8. Aya Tekla

Klikya-Antik-Kentler
Aya Tekla’nın yer aldığı Klikya Antik Kenti

Meryemlik adı ile de tanınan Aya Tekla Kilisesi Mersin’in Silifke ilçesinde yer alan dini yapılardan biri. Hristiyanlığı yayma mücadelesi veren ve ilk kadın azize unvanını taşıyan Aya Tekla’nın isminin verildiği kilise önemli bir inanç merkezi.

Saint Paul’dan etkilenerek buraya gelen ve Paul’un öğrencisi olan Aya Tekla, bölgede bulunan mağaralarda ömrünün sonuna kadar Hristiyanlığı yaymaya çalışmış. Ölümünün ardından mağara, kendi ismine adanan kiliseye dönüştürülmüş.

malta

Hristiyanlar için hac merkezi olarak kabul edilen ve bu nedenle çok sayıda yabancı turistin ziyaret ettiği kilise, konuklarını ağırlamaya devam ediyor. Mağaranın mistik atmosferi ve tarihi geçmişiyle bu kilise kendini anlatmaya hazır bir şekilde ziyaretçilerini bekliyor.

       

11 YORUM

  1. Hani yanlış anlamayın da, Yumuktepe’ye giderseniz cebinizde ne varsa vermek zorunda kalırsınız uyuşturucu bağımlısı olan kişilere.

  2. Hiç adını duymadığımız yerler (Mersinliyim:) ). Sadece Soli’ye gitmiştim bir de Anamerium şehrine. Çok güzel yerler varmış.

  3. En az bilinen yerler Alahan manastırı ve Uzuncaburç bence, her ikisi de uluslararası üne kavuşacak yapılar.

  4. Kütahya çavdarhisar Aizanoi antik kent ziyaret edin benim oğlum kısa dönem askerlik yaparken yanına gitmiştik çok güzel insanı hayran bırakıyor dünyanın ilk borsası orda kurulmuş.

  5. Akkale, Yanıkhan, İmirzeli, Öküzlü ve olmazsa olmazımız Kız Kalesi…Alahan Manastırı, Ayaş Elaiussa-Sebaste Antik Kenti…tarihe yolculuk…

    • Sadece çok ilgili olan beğenecektir. Bakımsız, kendi haline bırakılmış, küçücük bir kısmı tel örgü ile çevrilmiş, bilgilendirme için bir levha bulabilirseniz başarı olur…Kısaca üzücü…

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın