Kelenderis Antik Kenti, Mersin‘in Aydıncık ilçesi sınırlarında bulunan yaklaşık altı bin yıllık bir yerleşim yeri. O dönemlerde denizcilik ve ticaret alanında büyük gelişme gösteren bir liman ve ticaret şehri olan antik kent, Silifke‘ye 80 kilometre, Anamur’a da 52 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Eski zamanlarda Gilindire ismiyle bilinen Aydıncık’ta, Kilikya’nın en eski yerli tanrılarından Sandon tarafından kurulan kentin ilk halkı ise Hititlerin akrabası sayılan Luviler. Hellenistik ve Roma Dönemi sikkelerinin bazılarında Sandon’un tasvirine rastlanıyor.

malta
Kelenderis Antik Kenti

Kelenderis Antik Kenti, Aydıncık, Mersin

Hititler, Asurlular, Sisamlılar, Selefkoslar, Mısırlılar, Romalılar, Bizanslılar, Emeviler, Ermeniler, Karamanoğulları ve Osmanlı hakimiyetinin izleri görülen tarihi açıdan oldukça zengin ve köklü bir bölgede bulunan antik kent, Mersin’in görülmeye değer noktalarından.

       

Benzer örnekleri gibi çok sayıda kalıntı taşıyamayan antik kentte bulunan en önemli eser, limanın güneyindeki yarımadayı çevreleyen surlar olarak biliniyor. Liman gerisinde, tamamen toprak altında bulunan tarihi tiyatro ve Roma çağlarına ait çok sayıda kaya mezarı da antik kentin önemli yapıları arasında.

Kazılar sırasında keşfedilen zengin mezarların hem batı hem de doğu arasında geçiş izleri taşıdığı ve ticaretle zenginleşen kentte, halkın refah seviyesinin de yüksek olduğu belirlendi. Antik kentteki mezarların büyük bölümü mezar soyguncuları tarafından talan edildi. Soyulmamış mezarlarda ise armağan olarak bırakılan Attik ve Attik olmayan çok sayıda vazo ve diğer ölü hediyeleri var.

Mersin Kelenderis Antik Kenti
Kelenderis Antik Kenti Bilgi
Kelenderis Antik Kenti

İlk Çağ’da Kilikya Bölgesi’nin en önemli limanlarından birine sahip olan Kelenderis Antik Kentindeki ilk kazılar, 1986 yılında Konya Selçuk Üniversitesi tarafından yapıldı. Geçmişi MÖ 4. binli yıllara kadar uzanan bu kalıntılarda, Atinalılar öncülüğünde Persler’e karşı kurulan Attik Delos Deniz Birliği’nin, en doğudaki üyesinin Kelenderis olduğu da ortaya çıktı. Bölgede yapılan kazılarda çıkarılan eserlerin bir bölümü Silifke ve Anamur müzelerinde sergileniyor.

MÖ 1. yüzyılda korsan baskınları yüzünden çok zor durumlara düşen Kelenderis Antik Kenti, Romalıların Akdeniz ticaret yolunu güvenlik altına almasının ardından ikinci kez en parlak dönemini yaşadı. Orta Çağ’da, önce Bizans daha sonra da Selçuklu egemenliğine giren Kelenderis Antik Kenti, Osmanlılar döneminden 20. yüzyılın başlarına kadar Anadolu ile Kıbrıs arasındaki deniz ulaşımında önemli bir liman olma özelliğini sürdürdü.

Kelenderis ismi zaman içerisinde değişerek Kalendria, Kelendri, Gelendir, Gilindir derken Gilindire’ye dönüştü. 1920’lere kadar önemli sayıda Rum nüfusun yaşadığı bölgede, bu nüfus zamanla Yunanistan’a göç etti.

Mersin gezilecek yerler arasında ilgi odağı olan Kelenderis Antik Kenti, medeniyetlerin buluşma noktası olan toprakları ve tarihi dokusuyla göz kamaştırıyor.

2 YORUM

  1. Anadolu’da bir kentte barış varsa orada Aleviler vardır. Tanrı Sandon Anadolu Tanrılarından d.KAL (Kırların Koruyucu Tanrısı), d.AN (Hava Tanrısı, d.Taru’nun (Fırtına Tanrısı) ardılı olup Anadolu Halk dilinde Kalender adıyla yer etmiş. Bu isim Hacı Bektaş-ı Veli Dergahının son Alevi Postnişini olan Kalender Çelebi’yle yaşamaya devam etmiş. Anadolu’da yüzlerce yerleşme adlarında olduğu gibi, Tanrı Taru ve Hititçe tanrı demek olan SİU’dan oluşan TOROS Dağı ve benzeri Hititçe TARSA’dan değişen TARSUS şehir adları anımsanabilir.

  2. Kelenderis’ten günümüze adı birkaç kez değişen Aydıncık’ta, cumhuriyet öncesi Osmanlı zamanında, kilise ve caminin yanyana olduğu görülüyor. Bu durum, burada dini ve etnik yönden farklı olan halkın barışçıl bir biçimde yaşadığını gösteriyor. Aydıncık bu yönüyle de dikkat çeken bir yerdir.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın