İtalya‘nın güney batısında yer alan Campania Bölgesinin önemli kentlerinden biri olan Napoli, ülkenin en büyük üçüncü şehri. Zengin tarihi boyunca İspanyol ve Yunan kültürlerinden kalan eşsiz antik dokularıyla UNESCO Dünya Tarih Mirası Listesinde yer alıyor.

Napoli her ne kadar bizim ülkemiz turistleri tarafından pek tercih edilmese de ben hemen her köşesiyle sevdim bu şehri. Napoli’nin bir karakteri, duruşu, canlılığı ve lezzeti var. Şehrin her bir yanına serpilmiş görülmeye değere tarihi ve kültürel zenginlikler var.

Gaiola Adası, Napoli

Gaiola Adası, Napoli

➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

Bunlardan biri de Akdeniz’in en garip adalarından biri olan Gaiola Adası. Minnacık ada Isola La Gaiola, Napoli’nin Posilipo bölgesinin sadece birkaç metre açıklarında yer alıyor. Çevresi kristal berraklığında, ama çoğunlukla da dalgalı sularla çevrili.

Isola la Gaiola aslında Napoli Körfezi’nin iki küçük adadan oluşuyor. Körfez zengin su altı yaşamı ve yine su altındaki antik Roma kalıntılarını da kapsayan koruyan Gaiola Underwater Park‘ın bir parçası.

Gaiola Island, Naples

Gaiola Adasının güzel görüntüsünün altında ise bir lanet yattığı söyleniyor. Lanetli adanın ünvanı ise 1920’lere kadar uzanıyor. Adaya ilk yerleşenlerden İsviçreli Hans Braun’ın kaderi pek iyi gitmez.

Birkaç yıl adada yaşadıktan sonra cesedi bir halıya sarılı halde bulunur. Birkaç ay sonra ise eşi denizde boğularak hayatını kaybeder.

Malta

Adadaki ölümler bu isimlerle sınırlı kalmaz. Adanın bir sonraki Alman sahibi Otto Grunback ise ani bir kalp krizi sonucu adadaki evde hayatını kaybeder.

Isola la Gaiola

Adanın bir diğer talihlisi ise Baron Karl Paul Langheim olur. Çok zengin olan bu baron ise ekonomik iflasın eşiğine gelir.

Gianni Agnelli adanın yeni sahibi olmasıyla akrabaları birer birer ölmeye başlar. Oğlu ise fidyeciler tarafından kaçırılır.

Adanın son sahibi Gianpasquale Grappone ise cinayetten suçlanır ve hapse atılır. Öldürdüğü 2 kişi ise adanın karşısında kıyıda bulunan komşularıdır.

Gaiola ısland, Naples

Yıllar boyu bu kötü haberler turistlerin bu güzel adaya akınını durduramaz tabi. Avrupa’nın en lanetli yerlerinden biri ve dünyanın enleri arasına giren Gaiola Adası bugün doğal güzelliğiyle hala göz kamaştıran bir cennet parçası.

Yolunuz Napoli’ye düşerse, Pausilypon Archaeological Park‘a uğrayın. Tarihi milattan öncesine kadar uzayan, 770 metre uzunluğundaki The Seiano’s Cave tünelinden geçip Roma döneminden kalmış, bazı kısımları ayakta olan bir antik ulaşın (5€). Hemen karşıda da Gaiola Adası gözlerinizin önünde olacak.

Gaiola

Türk Hava Yolları haftanın her günü İstanbul’dan Napoli’ye direkt seferler düzenliyor. Diğer Napoli’de gezilecek yerler için de listeye göz atın.

Önceki blog yazısıNapoli Nerede 📍 Napoli’ye Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıAkabe Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın