İspanya’nın ruhu ve kalbi olan Madrid, ülkenin en büyük şehri ve başkenti. Meşhur boğa güreşleri, etkileyici flamenko dansı, sanat müzeleri, yemyeşil park ve bahçeleri, hareketli meydanları ve yerel tatlar sunan kafe ve restoranları ile Madrid 24 saat yaşayan bir kent.

Kültürel tarihiyle öne çıkan şehir, dünyanın en hareketli gece hayatına sahip olmasıyla da büyük bir üne sahip. Madrid’de dinin yaşam ve mimari üzerindeki büyük etkisi yadsınamaz bir gerçek. Şehrin her noktasında bir kilise görmek mümkün.

malta
madrid gezi rehberi

Madrid Gezi Rehberi

İspanya’nın başkenti Madrid’in kurulduğu bölgedeki ilk yerleşim tarih öncesi çağlara uzanıyor. Yazılı kaynaklarda 9. yüzyılda, Cordoba Emiri I. Muhammed’in Manzanares Nehri kıyısına inşa ettirdiği kale, Madrid tarihinin dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

       

Kastilyalı VI. Alfonso tarafından 1085’de ele geçirilen Madrid, II. Philip’in 1561’de tahtını Valladolid’den şehre taşımasıyla birlikte gelişmeye başlamış. 1807-1814 yılları arasında Fransız işgali altında kalan Madrid, 1936-1939 döneminde yaşanan iç savaşın ardından İspanya’nın ve bölgenin en büyük şehirlerinden birine dönüşmüş.

Manzanares ile Jarama nehirlerinin arasında kalan bölgede kurulu olan Madrid, 3,2 milyon nüfusu ile İspanya’nın en kalabalık şehri. Çok kültürlü bir yapıya sahip olan kentin nüfusunun yüzde 15’i farklı ülke vatandaşlarından oluşuyor. Nüfusun yüzde 63’ü ise Katolik.

Madrid Gezilecek Yerler

Madrid, Endülüs Dönemi’nden günümüze Kuzey Afrika ve Avrupa etkisi altında çok sayıda kültürel ve tarihi yapıya sahip bir şehir. Zengin sanat eserleri ile Avrupa’nın en görkemli sanat müzeleri, galerileri, park, bahçe ve meydanları, tarihi yapıları ve müthiş lezzetler sunan restoran ve kafeleriyle Madrid yılın her dönemi hareketli.

1. Puerta del Sol

madrid-gorulecek-en-guzel-yerler

Güneşin Kapısı anlamına gelen Puerta del Sol, şehrin en hareketli meydanı. Madrid gezilecek yerlere başlamak için en doğru adres olan Puerta del Sol, aynı zamanda Madrid’in sembolü haline gelen çilek ağacı ve ayı heykeli, El Oso y El Madrano heykeline de ev sahipliği yapıyor. Ülkedeki tüm uzaklıkların ölçülmesi sonucu ‘sıfır kilometre’ kabul edilen taş plaka meydanın en çok fotoğraflanan noktası.

2. Gran Via

Gran Via Caddesi için Madrid’in kültür, sanat ve alışveriş sokağı demek yanlış olmaz. Tiyatro ve sinema salonlarının yer aldığı cadde, pek çok mağaza ve kafeye ev sahipliği yapıyor.

Bu kafelerden birinde oturup önünüzden akan kalabalığı gözlemlemek ve cadde üzerinde, sizi tarihte gezintiye çıkmış hissi yaşatan binaları izlemenin keyfini sürebilirsiniz. Gran Via’nın sonunda yer alan AZOTEA teras bar ise Madrid’i kuşbakışı seyredebileceğiniz etkileyici bir manzaraya sahip.

3. Plaza Mayor

madrid gezilecek yerleri

Madrid’in ünlü tarihi meydanı olan Plaza Mayor, İspanya tarihinin en önemli olaylarına tanıklık etmiş, kentin üzüntü, mutluluk ve sevinç gibi farklı duygularda bir araya geldiği buluşma noktası. İdam cezalarının infaz edildiği, geleneksel boğa güreşi gösterilerinin yapıldığı, kraliyet taç giyme törenlerine de ev sahipliği yapan meydan kentin canlı belleği.

Günümüzde ise festival ve kutlamalara ev sahipliği yapan meydanda, Real Madrid takımının şampiyonluk kutlamalarına veya Noel’de kurulan stantlara denk gelebilir, yılbaşı gecesi sabaha kadar süren eğlencelere katılabilirsiniz. Elbette Plaza Mayor, yalnızca kutlama zamanı ziyaret edilecek bir yer değil, günün her saati meydandaki kafelerde oturup sangria’nızı içip, sokak sanatçılarını izlerken anın tadını çıkarabilirsiniz.

4. Madrid Kraliyet Sarayı

madridde görülecek yerler

Avrupa’nın en büyük saraylarından olan Madrid Kraliyet Sarayı (Palacio Real de Madrid), renkli mimarisiyle ziyaretçilerini büyüleyen bir yapı. Kraliyet ailesinin günlük hayatını geçirmediği Palacio Real de Madrid yalnızca resmi törenler için kullanılıyor. Kraliyet Sarayı’nın renkli odalarını ziyaretiniz esnasında İspanyol halkının renkli kişiliğinin geçmişten günümüze uzandığını fark edebilirsiniz.

5. Almudena Katedrali

madrid görülecek yerler

Kraliyet Sarayı’nın yanı başında bulunan Almudena Katedrali, gotik mimarisiyle dikkat çeken ve yapımı 100 yıldan uzun süren bir yapı. Prens Felipe’nin düğününün de gerçekleştirildiği katedralin yapınına 1878’de başlanmış. Neo-gorik tarzındaki iç bölümü enfes bir mimari üsluba sahip.

6. El Retiro Park

madrid gezilecek en güzel yerler

Madrid’in en popüler parklarından olan Parque Del Retiro, yerli halkın soluklanmak için bir araya geldiği, turistlerin ise sokak müzisyenlerini dinleyip Madrid atmosferini hissettiği bir yer.

Parkın içinde bulunan El Estanque Gölü’nde tekne gezisi yapabilir, içini dışardan görebildiğiniz şeffaf saray Palacio de Cristal’i ziyaret edebilir veya Palacio de Velazquez’de sergilenen koleksiyonları görebilirsiniz. Spor yapan, bisiklete binen, paten kayan Madridlilere her adımınızda rastlamanız da mümkün.

7. Puerta de Alcala

madrid tarihi yerler

El Retiro Park’a çok yakın olan Puerta de Alcala, Madrid’in simgelerinden biri. Şehrin sembolik kapısı olan bu yapı, yapıldığı dönemde Avrupa’nın en büyük kapısı olmasıyla ünlü. El Retiro’ya kadar gelmişken Alcala Kapısı’nın önünde de bir fotoğraf çektirmeden ayrılmayın.

8. Prado Müzesi

madrid müzeler

Madrid’de en çok ziyaret edilen yer olan Prado Müzesi (Museo Del Prado), Paris’te bulunan Louvre Müzesi’ni ziyaret eden İspanyol kraliçesinin bu müzeden çok etkilenmesi sonucu inşa edilen bir yapı.

8,000’den fazla tablo, 5,000 çizim, 2,000 oymabaskı, 1,000 para/madalya ve birçok heykel, mobilya ve eşyadan oluşan devasa koleksiyona sahip müze, yılda yaklaşık 3 milyon ziyaretçi ağırlıyor.

9. Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi

madrid gezilecek müzeler

1983’e dek hastane olarak kullanılan Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi (Museo Nacional Centro De Arte Reina Sofia), Picasso, Miro ve Dali için ayrı salonlara sahip. Picasso’nun ünlü eseri Guernica’sını içinde barındıran müze, mutlaka ziyaret etmeniz gereken Madrid müzelerinden biri. Ayrıca Reina Sofia Müzesi’nin 1 ve 3. katlarında geçici sergilere yer veriliyor.

10. Thyssen-Bornemisza Müzesi

thyssen madrid

Madrid’de görülmesi gereken en önemli 3 müzeden sonuncusu olan Thyssen-Bornemisza Müzesi (El Museo de arte Thyssen-Bornemisza), sanat meraklısı iş adamı Baron Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza’nın özel koleksiyonunu barındıran müze önemli eserlere ev sahipliği yapıyor.

Müzede çoğunlukla ünlü ressamların tabloları bulunsa da, bazı heykel ve dekoratif eşya örneklerini görmeniz de mümkün. Müzede eserlerini bulabileceğiniz ünlü ressamlar arasında Brueghel, Titian, Dürer, Rubens, Rembrandt, Derick Baegert, Picasso, O’Keefe ve Kandinsky yer alıyor.

11. Plaza de Espana

Madrid gezilecek yerlerden en önemlilerinden Plaza de Espana, Madrid’in ünlü meydanlarından biri. Dünyanın en çok basılan romanlarından biri olan Don Kişot’un yazarı, Cervantes’in anıtının da yer aldığı meydandaki anıtın önünde bronzdan yapılan atının üzerinde Don Kişot heykelini ve hemen yanında eşeğinin üzerinde yaveri Sancho Panza’yı görebilirsiniz.

Madrid’de bulunan müzelerin bazıları şehrin mimari şaheserleriyle tanınıyor. O yüzden Ulusal Arkeoloji Müzesi de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Müzede İspanya’da bulunmuş sayısız arkeolojik eseri ziyaret etmeden şehirden ayrılmayın.

Madrid konaklama

Madrid’de lüks bir konaklama deneyimi yaşamak için Plaza de Santa Ana, Avenida de America, Echegaray semtleri ile Calle Goya ve Calle Zurbano caddeleri üzerinde yer alan konaklama alternatiflerine göz atabilirsiniz. Madrid’de daha uygun fiyatlı konaklama seçeneği düşünüyorsanız, Calle Trafalgar ve Calle Alcalá sokakları üzerinde yer alan otellere bakabilirsiniz. Cat’s Hostel uygun fiyatlı bir konaklama seçeneği olarak aklınızda bulunsun.

Madrid’e ne zaman gidilir

Madrid, yaz mevsiminde güneşli ve sıcak, kış aylarında ise soğuk ve yağışlı oluyor. Madrid’i ziyaret etmek için en uygun olan dönem nisan-ağustos ayları arasına denk gelen ilkbahar ve yaz mevsimleri.

Madrid gece hayatı

Madrid geceleri tam bir efsane ve gün boyu sanat ve güzel yemeklerle geçen zamanı muhteşem bir şekilde sonlandırmak için bire bir. Şehirdeki bar sayısı muhtemelen dünya üzerinde başka hiçbir şehrin yarışamayacağı kadar fazla.

Çok katlı gece kulüpleri ve barlar, rengarenk ışıklar Madrid’in gece yaşamını anlatmaya yetmiyor. Plaza Mayor, Puerta del Sol, Gran Vía ve Chueca şehirde gece hayatının en hareketli olduğu popüler adresler. Şehrin en gözde eğlence mekanları arasında ise Museo Chicote, Café Central, Café de la Palma ve Moby Dick bulunuyor.

Madrid alışveriş

İspanya ile özdeşlemiş olan abanico (yelpaze) Madrid’den alınabilecek şirin hediyeliklerden. Farklı figürlerle süslenen bu yelpazelerin el yapımı olanları biraz pahalı. Kenti simgeleyen veya flamenko yapan kadın ve çiftlerin resmedildiği biblolar da Madrid gezinizi hatırlatacak güzel seçeneklerden.

Espadril ayakkabılar, seramik objeler, zeytinyağı, şarap çeşitleri Madrid’de öne çıkan hediyelik eşyalar arasında. Madrid’in en popüler alışveriş caddeleri olan Gran Vía, Calle Jorge Juan ve Calle Serrano çevresinde çok sayıda irili ufaklı mağaza bulunuyor.

Madrid yeme ve içme

Yerel yemeklerinin mütevazi görüntüsüne rağmen Madrid, Avrupa’nın yemek konusundaki en zengin şehirlerinden biri. Şehir, İspanya’nın gastronomi konusundaki tüm yaratıcılık ve yeniliklerine sahip.

Madrid yeme içme konusunda da pek çok alternatif sunuyor, ancak zengin İspanyol mutfağının örneklerinden denemeden dönmeyin. İspanyolların lezzetli atıştırmalıkları tapas, bizim mezelerimize benziyor.

Madrid’de attığınız her adımda karşınıza çıkacak tapas barlarda sizi bekliyor. Tapasınızı yerken size eşlik edecek en keyifli içecek, İspanyolların sangriası. İçimi çok kolay ve lezzetli olan ve bir tür meyveli şarap kokteyli de denebilecek sangrianın içinde meyve parçaları, şeker veya bal ve votka veya rom gibi kuvvetli bir içki bulunuyor.

Adını, pişirildiği iki kulplu büyük tavadan alan paellanın ana malzemeleri pirinç, safran ve zeytinyağı. Madrid’de deniz mahsullü türüne çok rastlansa da paellayı kırmızı etli, balık etli ve sebzeli de tercih edebilirsiniz.

‘Yazın kırmızısı’ anlamına gelen tino de verano ise sangriaya benzer asitli bir şarap kokteyli. İspanyollara özgü bu leziz içecek kırmızı şarabı gazozla karıştırıp içine de meyveleri ekleyerek yapılıyor. Daha sert olsun istiyorsanız biraz rom ekleyebilirsiniz.

İspanyolların bir çeşit acı domates sosu olan bravas soslu patatesleri olan patatas bravas da mutlaka denenmeli. İspanyolların ünlü tatlısı olan churros, tatlı hamur kızartılarak yapılan ve çikolata sosuna batırılarak yenmesi tavsiye edilen leziz tatlısı. Tatlı, İspanyollar için gece eğlencesini sonlandırma ritüellerinden biri.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın