Malezya, Borneo ve Singapur turum yaklaşık iki aya yakın sürdü. Endonezya’nın Sumatra Adasının Medan şehrinden Malezya’nın Kuala Lumpur şehrine uçmamla gezim başladı. Sonrasında Singapur’a, oradan da Malezya’nın Borneo Adası Sarawak Eyaletinden yer alan Miri şehrine uçtum Mulu Ulusal Parkı ve Marudi’yi gezdikten sonra Miri’den Sabah Eyaletinin Kota Kinabalu şehrine uçtum.

Sabah Eyaletinde pek çok yeri gezip, dalış yapıp şehirde tembelce vakit geçirdikten sonra Kota Kinabalu’dan Filipinler’in başkenti Manila’ya uçtum. Borneo’da toplamda 40 gün geçirdim.

Malezya seyahatim toplamda 53 gün sürdü. İlk ziyarette 9 gün, sonrasında 4 gün olmak üzere ana yarımadada 13 gün, Borneo Adasında Sarawak ve Sabah’ta ise 40 gün kaldım.

Singapur‘da toplam 18 gün kaldım. Malezya’dan Singapur’a ilk geçtiğim seyahatimde 3 gün kaldım. Borneo sonrası geçtiğim Filipinler’den Singapur’a dönüşümde ise 15 gün kaldım.

Malta

Malezya – Borneo – Singapur Turu İzlediğim Rota

1. Malezya–Singapur Rotası

MALEZYA–SİNGAPUR ROTA 📌 Medan (Sumatra, Endonezya)✈️ ➡ Kuala Lumpur, Malezya (9 Eylül 2011) 🚍➡ Melaka (11 Eylül 2011) 🚍 ➡ Mersing (41 Eylül 2011) 🚍➡ Tioman Adası⛴ (15 Eylül 2011) ➡ Mersing 🚍→ Johor Bahru🚆 ➡ Singapur ✈️ (18 Eylül 2011)➡ Miri (Sarawak, Borneo)

Malezya Rotası
Birinici Malezya Turu

Malezya’ya Endonezya‘nın Sumatra Adası’ndaki Medan şehrinden AirAsia Havayolları ile uçtum. AirAsia her zaman çok uygun fiyatlı biletleri ile biliniyor. Çoğu gezgin bu havayolu firmasında topluca biletlerini alıp seyahatini ona göre planlıyor. Ancak ben nerede ne kadar gezeceğimi bilmediğimden bunu yapmadım.

Seyahat tarihleriniz kısıtlı ise bence biletlerinizi önceden ayarlayın. Malezya’ya bu ilk ziyaretimde aşağıdaki rotayı izledim:

Malezya’da Kuala Lumpur, Melaka ve Tioman Adası‘nda 10 gün geçirdikten sonra, otobüsle Singapur’a geçtim. Singapur’a bu ilk ziyaretimde 3 gece kaldım. Singapur gezisi sonrası Malezya’ya bağlı, Borneo Adası üzerindeki Sarawak Eyaletinin Miri şehrine uçtum.

2. Borneo Rotası

BORNEO ROTA 📌 Singapur (18 Eylül 2011) ✈️ ➡ Miri (Sarawak, Borneo) ✈️ ➡ Mulu ✈️ ➡ Miri ⛴ ➡ Marudi ⛴ ➡ Miri ✈️ ➡ Kota Kinabalu (Sabah, Borneo) 🚍 ➡ Semporna 🚍 ➡ Lahad Datu 🚍 ➡ Sandakan 🚍 ➡ Kinabatangan 🚍 ➡ Kota Kinabalu ✈️ ➡ Filipinler (31 Ekim 2011)

Borneo Route
Borneo Tour Route
Borneo Tour Route

Miri’deki backpackers tarzı hostel olan The Highlands Backpackers’in dorm odasına kişi başı geceliği kahvaltı dahil RM25 ödeyerek yerleştim. Bildiğim kadarıyla kaldığım hostel daha sonra taşındı veya kapandı. Diğer konaklama tavsiyelerim HomezStay Soho Timesquare, Miri Marriott Resort & SPA ve uygun fiyatlı OYO 976 Dragon In.

Miri, Malezya petrol endüstrisinin kalbi. Öyle gezilip görülecek turistik bir cazibesi yok. Asya’nın en değerli doğal rezerv alanlarından Mulu Ulusal Parkı, ilginç kayalıklar The Pinnacles, diğer ünlü Winds ve Clear Water Mağaraları gibi mağaraları görmek için buraya uçmanız gerekiyor. Bunların hepsi Mulu Ulusal Park içerisinde o da Mulu kasabasında yer aldığından Miri’den Mulu’ya uçtum.

Mulu da Mulu Ulusal Parkının efsanevi güzelliklerini görmek için 10 güne yakın kaldıktan. Sonrasında Mulu’dan Miri’ye oradan da Marudi’ye geçtim. Marudi, The Baram Regatta kano yarışları ile ünlü, denk geldiğimden kaçırmadım.

Marudi’den Miri’ye döndükten sonra ise Malezya’nın Borneo Adasında yer alan Sabah Eyaletine geçtim. Burası ise Kinabalu Dağı, Malezya bağımsızlığının babası Tunku Abdul Rahman adıyla anılan Tunku Abdul Rahman National Parkı, orangutanları vahşi yaşamın zenginliği ve dalış noktaları ile şahane bir coğrafya.

Borneo’nun Sarawak ve Sabah eyaletlerinde toplamda 40 gün geçirdikten sonra, yine AirAsia ile bu defa Kota Kinabalu’dan Filipinler’in başkenti Manila’ya uçtum.

3. Singapur-Malezya Rotası

SİNGAPUR–MALEZYA ROTA 📌 Manila (Filipinler= ✈️ ➡ Singapur (8 Aralık 2011)🚍 ➡ Johor Bahru (Malezya)🚍 ➡ Kuala Lumpur 🚍 ➡ Georgetown 🚍 ➡ Tayland (28 Aralık 2011)

Malezya Route
Malezya Route (II)

Borneo Adası sonrası geçtiğim Filipinler’de 40 gün seyahat ettikten sonra tekrar Singapur’a döndüm. Filipinler-Singapur uçuşumu Tiger Airways ile yaptım. Singapur’a bu ikinci ziyaretimde pasaport yenileme işlemleri için 15 gün kaldıktan sonra, Singapur’dan Malezya’ya geçtim.

Önce Singapur’dan Johor Bahru oradan da aynı gece Kuala Lumpur’a geçtim. KL’de 2 gün kaldıktan sonra Penang Adası Georgetown şehrine geçip orada da 2 gün kaldım. Sonra, otobüsle Tayland’a ve oradan da Koh Phangan Adasına feribotla geçtim.

Day 513: TH:2 Koh Phangan, 29 Aralık 2011

4 Yorumlar

  1. Keske sizinki gibi uzun bir gezi rotasi yapabilsem. Ne yazik ki 10 gun vaktim var. Tayland vardi planimda. Yazilarinizdan sonra dogrusu Malezya’ya gitmeye karar verdim.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz