İtalya’da çok az bölge Campania’nın bu köşesi kadar dünyaca ünlü ikonlara sahip. Amalfi Kıyıları’nın nefis kasabaları ve köyleri, Napoli, güneşle bezenmiş Capri, Ischia ve Procida adaları, antik kentler Pompeii ve Herculaneum ve dahası. Bir yanda rengârenk evler, bir yanda masmavi bir deniz, diğer yandan tüm bu güzellikleri taçlandıran Vezüv Dağı.

Dünyadaki yanardağlar içinde en ünlü olanlarından biri olan Vezüv’ün çoğu zaman zirvesinde bulutlar oluyor. Bu dağın manzarasın daha etkileyici hale getiriyor.

Vezüv Yanardağı (Monte Vesuvio) Napoli’nin güney doğusunda bulunan, 1280 m. yüksekliğinde halen aktif olan bir yanardağ. Lav kraterinin çapı ise 1200 metre. Vezüv aktif bir yanardağ olup, zaman zaman buhar, duman, lav püskürterek varlığını hissettiriyor.

Vezüv Volkanı
Etkileyici görüntüsüyle Vezüv Volkanı

Vezüv Yanardağı

Romalılar, Vezüv’ün gölgesinde yaşamanın tehlikesini ancak MS 79 yılında, yanardağdan çıkan kızgın kül ve lavların Pompeii ve Herkulaneum kentlerini kaplamasıyla öğrenmişlerdi. Tarih 23 Ağustos 79 tarihini gösterirken Vezüv Yanardağı’nın iki gün süren faaliyeti sonucu, Pompeii ve Herkulaneum şehirleri kalınlığı 10 metre olan lav, balçık ve kül tabakalarıyla kaplanmış ve yok olmuştu.

O görkemli villalar, heykeller, duvar resimleri, mozaikler, tapınaklar ve pazarlar kül ve balçığın altında korunarak saklı kaldı. 1700 yıl boyunca kayıp durumda olan bu antik kentler, 1748’de tesadüfen yeniden keşfedildi. Arkeologlar kenti incelediklerinde, son gün pişmiş ekmeği bile fırında buldular. O zamandan beri yapılan kazılar, şehre ait pek çok bilgiyi gün yüzüne çıkararak Roma İmparatorluğu’nun kentlerindeki yaşama ait bilgilere ulaşılmasını sağlıyor.

Volkanın hikayesi bu bölgenin tarihteki kaderini etkilemiş. O tarihten bu yana da bu korku, yöre halkının bilinçaltına kazınmış durumda. Bu civardakilerin Vezüv Volkanı’na koydukları isim “Sterminator”. Yüzyıllar boyuna tüm nesiller volkanik dağın ne zaman patlayacağını yada tehlike yaratacağı üzerinde çalışmalar yapmış ve yapmaya da devam ediyor.

Vezüv Yanardağı, İtalya
Vezüv Yanardağı, İtalya

Ortaçağ’da “Cehennemin Bacası” diye anılan İtalya’daki Vezüv Yanardağı’ndan son 60 yıldır pek ses seda çıkmıyor. Bilim insanları bunun yanardağın uykuya daldığının bir göstergesi sayılabileceği gibi, şiddetli bir patlamanın habercisi olabileceğini de söylüyorlar. Yanardağın hangi yolu seçeceği, kabuğun altında mağma bulunup bulunmamasına bağlı olduğu iletiliyor.

Bilim insanları, Vezüv altındaki yerkabuğunda yüzeye 10 km’den daha yakın bir lav sütunu göremediklerinden, patlama ihtimali konusunda henüz bir şeyler söyleyemiyorlar. Ama aktiviteleri araştıran çok sayıda gözlem istasyonu bulunuyor.

Araştırmalar, son 19000 sene içerisinde Vezüv Yanardağı’nın şimdiye kadar Plinius türü yedi patlama olduğunu ortaya koymuş. Bunlar günümüzden 18300, 16780, 8010, 3360, 1920 (MS 79), 1527 ve 368 sene önce meydana gelmiş.

Mount Vesuvius

Bu volkan patlamalarının her birinde yanardağ, 5-11 km küp hacminde kül püskürmüş. Pilinius tipi püskürmeler, lavın çok yoğun olması durumunda görülüyor. Sıkışmış gazlar, çok büyük patlamalarla kurtularak, püskürme sırasında çok büyük miktarlarda volkanik kül gökyüzüne fırlatılır.

Bu küller ya bulut halinde çevreye yayılmış, ya da 600 °C sıcaklıkta kızgın bir akıntı halinde dağın yamaçlarından aşağıya kadar inmiş. Her patlama, 20,000 ila 30,000 hektarlık tarım alanını yok ettiği iletiliyor. Bazı kül akıntıları, kraterden 22 km kadar uzaklığa kadar ulaşmış. Bu kızgın kül nehirleri, 10 km uzaklıktaki 3 metre kalınlıkta taş duvarları bile kâğıt gibi yıkmış.

Vezuv Yanardağı ve Pompei
Pompeii Antik Kentin’den Vezüv

Yapılan araştırmalar Vezüv’ün patlaması durumunda Pompei’nin bir kez daha hedef olacağını, çok sayıda turistin de ölebileceğini gösteriyor. Pompei’yi her yıl 2,5 milyon turist ziyaret ediyor. Civarda yaşayan halk için yanardağ patlamaları ve bölgedeki şehir ve kasabaların karşı karşıya bulunduğu tehlikeler konusunda yoğun bir eğitim kampanyası sürdürülüyor.

Vezüv Yanardağı nerede ve nasıl gidilir

Vezüv Yanardağı (Mount Vesuvius) yada Vesuvio’ya ulaşmak için en uygunu Napoli‘ye uçmak. Türk Hava Yolları haftanın her günü İstanbul’dan Napoli’ye direkt seferler düzenliyor. Hemen Napoli’nin yanındaki yanardağ ve gezmek için oldukça da ilgi çekici bir yer. Napoli’ye 9 km uzaklıktaki volkanik dağ Vesuvius Ulusal Parkı‘nın bir parçası ve ziyaretçilere açık.

Vezuv Dağı
Vezuv Dağı

Vesuvio’ya ulaşmak için Napoli İstasyonundan trene binip Ercolano istasyonunda inmek gerekiyor. Sonrasında dışarıdaki Compagnia Trasporti Vesuviani otobüsüne binmeniz gerekiyor.

Park alanından taşlık bir yoldan geçerek tepeye ulaşmak 20-30 dakikalık bir yürüyüş yoluna denk geliyor. Tepeden Napoli şehrinin ve körfezin harika bir görüntüsünü izleyebiliyorsunuz. Turist danışma bölümünden volkanın resimlenmiş bir illüstrasyonunu isteyebilirsiniz.

Sorrento’dan Ulaşım

Sorrento’daki ve Amalfi Kıyılarındaki otellerin bazıları Vesuvius Dağı’na günlük turlar düzenliyor ve bu gitmenin en kolay yolu gibi görünüyor.

Vezüv Yanardağı
Vico Equense kasabasından Vezüv Volkanı manzarası

Sorrento’dan Circumvesuviana trenine binip Pompeii-Villa dei Misteri durağına gidin. Oradan da Busvia del Vesuvio’da ki otobüs istasyonuna gidebilirsiniz. Tren saatlerine Circumvesuviana web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Avrupa anakarasındaki tek etkin yanardağ olan görkemli Vezüv, şehirleri haritadan silen öfkeli dumanını ve sıcaklığını kaybetmiş olabilir, ancak etkileyiciliğinden hiç bir şey kaybetmemiş. Özellikle dağın tepesine yakın yerlerde yaşayanlar için.

5 YORUMLAR

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here