Via San Gregorio Armeno, Napoli’nin en eski caddelerinden biri. Napoli’nin UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan tarihi kısmı Centro Storico sokakları içerisinde en ilginç olanı burası olsa gerek. Trafiğe kapalı, çok sayıda dar ve rüzgarlı sokakların bulunduğu bu sokaklar Napoli‘nin ruhunun da hissedilebileceği en güzel yer.

Piazza Gesu Nuovo’dan, Via Benedetto Croce yolu ile başlayarak, Via San Biago’ya doğru yürüdüğünüzde, antik Yunan döneminden beri var olan Scannapoli sokağına ulaşıyorsunuz. Bu sokak aracılığı ile ulaşabileceğiniz Via San Gregorio Armeno ise bölgenin en ilginç ve renkli sokaklarından birisi. Büyülü, mistik bu sokak şehirde en sevdiğim yerlerden biri oldu.

Eski Napoli merkezini ortadan ikiye bölen Spaccanapoli sokağından ulaşabileceğiniz Via San Gregorio Armeno, Napoli’nin en ilginç ve renkli sokaklarından diğer biri. Sokak, İsa’nın doğumunu simgeleyen eşyalar, tablolar ve el sanatları yapan dükkanlarıyla ünlü. Hiç bir şey almak istemesiniz de yine de çekinmeden dükkanlara girin, inceleyin.

Via San Gregorio Armeno, Napoli

Via San Gregorio Armeno, Napoli’nin tarihi şehir merkezinim en önemli iki caddesi Spaccanapoli ve Via dei Tribunali arasında gizlenmiş şirin küçük bir sokak. Napoli Centro Storico’da Porta Nolana’daki balık pazarıyla birlikte küçük bir sokak olan Via San Gregorio Armeno, Napoli Noelinin kalbi ve ruhu.

Malta

Yılın hangi zamanında giderseniz gidin, tüm sokak boyunca İsa’nın doğumunu simgeleyen eşyalar, tablolar ve el sanatları yapan dükkanların olduğu sokağı capcanlı buluyorsunuz. Aralık ayının ilk haftasında, alışveriş yapanlarla ve binlerce meraklı turistle dolup taşıyor. Yıl boyunca açık olan sokağı iki defa görme fırsatı buldum. Kalabalık olmadan tadını çıkaracak kadar şanslıydım.

San Gregorio Armeno, Napoli’de yerel zanaatkarların onlarca atölye açtığı tek sokak. Bu ünlü caddenin hikayesi çok eskilere uzanıyor. Geçmişte sokak Roma Tanrıçası Ceres’e adanmış bir tapınağa ev sahipliği yapıyordu. Tapınağın kutsal adamları, yakındaki atölyelerde el yapımı küçük pişmiş toprak heykelcikleri tapınağa getirmişler.

Halk, tapınakta gördükleri heykelcikleri evlerinde de bulundurmaya başlamışlar. Hristiyanlık sonrası heykelciklerin ana teması İsa ve onun doğumu olmuş. 18. yüzyılın sonlarına doğru İsa’nın doğuş sahnelerinin popülaritesi iyice artmış. Napolilerin İsa sevgisi gerçekten hiçbir yere benzemiyor.

Yaptıkları minik dini heykelcikler ve bir çok sanat eserleri bunun kanıtı. El yapımı heykelciklerin pek çoğu, İtalyanca’da ‘prespio’ olarak bilinen İsa’nın doğuş sahnelerini anlatıyor. Bu günlerde en tipik dini figürlerin yanı sıra, Hollywood oyuncuları, sporcular, siyasetçiler ve sanatçılar gibi ünlü karaktere ait modern figürleri de bulabiliyorsunuz.

Alışılmadık bir hediyelik eşya alışverişi için ziyaret edin. Noel’de sokaktaki kalabalığın tam bir çılgınlığa dönüşeceği aklınızda bulunsun. Turistlerin ilgisini çekebilecek eşyaların hepsi dükkanların önlerinde yığılmış durumda olsa da en nadide ve güzel parçalar ise bu dükkanların içlerinde bulunuyor. Hiç bir şey almak istemesiniz de yine de çok ilginizi çekebilecek bir çok dükkan var, çekinmeden girin, inceleyin.

San Gregorio Armeno atölyeleri neredeyse her zaman açık. Sabahları genelde 9.30 gibi çalışmaya başlıyorlar. Atölyelerin akşam 8’e kadar açık kalıyor. Öğle saatlerinde kısa bir öğle yemeği molası için kapalı olmaları mümkün. Dükkanları gezmek ücretsiz elbette ama kibar olun ve hiçbir şeye dokunmayın.

Via San Gregorio Armeno’nun sonundaki Via Tibunali’nin köşesinde San Lorenzo Maggiore Kilisesi bulunuyor. Eğer Salı günü sabahı, 9.30 ile 10.30 arasında orada olursanız ‘akan kan’ mucizesine tanıklık etmeniz mümkün. Kilisenin altında yapılan kazı çalışmaları sırasında, aralarında Roma Mahkemesi’nin de bulunduğu, Roma dönemindeki şehre ait birçok eser bulunmuş.

Kilisenin karşısındaki Fulvio Forte, sanatçı Fulvio ve kız kardeşi Gabriela tarafından işletilen bir zanaat dükkanı. Bu dükkan Napoli seyahat içerikleri doçenti Fiorella Squillante tarafından tavsiye ediliyor. Birbirinden güzel sanat eserleri ve üst katında tabloların bulunduğu oldukça hoş bir dükkan.

Napoli Eski Kent Merkezi ziyaretçilerine tadı damağında kalacak deneyimler yaşatıyor. Her biri mesleğini sanata dönüştüren dükkanların yer aldığı Via San Gregorio Armeno sokağı, Napoli gezilecek yerler listenizde olmalı. Şehrin en renkli ve görülesi köşelerinden birisi.

Napoli, genelde eski kötü ünüyle akıllarda kalmış sanki. Kimle konuşsam gitmeye değmez, pis, güvenli değil diyordu. Oysa Napoli’ye gittiğimde bunların hiçbirini görmediğim gibi şehrin güzel tarihi yüzünü, leziz yemeklerini, temiz sokaklarını gördüm ben. Üstelik Napoli şahane bir rota olan Pompeii, Sorrento, Positano, Amalfi gibi enfes batı kıyıları için de nefis bir başlangıç rotası.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz