Dresden, Almanya’nın Saksonya eyaletinin merkezi olan bir şehir. Eski Doğu Almanya toprakları içinde yer alan ve Elbe Nehrinin kenarında kurulan Dresden “Elbe’nin Floransa’sı” olarak da adlandırılıyor. Dresden çok sayıda sanat eseri koleksiyonları barındırıyor ve bugüne dek ayakta kalmış olan bu sayısız muhteşem barok yapılar, Güçlü August döneminin şanını ve ihtişamını yansıtıyor.

Zarif bir derenin tepesinde, sol kıyıda, Rönesans, Barok ve Klasisizm tarzlarındaki muhteşem binalarıyla Dresden’in merkezi yer alıyor. Karşısındaki kıyıdan veya Elbe Nehri’ni süsleyen köprülerinden bir bakış attığınızda, burada dünya çapında bir kültür şehrinin olduğunu hemen anlıyorsunuz.

Bruhl, Dresden, Almanya
Bruhl, Dresden, Almanya Turizm ofisinin arşivinden (bnimkiler yağmurl havadan)

DRESDEN’DE NEREDE KALINIR
Dresden’de her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcut. Ben şehir merkezindeki ibis Dresden Zentrum‘da kaldım. Steigenberger Hotel de Saxe, Star G Hotel Premium Dresden Altmarkt, Premier Inn Dresden City Zentrum ve Hilton Dresden beğendiğim, kalabileceğiniz, iyi konumda diğer oteller. a&o Dresden Hauptbahnhof ve Hostel Mondpalast ise tercih edebileceğiniz uygun fiyatlı hosteller.

Brühl Terrace, Dresden

Dresden’i anlamak ve yakından tanımak için işe Brühl Terası’na çıkmakla başlanabilir. Elbe’nin güney kıyısında uzanan bu hat, kentin en ünlü manzara seyir noktası ve genellikle tıklım tıklım. Hava da iyiyse tabi. Buradan nehrin akışını, artık genellikle turistleri taşıyan tekneleri, kentin köprülerini ve heybetli yapılarını izlemek keyifli.

Malta

Ancak Dresden asıl etkileyici yüzünü görmek istiyorsanız terasın yanı başındaki Augustus Köprüsü’nden ve nehrin karşı tarafından buraya bakmak gerek. Kuzey yakasından bakıldığında kentin tarihi çekirdeği ve zarif kulelerin çizdiği ünlü silueti gözler önüne seriliyor.

Kraliyet Sarayı, Zwinger Sarayı, Semper Operası, Brühl Terasları, Blaues Wunder (Mavi Mucize) köprüsü, Taschenberg Palası, Cosel Palası veya modern mimarinin ödüllü yapıları ve turistik yerler adeta sıraya dizilmiş gibi ardı ardına geliyor.

Brühl Terrace, Dresden
Brühl Terrace, Dresden
Brühl Terrace, Dresden

Hepsi bir arada, hepsi yürüme mesafesinde. Grüne Gewölbe ve Türckische Cammer müzeleri, 23.000 adet Meißen porselen fayansına işlenmiş canlı boyuttaki süvari alayı (Prens Alayı) veya “Altın Atlı (Goldener Reiter)” heykeli ile birlikte Dresden’i dünya sıralamasına giren bir sanat ve kültür şehri haline getiriyor.

Elbe Nehri’nin kıyısına kurulu Dresden, Almanya’nın doğusunda yer alıyor. Türk Hava Yolları, Leipzig’e aktarmasız tarifeli seferlerle uçuyor. Dresden, Leipzig’in yaklaşık 100 kilometre güneydoğusunda. Leipzig Havaalanı’ndan Dresden’e trenle kolayca ulaşmak mümkün. Leipzig Hauptbahnhof’tan Dresden’e yolculuk tarifeye göre yaklaşık bir veya bir buçuk saat sürüyor. Berlin, Dresden arası ise trenle yaklaşık iki saat.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz