Napoli, İtalya’nın Campania Bölgesinin başkenti. İtalya‘nın güneyinde yer alan Campania, dünyanın birçok yerinin sahip olmadığı ünlü ikonlarla bezeli. İtalya’nın en güzel manzaralarına tanıklık edebileceğiniz bu bölgede çok sayıda gezilecek ve görülecek yer var. Amalfi Kıyıları, Napoli, güneşle bezenmiş Capri, Ischia ve Procida adaları.

Orta çağ mimarisinin izlerini taşıyan yapılar, canlı sokaklar, sıcak kanlı insanlar, deniz ve ormanın buluştuğu küçük kasabalar ve lezzetli yemeklerden etkilenmemek mümkün değil bu enfes coğrafyada. Bu bölgede eğer rengarenk dağ evleri, limon kokan şirin sokaklar sizin gönlünüzü çalamıyorsa, masmavi deniz çalacaktır eminim.

Napoli bana göre harika, ilginç ve canlı bir şehir ama herkese göre olmayabilir. Napoli, genelde eski kötü ünüyle akıllarda kalmış sanki. Kimle konuşsam gitmeye değmez, pis, güvenli değil diyordu. Oysa Napoli’ye gittiğimde bunların hiçbirini görmediğim gibi şehrin güzel tarihi yüzünü, leziz yemeklerini, temiz sokaklarını gördüm ben.

Amalfi Sahili’nin çarpıcı kıyı şeridini keşfetmek istiyorsanız zaten öncelikle Napoli’ye uçmanız gerekiyor. Napoli, birçok farklı bölgeye direkt toplu taşıma araçlarının olduğu bir merkez ve hemen her yere gidiş çok kolay. Üstelik Napoli şahane bir rota olan Pompeii, Vezüv Yanardağı, Sorrento, Positano, Amalfi gibi enfes batı kıyıları için de nefis bir başlangıç rotası.

Malta

Napoli çevresinde gezilecek yerler için öncelikle Sorrento’ya giden tren güzergahında yer alıyor. Öncelikle Herculaneum, Pompeii Antik ve Vezüv Yanardağınız ziyaret edin. Bu üçü rahatlıkla yarım gününüzü, iyi organize olmaz ve çok ağır takılırsanız tam gününüzü alır. Bu geziden sonra Napoli’ye dönebilir ya da Sorrento’ya geçip seyahatinize Sorrento ve Amalfi Kıyıları ile devam edebilirsiniz.

Sorrento’ya giden trenleri ve rotasını iyi öğrenin, Napoli çevresinde gezilecek yerlere gitmek için buna ihtiyacınız olacak. Napoli ve Sorrento arasında trenle seyahat ederken, aralarından seçim yapabileceğiniz hat üzerinde çalışan iki tren servisi var.

Circumvesuviana treni, Napoli ile Sorrento arasında gidip gelen özel olarak işletilen banliyo treni. Tren çok geç saatler dışında oldukça sık çalışıyor, fiyatı da uygun. Trenler, Napoli Centrale tren istasyonunun alt katında kalkıyor. Biletleri, istasyondaki gazete bayilerinden, bilet makinesinden veya gişeden satın alabilirsiniz

Campania Ekspres treni ise özellikle turistleri hedef alan yeni bir hat. Özel olduğundan herhangi bir Eurail Pass veya Italy Pass kapsamında değil. Ayrıca biletleri Trenitalia’dan online veya ulusal tren istasyonlarından satın almak mümkün değil. Circumvesuviana treniyle aynı yerden kalkıyor, daha hızlı ama biraz daha pahalı.

Çok kafanız karışmasın, siz benim yaptığım gibi hep Circumvesuviana trenini seçin. Dönüş için de benzer rotayı tersten yapmanız gerekecek. Yukarıdakileri tersten yapmak kadar basit. Sorrento’daki istasyondan Circumvesuviana biletlerinizi satın almanız gerekecek.

Napoli Çevresinde Görülecek Yerler

1. Başlangıç noktanız Napoli

napoli cevresinde gezilecek yerler

Napoli, Campania Bölgesinde, MÖ 6. yüzyıla uzanan ve çoğunlukla da volkanik olan bir coğrafyada kurulmuş. Vezüv Yanardağı gölgesinde, kendi adıyla anılan bir körfez boyunca uzanıyor. Napoli Krallığı başkentliği yapması nedeniyle tarihte önemli bir yere sahip.

Napoli Körfezini ve çevresindeki pek çok cazibe merkezini keşfetmek için harika bir konuma sahip. Napoli gezip görülecek yerler bakımından da bir hayli zengin. İster enfes kasabaların süslediği Amalfi Kıyıları, ister İtalyan Jet sosyetesinin durağı Capri Adası odağınızda olsun, mutlaka Napoli için de en az 1 gününüzü ayırın.

Napoli merkezde gezilecek ve görülecek yerler bu zamana değer. Napoli’de gezmeye Centro Storico ve Spaccanapoli’den başlayın. Santa Chiara Kilisesi, San Gregorio Armeno, yeraltı şehri Napoli Sotterranea, modern Napoli’nin merkezi Piazza del Plebiscito, Kraliyet Sarayı ve yakınındaki Galleria Umberto I görmeniz gereken yerler.

Napoli Arkeoloji Müzesi, Castel Nuovo, Castel Sant Elmo ile Napoli turunu sürdürün. İtalyan mutfağının göz bebeği olan pizzanın keşfedildiği ve en iyi yapıldığı yer olarak bilinen kentte leziz bir pizza yiyerek sonlandırın.

2. Herculaneum

napoli civarinda gezilecek yerler

Herculaneum (Ercolano) MS 79’de Vezüv yanardağın püskürmesinden sonra Pompeii ile birlikte yok olmuş bir kasaba. Herculaneum, MÖ 6-7. yüzyılda günümüz Napoli’sine oldukça yakın bir yerde kurulmuş antik bir Roma şehriydi. Pompeii ile Napoli arasında kalan arkeolojik sit alanı, diğer ünlü yerler Pompeii ve Oplontis ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

Pompeii’den çok daha küçük olan kent ne yazık ki Pompei kadar ünlü olmadığından pek çok kişi görmeden geçip gidiyor. Oysa MS 79’da Roma İmparatorluğu kent yaşamına dair Pompeii’den çok daha iyi bir fikir verdiğini düşünüyorum. Vezüv Yanardağı’nın yok ettiği Herculaneum’a Circumvesuviana treni ile kolayca gidebilirsiniz.

Circumvesuviana treni, Napoli’yi Sorrento’ya, aynı zamanda Pompeii ve Herculaneum’un popüler turistik yerlere bağlıyor. Yer üstü metro hattı gibi çalışıyor. Napoli Porta Nolana ve Napoli Garibaldi’den (Napoli Centralenin altında) bindiğiniz trenden Trenden Erculano Scavi istasyonunda inin. 10 dk yürüyün.

3. Vesuvius Yanardağı

napoli yakınlarında gezilecek-yerler

Vezüv Yanardağı, Napoli’ye yakın ve istisnasız listenize eklemeniz gereken bir yer. Hayatınız boyunca kaç yanardağa bu kadar kolay çıkabilirsiniz ki! Zaten dünya kaç şehrin yanı başında böyle bir yanardağ vardır ki! Gezmek için oldukça ilgi çekici bir yer olan bu dağa ulaşım da çok kolay.

Vesuvio’ya ulaşmak için trenden Ercolano istasyonunda inip dışarıdaki Compagnia Trasporti Vesuviani otobüsüne binmeniz yeterli. Dünyanın en tehlikeli aktif yanardağlarından biri. Tehlikesi geçmişte meşhur birkaç antik dönem kentini yok etmesinden kaynaklanıyor. Şimdilik güvenli, çıkmamak için mazeret aramayın.

4. Pompeii Antik Kenti

napoli yakinlarinda gorulecek yerler

Pompeii, MS 79 yılında küller altına gömülene kadar, Akdeniz kıyısında yer alan zengin ve müreffeh bir Roma şehriydi. Belki de tek kusuru, Cehennem Bacası olarak anılacak Vezüv’ün eteğinde olmasıydı. Volkanın patlaması sonucu şehrin her sokağı kül, lav ve balçık içerisinde tarihe gömüldü.

Ta ki yeniden keşfedilene kadar. Bugün şehrin harap sokaklarında dolaşırken zenginliğin sembolü büyük binaları, konakları ve dükkanları görebiliyorsunuz. Tarih meraklısı olmasanız dahi, dramatik bir geçmişten geriye kalan kalıntılar insanın tüylerini ürpertiyor. Pek çok belgesele konu olmuş şehri Napoli’ye gelmişken görün.

Büyük bir tarih meraklısı olarak Pompeii’yi görmek her zaman yapılacaklar listemin üst sıralarında yer aldı. Bunun hakını vererek şimdiye kadar iki defa ziyaret ettim. Yüzyıllardır devam eden kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkanlar gerçekten az değil ve bolca yürümeniz gerekecek.

Kazı bölgesine ulaşmak için trenden Pompeii Scavi istasyonunda inmeniz gerekiyor. Dilerseniz Napoli’de Piazza Esedra’dan SITA otobüslerini de kullanabilirsiniz. Bence tren daha iyi. Herculanium ve Popmeii Antik Kenti için en az yarım gününüzü ayırın.

5. Sorrento

napoli civarinda gorulecek yerler

Sorrento, bir yanı dağ, bir yanı deniz olan İtalya’da gördüğüm hoş kıyı kentlerinden birisi. Sorrentine Yarımadası olarak da bilinen Napoli Körfezinin karşısında yer alan şehir Amalfi Kıyıları, Napoli ve Capri Adası gibi yerelere kolaylıkla ulaşımın sağlandığı bir merkez. Önünde Akdeniz’in uzandığı harika bir manzaraya sahip.

Orta çağlarda bölgenin en önemli ticaret merkezlerinden biri olan kent, Roma dönemindeki atmosferini korumayı başarmış. Taş kemerlerle süslü olan şehirde iki liman ve küçük bir plaj bulunuyor. Günümüzde kuruyan bir nehir yatağı ile ikiye ayrılan Sorrento’nun kurulduğu nokta düz bir yapıda.

Napoli’den Sorrento’ya gidiş hem kolay hem de hızlı. Napoli’den Sorrento’ya giden trenler ana istasyon olan Piazza Garibaldi’de ki Stazione Napoli Centrale’den sabah 6 akşam 11 arası her yarım saatte bir kalkıyor. Napoli’den başlayan Herculanium, Pompei Antik Kenti ve Vezüv Yanardağı gezisi sonrası Sorrento’da kalın ve akşam şehrin dar sokaklarını dolaşın, deniz kenarına inin.

İki liman ve küçük bir plajı olan bu rüzgârlı kasaba, günümüzde kuruyan nehir yatağı ile ikiye ayrılmış durumda. Sorrento’da iki gece kalıp Amalfi rotalarını gezdim. Amalfi ve Positano’da oteller hem çok pahalı hem de uygun yer bulmak yaz sezonunda çok zor. Bütçenizi zora sokmak istemiyorsanız Sorento’da kalabilirsiniz.

Sorento şehrinden sonra Positano, Praiano, Conca Dei Marini, Amalfi, Atrani, Ravello, Minori, Maiori ve Vietri Sul Mare kasabaları, Amalfi Kıyıları boyunca inci gibi sıralanıyor. Hangisini görseniz diğerinin hatırı kalır, ama zamanının azsa Positano, Amalfi ve Ravello tur planınızda olsun.

6. Positano

napoli çevresinde gorulecek yerler

Positano, dikey olarak bir tepelik alana kurulmuş, İtalya’nın en gözde ve romantik kasabalarından birisi. Uçsuz bucaksız bir deniz manzarasını yukarıdan gören iki tepenin yamaçlarına kurulmuş rengarenk şirin evlerden oluşuyor. Berrak sularda yüzmek ve dilerseniz taş, dilerseniz de kumlu plajda güneşlenmek Positano’daki en keyifli aktivitelerden.

Burası başlı başına 1 gün gezmeyi hak edecek kadar tatlı bir kasaba. Sokakları limon kokan kasabanın her köşesi çekici. Ancak yaz sezonu kalabalık sokakları sizi boğabilir. Sakin sokaklarını veya yamaçtaki dolambaçlı sokakları ağır ağır gezin. Her dükkana girip çıkın. Yok acelem var derseniz 3 saatte önemli bir çok yeriniz gezebilirsiniz.

Merkezdeki Spiaggia Grande, Santa Maria Kilisesi, Via Cristoforo Colombo caddesi Positano gezilecek yerler arasında. Sonraki rotanız Amalfi olsun. Positano’da konaklayacaksanız Le Sirenuse otelinde kalın.7. Amalfi

napoli çevresi gezilecek yerler
Amalfi kar altındayken

Amalfi, Napoli’nin güneyinin en güzel yerlerinden biri desem yanlış olmaz. Amalfi kıyıları boyunca uzayan nefis manzaralı yollar Positano’dan sonra sizi Amalfi’ye ulaştırıyor. Amalfi, göz alıcı butik otelleri, şık restoranları, jet sosyetenin lüks villaları ile Güney İtalya sahillerinin en pahalı destinasyonlarından biri.

Şehrin kalbi Piazza Duomo, 9. yüzyıla ait Sant Andrea Katedrali ve Chiostro del Paradiso, Orta Çağ mimarisinin en güzel temsilcilerinden Chiostro del Paradiso görülmeli. Enfes manzarayı görmek için Hotel Cappuccini otele gidip sonsuz manzaranın keyfini çıkarın.

Positano ve Amalfi’yi tek günde gezip Sorrento’ya geri dönün. Amalfi Gezilecek Yerler blog yazımda Amalfi kasaba merkezinde görmeniz gereken yerler ile ilgili bilgiler paylaştım.

8. Capri Adası

napoli çevresi görülecek yerler

Capri Adası, biraz ada havası almak istiyorsanız Napoli’den veya Sorento’dan feribota binip gitmeniz gereken bir yer. Bu şirin adaya Napoli limanından kalkan feribotlarla yaklaşık bir saat gibi kısa bir sürede ulaşılıyor. Sorrento’dan hızlı gemi hydrofoil ile 20 dakika adaya ulaşılıyor.

Sadece yaz aylarında ise Positano ve Amalfi’den feribot ve hızlı gemi Hydrofoil ile ulaşmak sağlanıyor. Capri Adası, her biri ayrı karakterlere sahip Capri ve Anacapri diye iki bölgeye ayrılıyor. Adanın meydanında restoranlar, hediyelik eşya dükkanları ve kafeler var.

Adada ayrıca denize girebileceğiniz plajlar bulunuyor. Adada tam gününüzü geçirin. Şimdiye kadar iki defa gitme fırsatı bulsam da henüz adada konaklama fırsatım olmadı. Vaktiniz varsa bütçeniz de uygunda adada 1 gece konaklayın ya da Napoli’ye dönün.

9. Ischia Adası

napoli yakınlarında gezilecek yerler

Ischia Adası, Napoli körfezindeki adalardan en büyüğü. Ischia Adası Napoliye daha yakın ve Capri’den daha büyük ancak daha az turistik. Termal su kaynakları ile meşhur volkanik bir ada. Genellikle insanların termal kaplıcalar ve plajlar için geldiği adada, antik bir kale ve yemyeşil bahçeler de bulunuyor.

Volkanik ada termal suları ve çamur banyoları ile ünlü. Bu adaları da göreyim derseniz 1 gün daha Napoli’de kalmanız gerekiyor. Napoli çevresinde gezilecek yerler listesi için güzel bir nokta.

Napoli’nin Piazza Municipio yakınlarında bulunan Molo Beverello Limanından her gün feribotlar ve deniz otobüsleri seferler düzenliyor. Aynı şekilde Molo Mergellina’dan da Ischia’ya seferler bulunuyor. Ischia’nın hemen yanında bulunan ve iki küçük ada olan Procida ile Vivara’yı da gelmişken görebilirsiniz.

10. Procida Adası

napoli etrafinda gorulecek yerler

Procida Adası, İtalyanların sevdiği bir sayfiye adası. İtalya’nın Napoli şehrinin 3 km ve en yakın liman olan Pozzuoli’nin ise 10 km açıklarında, binbir çeşit renkleriyle oldukça güzel meşhur bir ada. Bir uçtan diğer uca 4 km olan adada araba kullanılmıyor. Ulaşım için vespa kiralamak en iyisi.Çoğunlukla ailelerin işlettiği çok iyi mekanlar, restoran ve kafeler var. Balıkçı limanında Talented Mr Ripley ve Il Postino filmleri çekilmiş. Sakin ve dingin bir adada kafa dinlemek ve romantik bir tatil için ideal.

Manzara ve doğal güzellik olarak İtalyanlar burası için Akdeniz mimarisinin en güzel örneklerini bulabileceğinizi söylüyor. Uzun kemerlerli ve yüksek tavanlı folklorik binalar kışın balıkçıların gemilerini tuttukları yerler ve bunları sıkça görebilirsiniz.

Evlerin dışında bulunan merdivenler ile üst katlara çıkılabiliyor ve böylece alt kattaki yaşam alanını kısıtlanmamış oluyor. Cephede kullanılan pastel renkler ise denizin koyu maviliğini çok daha güzel yansıtıyor. Bu kadar mükemmel renklere ve manzaralara sahip olan bir kasabanın sanatçılar tarafında çokça tercih edilen bir yer olması şaşırılacak bir durum değil tabiki.

Adanın sakinleri Akdeniz insanının özelliklerini aynen taşıyor. Çoğu deniz ticareti yapıyor, geri kalanlar ise ya balıkçı yada yerel sularda ulaşım işinde çalışıyor. Adanın trafiği Napoli körfezindeki tüm bölgelerden çok daha yoğun.

12 Yorumlar

 1. Çok güzel yazmışsınız.Emeklerinize sağlık.Ben de iyi geziyorum ama yazmıyorum.
  Ekim başı Napoli,Capri Adası ve Sicilya’ya 2. kez gideceğim.Tarih ve doğa ilgi alanım.

  • Merhaba, ekim ayı tam gitmek istediğim rota yazdığınız, önerilerinizi ve başlangıç noktasınızı öğrenmeyi çok isterim🥰

 2. Merhaba , ben tur ile italyaya gideceğim ancak iki seçenek mevcut napoli ile ilgili ilki aynı gün napoli + pompei gece napoli konaklama ikincisi ise napoli + sorrento gece roma konaklama şeklinde , ilki daha mantıklı gelmesine rağmen tarih merakım yoktur kıyı gezisi severim ama kararsız kaldım oldukça sizce nasıl olmalı ?

 3. Merhaba
  İtalya seyahati planlıyorum Venedik’den başlayıp Bari den döneceğim bir rota için ne önerirsiniz?
  Benim planım 2 gece Venedik
  1 gece Pisa
  2 gece Floransa
  2 gece Roma
  2 gece Napoli
  1 gece Bari
  Toplam 10 günlük olacak
  Ne dersiniz?
  Ne eklemeli?
  Ne çıkarmalıyım?

 4. Meraba..Napoli’ye gidip aynı gün Positano ve Amalfi’yi de görebilir miyiz? Sanırım Sorrento’dan Positano oradan da Amalfi mi güzergah? Herbirinde kaç saat kalmalıyız? Dönüş en geç ne zaman olmalı? Otelimiz Roma’da. Sevgiler.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz