Napoli, İtalya’nın Campania Bölgesi’nin başkenti. Önceki yıllarda Capri Adası’na gitmek için Napoli‘ye uğradığımda, hakkındaki olumsuz şeylerden dolayı şehri gezmeye dahi gerek duymadan Capri Adası’na geçmiştim. Oysa bu gezimde Napoli’ye fırsat verince bambaşka ve zengin yüzüyle tanıştım. UNESCO Dünya Mirası tarihi sokakları, kiliseleri, meydanları, kaleleri ve nefis mekanlarıyla hoşuma giden bir şehir oldu Napoli.

Yunanlar tarafından MÖ 6. yüzyılda kurulan Napoli’de geçmişten günümüze şehirde iz bırakan birçok medeniyete sokaklarda, mimari yapılarda ve müzelerde tanıklık edilebiliyor. Koruma altındaki bölgenin her bir köşesi görmeye değer.

malta

Napoli Gezilecek Yerler

Napoli gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehir. Şehri daha iyi tanımak için ilk hareket noktası tarihi meydan olabilir. Meydandan başlayan yürüyüşle taş döşeli dar sokaklara girdikçe, zamanda yolculuk hissi yaşanıyor. Belki bir Roma ya da bir Floransa değil ama kendine münhasır Ruhu olan bir Akdenizli burası.

       

Napoli’nin çevresine ise birbirinden güzel kasabalar ve antik bölgeler serpiştirilmiş. Pompeii ve Herculaneum antik şehirleri, Vezüv Volkanı, Positano, Amalfi Kıyıları ve Sorrento‘ya yakınlığı, Capri Adası gibi değerli noktalarıyla Napoli’de gezilecek yerler listesi bir hayli kabarık. Zaman ayırıp adım adım hepsini gezin.

1. Centro Storico ve Spaccanapoli

Centro Storico ve Spaccanapoli
Piazza Gesù Nuovo ve Obelisco dell’Immacolata

Napoli’nin tam kalbinde sayılan tarihi merkez Centro Storico, eski meydanları, dar sokakları, çok sayıda kiliseler ve tarihi yerleri ile Napoli gezisine ilk başladığım yer. Burada görebileceğiniz ilginç dükkanları dünyanın başka bir yerinde görmek pek mümkün değildir sanırım. Centro Storico ve Spaccanapoli caddesinin her bir sokağı gezilmeyi hakediyor.

2. Santa Chiara Kilisesi

Santa Chiara Kilisesi

Freskleri ve her biri sanat eseri olan kemerleri ile Santa Chiara Kilisesi, arkeoloji müzesini andırıyor. 13. yüzyılda Orta Çağ Kilisesi olarak kurulan San Lorenzo Maggiore’de Antik Yunan ve Roma dönemine ait eserler sergileniyor.

3. San Gregorio Armeno Caddesi

Gregorio Armeno Caddesi

İsa’nın doğumunu simgeleyen oyma ve tablolar, şehrin her yerinde görülebiliyor. Her biri mesleğini sanata dönüştüren bu dükkanların çoğu Via San Gregorio Armeno sokağında sıralanıyor. Şehrin en renkli ve görülesi köşelerinden birisi.

4. Napoli Sotterranea

Napoli Yeraltı şehri

Napoli’de hemen hemen şehirle yaşıt yer altı mağaraları var, Napoli Sotterranea bizim Kapadokya‘daki yer altı şehirlerine benziyor. İlk keşfedilen mağaraların 5000 yıllık olduğu düşünülüyor. 1600’lü yıllarda yeraltı oyukları su deposu olarak kullanılmış. II. Dünya savaşı esnasında bombalardan korunmak için sığınak olarak kullanıldığı biliniyor.

5. Piazza del Plebiscito

Piazza del Plebiscito

Piazza del Plebiscito, modern şehrin merkezi konumunda ve Napoli’nin en hareketli yeri. Napoli’nin en büyük meydanı San Francesco di Paola Bazilikası ve Royal Palace arasında kalıyor. Bu alan dünyaca ünlü şarkıcı ve grupların konserlerine ev sahipliği yapıyor. Royal Palace ise günümüzde milli kütüphane olarak kullanılıyor.

6. Galleria Umberto I

Galleria Umberto I


Kraliyet Sarayı’nın yakınında 56 metre yüksekliğinde ve tam ortasında tamamen camdan bir kubbeye sahip Galleria Umberto bulunuyor. Hac şeklinde tasarlanan alışveriş merkezinin zemini ise mozaiklerle kaplı. 1891’de tamamlanan alışveriş merkezinin içinde mağazalar ve kafeler var.

7. Napoli Arkeoloji Müzesi

Bölgenin en zengin müzeleri arasında gösterilen Napoli Arkeoloji Müzesi, şehrin hemen çevresinde bulunan Pompeii ve Herculaneum antik Kentlerinde gerçekleştirilen kazılarda çıkartılan eserleri ziyaretçilerle buluşturuyor. Roma Dönemi heykellerine ait bir bölüm de müzenin içerisinde.

8. Castel dell’Ovo

Castel dell’Ovo, Napoli

Castel dell’Ovo, Napoli’nin en eski kalesi. Günümüzde sergi ve konserler düzenlenen kale, 1282’de yapılmış. Şehir müzesi olarak kullanılan kalede gümüş, bronz eserlerin yanı sıra tablo ve 15. yüzyıla ait freskler de görülebiliyor.

9. Castel Sant’Elmo

Castel Sant'Elmo'dan napoli Gecesi
Castel Sant’Elmo’dan napoli Gecesi

Napoli’de gezilecek yerler listesindeki bir başka kale ise bir ortaçağ kalesi olan Castel Sant’Elmo. Şehrin en yüksek noktasında bir tepede kurulu olan kaleye şehir merkezinden kalkan füniküler ile ulaşmak mümkün. Muhteşem bir Vezüv Yanardağı manzarasına sahip olan kale günümüzde müze olarak ziyaret ediliyor. Akşam gün batımı ve gece saatlerinde giderseniz şahane bir manzara sizi bekliyor.

10. Posillipo’s Archaeological Park

Posillipo's Archaeological Park

Pausilypon Archaeological Park, tarihi milattan öncesine kadar uzayan, 770 metre uzunluğunda bir antik tünel. The Seiano’s Cave tünelinden geçip Roma döneminden kalmış, bazı kısımları ayakta olan bir antik kente ulaşıyorsunuz (5€).

11. Katedral Duomo

Şehrin en çok değer verilen azizlerinden San Gennaro’ya ithafen 13.yüzyılda yapılan Katedral Duomo, önemli bir inanç merkezi. Duomo’nun köşesinde yer alan Santa Restituta, şehrin en eski kilisesi. Bu yapının geçmişi 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Kolonlarının Apollo Tapınağı’ndan geldiği söylenen kilisenin mozaikleri Bizans etkisi taşıyor.

12. Teatro San Carlo

Güney İtalya’da operanın en iyi dinlenebileceği mekanlar arasında gösterilen Teatro San Carlo, 1737 yılından günümüze, dünyanın en eski operası özelliğini taşıyor. Yapı 1816’de yaşanan yangında yeniden yapılsa da bu özelliğini koruyor.

13. San Martino Manastırı

San Martino Manastırı ve Kilisesi, Vomero Tepesi üzerinde. Napoli gezilecek yerler arasında, güzel bir şehir manzarasına sahip olan bu dini yapının bahçesi de görülmeye değer. Fresk, mozaik ve İsa’nın doğumunu anlatan tabloların olduğu manastır ziyaretçilerini etkiliyor. Bu manzaraya ulaşmak için finikülere binmek gerekiyor.

14. Capodimonte Müzesi

3. Kral Charles’ın av alanı olarak kullandığı Capodimonte Müzesi ve Parkı, İtalya’nın en zengin sanat galerileri arasında gösteriliyor. Kraliyet Sarayı ve sarayı çevreleyen park önemli bir soluklanma merkezine dönüşmüş.

15. Orto Botanico

Naples Botanical Garden

İtalya’nın en iyi botanik bahçelerinden Orto Botanico da görülecek alternatif noktalardan. Napoli’deki hareketliliğe tanıklık etmek ve şehirdeki yaşamı gözlemlemek için Via Toledo Caddesi’nde zaman geçirmek gerekiyor. İş ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu bu caddede hareketlilik gün boyu bitmiyor.

Napoli’de konaklama tercihim, sahilde Hotel Royal Continental oldu. Türk Hava Yolları haftanın her günü İstanbul’dan Napoli’ye direkt seferler düzenliyor. Uçak bileti kampanyaları ve hediye çeki fırsatlarıyla Napoli uçak biletini ucuza getirmek mümkün olabilir.

Köklü tarihi geçmişi, mutfak kültürü, hareketli yaşamı ve çevresindeki antik kentleriyle Napoli, gezilecek noktaları ile Güney İtalya’nın en ilgi çekici şehirlerinden birisi. Açıkhava müzesi görünümündeki şehrin her noktası yeni bir keşfin habercisi. Bence çevresindeki güzel kasabalarla birlikte tatil rotanıza alın.

7 YORUM

  1. Napoli hiçbir zaman benim çok merak ettiğim bir şehir olmadı ama Castel dell’Ovo, Galleria Umberto ve yeraltı mağaralarını da ekleyince gitmek için birkaç nedenim oldu 🙂

  2. Vize işlemini halledip Schengen alabilirsem gideceğim diğer şehir de burası. Amalfi ve Positano için…. Sorum’a cevap bekliyorum…

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın