Malezya‘nın başkenti Kuala Lumpur, 150 yıl önce çamur ve bataklık olan bir bölgede kuruldu. Çinli maden arayıcılarının yağmur ormanlarının ortasındaki kalay madenleri etrafına kurduğu minicik kasaba, şimdilerde ülkede refah düzeyi oldukça yüksek bir başkente dönüştü.

Malezya Yarımadası’nın batı kıyısında yer alan Kuala Lumpur, tüm modern görünümünün yanında, çok kültürlü yapısı ve geleneksel atmosferi ülkede farklılıkları bir arada sunan bir mozaik. Malay etnik kimliğinin politik hegemonyası altında olsalar da Kuala Lumpur sokaklarını gezdiğinizde kozmopolit bir Asya başkentinde olduğunuzu sonuna kadar hissediyorsunuz.

kuala lumpur gezilecek yerler

Sakinlerinin deyimiyle KL olarak bilinen Kuala Lumpur görkemli binalar, havalı alışveriş merkezleri ve canlı gece hayatı ile Malezya’nın kozmopolit şehri. Çelik ve camdan zarif gökdelenler ve göz alıcı ışıklarla bezeli yaklaşık 70 alışveriş merkeziyle dünyanın en büyük alışveriş destinasyonlarından biri. Elle tutulur bir gösteriş ve enerjiye de sahip.

Kuala Lumpur kültürel çeşitliliğini ve mirasını yansıtan Little India Mahallesi, Bollywood film ve müzikleri, Pencab işi ipek takımlar diken terzileri, roti adlı Hint krepleri satan tezgahları ve renkli tapınaklarıyla Kuala Lumpur içerisinde ayrı bir dünya.

Yine Çin Mahallesi de eski şehrin bir cazibe noktası. Buradaki Petaling Caddesi, Çin tıbbı reçeteleri uygulayan şifalı bitki ve tütsü dükkanları, tuhaf eczaneleri, değerli taşlar satan mağazalar ve sahte marka çantalar saran yüzlerce tezgahla dolu.

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler

Gündüz sıcaklıkların yıl boyunca 30 derece ve üzerinde seyrettiği Malezya’ya seyahat ederken yağmur mevsimini göz önünde bulundurun. Kasım ayından şubat sonuna kadar devam eden dönem muson sezonu olarak geçiyor.

1. Batu Mağaraları

kuala lumpurda görülecek yerler

Batu Mağaraları, Kuala Lumpur’a 11 km uzaklıkta. Hindistan dışındaki en önemli Hindu dini bölgelerinden biri. 43 metre yüksekliğindeki Hindu tanrısı Lord Murugan’ın etkileyici altın heykeli kireç taşından bir tepenin eteğinde duruyor. Malezyalı Hindular için kutsal olan bu mekâna, 272 basamakla çıkılıyor. Mağaralar nefes kesici bir güzelliğe sahip.

Her yıl düzenlenen Hindu festivali Thaipusam’da binlerce Hindu buraya akı ediyor. Festivalde rengarenk görüntüler ortaya çıkıyor. Çevredeki maymunlarla oynamaya kalkmayın çünkü bazen saldırganlaşabiliyorlar.

2. Merdeka Meydanı

kuala lumpurda gezilecek yerler
Sultan Abdul Samad Binası
Merdeka Meydanı

Malezya’nın 1957’de bağımsızlığını ilan ettiği Merdeka Meydanı, Malezya’nın bağımsızlığını onurlandırmak üzere yapılmış. Yerel dilde Dataran Merdeka olarak bilinen meydan nefis binalarla çevrili. St. Mary Katedrali, Royal Selangor Club ve en güzelleri olup Mağribi/Moğol etkileri taşıyan Sultan Abdul Samad Binası. Binanın kemerleri ve kubbeleri gece saatlerinde yüzlerce küçük ışıkla aydınlatılıyor.

Malezya’nın İngiltere’den kavuştuğu bağımsızlığını sembolize eden meydanda ulusal geçit törenleri düzenleniyor. Meydanda 95 m yüksekliğindeki bayrak direğinde Malezya bayrağı dalgalanıyor.

3. Petronas İkiz Kuleleri

kuala lumpur gezilmesi gereken yerler

Petronas İkiz Kuleleri, 491 metre yüksekliği ile bir dönem dünyanın en uzun kuleleri unvanına sahipti. Mimar Cesar Pelli imzalı İkiz Kuleler, 170 m yükseklikte yer alan dünyanın en yüksek çift katlı köprüsü ile birbirine bağlanıyor. İnşaatı 7 yıl süren kuleler, 1998’de inşa edildiğinde 452 metre ile dünyanın en yüksek binasıydı. Unvanını Taipei 101’e kaptırsa da hala şehrin gelişme hırsını ve geleceğe dönük yüzünün birer sembolü olarak göğe yükseliyor.

Geceleri aydınlatıldığında insanı hipnoteze edici bir görünüme sahip. Her akşam altı ile on bir arasında park ve kuleler arasında keyifli bir su ve ışık gösterisi düzenleniyor. Başkentin gece silüetini epeyce güzelleştiriyor. İkiz Kuleleri en iyi gören hemen karşıdaki 23. katında yer alan Troika Sky Dining panoramik manzarayı en iyi gören yerlerden biri.

4. Jamek Camisi

kuala lumpur görülecek yerler

Jamek Camisi, sömürgeci A. B. Hubbock tarafından tasarlanan, 1909’da inşa edilen görkemli bir dini yapı. Klang ve Gombak nehirlerinin buluştuğu yerde yer alan cami kentin ilk tuğla camisi unvanına sahip.

5. Central Market

Kuala Lumpur Central Market

Kuala Lumpur’un hareketli alışveriş merkezi Merkez Pazar (Central Market), hediyelik eşyalar, geleneksel Malezya el sanatları ürünlerinin satıldığı tezgahlarla dolu. Malezya’nın dokuma geleneğini ürünleri kumaşlar ve sarongları burada bulmanız mümkün.

Pazar yerinin içerisinde bulunan Annexe Galerisi, sanat gösterileri ve atölye çalışmalarına ev sahipliği yaparken yapının ikinci katında yerel lezzetleri deneyimleyebileceğiniz restoranlar bulunuyor.

6. Sin Sze Si Ya Tapınağı

kuala lumpur Sin Sze Si Ya Tapinagi

Kuala Lumpur’daki en eski Çin tapınağı olarak kabul edilen Sin Sze Si Ya, 1864’te inşa edilmiş. Kırmızı fenerlerle süslenen bu tütsü kokan Taoist tapınakta adak adamaya gelenler için fal sopaları bulunuyor.

7. Menara KL Tower

Kuala Lumpur KL Tower

Kuala Lumpur en iyi anlamanın bir yolu da şehre yukarıdan bakmak. KL Tower’ın seyir terasından bakıldığında tüm parçalar bir araya geliyor. Bir zamanların çamurlu sularından yükselen bu kent gökdelenler ve büyük şehir ışıkları arasında saklanan ve anlaşılması güç bir derinliğe sahip. Kentin kuş bakışı manzarasını seyretmek için ideal diğer bir nokta.

Dünyanın en uzun telekomünikasyon kulelerinden biri olan Menara Kuala Lumpur, yükselen Petronas Kuleleri’ne ve çevredeki gökdelenlere bakan 276 m yüksekliğindeki gözlem terasıyla 360 derecelik panoramik manzaraya sahip. Kulede dönen bir restoran, kafe ve hediyelik eşya dükkânı da bulunuyor.

8. Ulusal Camii Mescit Negara

Kuala Lumpur Camii

Nüfusunun yüzde 70’i müslümanlardan oluşan Malezya’da görkemli camiler de var. Ülkenin bağımsızlığının bir sembolü olarak inşa edilen ve İslam sanatının ve mimarisinin karakteristik ve zarif detaylarıyla bezenen heybetli Ulusal Camii (National Mosque of Malaysia), Kuala Lumpur gezilecek yerler arasında.

Geleneksel İslam mimarisinin çağdaş bir yorumu olan Ulusal Camii’nin görkemli yapının ana kubbesi, Malezya’nın 13 eyaletini ve İslamın beş şartını temsil edecek şekilde 18 uçlu bir yıldız formunda tasarlanmış, açılmış bir şemsiyeyi andırıyor. 1965’te inşa edilen caminin ana ibadet yerinde 15,000 kişi aynı anda ibadet edebiliyor. Son derece yüksek minaresi kentin silüetine muhteşem bir katkı yapıyor.

9. Perdana Botanik Bahçesi

kuala lumpur en güzel yerler

Perdana Botanik Bahçesi, 90 hektarlık bir alana yayılan devasa bir park. Şehirde koyu ve gür bir ormanın içerisinde kaybolabileceğiniz bir rezerv. 1888’de İngiliz sömürge döneminde inşa edilen botanik bahçede çok sayıda göletler ve bahçelerinin yanı sıra 500 tür bitkiye sahip bir botanik bahçe, geyik parkı, zengin orkide bahçesi, bir de kelebek evi bulunuyor.

3 binde fazla egzotik Malezya kuşlarının cıvıldadığı mükemmel Kuala Lumpur Bird Park da Kuala Lumpur gezilecek yerler listesine alınmalı. Parkta guguk kuşlarından şahinlere, kartallardan akbabalara kadar binlerce yerel ve yabancı tür bir arada yaşıyor. Park, çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de doğanın melodilerini sunuyor.

10. Malezya İslam Eserleri Müzesi

kuala Lumpur İslam Sanatları Müzesi

Ulusal Cami’ye komşu olan ve İslam çalışmalarına adanan Islamic Arts Museum‘da İslam dünyasını temsil eden ve Asya ağırlıklı eserlerden oluşan bir koleksiyon sergileniyor.

İslami dekoratif sanatlara dair seçkin bir koleksiyona, resim, mücevherat, halı, seramik ve dini el yazmalarına dair şaşırtıcı bir sergiye sahip. Müzenin en önemli eserleri arasında elle boyanmış çiniler ve orta çağdan kalma Kuran kopyaları bulunuyor.

11. Muzium Negara

Ulusal Müze (National Museum of Malaysia), Malezya’nın zengin tarihi ve kültürünü yansıtan ülkenin en görkemli müzesi. 1963’te tamamlanan göz alıcı yapı, kabile kültüründen modern zamanlara kadar her alanda farklı sergilere ev sahipliği yapıyor.

12. Bukit Bintang

Bukit Bintang

Bukit Bintang yani ‘Yıldız Tepesi’, alışveriş merkezleri, uluslararası markaların mağazaları, kafe ve restoranlar ve lüks gece mekanları ile şehrin en havalı bölgesi.

Şehrin ana alışveriş bölgesi Bukit Bintang, Four Seasons, Mandarin Oriental, Ritz-Carlton gibi küresel otel zincirlerinin yer aldığı bölgede Gucci, Prada gibi lüks markaların mağazalarını ipek kıyafetli Çinlilerin ve Hintli Müslümanların doldurduğuna tanık oluyorsunuz. Kuala Lumpur gece hayatının da kalbi.

Bukit Bintang’da yer alan Berjaya Times Square Mall, bir alışveriş merkezi ve 2 adet 5 yıldızlı otel içeren büyük bir eğlence kompleksi olarak dünyanın beşinci büyük binası. Alışveriş merkezi Asya’nın en büyük kapalı mekân tema parkı Cosmo’s World, 10. katında bulunan Malezya’nın ilk IMAX 2D & 3D tiyatro salonunun yanı sıra binin üzerinde mağazaya sahip.

Sunway Shopping Mall da dalgalı sörf havuzlarından, beyaz kumlu yapay plajına, sinema salonlarından marka mağazalarına kadar gidilebilecek diğer bir eğlence komplkesi.

Sunway Shopping Mall

Kuala Lumpur çevresinde gezilecek pek çok yer var. İdari başkent Putrajaya, doğal güzellikleri ile Bukit Fraser, ülkenin en hareketli noktalarından olan batı kıyısındaki Port Dickson, Asya’nın en önemli sulak alanlarından koruma altındaki Kuala Selangor Nature Park bunlardan bazıları.

Geçmişten bu yana dünyanın en önemli deniz ticaret yollarından biri olan Malakka Boğazı üzerine kurulu şirin şehir Melaka‘da Hollandalı kolonicilerin mirasını ve Çinli tüccarların bölgeye getirdiği Peranakan kültürünü görebilirsiniz.

Saha serin diye İngilzilerin sayfiye yeri olarak kullandıkları Cameron Highlands, yemyeşil çay bahçeleriyle kaplı. Yağmur ormanları ve geleneksel köyler arasında geçen nefis trekking rotalarına sahip. Genting Highlands da yine buna benzer diğer bir bölge.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın