Azerbaycan
Azerbaycan

Dresden, Almanya’nın Saksonya eyaletinin merkezi olan bir şehir. Eski Doğu Almanya toprakları içinde yer alan ve Elbe Nehrinin kenarında kurulan Dresden “Elbe’nin Floransa’sı” olarak da adlandırılıyor. Dresden çok sayıda sanat eseri koleksiyonları barındırıyor ve bugüne dek ayakta kalmış olan bu sayısız muhteşem barok yapılar, Güçlü August döneminin şanını ve ihtişamını yansıtıyor.

Zarif bir derenin tepesinde, sol kıyıda, Rönesans, Barok ve Klasisizm tarzlarındaki muhteşem binalarıyla Dresden’in merkezi yer alıyor. Karşısındaki kıyıdan veya Elbe Nehri’ni süsleyen köprülerinden bir bakış attığınızda, burada dünya çapında bir kültür şehrinin olduğunu hemen anlıyorsunuz.

Bruhl, Dresden, Almanya
Bruhl, Dresden, Almanya Turizm ofisinin arşivinden (bnimkiler yağmurl havadan)

Dresden’i anlamak ve yakından tanımak için işe Brühl Terası’na çıkmakla başlanabilir. Elbe’nin güney kıyısında uzanan bu hat, kentin en ünlü manzara seyir noktası ve genellikle tıklım tıklım. Hava da iyiyse tabi. Buradan nehrin akışını, artık genellikle turistleri taşıyan tekneleri, kentin köprülerini ve heybetli yapılarını izlemek keyifli.

Ancak Dresden asıl etkileyici yüzünü görmek istiyorsanız terasın yanı başındaki Augustus Köprüsü’nden ve nehrin karşı tarafından buraya bakmak gerek. Kuzey yakasından bakıldığında kentin tarihi çekirdeği ve zarif kulelerin çizdiği ünlü silueti gözler önüne seriliyor.

Brühl Terrace, Dresden
Brühl Terrace, Dresden
Brühl Terrace, Dresden

Kraliyet Sarayı, Zwinger Sarayı, Semper Operası, Brühl Terasları, Blaues Wunder (Mavi Mucize) köprüsü, Taschenberg Palası, Cosel Palası veya modern mimarinin ödüllü yapıları ve turistik yerler adeta sıraya dizilmiş gibi ardı ardına geliyor.

Hepsi bir arada, hepsi yürüme mesafesinde. Grüne Gewölbe ve Türckische Cammer müzeleri, 23.000 adet Meißen porselen fayansına işlenmiş canlı boyuttaki süvari alayı (Prens Alayı) veya “Altın Atlı (Goldener Reiter)” heykeli ile birlikte Dresden’i dünya sıralamasına giren bir sanat ve kültür şehri haline getiriyor.

Dresden’e nasıl gidilir

Elbe Nehri’nin kıyısına kurulu Dresden, Almanya’nın doğusunda yer alıyor. Türk Hava Yolları, Leipzig’e aktarmasız tarifeli seferlerle uçuyor. Dresden, Leipzig’in yaklaşık 100 kilometre güneydoğusunda. Leipzig Havaalanı’ndan Dresden’e trenle kolayca ulaşmak mümkün. Leipzig Hauptbahnhof’tan Dresden’e yolculuk tarifeye göre yaklaşık bir veya bir buçuk saat sürüyor. Berlin, Dresden arası ise trenle yaklaşık iki saat.

⇦ Önceki blog yazısıDünyanın En İyi Cafelerinden Birisi: New York Cafe, Budapeşte
Sonraki blog yazısı ⇨Orta Avrupa’nın En Büyüklerinden Elbe Nehri, Dresden

1 YORUM 💬

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın