Seyahat sağlık sigortası, yurt içi ya da yurt dışı seyahatler sırasında meydana gelebilecek sağlık risklerine karşı sizi koruyan bir sigorta çeşidi. Birçok kişinin seyahat öncesinde en çok göz ardı ettiği hazırlıklardan biri olan seyahat sağlık sigortası, seyahatler sırasında yaşanabilecek beklenmedik durumlarda devreye girerek hayat kurtarıcı rolü üstleniyor. Seyahat sağlık sigortasının kapsamı ve karşıladığı pakete göre ödenen ücret değişiyor.

Türkiye‘de seyahat severlerin birçoğu vize başvurusu sırasında istenen zorunlu belgeler arasında olduğundan seyahat sigortası yaptırmayı tercih ediyor. Herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmadığında her ne kadar havaya atılmış bir para olarak görülse de yurt içi ya da yurt dışında yaşanabilen sağlık sorununda sigorta, cebinizden tek kuruş çıkmadan tüm sağlık masraflarınızı karşılayan büyük bir güvence.

Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat sigortası belki de en çok göz ardı edilen hazırlıklardan biri. Seyahat sağlık sigortası denildiği zaman akla genellikle Schengen vizesi başvurularında yaptırılması zorunlu olan sigorta akla geliyor. Seyahat sigortası her ne kadar ülkelerin vize başvurularında zorunlu olarak talep ettiği bir güvence olarak görülse de yurt içinde gerçekleştirdiğiniz kısa yolculuklarda bile karşılaşabileceğiniz olumsuz durumlara karşı seyahat sağlık sigortası yaptırarak kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

Seyahat sağlık sigortası, hastalık ya da kaza ile meydana gelen acil sağlık sorunlarını karşılayan bir sigorta türü. Yola çıkma heyecanı, yeni yerler görme isteği ve anılar biriktirmek için duyulan özlemle birçok kişi seyahate çıkarken sağlık sigortası yaptırmayı aklına bile getirmiyor. Hayatın gerçeklerinden biri olan acil sağlık problemleri ile karşılaşma ihtimali ise maalesef her an her yerde mümkün.

Malta

Seyahat sırasında tedavi ihtiyacı oluştuğunda seyahat sağlık sigortası sahibi olarak yapılması gereken tek şey iyileşmek için bir sağlık kuruluşuna başvurmak. Bütçenizi etkilemeden, sağlık sorununuzun çözülmesi için sağlık sigortanızı kullanarak sağlığınıza kavuşmanın rahatlığını deneyimleyebilirsiniz. Seyahat sağlık sigortası birçok kişinin yanlış bildiğinin aksine yalnızca yurt dışı değil yurt içi seyahatlerde de yaptırılabiliyor.

Seyahat sigortasının genel şartları, teminatları ve sigortaya ödeyeceğiniz tutar sigortanın türüne göre belirleniyor ve sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösteriyor.

Seyahat sağlık sigortası türleri

1. Kapsamlı yurt dışı seyahat sağlık sigortası

Yurt dışı kapsamlı seyahat sigortası, yurt dışı seyahatlerinde en az kullanılan sigorta türü olsa da adından da anlaşılacağı üzere aklınıza gelen ve gelmeyen birçok sorununun çözümünde sizi en az uğraştıran, yoran bir sigorta olarak neredeyse tüm dertlerinizi çözüyor.

Uzun soluklu bir yurt dışı seyahat planınız varsa, alışık olmadığınız bir iklim, kültür ve coğrafyada seyahat planlıyorsanız geniş kapsamlı teminatları ile talihsiz kazalar ve geçirebileceğiniz hastalıklar nedeniyle oluşabilecek sağlık harcamalarını karşılayan bu sigorta türünü seçmeniz en doğrusu.

Yurt dışı kapsamlı seyahat sigortası 0-80 yaş arasındaki bireyleri kapsıyor. Bu sigorta türünün teminatları ise şöyle:

 • Yurt dışında ayakta ya da yatarak tıbbi tedavi giderleri
 • Kaza durumunda sigortalının nakil süreci
 • Taburcu olduktan ya da vefat ettikten sonra ülkeye nakil süreci
 • Sigortalının aile üyelerinden birinin nakli ve konaklaması
 • Acil mesajların iletilmesi
 • İlaç gönderilmesi
 • Kaza ya da hastalık sebebiyle yurt dışında kalış süresinin uzatılması
 • Evde meydana gelen bir kaza sonucu ortaya çıkan masrafların karşılanması
 • Gecikmeli bagajı, tarifeli uçuşta bagaj kaybolması, çalınması ya da zarar görmesi durumunda bagajın bulunması ve sigortalıya ulaştırılması
 • Terör olayları nedeniyle yaşanabilecek zararın karşılanması
 • Ferdi kaza teminatı
 • Ceza davalarında kefalet
 • Sigorta yalnızca başlangıç ve bitiş tarihleri arasında geçerli

2. Standart yurt dışı sağlık sigortası

Yurt dışı standart sağlık sigortası, birçok kişinin Avrupa seyahati öncesinde Schengen vize başvurusu evraklarına eklemek için yaptırdığı ancak kapsamında ne olduğu konusunda çok da fikir sahibi olmadığı bir sigorta türü. Yurt dışı standart sağlık sigortası Türkiye’de en çok yaptırılan seyahat sağlık sigortası türü olarak da biliniyor. Bu sigorta türünden de 0-80 yaş arası bireyler faydalanabiliyor. Bu sigorta türünün teminatları ise şöyle:

 • Yurt dışında tıbbi tedavi teminatı
 • Taburcu olduktan sonra ülkesindeki ikametgahına nakil işlemi
 • Vefat durumunda sigortalının ülkesine nakil işlemi
 • Sigorta yalnızca başlangıç ve bitiş tarihleri arasında geçerli

3. Yurt dışı eğitim sağlık sigortası

Yurt dışı eğitim sağlık sigortası, dil okulu, kurs, üniversite, yüksek lisans ya da doktora gibi eğitim amacıyla yurt dışına gidecek kişilerin yaptırdığı bir sigorta türü. Bu sigorta genellikle eğitim görülecek kurum tarafından vize başvuru evraklarına eklenecek zorunlu belgelerden biri olarak talep ediliyor. Maksimum 65 yaşına kadar faydalanılabilen bu sigorta türünün teminatları ise şöyle:

 • Hastalık veya kaza durumunda oluşan tıbbi tedavi masrafları
 • Nakit avans desteği
 • Vefat durumunda cenazenin sigortalının ülkesindeki ikametgahına nakli
 • Bu sigorta türü Avrupa ve Schengen ülkelerinin yanı sıra tüm dünya ülkeleri olmak üzere iki ayrı kategoride yapılıyor

4. Yurt içi seyahat sağlık sigortası

Yurt içi seyahat sağlık sigortası, ülkemizde seyahat alanında en az yapılan sigorta türü. 0-80 yaş arası kişilerin Türkiye içi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) yapacakları seyahatlerinde bu sigortadan yararlanma imkanları bulunuyor. Bu sigorta türünün teminatları ise şöyle:

 • Ayakta tedavi harcamaları
 • Yatarak tedavi harcamaları
 • Tıbbi nakil

Seyahat Sigortasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seyahat sigortasının tüm ülkeleri kapsaması önemli. Bazı seyahat poliçeleri yüksek riskli olarak görülen Afrika ülkeleri ve sağlık sistemi yetersiz olan ülkelerde geçerli değil. Poliçe detaylarında otostop, yürüyüş ve eğer varsa scuba dalışı, bungee jumping ve farklı aktivitelere bağlı olarak yaşanabilecek sağlık sorunlarının detaylandırılmış olmasına dikkat edilmeli.

Seyahat sağlık sigortası seyahat sırasında çalınabilecek değerli eşyaları kapsayan ekstra paketlere de sahip olabiliyor. Seyahat sırasında ekipman ve değerli eşyalarınızla olacaksanız bu kapsamda bir paket olup olmadığını teyit edin.

En pahalı sağlık poliçesi ABD, Kanada ve Japonya için geçerli. Eğer bu ülkeler dışında seyahat edecekseniz çok daha düşük bir ücrete sigorta yaptırabiliyorsunuz. Riskin bu ülkelerde daha fazla olmasından sebepi sadece sağlık hizmetleri almak için değil tam tersine ufak bir şey için dava edilebilir ve çok yüksek mahkeme masraflarına maruz kalabileceğiniz için.

Gitmemeniz gereken bir yere giderseniz, gideceğiniz bir ülkede yasa dışı bir eyleme katılırsanız ya da sarhoşken yaşadığınız bir durumda sigorta kapsamı dışında kalabileceğinizi unutmayın.

Seyahat Sigortası Hakkında Genel Terimler

Fazlalık: Poliçenin kapsamadığı miktar. Eğer 50$’lık fazla bir harcama varsa ve 300$’lık bir hizmet aldıysanız, 250$’ı karşılanacak geri kalan 50$’ı kendi cebinden vereceğin anlamına geliyor.

Ülkeye iade: Olası bir hastalık ya da sakatlık sonucunda kendi ülkenize geri döndürülmeniz gerekmesi durumunda yapılacak harcamalar.

Yıllık Çoklu Seyahat: Yıl boyunca yapılan çoklu seyahatler için yapılan sigorta. Yaşadığınız ülkenin dışında kalacağınız süre bu poliçede limitli olarak tanımlanmış durumda. Bu yüzden uzun süreli yurt dışında kalacak olanlar için iyi bir seçim değil.

Tek Bölgelik Poliçe: Belirtilen tek bir bölgeyi yine belirtilen süre içerisinde kapsıyor.

Kış Sporları Kapsamı: Snowboard ve kayak gibi potansiyel olarak riskli kış sporlarını kapsıyor. Bazı poliçeler kapalı kayak alanları dışındaki aktiviteleri kapsam dışı bırakabiliyor.

Geçmiş Tıbbi Durum: Poliçe öncesi mevcut olan hastalıklarınızın sigorta şirketine bildirilmesi. Hastalık durumunda sizi kapsamayacağı ya da daha fazla para isteyecekleri anlamına gelmiyor. Fakat bunu bildirmez ve onunla alakasız bir şey olduğunda kapsam içine alınmayabilirsiniz.

Kişisel Sorumluluk: Üçüncü bir şahsa zarar vermek ve/veya kazayla karşı tarafın malına zarar vermek anlamına geliyor.

Seyahat sağlık sigortası, hem yurt içi hem de yurt dışı seyahatleriniz sırasında başınıza gelebilecek beklenmedik kaza ve sağlık problemlerine karşı sizi koruyan ve güvende hissetmenizi sağlayan bir sigorta türü. Çok küçük meblağlar ödeyerek büyük bir yükten ve keyfinizi kaçıracak durumlardan kurtulabilirsiniz.

1 Yorum

 1. Merhabalar bilgiler için çok teşekkürler.. Bir sorum olacak yaklaşık 2 haftadir Almanya’dayım ve iki gündür baya hastayım sizce sağlık sigortam benim ücretsiz muayene olmamı sağlar mı? Teşekkürler..

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz