İtalya’da çok az bölge Campania’nın bu köşesi kadar dünyaca ünlü ikonlara sahip. Amalfi Kıyıları’nın nefis kasabaları ve köyleri, Napoli, güneşle bezenmiş Capri, Ischia ve Procida adaları, antik kentler Pompeii ve Herculaneum ve dahası. Bir yanda rengârenk evler, bir yanda masmavi bir deniz, diğer yandan tüm bu güzellikleri taçlandıran Vezüv Dağı.

Dünyadaki yanardağlar içinde en ünlü olanlarından biri olan Vezüv’ün çoğu zaman zirvesinde bulutlar oluyor. Bu dağın manzarasın daha etkileyici hale getiriyor. MS 79’da patladığında görgü tanığı ve betimlemeye sahip olan ilk yanardağ oldu ve o patlama sırasında Pompeii şehri ve Herculaneaum’u küller altına gömdü bölgede 2000’den fazla kişi öldü. Bugün Vezüv Dağı turistlerin sıkça ziyaret ettiği İtalya’nın ünlü yerlerinden biri haline geldi. 1995’te daha fazla ziyaretçi çekmek için Vezüv Ulusal Parkı kuruldu.

Vezüv Volkanı
Etkileyici görüntüsüyle Vezüv Volkanı

Vezüv Yanardağı

Vezüv Yanardağı (Monte Vesuvio) Napoli’nin güney doğusunda bulunan, 1280 m. yüksekliğinde halen aktif olan bir yanardağ. Lav kraterinin çapı ise 1200 metre. Vezüv aktif bir yanardağ olup, zaman zaman buhar, duman, lav püskürterek varlığını hissettiriyor.

Sanat galerilerinden güzel bir çeşitleme ve genellikle turlarda gördüğünüz insan yapısı yapılar var. Otobüsler genellikle zirveden 200 metrelik mesafede ziyaretçileri götürebiliyor. Kalkıştan sonra kapıda bilet satın almanızı öneririz, çünkü bu şekilde daha ucuza geliyor. Ardından 20-30 dakikalık dik ve zor bir yürüyüşe hazır olun.

Tüm gezi boyunca zirvenin üstündeki soğuk havaya hazır değilseniz, bazı içecekler ve hatta kıyafetler satın alabileceğiniz bazı kiosklar var. Tırmanmaya uygun uygun ayakkabı giymeniz de önemli. Patika geniş ve yan tarafta korkuluklar var. Bir rehber kitap satın alma seçeneğiniz de var, zirveye çıktığınızda bir rehber kiralayabilir ya da krateri sadece yavaş yavaş kendiniz de gezebilirsiniz.

Zirveden Napoli, Napoli Körfezi, Pompeii ve Herculaneum’un harika manzaralarına iyi bir görüş açısı da var. 650 metre genişliğinde ve deniz seviyesinden 1.282 m yukardaki kraterin kendisi de sızan sülfür dumanı ile muhteşem bir manzara sunuyor.

Romalılar, Vezüv’ün gölgesinde yaşamanın tehlikesini ancak MS 79 yılında, yanardağdan çıkan kızgın kül ve lavların Pompeii ve Herkulaneum kentlerini kaplamasıyla öğrenmişlerdi. Tarih 23 Ağustos 79 tarihini gösterirken Vezüv Yanardağı’nın iki gün süren faaliyeti sonucu, Pompeii ve Herkulaneum şehirleri kalınlığı 10 metre olan lav, balçık ve kül tabakalarıyla kaplanmış ve yok olmuştu.

Malta
Vezüv Yanardağı, İtalya
Vezüv Yanardağı, İtalya

O görkemli villalar, heykeller, duvar resimleri, mozaikler, tapınaklar ve pazarlar kül ve balçığın altında korunarak saklı kaldı. 1700 yıl boyunca kayıp durumda olan bu antik kentler, 1748’de tesadüfen yeniden keşfedildi. Arkeologlar kenti incelediklerinde, son gün pişmiş ekmeği bile fırında buldular. O zamandan beri yapılan kazılar, şehre ait pek çok bilgiyi gün yüzüne çıkararak Roma İmparatorluğu’nun kentlerindeki yaşama ait bilgilere ulaşılmasını sağlıyor.

Volkanın hikayesi bu bölgenin tarihteki kaderini etkilemiş. O tarihten bu yana da bu korku, yöre halkının bilinçaltına kazınmış durumda. Bu civardakilerin Vezüv Volkanı’na koydukları isim ‘Sterminator’. Yüzyıllar boyuna tüm nesiller volkanik dağın ne zaman patlayacağını yada tehlike yaratacağı üzerinde çalışmalar yapmış ve yapmaya da devam ediyor.

Ortaçağ’da ‘Cehennemin Bacası’ diye anılan İtalya’daki Vezüv Yanardağı’ndan son 60 yıldır pek ses seda çıkmıyor. Bilim insanları bunun yanardağın uykuya daldığının bir göstergesi sayılabileceği gibi, şiddetli bir patlamanın habercisi olabileceğini de söylüyorlar. Yanardağın hangi yolu seçeceği, kabuğun altında mağma bulunup bulunmamasına bağlı olduğu iletiliyor.

Bilim insanları, Vezüv altındaki yerkabuğunda yüzeye 10 km’den daha yakın bir lav sütunu göremediklerinden, patlama ihtimali konusunda henüz bir şeyler söyleyemiyorlar. Ama aktiviteleri araştıran çok sayıda gözlem istasyonu bulunuyor.

Araştırmalar, son 19000 sene içerisinde Vezüv Yanardağı’nın şimdiye kadar Plinius türü yedi patlama olduğunu ortaya koymuş. Bunlar günümüzden 18300, 16780, 8010, 3360, 1920 (MS 79), 1527 ve 368 sene önce meydana gelmiş.

Mount Vesuvius

Bu volkan patlamalarının her birinde yanardağ, 5-11 km küp hacminde kül püskürmüş. Pilinius tipi püskürmeler, lavın çok yoğun olması durumunda görülüyor. Sıkışmış gazlar, çok büyük patlamalarla kurtularak, püskürme sırasında çok büyük miktarlarda volkanik kül gökyüzüne fırlatılır.

Bu küller ya bulut halinde çevreye yayılmış, ya da 600 °C sıcaklıkta kızgın bir akıntı halinde dağın yamaçlarından aşağıya kadar inmiş. Her patlama, 20,000 ila 30,000 hektarlık tarım alanını yok ettiği iletiliyor. Bazı kül akıntıları, kraterden 22 km kadar uzaklığa kadar ulaşmış. Bu kızgın kül nehirleri, 10 km uzaklıktaki 3 metre kalınlıkta taş duvarları bile kâğıt gibi yıkmış.

Vezuv Yanardağı ve Pompei
Pompeii Antik Kentin’den Vezüv

Yapılan araştırmalar Vezüv’ün patlaması durumunda Pompei’nin bir kez daha hedef olacağını, çok sayıda turistin de ölebileceğini gösteriyor. Pompeii’yi her yıl 2,5 milyon turist ziyaret ediyor. Civarda yaşayan halk için yanardağ patlamaları ve bölgedeki şehir ve kasabaların karşı karşıya bulunduğu tehlikeler konusunda yoğun bir eğitim kampanyası sürdürülüyor.

Vezüv Yanardağı nerede ve nasıl gidilir

Vezüv Yanardağı (Mount Vesuvius) yada Vesuvio’ya ulaşmak için en uygunu Napoli’ye uçmak. Türk Hava Yolları haftanın her günü İstanbul’dan Napoli’ye direkt seferler düzenliyor. Hemen Napoli’nin yanındaki yanardağ ve gezmek için oldukça da ilgi çekici bir yer. Napoli’ye 9 km uzaklıktaki volkanik dağ Vesuvius Ulusal Parkı‘nın bir parçası ve ziyaretçilere açık.

Vezuv Dağı
Vezuv Dağı
Vezüv Yanardağı
Vico Equense kasabasından Vezüv Volkanı manzarası

Vesuvio’ya ulaşmak için Napoli İstasyonundan trene binip Ercolanoistasyonunda inmek gerekiyor. Sonrasında dışarıdaki Compagnia Trasporti Vesuviani otobüsüne binmeniz gerekiyor.

Park alanından taşlık bir yoldan geçerek tepeye ulaşmak 20-30 dakikalık bir yürüyüş yoluna denk geliyor. Tepeden Napoli şehrinin ve körfezin harika bir görüntüsünü izleyebiliyorsunuz. Turist danışma bölümünden volkanın resimlenmiş bir illüstrasyonunu isteyebilirsiniz.

Sorrento’daki ve Amalfi Kıyıları’ndaki otellerin bazıları Vesuvius Dağı’na günlük turlar düzenliyor ve bu gitmenin en kolay yolu gibi görünüyor.

Sorrento’dan Circumvesuviana trenine binip Pompeii-Villa dei Misteri durağına gidin. Oradan da Busvia del Vesuvio’da ki otobüs istasyonuna gidebilirsiniz. Tren saatlerine Circumvesuviana web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Malta

Avrupa anakarasındaki tek etkin yanardağ olan görkemli Vezüv, şehirleri haritadan silen öfkeli dumanını ve sıcaklığını kaybetmiş olabilir, ancak etkileyiciliğinden hiç bir şey kaybetmemiş. Özellikle dağın tepesine yakın yerlerde yaşayanlar için.

Önceki blog yazısıVenedik Nerede 📍Venedik’e Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıİspanya Hakkında Bilgiler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

7 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın