Perast, Kotor Körfezi kıyısında bulunan, sevimli, orta çağ esintili, tarihi bir kasaba. Kotor Körfezinin ortasında, Adriyatik’e açılan dar kanalın bitişiğinde yer alan Perast, kıyı ve dağlar arasında sıkışmış küçük bir yamaca kurulmuş. Önünde muhteşem bir körfez uzanıyor. Tek ana caddesi olan güzel mimarili kasabanın romantik sahil kafeleri dolup taşıyor. Tartışmasız Avrupa’nın en güzel kasabalarından biri.

Karadağ‘ın en popüler şehri Kotor’a 12 km uzaklıkta yer alan kasaba, 17. yüzyıldan kalma dokusuyla bölgeye gelen turistlerin uğrak noktalarından. Kotor Körfezi boyunca uzanan diğer kasabalara kıyasla daha çok huzurlu ve estetik. Uçtan uca sadece bir kilometrelik Perast sahili, Barok saraylar ve zarif kiliselerle dolu. Aile işletmesi küçük otellerinde en az bir gece kalın.

🧭 Perast’a iki defa gitme fırsatım oldu. İlki Balkanları Aralık-Ocak döneminde gezdiğim bir takvime denk geldi. Yer yer sisli yer yer güneşli Balkan coğrafyasını, kış günlerinin griliğine rağmen bayılmıştım. Sonraki Perast gezim ise yaz günlerinin başındaydı. Yani sakin, dingin bir mevsimde kasabanın tüm güzelliğini görme fırsatım oldu.

Her iki gezimde de Kotor’dan günübirlik Perast’ı ziyaret ettim. Size tavsiyem eğer çift olarak romantik bir tatile çıktıysanız Kotor yerine Perast’ta kalın. En azından bir iki gece olsa dahi Orta çağ dokusunu, denizle birleştirmiş bu enfes kasabada kalın. Sakin ve dingin bir havasıyla Perast aslında tam da yaşanılacak yer.

Malta

Perast Gezi Rehberi

Perast, Karadağ’ın Kotor Körfezi kıyısında yer alan pastoral bir sahil kasabası. Orta Çağ’da mütevazı bir balıkçı köyü olan Perast, gelişimini 18. yüzyıldaki Venediklilere borçlu. Venedik İmparatorluğu’nun bir parçası olduğu zaman, zenginlik ve gücünün zirvesine ulaşmış. Gözetleme kuleleri ve St. Cross Kalesi ile Kotor Körfezinin ilk savunma hattıydı.

Gelişen ticaretle birlikte zenginleşen köyde Barok üslubunda gösterişli saraylar ve Katolik kiliseler inşa edilmiş. Perast, zengin bir denizcilik geçmişine sahip küçük ama sevimli bir kasaba. 1336 gibi erken bir tarihte kendi tersanesi olduğu biliniyor. Perast’ın Venedik Cumhuriyeti’ne ait olduğu dönemin etkisini bugün bile şehrin mimarisinde görmek mümkün.

Kasabada modern mimariye sahip herhangi bir yapı yok. Tümü geleneksel taş tarzda inşa edilmiş. Taş sarayların gölgeli avluların üzerine tırmanan parlak mor begonvil çiçekleri serpiştirilmiş. Kasaba sanki zamanda donmuş gibi duruyor.

250 kişiden az bir nüfusu var. Yakındaki Kotor ve daha uzaktaki Budva gibi işlek sahil beldelerinden günübirlik gelen gezginler, sokaklarda dolaşıp birkaç müze ve kiliseyi ziyaret ettikten sonra ayrılıyor.

Bugünkü Perast, palmiye ağaçlarının süslediği yol boyunca yükselen sarayları, begonvilli süslediği dar sokakları ve şahane körfez manzarası ile 18. yüzyılın cazibesini hala büyük ölçüde koruyor.

Son zamanlarda Türkiye’den de gidip burada ev satın alıp yerleşenler oldu. Tam da yaşanacak huzurlu bir Akdeniz kasabası havası var. Venedik Dönemini yansıtan mimari yapıları, daracık sokakları ile şehir merkezinin tamamı 15-20 dakika içerisinde gezilebiliyor.

PERAST NEREDE
📍 Perast, Güneydoğu Avrupa’da, Karadağ’ın güneybatısında, Kotor Körfezi’nin en iç noktasında yer alıyor. Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan Kasaba, Kotor’a 12 km mesafede.

Dubrovnik, Kotor, Budva’yı kapsayan Adriyatik turlarının orta noktasında yer alan Perast, Dubrovik-Kotor Karayolu üzerinde yer alması nedeniyle bu güzergahı kullananların mutlaka uğradığı, zaman geçirdiği bir kasaba.

PERAST’A GİTMEK İÇİN NE GEREKİYOR
🛂 Karadağ’ın şirin kasabası Perast’a küçük otobüslerle Kotor’dan rahatça ulaşabiliyorsunuz. Karadağ’a gitmek için vize gerekmiyor. Aracınızla gidecekseniz veya Bulgaristan’dan geçeceğinizden Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Schengen Vizesi Nasıl Alınır, Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterebilir.

Pasaportunuzun en az 3 aylık süresinin olması gerekiyor. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vizesiz Balkan Turu ve Vizesiz Gidilecek Balkan Ülkeleri yazıları da belki ilginizi çekebilir. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

PERAST NASIL GİDİLİR
Perast’ın coğrafi konumu ve yeryüzü şekilleri ile kasabanın nüfusunun az olması nedeniyle kasabada havalimanı bulunmuyor. Kasabaya en yakın havalimanı 23 km uzaklıktaki Tivat şehrinde yer alıyor.

Tivat’tan Perast’a nasıl gidilir: İstanbul’dan Air Montenegro’nun İstanbul’dan Tivat’a direkt seferleri var. Yalnız seferler haftanın belli günleri yapılıyor gördüğüm kadarıyla. Tivat Havalimanına ulaştıktan sonra Tivat Otobüs Terminaline geçerek Perast otobüslerini kullanarak Perast’a gidebilirsiniz.

Podgorica’dan Perast’a nasıl gidilir: Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanından haftanın her günü 2 direkt seferi var. İstanbul-Podgorica uçuş süresi 1 saat 45 dakika sürüyor. Podgorica Havalimanına ulaştıktan sonra taksi ya da belediye otobüsü ile Podgorica Otobüs Terminali’ne geçerek önce Kotor’a oradan da Perast’a gidebilirsiniz.

Kotor – Perast ulaşımı ise çok kolay. Perast, Kotor’a yaklaşık 12 km uzaklıkta Kotor Körfezi kıyısında yer alıyor. Normal trafikte Kotor’dan Perast’a süper manzaralı bir yoldan, sadece 15-20 dakikada gidebilirsiniz. Şehrin iki tarafında araç park yeri var. Taksiyle Perast’a gideyim derseniz ise 25€ tutuyor.

Kotor-Perast arası yerel Mavi Hat otobüsleri gitmek için en ucuz yol. Kotor otobüs terminalinden kalkan otobüsler kotor Old Town önündeki duraktan yolcu alıyor. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor. Kotor – Perast Otobüs bileti 1 Euro. Otobüs Perast St. Nicholas Kilisesinin hemen önünde duruyor.

Yaz sezonunda, Kotor ve Perast arasında feribot çalışıyor. Galiba Mayıs ayından itibaren sefer başlıyor. Yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor. Ben otobüsle gidip döndüm ama bence siz feribotla gidin. Gittiğiniz yolla aynı şekilde aynı yerden geri dönebilirsiniz.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

PERAST NEREDE KALINIR
Perast oldukça küçük, birkaç saat içerisinde kolayca gezebilirsiniz. Kotor’dan günübirlik bir gezi için mükemmel bir destinasyon. Ancak bütçeniz ve zamanınız uygunsa benim önerim en az 1 gece bu kasabada kalmanız. Geceleri inanılmaz derecede sessiz. Yaz aylarında gündüz yaşanan turistik karmaşadan farklı bir havaya bürünüyor.

🏨 Heritage Grand Perast, Perast’ın en büyük ve en lüks oteli. Conte Hotel & Restaurant, Heritage Hotel Leon Coronato ve Vila Perast Boutique Hotel, önünde denize girebileceğiniz, sahilde kahvaltı yapabileceğiniz, her yönüyle şahane manzaralı oteller. Guesthouse Žmukić ve Apartmani Maxim yine şahane seçenekler.

Perast Gezilecek Yerler 📌

Perast‘ın eski şehir merkezi büyüleyici güzellikte. Kotor Körfezinden tekneden veya feribottan kasabaya baktığınızda karşınızda kartpostal güzelliğinde bir manzarayla kaşılaşıyorsunuz. Elijah Dağının eteğindeki kasabaya geldiğinizde kristal berraklığında suda yüzen küçük balıkçı teknelerinin dizili olduğu iskelelere taşan deniz manzaralı kafeler sizi karşılıyor.

Körfez boyunca 1,5 km uzanan nefis bir sahil şeridine sahip. Sahil şeridi boyunca yürüdüğünüzde, güzel saraylar, yıkık dökük eski taş evler ve pırıl pırıl meydanlar ve dar sokaklara uzayan patika ve merdivenler göreceksiniz. Aziz Nikola Kilisesiniz gezdikten sonra, küçük bir sokak seçip Perast’ın iç sokaklarına dalın.

Büyüleyici körfez manzarasını görebileceğiniz şehrin en tepesindeki yola kadar çıkın. Çıktığınız yüksek noktadan, baş döndürücü Kotor Körfezi ve Kayaların Leydisi Adasını göreceksiniz. Benzer manzarayı Perast Çan Kulesine çıkarak da görebilirsiniz.

Perast’ı bu kadar özel kılan şeylerden biri de sarayları. Perast Sarayları, çoğu Venedik döneminde, kentin tüccar ve denizcilerinin yaptırdığı gösterişili yapılar. Her biri Barok ya da Rönesans mimarisinin güzel örnekleri olan korunmuş 18 saray var.

Yapıların taş işciliği ve dekoratif kapılarına dikkat edin. Bazılarında sarayı yaptıran ailenin arması yer alıyor. Dar sokaklara sıkışmış sarayların bazıları otel olarak hizmet veriyor.

1. St. Nikola Kilisesi

St. Nikola Kilisesi (Aziz Nikolaos Kilisesi), 17. yüzyılda inşa edilmiş bir Katolik kilise. St. Nikola Meydanında yer alan kilise, kasabanın ana sembollerinden biri. Zarif bir cephesi olan yapı kilise ve bir müzeden oluşuyor. Kiliseyi ziyaret etmek ücretsiz, müzeye giriş ise 2 Euro. Müze, zengin bir sanat ve dini obje koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

St. Nikola Kilisesi Çan Kulesi, 55 metre yüksekliğiyle Adriyatik kıyısındaki en yüksek ikinci çan kulesi. Perast’ın gücünün ve refahının göstergesi olarak Kotor Körfezi yanında yükseliyor. Perast’ın çatılarının ve tüm körfezin güzel bir manzarasını sunan çan kulesinin tepesine çıkmak için 60 dar merdiven çıkmanız gerekecek. Perast Çan Kulesi bilet fiyatı 1,5 €.

2. Our Lady of the Rocks

Our Lady of the Rocks (Kayaların Leydisi), 600 yılı aşkın bir süre önce inşa edilmiş ve üzerinde bir Katolik kilisesi bulunan insan yapımı bir ada. Perast’ın önündeki körfezde yatan iki küçük adadan biri. Geçmişte kayalık bir alan olan yerde, bir denizci tarafından Meryem ana ikonası bulunması ile başlayan süreç adaya bir kilise yapılmasıyla devam etmiş ve 1639’da bugünkü şeklini almış.

Ada, Körfezin en çok fotoğraflanan noktalarından biri. Kilise daha sonra müzeye dönüştürülmüş. Uzaktan hayranlıkla seyretmek yerine Perast’tan bir tekneye atlayıp adaya gidin. Avrupa’da insan yapımı bir ada üzerine inşa edilmiş tek kiliseyi ve adadan Perast’ın şahane manzarasını görün. Yolculuk 10 dakikadan kısa sürüyor, gidiş-dönüş 5 €.

3. Sveti Djordje Adası

Sveti Djordje Adası (St. George) da bir manastır adası. Adada 7. yüzyıldan kalma bir Benedictine manastırı ve Perast’ın önde gelen birçok insanının gömülü olduğu bir mezarlık var. Büyük selvi ağaçları arasında yer alan geleneksel mimarideki manastırda eğitim devam ettiği için ziyarete kapalı. Tekne turlarıyla yakınında geçip, fotoğraflayabilirsiniz.

4. Perast Müzesi / Bujovic Sarayı

Bujovic Sarayı, Perast Müzesi olarak hizmet veren 17. yüzyıldan kalma bir malikane. Venedikli mimar Giovanni Battista Fonte tarafından tasarlanan bina, 1699’da savaşta Osmanlıya karşı gösterdiği kahramanlıktan sonra yetkililer tarafından bir şükran ifadesi olarak kaptan Vicko Bujović’e hediye edilmiş.

Bujović Sarayı, Kotor Körfezi kıyısındaki en güzel binalardan biri. Anlatıldığına göre, Barok saray bittiğinde Vicko, mimar Giovanni’ye daha da güzel bir saray inşa edip edemeyeceğini sormuş. Giovanni hevesle yapabileceğini söyleyince de Vicko onu hemen sarayın balkonundan aşağı atmış! Üç katlı müzeyi gezmek için yaklaşık 45 dakika ayırmanız gerek.

Dış duvarlarda Latince yazıtları ve Bujović ailesinin armasını görebilirsiniz. Sadece Perast’a değil tüm körfeze ışık tutan bir koleksiyonu var. Perast Müzesinde, kasabanın geleneksel yaşamını yansıtan mobilya, silah, geleneksel kıyafet ve eserlerden oluşan koleksiyonlar sergilenmiş. Gururlu Venedik aslanlarının hâlâ nöbet tuttuğu müzenin balkonundan, Perast’taki en ikonik fotoğraflarınızdan birini çekebilirsiniz.

5. Lučić-Kolović-Matikola Palace

Lučić-Kolović-Matikola Palace, 1779 tarihli daha mütevazı bir taş saray. Yat limanının tam karşısında deniz kıyısında yer alıyor. Adını sahibi Nikola Kolović-Matikola’dan almıştır, şimdi Palace Jelena Rooms otel ve restoranına ev sahipliği yapıyor. Ön taraftaki güneşe doğru yükselen bir kurdun yer aldığı güzel arması var.

6. Zmajević Palace

Zmajević Palace, 1664 tarihli bir saray, Lučić-Kolović-Matikola’nın arkasındaki tepede yer alıyor. 1664 yılında piskopos ve şair Andrija Zmajevic tarafından inşa edilmiş. Daha sonra mülkiyeti soylu Zmajević ailesine geçmiş. Saray özel mülkiyet olduğundan ziyarete kapalı. Dışarıdan gördüğümde restorasyon çalışmaları sürüyordu.Our Lady of the Rosary Church (Google Maps’te ‘Rimokatolička Crkva Gospe od Ružarija’), 17. yüzyıldan kalma bir Katolik Kilise. Kasabanın kuzeybatı ucundaki tepede, sahilden yürüyerek sadece birkaç dakika uzaklıkta, otoyolun hemen altında duruyor. Bitişikteki Zmajević Sarayı’nın halka kapalı olan aile şapeli olarak kullanılmış.

Kilisenin kendisi kapalı olsa da içine bakabilirsiniz. Perast’ın en yüksek yapılarından biri olan uzun sekizgen çan kulesine muhakkak çıkın. Perast ve Kotor Körfezi’ne bakan mükemmel manzaralarını görme şansınız var. Kuleye çıkan merdiven, Palace Jelena Hotel’in hemen doğusunda, Marina Perast’ın karşısındaki küçük bir otoparkın sağ arka tarafında yer alıyor.

7. Smekja Palace

Smekja Palace, 1764 tarihli çok büyük, pırıl pırıl bir beyaz saray. Perast’ın en büyük ve en etkileyici sarayı olsa gerek. Üç katlı, sahile hakim bir konumda olan saray, şehre batı tarafından girerken gördüğünüz ilk şey. Bina şimdi Iberostar Heritage Hotel‘e ev sahipliği yapıyor.

8. Kotor ve Budva

Karadağ, Adriyatik Denizi boyunca uzanan 300 kilometrelik kıyı şeridine sahip. Muhteşem manzaralara, nefes kesen dağlara ve Adriyatik kıyısındaki orta çağ esintili şehirlere sahip olan Karadağ‘ı ziyaret edenlerin ilk iki durağı ülkenin en çok turist ağırlayan destinasyonları Kotor ve Budva.

Kotor, muhtemelen Perast’tan önce vardığınız şehir olacak. Kotor’un muhteşem surlar çevirili eski şehir merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Tarihi bölümü Venediklilerin 15 ve 17. yüzyıllar arasında inşa ettiği Kotor, 17. yüzyıldan kalma saat kulesi, 12. yüzyıldan kalma Roma katedrali, Denizcilik Müzesi, şık butik oteller ve deniz ürünleri restoranları gibi birçok güzellik sunuyor.

Budva, Karadağ’ın en popüler turistik şehri. Nefis kumlu upuzun plajları, şahane koyları, küçük adaları ve renkli geçen gece hayatı ile Karadağ’ın Miami’si olarak biliniyor. Orta çağdan kalma tarihi şehir merkezi, hoş kumsalları, tarihi yapıları ve hoş restoranları ile ülkenin Kotor ile birlikte en önemli iki turizm merkezinden biri.

Tarihi geçmişi Venedik Cumhuriyetine uzanan Perast, Venedik Gotik mimarisinin izlerini taşıyor. Yaz aylarında cıvıl cıvıl olan Perast’ın tarih kokan sokakları kadar, kasabanın çevresindeki plajlar ve muhteşem manzaraya sahip tepeler şehrin atmosferini hissetmek için en güzel yerler.

Perast kıyılarında kumlu herhangi bir plajı yok. Kotor Körfezine uzayan iskeleler üzerinden denize girilebiliyor. Pirates Beach Bar ise kasabanın merkezindeki en popüler plaj. Ufak bir iskelesi var ve hayli kalabalık. Bajova Kula ise biraz daha dışarıda kalıyor. Arabayla 5 dakika mesafede olan Bajova Kula daha sakin ve koyun en güzel plajlarından biri.

Sahilde ise birbirinden şık kafeler ve restoranlarda dinlenip körfeze karşı nefis yemeklerden tadabilirsiniz. Hepsi birbirinden güzel manzaralarıyla saatlerce oturmak isteyeceğiniz mekanlar. Deniz ürünleriyle aranız iyiyse şanlısınız, körfezden gelen taze ürünleri çok seveceksiniz.

Adriyatik’in bu bölgesi, özellikle muhteşem ahtapot ve kalamar yemekleriyle tanınıyor. Restoranlarda tek sorun hizmetin biraz yavaş olması. Acıkmadan sahildeki restoranlardan birine oturup siparişinizi verin. Yemek sonrası geleneksel bademli kek Peraška torta yiyin.Perast, Kotor koyunun en güzel yerlerinden biri. Bir yandan ormanlarla kaplı dağlar, diğer yanda turkuaz tertemiz deniz ve begonvillerin süslediği şahane taş evlerin sıralandığı nefis bir kasaba.

4 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz