Napoli’nin UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan tarihi kısmı Centro Storico, birbirinden ilginç sokaklara ev sahipliği yapıyor. Trafige kapalı, çok sayıda dar ve rüzgarlı sokakların bulunduğu bu sokaklar Napoli‘nin ruhunun da hissedilebileceği en güzel yer.

Piazza Gesu Nuovo’dan, Via Benedetto Croce yolu ile başlayarak, Via San Biago’ya doğru yürüdüğünüzde, antik Yunan döneminden beri var olan Scannapoli sokağına ulaşıyorsunuz. Bu sokak aracılığı ile ulaşabileceğiniz Via San Gregorio Armeno ise bölgenin en ilginç ve renkli sokaklarından birisi.

Via San Gregorio Armeno

Via San Gregorio Armeno bu isimle biliniyor çünkü tüm sokak İsa’nın doğumunu simgeleyen eşyalar, tablolar ve el sanatları yapan dükkanlarla dolu.

Napolilerin İsa sevgisi gerçekten kimseye benzemiyor ve burası da yaptıkları minik heykelcikler ve bir çok sanat eserleriyle bunun kanıtı. Turistlerin ilgisini çekebilecek eşyaların hepsi dükkanların önlerinde yığılmış durumda olsa da en nadide ve güzel parçalar ise bu dükkanların içlerinde bulunuyor.

Via San Gregorio Armeno
Via San Gregorio Armeno

Hiç bir şey almak istemesiniz de yine de çok ilginizi çekebilecek bir çok dükkan var, çekinmeden girin, inceleyin.

Sokağın biraz da yukarısında San Gregorio Armeno Kilisesi bulunuyor. Eğer Salı günü sabahı, 9:30 ile 10:30 arasında orada olursanız “akan kan” mucizesine tanıklık etmeniz mümkün.

Gregorio-Armeno-Kilisesi

Kilisenin karşısındaki Fulvio Forte, sanatçı Fulvio ve kız kardeşi Gabriela tarafından işletilen bir zanaat dükkanı. Bu dükkan Napoli seyahat içerikleri doçenti Fiorella Squillante tarafından tavsiye ediliyor. Birbirinden güzel sanat eserleri ve üst katında tabloların bulunduğu oldukça hoş bir dükkan.

Önceki blog yazısıNapoli’nin Kalbi: Centro Storico ve Spaccanapoli
Sonraki blog yazısıDünyanın 8. Harikası: 2000 Yılllık Batad Çeltik Tarlaları
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

  1. Hediyelik eşya almak için en uygun yer. Hiç bir şey almasanız da ilginç bir sokak görmek için ben de tavsiye ederim

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın