Napoli’nin UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan tarihi kısmı Centro Storico, birbirinden ilginç sokaklara ev sahipliği yapıyor. Trafiğe kapalı, çok sayıda dar ve rüzgarlı sokakların bulunduğu bu sokaklar Napoli‘nin ruhunun da hissedilebileceği en güzel yer.

Piazza Gesu Nuovo’dan, Via Benedetto Croce yolu ile başlayarak, Via San Biago’ya doğru yürüdüğünüzde, antik Yunan döneminden beri var olan Scannapoli sokağına ulaşıyorsunuz. Bu sokak aracılığı ile ulaşabileceğiniz Via San Gregorio Armeno ise bölgenin en ilginç ve renkli sokaklarından birisi.

Via San Gregorio Armeno

Via San Gregorio Armeno, Napoli

Via San Gregorio Armeno, Napoli’nin tarihi şehir merkezinim en önemli iki caddesi Spaccanapoli ve Via dei Tribunali arasında gizlenmiş şirin küçük bir sokak. Yılın hangi zamanında giderseniz gidin, tüm sokak boyunca İsa’nın doğumunu simgeleyen eşyalar, tablolar ve el sanatları yapan dükkanların olduğu sokağı capcanlı buluyorsunuz.

Bu ünlü caddenin hikayesi çok eskilere uzanıyor. Geçmişte sokak Roma Tanrıçası Ceres’e adanmış bir tapınağa ev sahipliği yapıyordu. Tapınağın kutsal adamları, yakındaki atölyelerde el yapımı küçük pişmiş toprak heykelcikleri tapınağa getirmişler. Halk, tapınakta gördükleri heykelcikleri evlerinde de bulundurmaya başlamışlar.

Hristiyanlık sonrası heykelciklerin ana teması İsa ve onun doğumu olmuş. 18. yüzyılın sonlarına doğru İsa’nın doğuş sahnelerinin popülaritesi iyice artmış. Napolilerin İsa sevgisi gerçekten hiçbir yere benzemiyor.

Yaptıkları minik dini heykelcikler ve bir çok sanat eserleri bunun kanıtı. El yapımı heykelciklerin pek çoğu, İtalyanca’da ‘prespio’ olarak bilinen İsa’nın doğuş sahnelerini anlatıyor.

Bu günlerde en tipik dini figürlerin yanı sıra, Hollywood oyuncuları, sporcular, siyasetçiler ve sanatçılar gibi ünlü karaktere ait modern figürleri de bulabiliyorsunuz. Alışılmadık bir hediyelik eşya alışverişi için ziyaret edin. Noel’de sokaktaki kalabalığın tam bir çılgınlığa dönüşeceği aklınızda bulunsun.

Malta

Turistlerin ilgisini çekebilecek eşyaların hepsi dükkanların önlerinde yığılmış durumda olsa da en nadide ve güzel parçalar ise bu dükkanların içlerinde bulunuyor. Hiç bir şey almak istemesiniz de yine de çok ilginizi çekebilecek bir çok dükkan var, çekinmeden girin, inceleyin.

Via San Gregorio Armeno
Via San Gregorio Armeno
Gregorio-Armeno-Kilisesi

Napoli’nin kalbinde yer alan pitoresk sokak Via San Gregorio Armeno’nun biraz yukarısında San Gregorio Armeno Kilisesi bulunuyor. Eğer Salı günü sabahı, 9.30 ile 10.30 arasında orada olursanız ‘akan kan’ mucizesine tanıklık etmeniz mümkün.

Kilisenin karşısındaki Fulvio Forte, sanatçı Fulvio ve kız kardeşi Gabriela tarafından işletilen bir zanaat dükkanı. Bu dükkan Napoli seyahat içerikleri doçenti Fiorella Squillante tarafından tavsiye ediliyor. Birbirinden güzel sanat eserleri ve üst katında tabloların bulunduğu oldukça hoş bir dükkan.

Önceki blog yazısıSakız Adası Gezi Rehberi
Sonraki blog yazısıSelanik Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

  1. Hediyelik eşya almak için en uygun yer. Hiç bir şey almasanız da ilginç bir sokak görmek için ben de tavsiye ederim

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın