hosteller uygun fiyatlı yemek sundukları restoranlara da sahip olabiliyor.

Hostel giriş çıkış saatleri?

Hostelde 24 saat resepsiyon varsa çoğunlukla giriş ve çıkış için sorun yok anlamına gelir. Hostele giriş yaparken mutlaka bu konudaki kuralları da sorun. Son zamanlarda özellikle büyük kentlerdeki hosteller elektronik kart sistemine geçti. Bu hostele dönüş saati konusunda daha esnek olmayı sağlıyor. Kimisi ise şifre sistemiyle giriş sağlıyor. Sokakta uyumak istemiyorsanız şifreyi unutmamaya dikkat edin.İnternet? Ben İnternetsiz yapamam!

Aynen, internetsiz yaşayamayanlardanım. Şunu itiraf edeyim; bir hostelde benim için en önemli şey üzerinde çalışabileceğim bir masasının olup olmadığı ve internet hızı.

Hostellerin neredeyse tamamına yakınında ücretsiz Wi-Fi var. Avustralya ve Yeni Zelanda gibi sırt çantalı gezgin kültürünün doğduğu ülkelerde her nedense çoğunluka Wi-Fi ücretliydi. Hem de saat ücretleri çoğunlukla 4$’dan başlar. Şimdilerde ücretsiz olduklarını umuyorum.

Bazı hosteller sadece ortak alanda Wi-Fi hizmeti verebiliyor. Dolayısı ile odada çalışmayı veya yatakta tweet atmayı hayal edenler mutlaka bunu resepsiyona sormalı. Annesine o gün ne yaptığını anlatmak isteyip de laptop veya akıllı telefonu olmayanlar (bu devirde!), resepsiyondaki internet terminallerini kullanabilirler, çoğunlukla ücretsiz (Avustralya, Yeni Zelanda hariç!).

Hosteller temiz mi? Tahta kurusu, bit, pire filan?

“Oh, hosteller çoook kirli, ben asla öylesi yerlerde kalamam” …gerçekten mi?

Hepsi böyle değil tabi. Aslına bakarsanız bazı hostellerin otellerden daha temiz olduğunu söyleyebilirim. Manila’da kaldığım henüz yeni açılmış hostel aynen de böyleydi, pırıl pırıl. Genelleme yaparsak, hostel yatak ücretleri ucuzladıkça hostel kalitesi düşer. Eğer odanın havası, yatak ve çarşaflar temizse çok da sorun edecek bir şey yok. Temizlik ile ilgili yüksek beklentileri bir tarafa bırakmak gerek. Hepimiz hijyen seviyor olabiliriz ama kaçımız dünya turu yapabildi? Ödün vermek gerek bazen.

Peki ya tahta kuruları! Eskiden sırt çantalı gezginlere bitli turist denirdi. Pek haksız bir tanımlama da değildi. Hippiler dünyada gezginliğin öncüleriydiler ve o dönemlerde tahtakuruları veya bitler hayatın bir parçasıydı. Günümüzde artık tahtakurularını hostellerde bulmak pek kolay olmuyor.

Seyahatim boyunca defalarca tahta kurusu ile yüzleştim ben. Hiç kimseye uğramadıkları halde inlerinden çıkıp, gelip benim kanımı emdikleri çok oldu. Bunun nerede ve ne zaman olacağı biraz sürpriz denebilir. Bu hostelden çok biraz da kişilerden kaynaklanan bir durum da olabilir. Örneğin pırıl pırıl bir hostel düşünün, tertemiz.

Bir gün yanı başınızdaki yatağa Hindistan’dan henüz gelmiş biri yerleşiyor ve ertesi gün siz kan emicilerle tanışabilirsiniz. Pattaya, Tayland’da 4 yıldızlı bir otelde de tahta kuruları ile tanışmıştım, Bangkok Ibis Hotel’in resepsiyonunda da…

Hostelde kalmak için ne gerekiyor?

Cebinizde biraz paranızın ve pasaportunuzun olması yeterli. Resepsiyonda pasaportunuzu uzatmanız ve kaç gün kalacağınızı söylemeniz yeterli. Eğer online rezervasyon yaptırdıysanız, rezervasyon e-mailini göstermeniz işlemleri hızlandırabilir.

Birçok hostel, ortak alan denilen, oturup kitabınızı okuyacağınız, internete girebileceğiniz veyahut TV izleyeceğiniz bir alana sahiptir. Bu alanlar diğer gezginlerle sohbet etmek için en uygun yerlerdir. Çekinmeden selam vermeniz yeterli, gerisi kendiliğinden gelir. Sonra bir bakmışsınız dün selam verdiğiniz gezgin ile ertesi gün bir başka şehirde aynı odayı paylaşıyorsunuz!Bu tür ortak alanların çoğunda bir de kütüphane var. Okuduğunuz kitabı bu kütüphanelere bağışlayıp yerine yeni kitap almanız mümkün. Yada yenisine 30$ vereceğiniz bir Lonely Planet guidebook için birkaç dolar vermeniz yeterli.

Ortak alanlarda geniş ekran LCD TV, DVD filmler, internete girmek için desktop PC’ler, masa-sandalyeler, yer minderleri, koltuklar olabilir. Ayrıca şehre özgü yapılacak aktivite ve gezilecek yerleri anlatan broşür, harita ve kartvizitlere rastlamak mümkün.

Avustralya, Yeni Zelanda, Amerika ve Kanada gibi ülkelerin hostellerde yer alan duvar panolarında iş ilanları, birlikte seyahat etmek isteyenlerin bıraktıkları telefon numaraları, notlar görmek mümkün. Birkaç kişi bir araya gelip araba kiralayarak, benzer rotaları çok daha ucuza gezebilir.

Uzun süreli seyahat etmeyi arzulayanlar, harcadığı her kuruşun hesabını yapanlar için hosteller en iyi konaklama seçenekleridir. Aslında hosteller sadece para tasarrufu yapılan yerler değildir; hostel bir kültür ex-change ortamıdır. Burada kurulan yeni arkadaşlıklar, hoş sohbet ortamları, seyahat yerleri ve aktiviteleri ile ilgili alınan yeni bilgilerin değeri para ile ölçülemez. Dil bilmemek engel değildir, aksine yabancı dili geliştirmek için daha iyi bir ortam olamaz.

Benim gibi yalnız seyahat edenler için hostel, sosyalleşme ve yeni arkadaş edinme ve sohbet etme anlamına geliyor. Otellerde bunu bulmak pek de mümkün değil.

Hostel hakkında bilmeniz gereken ana detayları özetle ele almaya çalıştım. Eğer hosteller ile ilgili endişeleriniz ve sorularınız varsa yorum bırakın, deneyimlerinizi paylaşın.

72 Yorumlar

 1. Fethiye Oludeniz’de bir hostel actik. son 6 aydir tadilattan basimi kaldiramadigim icin oturup hosteller icin turkce neler var internette diye bakamamistim anacak bu gece sira gelebildi. Diger yazilarada benzer yorumlar yaptim cunku beni rahatsiz etti biraz. Mukemmel bir hostel yazisi olmus, olay nedir, detay nedir cok iyi anlatilmis ama hep yurtdisi gezileri baz alinarak yazilmis. Turkiye’de kaldigin hosteller hakkinda da bir yorum yazarsan ulke icinde seyahat etmek isteyenlere cok iyi bir kaynak olusturacaktir. Saygilar.

 2. Hostelde hiç kalmadım ama pansiyon ve çadır deneyimim oldu. Düşük bütçeli pansiyonların da hostelden pek farkı yok doğrusu. Hatta bazıları için hosteller lüks bile kalır. Bir de ben düzen takıntılı biri olarak hostel odasında yatağını dağınık bırakan oda arkadaşlarımın da yatağını yaparım diye korkuyorum. 😀 Gerçi yatmadan yatmaya hostele gideceğimi varsayarsak yapmaya da bilirim. Kafamda deli sorular 😀

 3. Merhaba;
  Daha önce hiç yurt dışına çıkmadım. Hiç dil bilmiyorum (lise ingilizcesi var ama onu saymıyorum)
  Son günlerde yurt dışına çıkma merakı sardı. Tek başıma bir Orta Avrupa ülkesini gezip görmek için yurt dışına çıkmak istiyorum. Acaba ilk olacağı için en azından temel şeyleri öğrenmek için bir kez Tur ile gidip tecrübe mi edinmeliyim? Yoksa sırt çantamı alıp hiç birşey bilmeden tek başıma gitsem, yapabilir miyim?
  Ve son bir soru Avrupa gezisi için tek başıma çıkarsam ucuz uçak biletleri dahil 10-15 günlük bir seyahat için en az ne kadar para gereklidir?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 4. Yazılarınızı ve yapılan yorumları okuyorum gerçekten gıpta ile imrenerek, özenerek ve bir o kadar da kıskanarak okudum. İlerde benim de yapmak istediğim, olmak istediğim yerleri konuşup yazıyorsunuz. Umarım bir gün ben de buradaki yazanlar gibi gezmeye başlarım. İçimdeki gezme isteğini şimdilik bastırıyorum ama ilerde bir gün mutlaka ben de yapacağım.

 5. Kaleminize sağlık Kemal Bey oldukça faydalı bir yazı olmuş. Ülkemizde çok yaygın olmayan hostel kültürünü tanıtmak için gerekli bu tarz yazılar.
  Belirli kuralları aklınızdan çıkarmadığınız sürece,hosteller otellere göre çok daha keyifli ve samimi mekanlardır.Özellikle yalnız gezmeyi seven, başka gezginlerle tanışmak yeni kültürler tanımak isteyenler için biçilmiş kaftandır hostel.
  Sevgiler.

 6. Merhabalar birlesik krallikta hostelde kalmayi dusunuyorum giriste ayni otellerde oldugu gibi pasaportun fotokopisi ya da pasaportu check out yapana kadar ellerinde tutma gibi durum olur mu tesekkurler

 7. Heyecanlandıran bir yazı. Ben öğrenciyim de; gittiğiniz şehirlerdeki hostel fiyatlarını ve hangi ülkelerin daha avantajlı olduğunu deneyimlerinize dayanarak sorabilir miyim?

 8. Istanbulda sehrin en iyi en populer hostellerinden birinin muduru olarak size siddetle oneririm. Hostel demek daha fazla gezmek, otele verecegi extra parayi disarida eglenceye harcamak, insanlarla tanisabilmek ve onlarla disari cikip sehri birlikte kesfetmek, sizi mekana kabul eden kisiyle birkac saat sonra hayattan ordan burdan konusurken bira icmek demektir.Gittiginiz ulkeye biraz daha yakin olmak demektir. Yapay otel terbiyesi ve kulturunun tam tersi guzellikte insanlarin size daha yakin davrandigi, sorunlariniza daha icten samimi cozumler aradigi, isini gercekten severek yapan insanlarla bambaska bir misafir deneyimi yasayabileceginiz harika yerlerdir. Bu konuda saatlerce konysabilirim 🙂

 9. Avrupa’nın tamamını gezerken Hostelde kaldım Zürich dışında heryer yeteri kadar iyiydi bir çok sıkı Arkadaşlarım oldu bahane oluyor gidip geliyorsunuz rotanızda oynama yapıp yeni yerleri keşfediyorsunuz beraber eğlenip sosyalleşmek Şahane tam anlamıyla kültürünüzü empoze ediyorsunuz ve onun Yada onların kültürünüzü emiyorsunuz resmen iki yabancı başka bi ülkede aynı amaçla keşfetmek görmek Öğrenmek yeni insanlar ve yeni tatlar mutlaka plan yaparken Hostel ilk seçeneğim olur harika bir yazı olmuş sevgiler

 10. Avrupa’nın birçok şehrinde birçok hostelde konakladım.İlk deneyimim de bir tedirginlik vardı ama daha sonra dünyanın farklı yerlerinden gelen birsürü insanla tanıştım,sohbet ettik.Çoğuyla Fb üzerinden arkadaşlığımız devam ediyor hatta bazıları ile farklı şehirlerde buluşma imkanı da bulduk..Çok farklı bir deneyimdir hosteller..Kimisinin fiziki şartları iyi olmayabiliyor,(budapeştedeki gibi)kimisi maddi olarak pahalı olabiliyor(italyadakiler) Ama Porto ve Barselona daki en güzelleri idi:))

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz